Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Petr V
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 15.10.2010, 20:45

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Petr V »

Milošu Lovu Zdar.
Máme se toho ještě hodně učit.
Petr
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od US OPTICS »

nejprve figi LOVU ZDAR!
figi takový malý dotaz : který kus na tom prvním obrázku je srnče a který srna? Nevím, prostě nevidím žádný rozdíl a to co do velikosti, tak do hmotnosti. Asi se jednalo o velice slabou srnu a to se teda divím, že má taková srna, skoro stejně velké srnče jako je ona samotná. To mi nějak nesedí. :wink: A ještě jeden dotaz, podle čeho poznáš slabou roční srnku? (Podle toho, že vedle ní stojí silná např.5 letá srna nebo silná roční srna?) Ono by bylo asi dobré, kdyby si napsal aspoň váhy těch kusů, protože i ze třetího obrázku bych možná střílel na tu prostřední srnu. Krajní srny mi ničím nepřipomínají slabé kusy, alespoň když to hodnotím ve vztahu k naším srnám z polní honitby. Ještě možná ta krajní z pravé stray, protože se mi zdá nejmíň přebarvená, ale jinak opravdu nevidím nic, co by mi připomínalo slabou srnu. Levá krajní silný krk, ve zvěřině mi připadá hodně slušná. Jen můj názor. :wink:
A ještě jestli by si mohl příště prosím tě nafotit vstřel a výstřel, celkem mě to zajímá jak to vypadá na tyto vzdálenosti. Díky
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

US OPTICS díky.
Je to sice tady OT, ale roční srnu poznám snadno, jednak hlava, jednak postava a konstituce. Můj šoulačkový způsob lovu vyžaduje často bleskové rozhodnutí, a mám ověřeno, že první, co mi bleskne hlavou je pravda. Jakmile zaváhám, nelovím, jde o chovný kus. Tu zvěř mám za ty roky nakoukanou velmi dobře, a odstřelených stovky kusů srnčí holé, takže získat zkušenosti jsem měl na čem.
Fotky širokoúhlým objektivem dost zkreslují, takže se to může jevit i dosti odlišně od skutečnosti.
Na prvním obrázku je srnče v popředí, hmotnost 8 kg, srna 11 kg.
Na druhém obrázku hmotnosti zprava 10,11,a 14 kg. Kusy byly fotografovány cca 50 min po ulovení nevyvržené, každý kus se nafoukne jinak, a to také hodně zkresluje.
Vstřely jsou vždy stejné, průměr střely, výstřely nad 300 m jsou také velmi podobné, ale spíše menší ( u 308 W ), zásadní je absence jakýchkoli podlitin, je to vždy velmi čisté i při zásahu velkých kostí, či trávníku.
Naposledy upravil(a) figi dne pát 05.11.2010, 14:39, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od US OPTICS »

Dík za upřesnění figi
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

A pro příznivce long range hunting

konečně jsem se dostal ke stažení videa z lovu na 402 a 422 metrů

http://www.youtube.com/user/figi94#p/a/u/1/e110CpohUIk

Tak si to užijte ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

A přidám i další, z lovu s mými syny na 420 a 429 metrů
bohužel kameraman neviděl srnu, kterou měl zakrytou větvemi dubu.

http://www.youtube.com/user/figi94#p/a/u/0/kgZ0zxb3SEU

Ať se vám to líbí ...

A ještě upravené video srnče 525 m

http://www.youtube.com/user/figi94#p/a/u/0/EMV6taCLTS4


:D :D :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

A opět něco o lovu na velké vzdálenosti

http://www.youtube.com/user/figi94#p/a/u/0/e8VouDwb0D8

:D :) :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od duch Pampuch »

Protoze vim, ze umisteni zasahu ovlivnuje kazdy prd a na velke vzdalenosti se musi i tyto malickosti eliminovat, zajima me nasledujici:
a) Podkladas necim dvojnozku? (karimatka..)
b) Jaky je rozdil pri strelbe z dvojnozky pres stul v sede a v leze (pripadne z trojnozky ze stoje) vlivem ruzneho zalozeni zbrane do ramene a poloze tela?
c) jaky je rozdil mezi CZ 55O varmint a sniper?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Pod bipod ( Harris 9-13 s kloubem a záskoky )dávám na střelnici koberec nebo tenký filc ( v Ludvíkovicích je mají jako podložky pro střelbu vleže ) na tvrdé podložce ( zámková dlažba v Ludvíkovicích). Lavice pro střelbu vsedě tam mají také koberec.
Vsedě i vleže mi to střílí naprosto stejně a všechny moje zbraně. Dříve jsem to hodně testoval, právě kvůli přesné střelbě navíc i vestoje s trojnožkou. Sám jsem byl překvapen tím, že žádný rozdíl u mne není, hodně mi na tom záleželo, ale každému doporučuji si to vyzkoušet - porovnat, a to mnohokrát opakovaně. ( s malorážkou vleže a vestoje mám malý výškový rozdíl )
V terénu podkládám bipod zatím pouze celtou, kterou s sebou nosím, ale mám vyzkoušeno, že ta celta neudělá nic. Takže louka, lesní hrabanka, to je bez problémů, ale střílel jsem i přímo ze skály, na 330 m jsem měl sice výborný rozptyl, ale zásahy o 8 cm nahoře !
Je ale pravda, že při kontrolních nástřelech na vzdálenosti přes 500 m se mi objevují výškové rozdíly, jednou mi to chodí 2 cm pod střed, podruhé 5 cm nad střed, a myslel jsem už na to, jak sjednotit podmínky právě z hlediska odskočení bipodu.Tady už mám něco vymyšleno, ale teprve budu testovat.

CZ 550 Sniper má jinou pažbu ( plně stavitelnou, je vidět na videu, pro mne zatím nejlepší pažba, s jakou jsem dosud střílel, ale tvar jsem si trochu upravil ), díky pažbě větší hmotnost ( cca o 1 kg ), a jinak železo vypadá a rozměrově je naprosto shodné s CZ 550 Varmint. Zachytil jsem různé informace o tom, že hlavně ( polotovary ) byly snad LW, a zároveň i o tom, že se vyráběly hlavně pro CZ 550 Sport i Sniper, a z nich se pak vybíraly ty lepší pro CZ 550 Sniper. Nevím, jak to je, ale Snipery mám dva, a oba střílí naprosto skvěle, a hlavně jdou neuvěřitelně dobře a rychle vyčistit. Navíc mám vyzkoušeno, že ohřátí hlavně padesáti po sobě jdoucími ranami nijak neovlivňuje bod dopadu a rozptyl.

Na "Sniperu na střelnici" mám zkrácený bipod z UK 59, ocelový, super pevný. Ještě musím doladit konstrukčně detaily a začnu ho používat v terénu, je rozhodně výborný, pevnější a tužší, než Harris. Zajímavé také je, že nástřel se nemění, ani když dám bipod na konec předpažbí, a nebo ho v liště posunu co nejblíže k těžišti zbraně ( tzn. k závěru ).
Naposledy upravil(a) figi dne čtv 11.11.2010, 23:28, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od duch Pampuch »

To vyskove posunuti me zajimalo, s malorazkou mam podobne zkusenosti a co je 1-2 cm na 5Om, tak na 300 m se mohu jit vyfotogafovat. To same mam zkusenost ze harrisky na drevenem stole udelaji 2X vetsi rozptyl nez na pasu z karimatky na tom samem stole. Takze asi podklad nesmi byt vylozene tvrdy a kulovnice ma vic sily, tak skoci dycky skoro stejne, kdezto malorazka je na tohle pekna svine, jinak se podrzi a jde to jinam..Asi prilis resim zkusenosti s malorazkou, budu muset vyrazit nekam na 300 s kulovnici a budu chytrejsi..
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Abr »

duch Pampuch píše:To vyskove posunuti me zajimalo, s malorazkou mam podobne zkusenosti a co je 1-2 cm na 5Om, tak na 300 m se mohu jit vyfotogafovat. To same mam zkusenost ze harrisky na drevenem stole udelaji 2X vetsi rozptyl nez na pasu z karimatky na tom samem stole. Takze asi podklad nesmi byt vylozene tvrdy a kulovnice ma vic sily, tak skoci dycky skoro stejne, kdezto malorazka je na tohle pekna svine, jinak se podrzi a jde to jinam..Asi prilis resim zkusenosti s malorazkou, budu muset vyrazit nekam na 300 s kulovnici a budu chytrejsi..
Záleží na tuhosti pazby, váze pusky, tlaku zbrane do zadního bagu nebo podložky a to nejdůležitější je těžiště zbrane. Ten předek, pokud ty věci které jsem uvedl budou v pořádku, se otolik neprojeví. Pokud ovsem hlaven nebude vodorovna s terenem a zakluz ji nebude zvedat. Opačne se to tak neprojeví.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od lörinc »

Figi, lovu. Jenom se chci zeptat na ten A-MAX. Budeš pokračovat nebo sháníš něco jiného. Jednou to padne v ohni, jindy srna 80m bez barvení??? Zajímavé je že je to relativně pořád stejně velká vzdálenost a účinek pokaždé jiný. Nebo se pletu?
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Určitě budu A-max používat dál, přesnost je úžasná a přestože na vzdálenosti do 150 až 200 m více či méně podlévá, její chování je velmi vyrovnané a přímo vzorné.
A-max vytváří vždy velký střelný kanál, o průměru 4-6 cm, ať je to srnčí, nebo vysoká. Ta srna je zatím jediná vyjímka z ulovených asi dvacet kusů převážně srnčí, vše ostatní bylo v ohni, nebo velmi blízko nástřelu. Chováni té srny připisuji stresu a tím vysoké hladině adrenalinu. Ta dobře věděla, o co jde, jen nevěděla odkud.
Navíc, zvěř na stejně umístěné rány nereaguje pokaždé naprosto shodně ( krom zásahů hlavy a krku a páteře ).

A-max není lovecká střela, je poměrně měkká a tříštivá pro běžné lovecké použití. Ale právě pro tyto vlastnosti je velmi vhodná na větší a velké vzdálenosti. A na ty kratší je velmi důležité ránu dobře umístit s ohledem na možné poškození zvěřiny.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kiki
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: stř 27.5.2009, 13:13

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od kiki »

DELETED
Naposledy upravil(a) kiki dne ned 23.1.2011, 19:55, celkem upraveno 1 x.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od US OPTICS »

Lovu zdar Kiki!
Slušná vzdálenost. U nás v převážně polní honitbě se dá takto také lovit, ale na 3 roky mám pauzu (škola), pak se tomu budu věnovat na plno. :wink:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Odpovědět