Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím myslivce a lovce :)
Tak zítra mi prodejce doručí objednané železné broky v ráži 12/70 o velikosti 3,3 mm. (Sell. Bell.) Dle jeho informace jsou náboje v této ráži dostupné, a v říjnu se má dostat ze Sell.Bell do prodeje i střelivo dalších ráží... No, o účincích se vede řeč, ale při případné kontrole je třeba "něco ukázat...." :oops: :wink:
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Zdravím všechny,
když čtu diskuzi o ocelákách, tak mi to nedá a připojím taky zkušenost. V sobotu jsem byl v JČ na honě na kachny (výřad 405 ks) a přesto, že tady většina lidí zrazuje od použití ocelových broků a nabádá k porušování zákona, tak jsem se rozhodl , že budu zákon ctít :) . Bez větších problémů jsem včas zakoupil 100 ks HULL STEEL GAME12x70 brok 3,25mm, do svojí ižky (sporting) našrouboval co největí zahrdlení (celý a třičtvrtě) a mohl jsem vyrazit. Ještě na nástupu jsem si vyslechl spoustu rad, že tim nemám střílet, že nic netrefim atd. a že sem blázen, že mam jenom ty ocelový :) . No a výsledek střelby, po prvních pěti ranách šli čtyři kachny do vody jak švestky :) a dál jsem už nepočítal. Rozdíl oproti loňskému roku s olovem jsem nepoznal. Vystřílel jsem 48 ran s výsledkem přes třicet kachen (našli se dobráci na druhém břehu, kteří mi to počítali). Samozřejmě jsem si odpustil střílet na kachny které kroužili v 60 metrech, to sem jen pozoroval místní tatíky , jak se je snaží dohnat aspoň jednim brokem (nebudu psát jakym) :) . Takže můj dojem ze střelby se střelivem HULL STEEL GAME je kladný.
PS: Ti co stříleli s náboji sel-bel nadávali jak špačci (jo holt jsou pomalejší) a u šestnáctek nešla většině po pěti ranách zavírat flinta. Jestli oni v sel-bel nenakupujou ty komponenty v číně, když na nich ani neni logo sel- bel :) , teda je tam, ale jenom tištěné, na kování jsou jenom nějaký hvězdičky :) .
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lotr »

No vida, první kladná zkušenost :D
P.S. už jsem to tu psal, SellBell ocelové náboje do 16-tky nevyrábí, ale pouze kompletuje z dovezených dílů.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :)
paola: jsem rád, že Ti to trefovalo a mělo na kachny účinnost.... zveřejni prosím na jakou vzdálenost jsi to střílel právě pro tu účinnost. Měl jsi možnost se přesvědčit na střeleném kusu (počet broků a jejich průnik do tkáně??? ) Samozřejmě orientačně.
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Takže s tou vzdáleností. Snažil jsem se střílet do 30 m, ale to člověk dost dobře neodhadne. Ti co viděli z boku, řikali, že sem střílel i výš. Je pravda, a to jsem v prvním příspěvku nenapsal, že při vyšších ranách jsem někdy radši tuploval, i když jsem slyšel zásah, jistota je jistota. Jinak k účinkům broků na zvěřinu toho moc neřeknu, mám doma v lednici 4 kachny, ale asi to nejsou ty co jsem střílel :( . Je možné že některá bude střelená ocelákem :D , to uvidim až je oškubu.
V některém z příspěvků jsem četl "všude byla spousta peří", to je asi nějaká mejlka :shock: , protože ten ocelák prosviští jako celoplášť aniž by cuchal peří (nedeformuje se, tak necuchá, zkoušel jsem brok zmáčknout v kombinačkách a málem jsem zlomil kleště). Zásahy byly slyšet, ale žádné peří :) .
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cejlon »

