Zpětný ráz

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:29, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Zpetny raz

Příspěvek od vhool »

uz nekolikrat se zde zminovala delka pazby coz je sice fajn ale zapominate na sluvko "vhodna" jestlize budu mit sice dlouhou pazbu ale kratky ruce tak mi to nafackuje uplne stejne jako kdyz budu mit dlouhy ruce a kratkou pazbu :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:29, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Tommy »

figi píše:Já raději tohle :

http://www.youtube.com/user/figi94

a pozorně sledujte nejen zpětný ráz, ale i zdvih ústí hlavně. 243W CZ 550 Varmint v době, kdy měl ještě cca 5 kg ( dnes už 7,25 ).
Video je točené před pěti lety, dosažený soustřel 6mm.
Není přeci možné,aby moje 243w kopala daleko víc,než co jsem viděl na tomhle videu...Tohle mi připadá jako střelba z 222 rem a ne 243w.
Mě to teda kope stejně jako třeba 7x57. Tohle je fakt divný.
Natočím tu svoji..
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zpetny raz

Příspěvek od figi »

Tommy, proč divný. Navíc to je střelba s poměrně nadupanou municí, Winchester Supreme ( 100 grs. Power Point +, V0 925 m/s ). A s tou větší hmotností zbraně je to ještě výrazně lepší.
A Tikka T3 Varmint má teď 5 kg, taky naprostá pohoda. S takovým zpětným rázem jde velmi přesná střelba sama.

Pořiď si Varminta.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Tommy »

Moje zkk 601 má s puškohledem 4,2kg a kope to daleko víc.Fakt je to pro mě neuvěřitelné.
Nad tím varmintem už hodně dlouho přemýšlím.
vhool

Re: Zpetny raz

Příspěvek od vhool »

Shiva píše::-) no tak to jsem bral tak nejak za samozrejmost.Ale na druhou stranu kdyz budes mit dlouhou pazbu, tak si ji muzes strcit do podpazi a nebudes zpetny raz pocitovat vubec. :D a pritom bude furt stejny. :lol:
to jo,znal jsem jednoho a tomu se flinta zastavila az optikou o celo :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Shiva »

on to byva nekdy zacarovany kruh. Male raze (mene vykone) maji maly ZR a proto se s nimi dosahuje opakovane lepsi presnosti, jenze lidi co neumi strilet chteji zbrane s vykonejsi razi (s tzv. prbytkem vykonu) jenze ty zase kopou a oni delaji vetsi chyby prave diky ZR. Z toho vznikaji spatne navyky a jsme na zacatku.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Zpetny raz

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: ...asi tak nejak ... tak dame druhy kolo? :wink: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Shiva »

velice dobra diskuze se vede na strelectvi. dost kvalitni, mozna ze Figi by tam mohl prispet.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Lukajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: sob 16.10.2010, 10:02

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Lukajs »

Zdravím , chtěl by jsem se zepta zda by jsem měl mít nějaké obavy při pořízení kulovnce Mannlicher Classic Mountain v ráži 8x57JS ohledně zpětného rázu. Nyní vlastním kulobrok Bettinsoli 8x57JRS a střelba na střelnici pro mě neni vůbec příjemná a přičítám to tomu že často po ráně mrkám. Myslíte že to bude velký rozdíl s tou kulovnici se střelama např. Blaser CDP nebo Norma Vulkan ?
CZ 557 Lux 243w + Meopta Meostar R1r 3-12x56 RGD
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zpetny raz

Příspěvek od BwanaHunter »

Nechci to tady moc zlehčovat, ale jak tak čtu, jak se lidi bojí zpětného rázu ze 7x64 a 8x57 atd., mám návrh na terapii. Za cenu náboje vás nechám vystřelit z 470 NE... a už se 8x57 bát nebudete :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Rogam »

Lukajs píše:Zdravím , chtěl by jsem se zepta zda by jsem měl mít nějaké obavy při pořízení kulovnce Mannlicher Classic Mountain v ráži 8x57JS ohledně zpětného rázu. Nyní vlastním kulobrok Bettinsoli 8x57JRS a střelba na střelnici pro mě neni vůbec příjemná a přičítám to tomu že často po ráně mrkám. Myslíte že to bude velký rozdíl s tou kulovnici se střelama např. Blaser CDP nebo Norma Vulkan ?
Mohu jen říci, že budeš mít úplně jiný pocit z výstřelu u Steyru a CZ kulovnice, konkrétně v ráži .375 H&H. Jedna z nich o poznání víc "kopne". Domysli která :wink: Jinak, že výstřel z kulovnice na střelnici víc vnímáš, než při lovu je snad jasný. To je myslím celkem normální. Já když kdysi poprvé nastřeloval na střelnici .458 WM, tak jsem měl rozporuplný pocit z naklepaného ramene. Při lovu v Africe, jsem pak opakoval rychle 4 rány za sebou, v košili s krátkým rukávem a téměř jsem nevěděl, že jsem střílel.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zpetny raz

Příspěvek od fesoj »

Nevím, zda to tu už nezaznělo dřív, je toho tady už 5 stránek a já rozhodně nejsem odborníkem přes fyziku, ale... Pascalův zákon říká, že tlak v kapalinách a plynech působí všude stejně a nezáleží na směru. Tudíž při použití stejného náboje by měl být teoreticky stejný i zpětný ráz, ale všichni víme, že tomu tak není, aspoň pokud se týká subjektivních pocitů, které v člověku, respektive v jeho rameni, vyvolá. Důležitá je délka a lomení pažby, její tvar, tvar a materiál botky a zejména - a to podtrhuji - držení zbraně a její založení do ramene, jinak by se přeci nemohlo stát, že z té samé flinty a s tím samým střelivem jeden člověk zpětný ráz ani neucítí, druhý bude mít modré rameno a třetímu puškohled rozbije obočí. Dokud si zbraň nevyzkoušíš, budeš vědět prd, aspoň u výkonnějších ráží - a pak teprve můžeš uvažovat o tom, jak své subjektivní nepříjemné pocity zmenšit, ať už změnou držení zbraně, výměnou botky, použitím kompenzátoru, výměnou celé pažby nebo přejitím na slabší kalibr. Dlouhá léta jsem používal kulovnici r. 7x64. Střelba vyloženě příjemná, zpětný ráz jsem vůbec nepociťoval. Při výstřelu z kamarádovy zbraně stejného kalibru jsem při první ráně dostal kopanec, až jsem se oklepal. Druhá a další rána už byly v pohodě, protože jsem si na držení zbraně dával pozor. Stará známá poučka, že hlaveň střílí a pažba trefuje, se vztahuje nejen na brokovnici.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Jiří K. »

To Rogam : Je to naprosto jasné ten Steyer kope víc. :lol:
To Lukajs :Teď vážně. Sice si myslím, že ráže 8 x 57 JS nekope a bez problému z této kulovnice ( CZ) střílí i má útlá ženuška. Loni jsem, ale měl možnost si vyzkoušet Mannlicher Classic v ráži 8 x 68 S a nepociťoval jsem nějak zvláštní rozdíl. Je faktem, že jsem k té zbrani přistupoval z hodně velkým respektem, protože se mi zdála lehčí než moje 550-tka. Velký rozdíl byl v pážbách. Typově byly stejné ( bavorské), ale ta ze Steyeru byla dokonalost sama.
Co se týče vnímání zpětného rázu u různého střeliva( 8 x 57 JS). Tak o trochu větší zpětný ráz jsem pociťoval u Sierry, jinak je vše vícemeně stejné.
Odpovědět