Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Balu »

Figi lovu zdar.. Toma: tim že byla kamera o metr jinak tak to nebyl risk, strilel v jinem uhlu
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Toma »

I kdyby ta kamera byla pět metrů vedle,tak ten pohled bude na tu vzdálenost stejný jak ze strany střelce.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od yardaz »

Super rána i video. Gratuluji a letím lehce potrénovat!!!!!! :wink:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Díky.

Toma, nejsem žádný hazardér, a lovím už dlouho. Rozhodně nestojím o noční dosled jakékoli poraněné zvěře. Navíc, i když se to nezdá, tak pravdu nemáš, z polohy vleže mi hodně překážela tráva před kusy, která kameře vůbec nevadí.

Shiva mne dnes upozornil, že jsem se vůbec nezmínil o derivaci. Má pravdu.
Osobně to mám vychytané tak, že korekci zhruba do 600 m mám nastavenou trvale, je to jeden klik, a na 100 m je to cca 0,7 cm doleva a na 200 cca 1 cm vlevo, pak už to +/- sedí do centimetru. Další korekci na derivaci řeším až od cca šestiset metrů.
A veškeré další korekce na vítr dělám samozřejmě od této nastavené korekce na derivaci. Derivace je naštěstí velmi jednoduchá záležitost, pokud používáte program, který ji umí spočítat.
Krásné také je, že studená rána z vyčištěné hlavně mi jde prakticky přesně stejně, jak ty následující, a je to max. 3 mm nahoru. Takže zanedbatelné.

Po několka letech přesné střelby už také vím, že technika střelby - poloha, míření, spouštění, dýchání ...., je to úplně nejjednodušší na přesné střelbě od vzdálenosti asi 250 m a dál. Před pěti lety jsem byl přesvědčen, že technika vlastní střelby je to nejdůležitější.
Už jen přesné a správné změření vzdálenosti zvěře není vždycky vůbec jednoduché i s vysoce kvalitním dálkoměrem. Po pěti letech stálého používání dálkoměru se pořád učím nové věci. Bohužel chyba znamená špatný, nebo vůbec žádný zásah.
Vítr už tady byl mnohokrát zmiňovaný, kromě síly je to i směr, který dokáže potrápit. A mnoho dalších " drobností".
Je to jak v každém oboru - znalosti + zkušenosti = umění

Je to dlouhá a trnitá cesta, ale svítí na ní pořád slunce.

Jsem rád, že moje příspěvky jsou pro mnohé inspirací :)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

A opět něco pro inspiraci příznivců lovu na velké ( ? ) vzdálenosti

Předpověď pro dnešní den byla vynikající – jasné a bezvětrné odpoledne. Takže lesní šoulačky začnou až zítra, a dnes jednoznačně lov na dálku. V myšlenkách se ihned vracím k srně a srnčeti, které jsem neulovil minulý týden po odstřelu srnčete na 525 m. Je rozhodnuto, dnes se podívám právě tam.

Odpoledne ještě čekám na vrány, velké hejno denně poletuje po lukách, a mám o čem přemýšlet – těsně chybená vrána na 615 m mne dost mrzí.
Pak se přesunuji na místo večerního lovu. Ještě je chvíli čas, srnčí se ukáže po páté.
Ve čtvrt na šest už je venku plno kusů, mezi nimi i ty moje, které spolehlivě poznám, ale i další slabé srnče a slabá roční srna. Jenže jsou ode mne přímo na západ, a tak čekám, až slunce zapadne, protože díky tomu, že svítí přímo proti mně těsně nad srnčím, nevidím chvílemi v optikách vůbec nic.
Konečně. Vybírám k odstřelu slabé srnče, jiné, než kvůli kterému jsem přišel. Leica ukazuje 402 m, je bezvětří, klik na derivaci mám nastaven, takže jen naklikat a zapnout kameru.
V ráně vidím, jak srnče padá, zásah ale šel dosti nahoru, kousek za plec. Ostatní zvěř je trošku zneklidněná,pak ale srnče odkazuje a ostatní už jsou hodně nervózní, některé kusy odskakují. V puškohledu se mi ukazuje ta slabá srnka. Ihned na ni přenáším kříž, vzdálenost je jen o málo větší, než na ulovené srnče, mířím na horní polovinu komory, a mačkám spoušť.
Srna značí vysokým vzepnutím komorovou ránu, ale místo, aby se složila, tak tryskem odbíhá do mlaziny, ve které mizí dlouhým skokem.

Po příchodu k ulovenému srnčeti se potvrdila rána hodně nahoru, tak hodně, že střela prošla páteří.
Ihned nacházím i druhý nástřel, už z dálky vidím rudě zbarveno trávu, měřím vzdálenost zpět k místu, odkud jsem střílel, 422 m.
Na nástřelu kusy a kousky plic, spousta barvy, ta ale po čtyřech metrech mizí, a dál už není ani kapička.
Nebudu to protahovat, přijel hospodář s jezevčíkem, a po hodině opakovaného nasazování psa na nástřel ( všude bylo mnoho čestvých stop, navíc jakmile jsme do mlaziny vlezli, všude před námi odskakovala zvěř ), nás přivedl k srně, zhaslé asi 80 m daleko v kopřivách po ramena. Rána výborná, těsně za plec v polovině výšky těla, přestřelená aorta, rozbité plíce, výstřel asi 5 cm průměr, a přesto nebarvila a šla poměrně daleko. Lovil jsem opět s 308W.

Dobrý odstřel, sice mi tam zůstaly ty „ moje“ kusy, ale jejich čas ještě přijde. A zítra už zase lesní šoulačky a lov na krátko ….

srnče 402 m
Obrázek

srnče vstřel
Obrázek

srna 422 m
Obrázek
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
plchplch
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 27.8.2008, 14:07

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od plchplch »

Úcty hodný výkon. V čem vidíte smysl lovu na tyto vzdálenosti při členitosti naší krajiny a poměrně husté zástavby s velkým pohybem lidí. Před časem jsem se o něco podobného pokusi asi na 400 m což je podstatně méně,ovšem nastal šok když jsem zjisti ,že pod mezí se pohyboval houbař. Srnčí na něj vůbec nereagovalo.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Nejde o POKUSY.
A o bezpečnosti střelby snad nemusím psát, je stejná na krátké i dlouhé vzdálenosti.
Smysl ? Jsem lovec, od mala. Vyzkoušel jsem mnoho různých způsobů lovu. Lov na velké vzdálenosti mě velmi zaujal, zkrátka líbí se mi to a baví mě to.
Proto se to učím.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Nik.308 »

figi, Lovu Zdar, ale nezlobte se, nedá mi to se nezeptat na přibližné místo těchto lovů, pro příklad, je to např. v horách, nebo v nějakém bývalém vojenském výcvikovém prostoru (kde se myslivec nemusí bát tak dlouhé vzdálenosti-myslím z bezpečnostních důvodů). Zde z fora vím, jak dlouhou cestu jste urazil, abyste teď sklízel takové úspěch, tak o pokusech asi nelze mluvit. Díky za odpo.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Moje lovy na velké vzdálenosti se odehrávají v okolí mého bydliště a v okolí Varnsdorfu. Není to žádná rovina, ale pěkně zvlněné podhůří Lužických hor. Normálně osídlená krajina. Rozsáhlé louky a pastviny, žádná pole. Prakticky vždy na velkou vzdálenost střílím do protisvahu, naprosto bezpečně.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Nik.308 »

Děkuji, videa potvrzují. Mnoho štěstí v dalším lovu a přidejte zase někdy nějaké video.
!!308W!! :)
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od xHonza »

Opravdu pěkné video a dobrý výkon, respekt. Lovu zdar
Naposledy upravil(a) xHonza dne pát 22.10.2010, 12:02, celkem upraveno 1 x.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Shiva »

Promin, ale nevidim souvislost. Figi to nevyhral.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

A znovu něco o lovu na větší vzdálenosti.

Opět klasická situace, blíží se Poslední leč, samozřejmě nemůže chybět zvěřina, jak pro kuchyň, tak i pro tombolu. A jako každoročně, telefonát od hospodáře s přesným výčtem potřeby kusů a se slovy " spoléhám na tebe.
Každý rok se mi vše podaří, ale jednoduché to nebývá, navíc chci, aby vše bylo odstřelové, tak jak to má být.
Takže další den beru hochy, aby viděli opět long range v reálu. Vyrážíme brzy po obědě, s sebou mám opět 308W a A-maxy, je slunný den, vítr téměř žádný, zvěř bude venku.
A je to tak, ihned po příchodu na místo, kde chci čekat ,vidím, že mnou vybrané kusy jsou už venku, tentokrát velmi brzy. Měřím, 420 m, a mám trochu problém s větrem. Vítr fouká velmi nestabilně, chvilku zprava ze třetí hodiny a chvilku zleva z devíti hodin, rychlost 0,7 až 1,2 m/s v obou směrech. Nastavuji výškovou korekci a rozhoduji se pro vítr zprava 1 m/s, a tuto stranovou korekci nastavuji po odečtení derivace.
Anemometr na malém stativu s ukazatelem směru větru stavím před sebe do zorného pole levého oka, zaujímám perfektní polohu a sleduji vítr, jak směr, tak i sílu, a zároveň srnče, které naštěstí stojí pěkně naširoko a nehýbe se z místa. Srna je pár metrů od něj.
Vítr neposlouchá, změny jsou velmi nepravidelné, takže nakonec mi mladší syn hlásí rychlost a já se plně soustředím na přesné zamíření. Konečně slyším 1 a plynule odmáčknu. Zatímco střela letí, pečlivě sleduji srnče a značení. Zásah vidím trochu výše, opět horní komora za plecemi, a srnče zhasíná v ohni. Zatímco doznívá úder kule do kusu, srna zpozorní, a obloukem obíhá srnče, zastavuje kousek za ním a kouká, co se stalo. Okamžitě přebíjím, rozdíl vzdálenosti odhaduji jako velmi malý, a po krátkém zamíření ( mezitím kontrola větru ) střílím. Srna se také láme v ohni se zásahem nad střed komory. 429 m.
Paráda, s hochy opět diskuse o úspěšném lovu, a namahavý transport obou kusů do dlouhého kopce, naštěstí na to nejsem sám.