Taky se přidám s objektivním poznatkem, i když jsem se zde nedávno rozepsal a předběhl se s negativním postojem.......
V sobotu jsem byl letos poprvé na večerním tahu a vzal jsem SB 12/70 3,3 oceláky. Zahrdlení 1/2 - 3/4. Dal jsem dvě rány, spadly dvě kachny. Zásahy byly přesvědčivé, jako s olovem. Myslím, že střelba na mysliveckou vzdálenost do 25-30m není vůbec problém. Celé to je jako obvykle o dobré ráně na mysliveckou vzdálenost.....
Naposledy upravil(a) cejlon dne pon 12.9.2011, 13:18, celkem upraveno 1 x.
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

No vida další vlašťovka :D a já se bál, že budu za blbce :D . Nakonec zjistíme, že všechny ty divadla kolem oceláků byli zbytečný :D , ale to by sme nebyli češi, kdyby sme ve všem nehledali problém :D .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3406
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od dalas »

U střeliva Hull je to dohnaný rychlostí. Pro srovnání Corona 12x70 Vo=385, Sel Bel steel 12x70 V0= 380, Hull 12x70 V0=427 v pomalejší verzi. Takže jestli to s Sell Bell jde do 25m, s Hullem to musí jít přes 30m. Jenže chlapi těžko shánějí jakýkoliv náboj, natož aby si ještě vybírali značku. Už jsem to tu uváděl. Je rozdíl, jestli jsem host, nebo střílím divoký na tahu. Tam si klidně počkám, až bude kachna na účinný dostřel, a když nic neulovím , nic se neděje. Horší je to s polodivokými, který je potřeba většinu odlovit. U nás letos jak na potvoru povětšinou lítají vejšky jak hrom. :(
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Licinnda
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 29.5.2008, 8:16
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Licinnda »

Zdravím všechny a obracím se na Vás s prosbou, nevíte, kde v Praze sehnat ocelové broky v ráži 16/70? V sobotu vyrážíme na kachny na řeku a už jsem fakt bezradná. Moc díky za rady....
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lotr »

4 Licinnda: Zkus podnikovou prodejnu CZUB, tam je měli, jestli je mají ještě teď, to je otázka. Nebo zkus některý internetový obchod.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Já kupoval v Rakovníku u Procházky, z Prahy to neni až tak daleko, ale chce si to tam nejdřív zavolat, případně zamluvit.
S tou šestnáckou to socelákama vidim bledě, na kachny bych si radši půjčil dvanáctku, 3,25 nebo 3,3 je přeci jenom trochu větší brok než 3,05. A hlavně: do dvanáctky se oceláky shání líp :)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kojot »

S tou šestnástkou je to škoda, poněvadž je to dobrá ráže, dříve nejpoužívanější. Až sportovní střelba dala ráži 12 jméno. Cena a sortiment střeliva se odvíjí od množství produkce, proto dnes vede ráže 12. Jednou bude ráže 16 zase žádanou brokovou ráží, podobně jako kulová 8x57 IS.

Vlašimáci by si měli uvědomit, že šestnáctka je u nás druhánejrozšířenější ráže (sám jsem ji měl), proto by bylo vhodné posílit produkci.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lotr »

4 kojot: tomu nevěř, r. 16 rychle mizí z výrobních programů zbrojovek. Ve střední Evropě je to hojně rozšířená ráže, ale dnes už ji lze pokládat za výběhovou a v její renesanci už také moc nevěřím. Vlašimáci podle mě vyrábějí už jen pro ty, co mají doma 16-tku po dědečkovi a už si novou flintu nekoupí. Proto se taky nezabývali vývojem ocelového náboje v r. 16, protože jim CIP na ně nedodal normy, jak jsem psal v referátu o semináři v Písku. Ukaž mi dneska někoho, kdo si koupil novou flintu v r. 16.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Neolověné broky

Příspěvek od zispo »

to Lotr. Je to od tématu, ale spomeň si na to jak před několika lety byla na tom ráže 20. A podívej dnes jak je na tom její stav se začíná zase zvedat. Proto bych tuto ráži neodsuzoval. A myslím si jak bude mít SB dost komponentů ,éto tak začne dělat náboje s ocelovými broky do 16.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lesomil »

Lotr, zispo: Jak jsem zaslechl od jednoho internetovémo prodejce, měly by snad být šestnáctkové (snad i jiné) patrony se železem v prodeji v říjnu..... :wink:
Odpovědět