Kulový čtyřboj malorážkou

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr Vysok »

Začal jsem se věnovat kulovému čtyřboji malorážkou a přesné kulové střelbě vůbce, a rád bych zde získal pár rad od zkušenějších. Prvním dotazem je, jaká je vhodná zbraň pro K4M? Koupil jsem si CZ 453 Lux Premium, sice je krásná, ale moc mi nesedí. Hlaveň je kanelovaná a dost lehká, při míření z volné ruky mám daleko větší "komíhání" než s kulovnicí. Také se mi zdá, že po 3 ranách rychle po sobě se zvyšuje rozptyl. Odpovídá pravidlům střeleckého řádu CZ 455 Thumbhole?
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od cejlon »

Nevidím důvod, proč by typ Thumbhole nevyhovoval pravidlům....
Po třech ranách určitě nemá malorážka větší rozptyp.....chce to víc střílet. :lol:
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr Vysok »

Přesnost: Rány dávám cca po 10 sekundách, a stalo se mi to opakovaně se třemi druhy střeliva. 3 první rány do zálepky, další o 3 cm jinde.
Víc střílet budu, hlavně pilovat techniku, jak jsem četl v tématu Trénink lovecké kulové střelby. Včera jsem se také snažil poladit spoušť, abych nemusel střílet s napínáčkem, se kterým špatně dosáhnu na spoušť.
S tím Thumbholem jsem si nebyl jistý kvůli hmotnosti. Holý má 3,4 kg, v řádu myslím bylo malorážky do 3,2 kg.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od cejlon »

V pravidlech je max. hmotnost 4kg zbraňové sestavy vč. střeliva.
Najdi si jedno dobré střelivo a tím střílej pořád. Doporučuji sypačky SK Magazine! (a výše....)
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr Vysok »

Díky za ten údaj o hmotnosti, nesehnal jsem poslední verzi řádu. Jenom doplňky, že zvětšení puškohledu je bez limitu, a od letoška že je povolena pažba s otvorem (Thumbhole). S těmi "sypačkami" od Lapuy střílím, o chlup jsou lepší Lapuy Rifle match v krabičkách, na závody jsem používal i Lapua Signum, ale u mne to není to limitující - výsledky se lámou na kňourovi ve stoje bez opory :cry: tam musím máknout a natrénovat.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Petr V
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 15.10.2010, 20:45

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr V »

ČMMJ - střelectví jsou kompletní stř. pravidla. Střílíme převážně Lapuama. Doporučuji najít střelivo popřípadě zbraň s rozptylem do 15mm. Dnešní výsledky se pohybují v malém s. 398 - 400b. A velkém s. 796 - 799b. Na Slovensku padla již 800. Tak trénuj! Republika je letos v Kroměříži 21.4.PV
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Carnivore »

Jak je to se samonabíječkou? Pořád zakázaná? Nový řád jsem taktéž nikde nenašel.
Petr V
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 15.10.2010, 20:45

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr V »

krcoun308
Častý návštěvník
Příspěvky: 98
Registrován: stř 27.8.2008, 20:54
Bydliště: Severní čechy

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od krcoun308 »

Koukni se Youtube, loňský celostátní přebor k4m, střílí tam dáma s poloautomatem 511 a vedle pán s 456, ta má holá bez optiky skoro kilo přes váhový limit, už jsem to tu psal jednou - český myslivec si z nějakých řádů a zákonů nic nedělá.............
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr Vysok »

