Norský losí pes

Pejskové a jejich výcvik
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

http://kasari.rajce.idnes.cz/Dag/

Takhle vypadá ten náš " losař " :)
Ulkomaalainen...
Pepa1
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 21.1.2011, 9:36

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Pepa1 »

Moc pěknej! Kolik měří ? Vypadá dost velkej. Jak letos maká,spokojenost ?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Vypadá, ale není. Nemá ani maximální výšku 52 cm.
Letos je to celkem dobrý. Zatím za sebou máme 3 naháňky. Dokázal otočit a držet kňoura přes 2 hodiny, vyhledávání dobrý, dneska perfektní práce na postřelené zvěři. Nemůžu si stěžovat. Hlavně se mi líbí, že nelítá jako plašan a nehlásí každou teplou stopu. Takže když se ozve, je jasný, že je u zvěře.
Ulkomaalainen...
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Mr. Fox »

Tak takle pracujícího psa bych si taky přál.... tichá závist ;)
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Nic ti nebrání... :D
Jen další štěně si přivezu z Finska. Už proto, že u nás se chov odehrává prakticky v jediné chovné stanici, což znamená, že za chvíli nebude čím krýt.
Ulkomaalainen...
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Norský losí pes

Příspěvek od nivo »

Kasari už delší dobu si pohrávám s myšlenkou,že si pořídím nějakého seveřana.Mám na mysli buď KMP,NLP a nebo REL.Myslíš,že mezi nima bude nějaký vyrazný rozdíl v povaze,výcviku nebo stylu práce?Nikde nemůžu najít o těchto psech,žádné pořádné informace.V našem kraji je nikdo široko daleko nemá.Mluvil jsem i s Fatranem(Braněm Š.)ten mě toho řekl trochu víc,ale jinak veškeré další info jenom zprostředkovaně.Ale v jednom se všichni shodují a to v tom,že tito psi předvádí výbornou praci.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Rozdíl v povaze asi nebude velký. Zažil jsem ale pár KMP, který byli vyloženě agresivní. A to nejen na psy, ale i na lidi. To je u NLP vyloženě zakázaný a takový jedinci nesmí ve Skandinávii do chovu. Samozřejmě, že pokud ho nějaký pes napadne, umí se bránit. Na poslední naháňce jsem i sám byl překvapen, jak rychle to vysvětlil jednomu kopovovi a fouskovi. Ve Finsku jsem slyšel od tamních lovců, že NLP pracuje relativně nakrátko, neutíká daleko a pracuje soustředěnějš. Nedá se od něj čekat perfektní práce dřív než ve 3 letech.
Naproti tomu KMP, nebo Jämthund po vypuštění dokazuje, že má opravdu větší akční radius. Pro porovnání - NLP při lovu max. rychlost 11 km/hod, Jämthund 23. Důsledkem bylo, že Jämthund možná něco stavěl, ale o tři honitby dál...
Výcvik bude obdobný. KMP jsou ale janci, takže s tím počítej. Já zase u Elghunda zažil, že ho třeba šlapaná stopa celkem nebavila. A zase odložení bylo jen formalita, protože při čekání na stopu a povídání u ohně jsem ho celou dobu nechával odloženýho kus ode mně a všichni se divili, že se ani nehne.
Ulkomaalainen...
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Norský losí pes

Příspěvek od nivo »

Dík za zajímavé info.O té agresivitě KMP hlavně teda na jiné psy jsem slyšel už z více stran a trochu mě to od něj odrazuje.Jak jistě sám víš tak agresivní pes je na spol.lov nepoužitelný nech je jakkoli pracovně dobrý.Pořád se mě,ale nechce věřit,že když bude pes řádně socializovaný,že bude dál agresivní.Věřím,že i NLP je vynikající ,ale trošku mě vadí velice úzká chovatelská zakladna(u REL ani nemluvě)tzn.,že jsem silně omezen ve výběru štěněte,což já považuju za zaklad úspěchu(nebude to můj první pes).
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Myslím že je potřeba vzít v úvahu původní určení a použití plemene psa. Ve Skandinávii se nekonaj lovecký akce v našem stylu, kdy je v leči X i desítek psů. Tam pracujou psy vyjímečně ve smečce. Proto možná trochu ostřejší povaha KMP nevadí. Tady by s tím byl určitě problém. A myslím že to nějaká socializace moc nespraví. Prostě si bude stejně dělat místo ve smečce. Ostatně poslední dobou jsem nejagresivnější psy viděl mezi kopovama...

Tu obavu z chovných podmínek mám taky. Proto jsem psal, že další štěně chci z Finska. Ale myslím, že hlavní chyba není v úzké základně, ale obecně v přístupu klubů u nás. Míval jsem HB a stačí se podívat - je tam 14 chovných psů a kryjou 3. Nedávno dokonce 90% bylo od jednoho psa. Není důležitý jaký pes to je, ale od koho je... :wink:
Ulkomaalainen...
vtichy
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 21.7.2010, 14:33

Re: Norský losí pes

Příspěvek od vtichy »

Mám 3-letou fenku KMP, od štěněte mezi psama, děckama a bez problémů - za ty 3 roky jednou napadla jinýho psa (holt jsem ho blbec pohladil...). Naprostej kliďas. Ale bránit se umí. Věřím, že je to i o výchově a příležitostech, letos jsme byli na BZH a dva pejsci (jaga a lajka) tam snad poprvé v životě viděli jinýho psa, to byla tragédie...
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Norský losí pes

Příspěvek od nivo »

Také bych to viděl hlavně ve výchově,ale u silně dominantního psa by problém být mohl.Ale to asi ostatně i u jiných plemen.
ROMAN1
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 04.8.2008, 11:59
Bydliště: Poteč 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Norský losí pes

Příspěvek od ROMAN1 »

Chtěl bych napsat pár postřehů k Západosibiřské lajce.Vůbec není na dvoře jak se píše uštěkaná,máme s kamarádem dvě fenky osm měsíců staré.Zatím to nevypadá špatně ostrost na škodnou je dobrá ,poslušnost taky ujde.Začínám s ní chodit na naháňky hlavně kvuli kontaktu s jinými psi .Ze začátku mě strašili že bude chodit na daleko ,ale není to pravda chodí sice dál než nějaký jezevčík ,ale není to tak strašné.Má velmi dobrou orientaci nestalo se mě že by se zaběhla.Na stopě nehlásí a u kusu je hlasitá,teď ji potřebuju dostat co nejdřív do divočáků tak doufám že se to podaří.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Je tu téma přímo o ZSL - viewtopic.php?f=27&t=5047&hilit=lajka
Proč to píšeš sem??? Za OT je zpravidla varování :!:
Ulkomaalainen...
ROMAN1
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 04.8.2008, 11:59
Bydliště: Poteč 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Norský losí pes

Příspěvek od ROMAN1 »

Promiňte tak jak rozepisujete ty seveřany tak jsem se nechal unést ,mluvily jste tu i o REL ,tak jsem myslel že to nevadí ,polepším sa .
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Norský losí pes

Příspěvek od kasari »

Tak jsme pokročili a dneska dostali v Litoměřicích CACIB, CAC a BOB... :wink:
Ulkomaalainen...
Odpovědět