jaký dalekohled na denní nošení?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od rimar77 »

Zdenek41 píše:Nechci zakládat nové téma.Potřebuji poradit při výběru dalekohledu.Nechci žádnej mercedes,ale pouze funkční optiku za přijatelné peníze,která něco vydrží.Pro dení nošení a můj věk zatím k plné spokojenosti používám rusák 7/50 v noci je to už horší.Jagd Fomei 8/56 mi odešel,rozhodily se hranoly a urezly šrouby.Nejde se do něj bez násilí dostat.Vše jsem tu pročetl.Co by se mi líbilo je pro mě v cenové relaci dost.Nevěřím tomu,že ve střední třídě by se pro mě nic nenašlo.Někdy opravdu cenu dělá jen značka.Pokud jsem zde OT tak mi prominte.Mám ještě jeden problém proti kolegům mám dost blízko oči u sebe,některé modely mi opravdu nevyhovují.Věk už čtvrtá věková 47.
zdeňku tak to bych ti doporučil vyzkoušet Meoptu. Já jsem si jí pořídil přes net bez předchozího vyzkoušení protože byla v akci za hezký peníze a nakonec jsem zjistil že mi nevyhovuje právě proto že je na mojí hlavu moc úzká sice těsně ale stejně není to koukání příliš pohodlné a stejnou zkušenost potvrdil další člověk tady na fóru. Když si pohlídáš akce tak se dá sehnat za velmi slušné peníze cca okolo 15.000,-
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdeňku, nejsem odborník na optiku, jako třeba Ares, tedy nejsem schopen hodně věcí kvalifikovaně posoudit. Každý má oko jiné a klade důraz na jiné věci. Můžu tedy psát jen svoje postřehy, a podle nich bych se rozhodně vyhnul Bresseru, neměl jsem v ruce takový, který by mi seděl. Překvapivě Steinery nižších řad taky nejsou to ono a řady vyšší koukají bezva, ale už stojí podstatně víc. Známý si loni koupil Nikon Monarch 8,5x56 a co jsem měl možnost zkusit, tak to koukalo překvapivě dobře, a to i za šera a za tmy. Přitom je to poměrně lehký a kompaktní dalekohled. A s cenou dnes už pod 10 tis. jak koukám.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od argonaut2006 »

Zdeňku zkus se podívat na tento dalekohled recenze jsou na nej pozitivní co jsem koukal i na US fórech ma vše co by kvalitní dalekohled měl mit tuším že i doživotní záruku http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-51 ... -5x50.html
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od petjan »

Zdravím, také teď vybírám dlekohled, uvažuji o nějakém 7x42 nebo 7x50 zvětšení možné i 8krát. Nemáte skušenost někdo s tímto? http://www.hubert-hunting.cz/lovecka-op ... -4_27.html. Docela mě to zaujalo. Klavně ty klasický. Je u nich slušná cena. Váha taky jde.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od ares »

Dovolím si napsat příspěvek v obecné rovině. Střední třída (řekněme do 20000,-)je plná povedených i méně zdařilých optik pro denní/noční pozorování. Zanedbám-li ty méně povedené, musím konstatovat, že konkurence je dosti veliká, parametry dalekohledů velice podobné a často záleží na subjektivním pocitu. Shrnu-li své poznatky pro pozorovací dalekohledy určené do zhoršených světelných podmínek,pak:

Meopta B1 7x50
Vysoká propustnost světla,průměrná chromatická aberace, poměrně velká distorze(zkreslení),astigmatismus průměrný, koma malá, ostření velice dobré, vinětace nulová, celkové zpracování dobré

Meopta B1 8x56
Vysoká propustnost světla, průměrná chromatická aberace, distorze (zkreslení) srovnatelné s Meopta B1 7x50 ,astigmatismus průměrný, koma o trochu větší než Meopta B1 7x50, ostření velice dobré,vinětace nulová, celkové zpracování dobré

Meopta B1 10x50
Vysoká propustnost světla, průměrná chromatická aberace, distorze (zkreslení) menší než Meopta B1 7x50 ,astigmatismus průměrný, koma malá, ostření velice dobré,vinětace nulová, celkové zpracování dobré

Nikon Monarch 8,5x56 DCF
Vyšší propustnost světla, vyšší chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrná ,astigmatismus průměrný, koma malá, ostření dobré, vinětace nevelká, celkové zpracování dobré, osobně neroztáhnu očnice na potřebnou úroveň

Nikon Monarch 10x56 DCF
Vyšší propustnost světla, vyšší chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrná ,astigmatismus průměrný, koma malá, ostření dobré,vinětace nevelká, celkové zpracování dobré, osobně neroztáhnu očnice na potřebnou úroveň

Nikon Monarch 12x56 DCF
Vyšší propustnost světla, vyšší chromatická aberace, distorze(zkreslení) poměrně veliká ,astigmatismus průměrný, koma vyšší než u Nikon Monarch 8,5x56, ostření dobré,vinětace nevelká, celkové zpracování dobré, osobně neroztáhnu očnice na potřebnou úroveň

Steiner Ranger Pro 8x56
Vysoká propustnost světla, průměrná chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrné ,astigmatismus průměrný, koma vyšší než Meopta B1 7x50 a Nikon Monarch 8,5x56DCF,ostření velmi dobré, vinětace nevelká, celkové zpracování průměrné oproti Meoptám či Nikonu

Minox BL 8x56 BR
Vyšší propustnost světla, malá chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrná ,astigmatismus průměrný, koma malé,ostření velmi dobré, vinětace průměrná, celkové zpracování dobré, osobně mi moc nesedl- sice v pohodě roztáhnu očnice,ale špatně mi sedí na kořenu nosu

Fomei Leader 8x56 DCF
Průměrná propustnost světla, malá chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrná ,astigmatismus průměrný, koma průměrné,ostření průměrné, vinětace velmi vysoká, celkové zpracování průměrné, osobně neroztáhnu očnice na potřebnou úroveň

Fomei Leader 10x56 DCF
Průměrná propustnost světla, malá chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrná ,astigmatismus horší než u Fomei Leader 8x56 DCF, koma průměrné,ostření průměrné, vinětace velmi vysoká, celkové zpracování průměrné, osobně neroztáhnu očnice na potřebnou úroveň

Fomei Leader 9x63 ZCF
Průměrná propustnost světla, malá chromatická aberace, distorze(zkreslení) průměrná ,astigmatismus horší než u Fomei Leader 8x56 DCF, koma průměrné,ostření průměrné, vinětace obrovská, celkové zpracování průměrné

Delta Titanium 8x56 ED
Vyšší propustnost světla, malá chromatická aberace, distorze(zkreslení) malé ,astigmatismus průměrný , koma průměrné,ostření průměrné, vinětace velmi vysoká, celkové zpracování průměrné

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Někde mám ještě jeden papír s poznámkami, tak snad ho brzo najdu.

@Zdenek41: Vzhledem k věku (průměr zornice) bych se podíval po modelech se zvětšením 10x. Pokud ti nevadí problém s nedostatečným roztažením očnic, tak bych asi šel do Nikon Monarch 10x56DCF, kladných ohlasů je dost a osobně si myslím, že jde o velmi povedený model.
Naposledy upravil(a) ares dne úte 10.4.2012, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Zdenek41 »

Osobně všem zatím děkuji,myslím,že je to poučné i pro ostatní.Ares co říkáš na tento odkaz od argonauta 2006
http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-51 ... -5x50.html
Mě to osobně zaujalo nebudu mluvit o ceně ta je super,ale ten argon mě zaujal velice.Vše s Činy neni špatné,kopírovat umí ledaco.Opravdu nechci zakládat nové téma.Má někdo zkušenost s tímto modelem?A co říkáte na plyn argon a ne dusík?
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od ares »

No, nikdy jsem ho neměl v ruce, takže vařím jen z popisu, ale už zorné pole je velice malé..

