Wega Lux 10x50 ???

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od Karlos23 »

Otec je zrovna na návštěvě u strýce, který žije ve Švýcarsku a koukal, že tam jsou v bazarech hodně levný starší dalekohledy.
Mám koncem ledna narozeniny a protože se zrovna poohlížím po nějakém starším dalekohledu (Zeiss10x50), volal mi ať už nic nesháním, prý mi koupil Wega Lux 10x50 Wide Angle field 6,5° Gerr Optic Lux.
Nevíte někdo o co jde?? Předpokládám a trochu doufám, že to bude nějaká obdoba Zeiss, ale na netu jsem našel jen jeden Wega Lux 8x30.
Cena toho 10x50 bude někde kolem1000kč, tak si od toho moc neslibuju, ale darovanému koni....
Možná by bylo zajímavý dozvědět se od někoho, kdo ví o dalekohledech dost, jestli si třeba pro tuhle třídu dalekohledů nejezdit za hranice. Když jsem hledal starý Zeissy 10x50 na bazarech, tak se ceny pohybovaly kolem 2-5tis.
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od popovic »

Kolego jestli je cena toho co tu popisuješ 1000 kč, tak počítej s tím že to bude velký průser. Jinak starší Zeiss 10x50 vřele doporučuji - jasný, velmi kvalitní obraz, velké zorné a v noci parádní světelnost. Jo, a na rozdíl od všech těch dnešních levných šuntů se nemlží. Cena se pohybují od tří do pěti sisíc, z vlastní zkušenosti i zkušenosti mnoha známých doporučuji koupit dalekohled dražší, v ideálním případě po repasi u optika, protože ty co se prodávají kolem tří tisíc jsou zralé na repasi...
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od Karlos23 »

Ještě jsem to neviděl, ale táta už to má doma. Vzal to do loveckejch na náměstí v Hradci Králové a tam mu prej řekli, že když se to vyčistí, tak to bude koukat dobře. Maj tam prej docela dobrou pověst, tak snad to nebude tak zlý. Kdyby to nestačilo na myslivost,tak si to naši nechaj na pozorování přírody.
Koukal jsem na několika místech na různý dalekohledy, a to co je z těch novejch koukatelný, tak začíná někde kolem 5-6tis. :roll:
To co se mi líbí je tak za 10tis ,no a vejš už jsem radši ani nekoukal, protože jsem nechtěl otravovat prodavače, když si to stejně nekoupím. :mrgreen:
Asi je pro mě jediná rozumná cesta, zůstat u něčeho staršího,nějakej pátek si počkat, a buďto něco zajímavýho časem bude kolem těch pěti, nebo někdy, jednou,možná ......za to těch deset třeba dám. :roll:
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od Karlos23 »

Tak u mně vše jinak. Tou Wegou jsem koukal,a nevypadalo to zle, ale táta si ho nakonec nechal na pozorování přírody a mně koupil novej Nikon 8x42 DCF HP Attaché. Na myslivost je asi zvětšení 8x42 praktičtější. :wink:
Kouká moc pěkně,světelnost taky slušná, do ruky celkem příjemnej, dobře se ovládá i kolečko pro zaostřování. Zatím jedinej zápor, že má očnice z gumy, která hrozně smrdí novotou, ale to snad za pár dní zmizí. :mrgreen:
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od ares »

Karlos23 píše:... Na myslivost je asi zvětšení 8x42 praktičtější. :wink:
Kouká moc pěkně,světelnost taky slušná, do ruky celkem příjemnej, dobře se ovládá i kolečko pro zaostřování...
Zvětšení je pouze to první číslo, druhé udává fyzický rozměr čočky objektivu, tedy s dostatečnou přesností i vstupní pupilu. co se týče vhodnosti či nevhodnosti, na šoulání bude dobrý, ale na čekanou, zvláště do horších světelných podmínek to nebude žádný zázrak. Vstupní pupila 42 mm celkem malá, výstupní pupila je pro mladého člověka poddimenzovaná. Co se týká přístrojové světelnost, tak i kdyby transmitanční fce byla 100%, tak to vzhledem k vstupní pupile nebude suma sumárum světelnost nic moc.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od Karlos23 »

ares píše: ..... Vstupní pupila 42 mm celkem malá, výstupní pupila je pro mladého člověka poddimenzovaná. Co se týká přístrojové světelnost, tak i kdyby transmitanční fce byla 100%, tak to vzhledem k vstupní pupile nebude suma sumárum světelnost nic moc.
To, že první číslo je zvětšení a druhé velikost vstupní pupily,která má vliv na světelnost, vím, ale nepochopil jsem to s tím poddimenzováním výstupní pupily. Můžeš prosím mně i ostatním méně zkušeným vysvětlit pojmy jako transmitační fce,a další související, a popsat, jak se počítá.
Za mladého člověka se stále ještě považuju :) ,zrak mám dobrej, tak jsem měl za to, že pupila 42mm by mi měla stačit asi stejně, jako staršímu člověku třeba se vstupní pupilou 50mm.
V domácích podmínkách se ta světelnost i ostrost dá asi jedině porovnat s jiným dalekohledem. Nicméně vždy to bude jen suběktivní názor, protože každej kouká vlastníma očima a nemá možnost si půjčit jiné.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od ares »

Podívej se sem viewtopic.php?f=18&t=6731

Co se týká transmitanšní fce. Ta nejde spočítat, jde ji pouze změřit. Měření se provádí porovnáním vstupních a výstupních výkonů při současné změně vlnových délek dopadajícího záření. Sem spadá kvalita AR vrstev, vlastní útlum skel a hranolů atd. Je to tedy takřka výrobní tajemství, drtivá většina výrobců jí nezveřejňuje- napíšou např. jen průměrnou hodnotu.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od Karlos23 »

Skvělé. :P
Díky za odkaz. Je to zajímavý. Sice si teď určitě nějakej čas vystačím s tím co mám, ale jako technika mě to zaujalo, a až budu třeba jednou vybírat nějaký dělo, tak mám alespoň trochu představu, na co koukat. :wink:
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od ares »

Nebudu ti kazit radost, tvůj Nikon bude dobrý společník na šoulačky a na denní nošení. Jestli jsi chtěl něco i na noc, tak jsi měl přihodit (předpokládám že stál +-6500) a koupit třeba Nikon Monarch 8,5x56 DCF.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Wega Lux 10x50 ???

Příspěvek od Karlos23 »

Na toho Monarcha jsem koukal, ale to už je za skoro jednou takový prachy.No a navíc tenhle jsem nemusel kupovat, dostal jsem ho jako dárek k pětatřicetinám.Já s myslivostí teprve začínám a myslím, že když pak ještě trochu víc zainvestuju do puškohledu tak to bude v pohodě. Za šera s ním vidím a až neuvidím,tak půjdu domů. Alespoň mě taky občas uvidí žena. :lol:
Odpovědět