Obrázek

Následující den lovíme v jiné honitbě, na strništi, s sebou mám Tikku 243W, kde chlapcům opět ukazuji našoulání zvěře na otevřené ploše. Z několika kusů vybírám hodně slabé srnče, a přes volnou plochu strniště pomalu šoulám ke kusům, využívám terénní zlom a po velmi přesném zásahu z trojnožky ( 198 m ) srnče zůstává v ohni. Pak následuje i srna, 192 m.
Chybí mi však ještě slíbené tři kusy do tomboly, a dnes navíc při velmi silném nárazovém větru to nebude nic jednoduchého. Sázím na šoulačku v lese, zvěř bude přes den v pohybu. Bohužel všechna zvěř je v ostružinách, a ve vysokých porostech jsou sotva vidět, a když, tak jen hlavy. Po několikahodinovém lovecky neúspěšném šoulání docházím k loukám, zapaluji cigaretu a chvíli odpočívám. Je poledne, poměrně teplo a vítr stále velmi siný v nárazech. Pak zahlédnu v dálce ( asi 400 m) ve stařině kus, prohlídka silným zvětšením odhaluje slabou roční srnu.
Tak ty jsi moje, pomyslím si a ihned se vydávám přes louku směrem k ní. Jdu skryt velkým keřem, který je asi v polovině vzdálenosti a odkud chci i střílet. Ale ještě než dojdu ke keři, srna opět zaléhá. Rozhoduji se pro tlakový způsob lovu ( už jsem tu na fóru o tom psal ), obcházím kus proti větru, a pak jdu přímo k němu, a šustím nohama v trávě. Docházím takto asi na osmdesát kroků, a srna už vybíhá, ihned roztahuji trojnožku a chystám se k ráně. Srna zastavuje, otáčí se na široko a zkoumá, co ji vyrušilo. Ještě jednou ji prohlížím, ano, a střílím. Značí komoru, a drobným krokem odchází asi dvacet metrů, padá a s malým odkázáním zhasíná.
Zároveň se asi 200 m ode mne zvedají z trávy další kusy, dva. tři, celkem čtyři. Rychle je prohlížím, napůl shozený srnec, velmi silná srna, srna a slabší roční srnka. Ihned se rozhoduji ke střelbě, kusy mezitím kousek odbíhají, rovnám trojnožku do směru, měřím k roční srnce, 262 m, klikám, střílím proti velmi silnému větru, který samozřejmě vůbec nevadí, a polohu mám velmi pevnou, takže ani tady mne vítr neohrozí.
V ráně velmi zřetelně slyším úder kule, je to dobré, srnka značí a drobným krokem udělá malý půlkruh, a padá. Ostatní kusy přihlíží, jdou se na ni podívat, odbíhají, a zastavují, netuší, co se stalo. znovu měřím, průměrnou srnu mám 301 m, pěkně naširoko, rychle klikám, zvětšení dvacetkrát, mířím, ale adrenalin je na vrcholu, rychle se zhluboka vydýchnu, bleskově si ověřuji polohu, ustaluji znovu kříž - úder kule je opět velmi zřetelný, a srna se v ráně láme v ohni.
Velmi rychlá střelba z trojnožky na různé vzdálenosti a směry, a jak se po příchodu k uloveným kusům ukázalo, velmi přesné zásahy. Použil jsem vysoce přesné ( a "nadupané" ) tovární střelivo Winchester Supreme Power point +, které se již nevyrábí, a já se rozhodl letos dostřílet starou zásobu.

Stojím u vyvržených kusů, doutník chutná, a já si znovu prožívám dobrý lov.

Obrázek
Naposledy upravil(a) figi dne pát 05.11.2010, 9:44, celkem upraveno 4 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od rimar77 »

figy moc pěkné gratuluju, myslel jsem že jen přebíjíš a továrnu nestřílíš? Už jsi našel nějakého vhodného nástupce pro tu 243 se kterou budeš moct opět střílet tydle dálky?? čím zvěř obeznáváš??
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Díky,
tyhle Winchestry jsem měl schované, a už je jejich čas, 6,5 gramu, BC 0,352 a 920 m/s, jsou molykované. Soustřely s nimi jsou až neuvěřitelné, přestože je to vlastně obyčejný poloplášť. Jejich velká výhoda jsou na 243W poměrně velké výstřelové otvory ( 7-8 cm na srnčím ), a zvěř po nich silně barví.
Obeznání je většinou velmi jednoduché, pokud je možnost srovnání více kusů, ale i jinak nemám problém. Obeznávám obvykle svými silnými puškohledy, nebo monokulárem Meopta. Ale většinou to vidím ( do 200 m) ihned bez optiky, ta to jen potvrdí.
Naposledy upravil(a) figi dne sob 06.11.2010, 6:37, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět