Přední či zadní ohnisková rovina?

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
j.stepus
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 27.5.2012, 22:08

Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od j.stepus »

Zdravím, chtěl bych se zeptat jaká ohnisková rovina je "lepší", zda první nebo druhá? Princip jak (ne)zvětšování kříže funguje znám, ale někdo píše, že v první ohniskové rovině je při zvětšení problém se zakrytím křížem a podobně. Vybírám první puškohled a moc se v tom zatím nevyznám. Asi bude záležet na jaký druh lovu bude puškohled využíván a co mi vyhovuje, ale pokud by se někdo podělil o vlastní zkušenosti tak bych byl rád. Děkuji. :wink:
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od ares »

Moc nechápu dotaz. Pokud je jasný princip "zvětšování/nezvětšování" záměrné osnovy, tak jsou pak i jasné výhody a nevýhody obou případů.. :wink:
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od ridgeback »

Jednoznačně zadní, (druhá).
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od Vojta »

Mněl jsem variábl od Meopty s křížem v přední ohniskové rovině, teď mám variábl od Meopty s křížem v zadní ohniskové rovině. Za mně osobně jednoznačně druhá možnost, tedy v zadní ohniskové rovině.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od vesrad »

pokud nebudeš používat záměrnou osnovu (mildot a podobné) k odhadu vzdálenosti a přenášení střelby na různé vzdálenosti tak určitě vede 2. rovina.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak oboji ma sve vyhody. Osnova v prvni rovine se standardne dela u taktickych, sniperskych apod. puskohledu. Jednak se pri zmene zvetseni nemeni pomery atd., takze lze prenaset, pouzivat mildot, pouzivat osnovu k odhadu vzdalenosti atd. Velmi podstanou veci ale je to, ze se vubec nemeni zamerny bod pri zmene zvetseni. V druhe rovine s tim maji spekulaci i renomovane firmy a 100% bez posunu zamerneho bodu jsou obvykle puskohledy tohoto typu nejvyssich rad a cenove urovne renomovanych vyrobcu. Asi se da rict, ze u stredni tridy sice posun nejaky je, ale pro beznou loveckou strelbu zanedbatelny, ovsem u levnych puskohledu uz bych se bal, po te co jsem jich par mel v ruce. Nicmene vlastnost 2 roviny je to,ze se nemeni velikost osnovy se zmenou zvetseni a pokud nechci vyuzivat veci zminene vyse u 1.roviny, je to vyhoda, zamerny bod je porad stejne velky a nezakryje mi pri nejvetsim zvetseni, ktere obvykle vyuziju pri strelbe na maly cil a vetsi vzdalenost, ten cil :)). A u rozumnych puskohkedu bych se nebal - opet vlastni zkusenost.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
j.stepus
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 27.5.2012, 22:08

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od j.stepus »

Děkuju Všem za rady, už mi je to jasný. :) Koupím variabl s 2. rovinou, buď Meostar nebo Nikon Monarch E a mělo by to být OK. :wink: Kdyby jste někdo věděl o dalším slušným puškohledu se zadní o.r. do 30 tisíc tak to sem klidně napište, aspoň budu mít nad čím přemýšlet.
pavel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: ned 28.1.2007, 9:43
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od pavel »

docter unipoint :wink:
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od Boci1 »

Kahles KXi.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přední či zadní ohnisková rovina?

Příspěvek od BwanaHunter »

Leupold VX-3.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět