Reintrodukce králíka divokého

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od sw_fox »

Vážení kolegové,
znám ze svého okolí jeden poměrně úspěšný projekt reintrodukce králíka divokého, nicméně nemůžu se dopátrat podrobnějších informací.

Tedy zajímá mne, kde odolné králíky sehnat?
Je-li na jejich reintrodukci v současné době nějaký čerpatelný dotační titul?
Dělal to už někdo z vás a jaké s tím máte zkušenosti?
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
brandt
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 03.5.2011, 8:09

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od brandt »

čau, teď někdo v myslivosti nabízel i dovozové králíky. možná se jedná o austrálii, ale blíže jsem nezjišťoval.
kamarád loni vypustil cca 50 ks do místa kde se králící ještě jakžtakž drželi a pak je všechny posbíral s myxoškou a zakopal. podotýkám, že je ale neočkoval.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od Lotr »

Králici se vozí ze Skotska, kde byli vyšlechtěni králíci odolní proti myxomatoze. Jak je to s dotacemi na reintrodukci nevím, ale zkus se obrátit na Váš krajský úřad, tady v UL dával Krajský úřad Ústeckého kraje v r. 2010 dotaci na reintrodukci v rámci programu na podporu obnovy krajiny a biodiverzrity území. Jak jsou na tom ostatní kraje nevím.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od Lotr »

Tak mi to nedalo se podívat na stránky kraje a ejhle, program pokračuje:

http://www.kr-ustecky.cz/vismo/zobraz_d ... a&p1=84858

Zkus tedy oslovit váš Krajský úřad.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od kojot »

Reintrodukovat lze živočicha, či rostlinu, který byl již v historii introdukován (vysazen). V tomto případě by se mělo spíše jednat o repatriaci druhu, jelikož předpokládám, dle historických pramenů, že se králík na našem území vyskytoval.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od Žanek »

kojot píše:Reintrodukovat lze živočicha, či rostlinu, který byl již v historii introdukován (vysazen). V tomto případě by se mělo spíše jednat o repatriaci druhu, jelikož předpokládám, dle historických pramenů, že se králík na našem území vyskytoval.
myslím že byl introdukován ze Španělska - není u nás původní
Katoličtí mniši jej vzali s sebou
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od kojot »

Tak teda oprava, zřejmě jsem žil po celou dobu v omylu. U nás se králíci v sedmdesátých letech také vyskytovali, nicméně soudobé nákazy jejich populace zdecimovaly a nyní se jejich chovu věnuje již jen pár nadšenců bez většího úspěchu. Mám kamaráda na Vysočině, který každoročně vypouštěl na jedno místo cca desítku králíků, ale celkově bez úspěchu. Sem tam byli k zahlédnutí, ale ke konci zimy byli všichni pryč.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od Mr. Fox »

Zdravím... chtěl bych u Nás v honitbě na vlastní náklady začít pomalu obnovovat populaci králíka divokého... spousta chlapů ze združení mluví jaký to bylo když byli králíci v honitbě... dal sem se do hledání a nikde se nenarazil na nějakou zmínku že by někdo prodával rezistentní králíky proti mixomatóze natož obyčejnýho králíka divokého.. a tak se na Vás kolegové obracím s prosbou o pomoc. Nemá někdo kontak na chovatele, odkaz, nebo dokoce osobní zkušenost.... chtěl bych zkusit králíky rozchovat na zahradě ke keteré patří i kus lesa.. a pak je začít vypouštět. Předem děkuji za odpovědi ;)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od Lotr »

Nevím odkud jsi Foxi, ale dám Ti odkaz: http://old.myslivost.cz/oms/oms.asp?id_oms=83 vyhledej si tam kontakt na předsedu našeho OMSu ing. Lubomíra Venta. Je to podnikatel v zemědělství a mimo jiné se chovem divokých králílů zabývá. Byl jsem u něho na farmě, umožnil nám prohlídku i s výkladem. Zkus se domluvit přímo s ním.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
bastik
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: úte 28.2.2012, 7:28

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od bastik »

Zdravim Vas kolegove toto tema me taky zajima podobne jako foxe. A stejne jako ok jsem na internetu nic nenasel. Ma nekdo osobni zkusenosti s reintrodukci. Nevim jestli by to nebyli vyhozene penize za krmeni pro skodnou. Urcite zkusim kontakyovat pana ktereho doporucuje lotr. Ale nevite o nekom z okoli nymburka mlade boleslavi podebrad atd? Predem dekuji za odpovedi
bastik
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: úte 28.2.2012, 7:28

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od bastik »

Chtěl bych oživit toto téma. Máte někdo osobní zkušenosti s vypouštěním králíku do přírody? Koukal sem že i dotační program na to myslí dokonce v usteckém kraji ziskali 112tis na reintrodukci králíka. Nemáte někdo osobní zkušenosti nebo neviděl jste někdo na internetu web který by se zabýval touto problematikou?? Předem děkuji za info a odpovědi ;)
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od Toman »

Zdravím vás,
jako mnozí, tak i já jsem poblázněn chovem divokého králíka. Informací není mnoho a téměř vždy chybí závěr (ikdyž všichni tušíme). Rozhodl jsem se z nasbíraných útržků začít na vlastní triko a výsledky snažení od začátku do konce (ať už bude jakýkoliv) reportovat do tohoto vlákna pro případné budoucí zájemce.
Moje teorie je jasná "na jaře pustit, na zimu slovit". Stejně jako se to dělá s kachnami, bažanty atd. O trvalý výskyt usilovat nehodlám, jelikož jsem si vědom všech úskalí, kterým králík ve volnosti čelí. Nicméně kusy co uniknou škodné, moru a sadě broků budou mít možnost předvést svoje reprodukční schopnosti... :lol:

Kapitola 1.: Chov kolonie
Samozřejmě začnu od začátku, tedy místem pro chov kolonie. Jak jsem zjistil, je několik možností - králíkárna, kotec, a divoký odchov, tedy výběh s norami. Po zkušenostech jsem zavrhl králíkárnu. Takové králíky jsme už zkoušeli pouštět a jsou to joudové. Sedí v místě kam jste je vysypali z přepravky dokud je neodnese káně...
Kotec je taková velká králíkárna, takže jsem měl jasno - co nejvěrnější podmínky jako v přírodě. Tedy výběh s norami.
Postavil jsem tedy dva výběhy o rozměrech 3x6 metrů s několika norami. Ty nejsou vzájemně propojené a jsou různě složité s jedním i několika vsuky. V podstatě je to výkop na jehož strop jsou použita prkna a celé je to zaházené hlínou a obložené kameny. Počítejte s tím, že kde je čerstvá sypaná hlína, králík okamžitě hrabe, takže do druhého dne byly všechny nory odkryté. To jsem vyřešil zvýšením počtu kamení :lol: Zároveň jsem oba výběhy opláštil neprůhlednou, zelenou, síťovou tkaninou, aby byli králíci nerušeni a zachovávali si tak svoji plachost, protože tu považuji za základ viz. příběh na závěr.
Výběhy hotové, takže nezbývalo než koupit králíky. Doporučuje se 6 samic na jednoho samce. Já zkušebně zvolil 3 samice na jednoho samce, alespoň se chudák tolik nenadře. Abych zamezil příbuzenství, tak jsem jednu "sadu" koupil na severu a druhou na jihu republiky. To víte, jistota je jistota :lol:
Jak jsem při vypouštění zjistil, králíci dělají čest svému přídomku "divoký". Tříměsíční králíčata jsou opravdu jak na elektriku. Během vypouštění mi hned 2 utekla, což bylo zapříčiněno neskutečnou hbitostí, skoky do téměř metrové výšky a také mojí blbostí. Následovala tří hodinová "čekaná" u sousedovo plotu s podběrákem, která snížila stav utkání na 1:1. Tedy jeden králík v hajzlu a toho druhého se mi povedlo chytit...
V následujících dnech jsem zjistil, že na rozdíl od svých kolegů z králíkáren s nejhonosnějšími přídomky, jsou tito obyčejní divocí neobyčejně chytří. Systematicky hledají až najdou místo, kudy se dostanou ven z výběhu. Buďto se podhrabou (10 cm zapuštěný plot pod zem prý nestačí) nebo se protáhnou škvírou kudy by neprolezla poloviční veverka, a nebo prostě vyběhnou po oplocení. Kdo by stavěl výběh, tak doporučuji rovnou voliéru nebo minimálně 120 cm oplocení nad zemí, 20 cm pod ní a velikost ok max 30 mm. Pro jistotu jsem po celém obvodu výběhy z venku i zevnitř obložil solidními placáky.
Musím říct, že mě neskutečně baví králíky z úkrytu sledovat při "práci". Je na nich vidět jak jim to v těch makovičkách šrotuje, jejich společenské návyky i chování v případě ohrožení. Jako někdo má akvárium, jiní mají výběh s králíky! :lol:

