Broková kozlice Bretton

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Broková kozlice Bretton

Příspěvek od Bojar »

Zdar máte prosím někdo zkušenosti s touto brokovou kozlicí vyrobenou z nějaké slitiny hliníku či co?
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od jdodo »

Ve střelecké revui ročník 1998 č.1 máš o brettonkách článek na pěti stranách.Hlavně a závěry jsou vyrobeny ze speciální vysoce pevné hliníkové slitiny která je tepelně zušlechtěná.Na hlavni i závěru nemá co zrezivět v článku se uvádí že tato brokovnice při testech vydržela bez známek vůle hlavní 10 000 výstřelů.tyto kozlice jsou představitelem koncepce závěru s přímoběžnými dopředu odsuvnými hlavněmi předností tohoto systému je nulová závěrová vůle která se vymezuje vačkou ovládanou uzamykacím klíčem.
Stary Jezevec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: stř 07.7.2010, 13:36

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od Stary Jezevec »

Já s nimi nějakou zkušenost mám, vlastním sice kulobrok, model Fair Play Mix 20x76/5,6x52 R už asi 10 let a neměl jsem s ním sebemenší problém. Kolega z polesí kupoval nastejně se mnou brokovou kozlici, a je s ní také velice spokojený. Je to ideální zbraň na courání po lese - lehká, odolná a spolehlivá. Jen ze začátku říkal že trochu víc kope, jak je lehká, ale časem si zvykl. Opravdu na tom nemá co zrezivět , vydrží i trochu hrubší zacházení a není náročná na údržbu. Jen kvůli ovládání nebude moc vhodná pro leváky. Nevím jestli se ještě dneska vyrábí, dlouho už jsem žádnou nikde v obchodech neviděl. Když jsme je kupovali my, tak nám v prodejně říkali že budou stěhovat výrobu ze Slovenska zpátky do Francie. Já s Brettonem tedy spokojený jsem, kolega taky a navíc je to myslím docela technicky zajímavá zbraň a u nás rarita, a takové věci já rád :-)
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od Bojar »

No nedávno jsem se stal shodou různých náhod majitelem této zajímavé zbraně,v ráži 20-76mag.S plným choke ůžasné krytí i navzdálenost 40-50metrů a to náboji SB.Trochu si musím zvykat na trošku jiný styl míření ale to je o zvyku.Obrovská výhoda v její váze něco málo přes 2 kg ovšem ty kopance po mag.patronách to je síla :shock: .S 20-70 srovnatelné s 16.Absolutně nic nerezne :D a to po 5 deštivých vycházkách už by bylo poznat.Psal jsem výrobci ohledně použití steel shot.Novější modely už značku ůdajně mají ale ty starší by měly vyšší zkouškou projít také bylo to ůdajně testováno na tlaky 1200-1300bar tož tak.Tak pokud s tím někdo ještě loví tak napište. :D
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od Tony30 »

Zdravín,nedávno jsem jednu držel v ruce v Klatovech r.20x70,byla v komisi,ale netknutá jak nová,opravdu lehoučká a zajímavá zbranˇ.
Bohužel jsem levák :?
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od psdk »

Mám jednu kozlici Bretton 20x76 - na chození je to paráda jak je lehoučká jen jsem si nějak moc nezvykl na to ovládání a míření. S magnumkama kope jako kobyla, ale na to by se dalo zvyknout. Poptával jsem po výrobci jiný tvar pažby, aby mi víc seděla, komunikace s těma slovákama byla značně složitá, trvala asi rok a nakonec jsme se stejně nedomluvili protože prý zrovna neměli povolení vyvážet do ČR náhradní díly.(ikdyž pažba je jen kus dřeva!!)
Trochu mě zarazila konstrukce pojistky, ta je slušně řečeno debilní naboť před každým otevřením závěru je třeba odjistit a je to takový ošklivý kus ohnutého plechu procházejícího přes baskuli, vytahovač vypadá taky dost odrbaně. Odpor spouští je z fabriky dost velký a mají takový drhnoucí chod, což se dalo vyřešit zaleštění. Hlavňová objímka nasazená vepředu na čoky je udělaná z takového laciného plastu a vypadá spíš jako součástka z čínské hračky než z elegantní francouzské zbraně.
Celkově si myslím, že je to spíš kuriozita, kdyby se ta kontrukce dotáhla pořádně dokonce tak by to bylo určitě o něčem jiném a ty zbraně by měly mnohem větší potenciál, protože použití lehkých slitin a vyměnitelných hlavní spolu se systéme zamykání je velmi zajímavé ...
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od Bojar »

Přes mail mi ze slovenska odepsali do týdne tam bych problém neviděl,mají i anglické pažby.To řešení té pojistky je neštastné :( ůdajně zajištuje i bicí kladivka současně se spouštěmi jestli je to pravda je to bod navíc :) rozebráno jsem to neměl.Z kousku duralu mi šikovný soustružník vyrobil novou hlavnovou objímku i se šínkou hned to vypadá efektněji :D
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Broková kozlice Bretton

Příspěvek od psdk »

Bojar píše:Přes mail mi ze slovenska odepsali do týdne tam bych problém neviděl,mají i anglické pažby.To řešení té pojistky je neštastné :( ůdajně zajištuje i bicí kladivka současně se spouštěmi jestli je to pravda je to bod navíc :) rozebráno jsem to neměl.Z kousku duralu mi šikovný soustružník vyrobil novou hlavnovou objímku i se šínkou hned to vypadá efektněji :D
Koukal jsem se na stránky Brettonu ve Francii a to o čem se tady vesměs bavíme - Bretton Fair Play Lux v 20x76 mají v nabídce za neskutečných 1560€. jen tak pro zajímavost ... http://www.bretton-gaucher.com/f_legers.htm
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Odpovědět