Co se týče argon/dusík. Oba mají velice podobné rodné body, cena je ale příznivější pro dusík (zhruba dvakrát), principielně ale je to v pořádku
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Petr1970 »

ares: díky za porovnání, nebyla by k tomu jen tabulka co je lepší a co horší?:-))
jako jestli chromatická aberace je lepší menší nebo větší?:-)
koma je lepší malá nebo velká?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od ares »

Koma, chromatická aberace,astigmatismus, distorze(dále zklenutí, sférická vada..) jsou optické vady (optické aberace), čím menší je jejich hodnota, tím lepší.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od lanus »

Naposledy upravil(a) lanus dne čtv 12.4.2012, 13:18, celkem upraveno 1 x.
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Žanek »

ares píše:Koma, chromatická aberace,astigmatismus, distorze(dále zklenutí, sférická vada..) jsou optické vady (optické aberace), čím menší je jejich hodnota, tím lepší.
a co ta vynětace (nebo vinětace)? že ji má Delta obrovskou .... co je nejdůležitější vada při obeznávání srnce za snížené viditelnosti? To by mě asi jako jediné opravdu zajímalo, že bude míň nebo víc vypouklý je asi jedno ...
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od ares »

K pravopisu se snad ani nebudu vyjadřovat, děkuji ale za upozornění :D

Co se týče vinětace, tak je samozřejmě lepší, když není žádná. Obecně za snížené viditelnosti jsou optické vady celkem nepodstatné(beru že jsou v průměru), neboť si jich stejně nevšimneš. Mohl by jsi spíše třeba vnímat chromatickou aberaci, ale to je opravdu krajní případ. Za snížených podmínek bych si dal pozor jen na celkovou ostrost-tam už přispívají všechny nějakým dílem, takže říci, co je horší, nelze. Za to vinětace je dosti velký problém, neboť některé paprsky vstupující do objektivu vůbec neprojdou systémem, je tedy omezen světelný kužel dopadající na zornici, což je nežádoucí. (V praxi to jsou sice ztráty jen v řádu zlomků či jednotek procent, ale každé procento ve tmě dobré)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Zbrojovák »

Za sebe můžu říct jen to, že jako univerzální dalekohled jak pro den (šoulačku) tak šero a noc, mám už 7let Steiner ranger 7x50 a musím říct, že to je zatím to nejlepší v dané cenové hladině (cca 8tis kč), co jsem zkusil. Prozatím bych neměnil. Časem přejdu vlivem stáří oka zřejmě na 10x50 v dané ceně do 10tis kč, nebo 10x42 v ceně vyšší - s lepšími parametry (pokud na to bude :wink: ).
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od popovic »

Zbrojovák píše:Za sebe můžu říct jen to, že jako univerzální dalekohled jak pro den (šoulačku) tak šero a noc, mám už 7let Steiner ranger 7x50 a musím říct, že to je zatím to nejlepší v dané cenové hladině (cca 8tis kč), co jsem zkusil. Prozatím bych neměnil. Časem přejdu vlivem stáří oka zřejmě na 10x50 v dané ceně do 10tis kč, nebo 10x42 v ceně vyšší - s lepšími parametry (pokud na to bude :wink: ).
Já mám zkušenost, že Steinery jsou výborné všechny bez rozdílu. Nebo aspoň ty, co jsem měl v rukách, byli vynikající. Malé s 30 mm nebo 42 mm objektivem na šoulačku, velké s 56 mm na noc. Vždycky ale platí Steiner - vysoká kvalita optiky i konstrukčního zpracování.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Leon »

neznáte někdo OLYMPUS 10x42 EXWP I v tom odkazu od lanusehttp://www.allbinos.com/138-Olympus_10x42_EXWP ... tions.html je uveden
na 18 místě a cena je docela příznivá pořád dumám nad meopro 10x42 tak nevím co koupit do deseti tisíc u meopro se mi líbí ten dural k plastum po mé zkušenosti s bresserem kdy stačil pád v batohu z 30cm na koberec k rozlomení kloubu mám menší důvěru
CZ 550 american 308win.
Odpovědět