To Petr V: Díky za link na střelecký řád, konečně do dali přehledně všechno do kupy. Na republiku to letos určitě nebude, začnu obrážet okresní přebory po okolí. Trénuju i přes "objektivní potíže" - v Hradci Králové nemají terče, mám problémy naladit spoušť ať už s napínáčkem nebo bez, puškař "nemá čas", a plánuji nový puškohled - mám 3-9x, chci 4,5-14x. Přesvědčil jsem se u kulovnice, že větší zlepšení opravdu pomáhá a minimálně pomůže ověřit přesnost zbraně.
To Carnivore: Samonabíjecí zbraň není nikde v řádu zakázána, dokonce např. v čl. 4.9. se píše jak se mají samonabíjecí zbraně přenášet.
To krcoun308: Dodržování střeleckého řádu je na pořadatelích. Bohužel u nižších soutěží nejsou mnohdy úplně v obraze a průnik změn řádu do povědomí trvá mnohdy několit let. V těch případech je rychlá náprava možná pouze od účastníků. Dokud nebudou hlasitě upozorňovat organizátory, nic se nezmění. Obdobně jako vláda versus občané. Loni jsem také byl na okresním přeboru (ne tom fotbalovém jako v TV :lol: ) kde se střílelo i z 22WMR, ale zase se vyžadovalo zvětšení puškohledu max. 6x. Jsem zvědavý, co mi letos řeknou, až přijedu s Thumbholem, puškohledem 14x a střeleckou rukavicí, která je od teď povolena, a hlavně vytištěným novým řádem. Tak střelbě zdar!
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od cejlon »

To video z přeboru ČMMJ to je ostuda. Pokud si někdo vezme na přebor terčovnici, se stavitelnou pažbou, tak to hlavně nenatočím na video a nevylepím na net.No ale stalo se....
Jsem zvědav, jak to bude letos v Kroměříži.
Kladu si otázku, proč mám vytuněnou malorajdu za strašný prachy tak,aby měla přesně 4kila, když ,,závodníkům" i ,,rozhodčím" je to na vrcholné akci úplně jedno.
Tyto přístupy mě velmi serou.....
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr Vysok »

To nasrání nejednotným dodržováním pravidel cítím také. "Soudruzi z NDR" udělali ve střeleckém řádu nějaké chyby - minule jsem psal o samonabíjecích zbraních a rukavici, že jsou povolené, teď už je tam oprava - ani jedno povolené není. Tak jenom doufám, že budou na oficiálních přeborech všech úrovní tato pravidla dodržována a vyžadována. Jsem ale připraven na to, že tomu tak z počátku nebude. Příčiny vidím v tom, že na rozhodujícíh pozicích jsou lidé, kteří byli zvyklí desítky let na neměnná pravidla a zákony (teď konkrétně myslím Zákon o myslivosti), a o novinkách vůbec netuší. Proto mám stále v povolence k lovu uvedenu "škodnou zákonem povolenou" - takže kdybych to chtěl strikntě dodržovat, na lišku nemůžu vystřelit. Ale zpět ke K4M - když budu chtít dodržet horní limit hmotnosti s mnou zamýšleným vybavením (Thumbhole 3,4kg, puškohled 500g, potřebuji montáž do 100g). Na stránkách CZ UB jsem údaje o hmotnosti montáží nenašel. Poradíte někdo, jestli je šance se do toho s něčím (a kdyžtak s čím) vejít? I když věřím, že nikde nemají při závodech váhu připravenou, nechci se zařadit mezi ty, kteří pravidla ignorují.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od cejlon »

Já to vyřešil tak, že jsem pořídil CZUB American, meoptu 6x42 s nitkou, origo dvoudílnou násuvnou montáž ( tu nejnižší možnou) a pažbu na míru s lícnicí dodělat puškaři, aby měla flinta 3,90kg. Vyleštit spouš'ťák samosebou.......
Ta pažba byla spíš nutnost, páč origo pažba je jak na malé děcko.
Docela jsem se do toho vysypal, ale fakt to stojí za to. Dole odkaz na foto mé pažby z malorážky a ta jednuška je taky moje :lol: Mám rád věci v pořádku.

http://www.sanyp.blogspot.com/search/label/PA%C5%BDBY
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od Petr Vysok »

S takovou pistolovou rukojetí jako máš to je jiná třída. Já ale budu volit větší zvětšení puškohledu, ty jsi to asi pořizoval když byl limit 6x. A těžší hlaveň taky trochu eliminuje výkyvy na ústí. Tak se pokusím dostat do 4,0 kg s Thumbholem, a když to nevyjde, tak aspoň Varmint, jako to řešil vybanovaný Figi.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulový čtyřboj malorážkou

Příspěvek od cejlon »

Když mi to stabilně střílí na 50m do zálepky, tak neřeším ani varmint, ani výkyvy. Zvětšení 6x s nitkovým křížem je pro tuto disciplínu naprosto luxusní.
Odpovědět