Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od motolada »

Kolik máš pravidelně chyb na položce z 25?
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od oziris »

tak 7-8.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od motolada »

No není to moc ale ani málo,takže k lišce-je třeba ji smířit tak jako holuba,čím více času na kopírování jejího pohybu tím lépe.Jde o to na jakou vzdálenost s jakým krytím a jakým brokem.Hodně začínajících kolegů dělá chybu ve zbrklé střelbě,uvidí lišku bác,bez táhnutí.
Osobně asi do 30m v běhu 4mm na čumák a daunuje.Čím je rychlejší nebo vzdálenější tím více předsadit klidně i metr i víc,pro korekci je pak druhá rána!Samozřejmě hlaveň je furt v pohybu jak zastavíš si za ní,ale to víš ze střelnice.
Osobně mám větší problém s kohoutem než se zajícem nevím proč :lol:
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od oziris »

teraz som si uvedomil, ze tu druhu ranu ja vobec nekorigujem. vystrelim este raz presne tak, ako prvu. co je blbost. s tym predsadenim a mierenim - mam sto chuti mierit na lisku jednym okom. asfaltaky zostrelujem s oboma otvorenymi, ale na tu lisku mi to nejde. mozno je problem aj v tom.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od fesoj »

Co se týče předsazení, tady je těžko radit. Záleží na rychlosti střely /u malorážky je to o dost jiné než u kulovnice/, vzdálenosti zvěře, délce chodu spouště a zejména na individuální reakci, které je u každého člověka jiná a rozdíl desetiny vteřiny může znamenat hodně moc. S malorážkou sice můžeš získat zásadní návyky, ale kolik máš zrovna ty předsadit ze své kulovnice a zda vůbec, to si musíš vyzkoušet sám. Jenže těch možností zas tolik není...
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od motolada »

fesoj:loví brokovnicí

Ano to je problém,2.rána je právě na korekci pokud vidíš kde vyletla hlína můžeš předsadit více či méně.
Obě oči jsou základ!
No a jsme zase u toho tréninku tam to musíš dostat do krve a dělat to automaticky.
Ono tipuju ze to oko zavřeš kvůli horečce a horečka pramení z čeho?z nevystřílenosti :wink:
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od oziris »

praveze oko nezatvaram. viem, ze je spravne mat obe oci otvorene, ale ja tak neviem beziaci terc trafit. letiaci ano. nedavno som minul kocku, bezala 15 metrov odo mna, bokom. obe rany mimo. neviem, co mam korigovat, pretoze neviem, kam dopadnu broky. to s tou odletujucou hlinou je dobry hint, ale ked tak nad tym teraz uvazujem, nikdy som si odletujucu hlinu nevsimol... co je divne, pretoze pohyb vnimam celkom dobre.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od dalas »

Dle mého názoru ten problém není až tak jednoduchý. Záleží, jak silné je řídící oko a které. Zda to, které vnímá mířidla, nebo to, které vnímá celou scénu. něco jiného je, když mozek spojuje dva stejné obrazy byť fázově posunuté, nebo dva rozdílné obrazy. Takže to co je pro některé jednoduchá záležitost, pro jiné to může být dost problém.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od motolada »

Jo já jsem měl s řídícím okem taky problém,jsem levák,dle návodu z literatury to u mě uplně přesně nefungovalo,ale myslím si že jsem se do toho dostal opravdu tím treningem ono to prostě přišlo,mozek a nebo já jsem si ty 2 věci začal na mušce spojovat a šlo to.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

Pokud máš problém s očima, není na škodu si to zkusit s jedním okem zavřeným. Možná se líp soustředíš na svůj cíl. Někomu to sledování okolí vadí a nesoustředí se na cíl. Zkus si to na střelnici, co Ti bude víc vyhovovat. V tom příkladu, který jsi dal, může mít vliv také zahrdlení a použité broky. Liška mohla chytit nějaký ten broček, ostatní šly mimo, liška uteče a pak se najde později nedohledaná. Vřele doporučuji si na střelnici střelit do papíru s různým zahrdlením a různými broky, které používáš na lov té které zvěře. Možná budeš překvapen.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od jindrich764 »

Souhlasim s "Lotrem", urcite si zkus strelit danym brokem a zahrdlenim do papiru. Taky se k tomu ale ustroj tak jak chodis lovit! Dve vrstvy obleku navic delaji pri rychle strelbe divy!Nemusis ani spatne predsazovat, ale diky tomu ze jsi nabalenej, zakladas flintu jinak a palit treba metr nahoru ci dolu. Osobne to mam odskousene u kulovnice, v lete davam ventilovanou botku a na zimu jen plastovou. Zkratis nebo prodlouzis ti pazbu o cca 4cm a to je sakra znat. Nabalenej s ventilovanou botkou bezici lisku optikou nedozenu, s plastovou to padne jak ulity. Pak hlavne nedavej brok vetsi jak 4mm! Dvanactkou do 50m staci 3,5mm, dobra je Fortuna ci Minimagnum. Predsazovat pulku az celou delku tela. Kdyz uz ti ale jede po prvni rane, hod ranu klidne 3m vpred do mist kam predpokladas ze skoci. Zahrdleni bych volil co nejvetsi. Ja mam pevne 3/4 a 1/1 a jsem spokojen. K noram by byla mozna dobra i pulka kdyz se strili na 20m.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od pufr »

JJ ten je jako blesk - DVD od Aimpointu jsem si najaře pustil hned nejmíň dvakrát :D
(+ jeho volbě Sauerky v 270W se 130gr H Mantelem - protože není zvlášť silný, je citlivý na zpětný ráz a s rychlou střelou nemusí tolik předsazovat - "samozřejmě" taky nelze nic vytknout :)

Pěkné taky je - mimo jiné - jak říká, že když se s Aimpointem koncentruje s oběma očima otevřenýma, tak vidí jen červený bod nad hlavní a kolem souvislý obraz, to se mi s kolimátorem nikdy takhle úplně nedařilo - ale nebyl to teda Aimpoint :)

Pro neněmčináře a v návaznosti na předchozí debatu ve vláknu možná ještě, že z tréningu zdůrazňuje i sušení doma, kdy se snaží sledovat zaměřovačem - pohybem zbraně různé linie v zahradě a pod. a přitom bez "zadrhnutí" - změny v pohybu zbraně spouštět (a spousta dalších chytrostí :)
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Petr1970 »

jen k té lišce a amatérsky, ale není největší problém že asfalty je člověk naučenej že to lítá stejně, obvykle střílí na jedné střelnici, kolikrát i bez "zpoždění" a tak se lehce naučí stanoviště a jak-kam to lítá..

kdežto liška(zajíc) běhá jinak, pokaždé jiná vzdálenost, rychlost, úhel... takže začátečník zvyklej na rovnoměrnej pohyb protože neumí pořádně "číst" jak to letí jestli rychle nebo pomalu tak míjí? - pozoruju to u sebe na kachnách, na asfaltu se mi celkem daří (na amatéra), ale kachny je úplně něco jinýho..

holt 30 let praxe kdy bylo drobný dost je na starejch vystřílenejch vidět :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od MiraDuchek »

Tak tak,když si vzpomenu na svuj první kachní hon,to byla teda ostuda. :oops:
Vystřelil jsem 64 ran a neměl ani pírko,pán vedle na štontu 12 ran 7 kachen 8)
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Odpovědět