S krmením to nijak nepřeháním - dostatek čisté vody neboť jak známo (já to dlouho nevěděl), když má králík málo vody, tak se přežírá a samicím pak obrůstají vaječníky tukem, což jim zabraňuje zabřeznout. Dále seno, trochu ovsa. Sem tam nějaké suché pečivo či zelená tráva. Granule ani léčiva používat nehodlám.
Na závěr ještě prezentuji moji teorii ohledně plachosti - chovat ve výběhu jsem divoké králíky zkoušel už loni. Opět 4 kusy, ale staré 8 měsíců a odchované v králíkárně. Až na jednu samici, která celkem jančila, ti zbylí žrali z ruky a při troše dobré vůle se nechali i hladit. Nicméně neuplynulo ani 14 dní a ve výběhu zůstala jen ta divoká samice. Ostatní jsem našel podle smradu s ukousanými hlavami různě po okolí. Znechucen jsem tu zbylou samici nechal na pospas svému osudu a jen jsem ji chodil krmit. Světe div se, ona si tam hopkala několik měsíců až do Vánoc, kdy šla na pekáč :oops:
Proto jsem přesvědčený, že čím divočejší králík bude, tím více stoupá jeho šance na útěk nebo dokonce odražení útoku škodné.

Další report podám v průběhu zimy a bude se týkat výběru vhodné lokality a zajištění zázemí pro králíky v honitbě neboť to považuji jako alfu a omegu celého projektu. V případě zájmu mohu nahrát i fotky či videa.
Pro zatím se loučím
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od ramo »

Tak Tomane HODNĚ zdaru a PODEJ URČITĚ ZPRÁVU!!!! :mrgreen: I u nás je toto téma na vzestupu! :wink:
U nás hlavně v oblasti vinohradů, které obsahovali a obsahují pořád zarostlé suché hráze, bylo králíků doslova mraky. Teď jsme ale zatím ve stádiu zvažování :roll: :roll:
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od sladoch »

Přeji hodně zdaru. Taky mě zajímají informace o tom, jak se vám s tím daří, mám v plánu takovou akci provést taky.
oracansky
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31.1.2019, 16:59

Re: Reintrodukce králíka divokého

Příspěvek od oracansky »

Zdravím,

chtěl bych se zeptat jestli někdo z vás má nějaké informace které mi pomohou s chovem králíka divokého. V roce 2018 jsem poprvé vypustili 20 ks králíků do lesíka/remízka, který podle starých domorodců býval plný divokých králíků. Po půl roce od vypuštění, se podle stop ve sněhu zdá, že nějací králíci přežili. Samozřejmě jedno vypuštění nestačí, ale z důvodu, že nám na to nikdo nepřispěje ani korunu a vše platíme ze svého bych raději koupil divoké králíky a odchoval mladé, které následně vypustíme. Mám k dispozici louku (část je slušně zarostlá keři) kterou bych musel oplotit. Betonování nepřipadá v úvahu. Máte někdo zkušenosti jak je to s podhrabáváním u králíků? Mám v plánu oplotit plochu cca 100-150m2 tak, že bych pletivo zapustil 40-50cm do země a minimálně metr nad zemí. Ve výběhu bych uprostřed udělal "val" z hlíny a doufal že se králíci usadí uprostřed a nebudou utíkat ven. Z vrchu bych ještě po okrajích natáhl stínící tkaninu, která by mohla zabránit přeskočení škodné. Prosím o radu, zda má toto vůbec cenu budovat, udržím takhle králíky v ohradě? Stačí zapustit pletivo 40-50cm pod zem? Nebo mi budou hrabat i v okrajích výběhu a stejně mi utečou? Děkuji za jakýkoliv poznatek :)
Odpovědět