Broková jednuška ZBK

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Broková jednuška ZBK

Příspěvek od tornádo »

Zdravím,
uvažuji nad jednuškou ZBK 100 v ráži 12x70,chtěl bych ji hlavně jako "pracovní" flintu na obcházení nor,zátvorů nebo když jdu nasypat do krmelce atp. kde nevadí,že flintu odřu o větve.Tam klepnu,tam zavadím šak to znáte :)
Nemáte s ní někdo zkušenosti?
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od Bojar »

No nevím pokud ZBK 100 seženeš tak nejspíše v standartním provedení dřevo buk a povrchová ůprava matné pískování a zde vidím kámen ůrazu -je to velmi náchylné na reznutí .1 zmokneš a musíš to naolejovat nebot do rána je to jak liška.Další mínus vidím v tom že nejsem si jist zdali chromovali vnitřky hlavní (osobně myslím že ne).K ůčelu jaký popisuješ (pracovní flinta na denodenní nošení v sněhu dešti apod) bych volil jednušku ruskou (chromovaný vývrt a lepší povrchová ůprava) ale ten původní starý model se štíhlým předpažbím a štíhlejší pažbou.Neprohloupíš a dají se sehnat opravdu za pár stovek :DNehledě na to ,že ižka má kvalitnější systém zamykání co se tuhosti týče a je to dnes už 10letími prověřená zbran což se o ZBK říci nedá.Píšu jen proto ,že jednu mám doma.
Naposledy upravil(a) Bojar dne ned 01.1.2012, 11:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od tornádo »

kolega má sice jednušku iž 18/308w a tvrdí mě,že se mu párkrát už otevřela při pochůzce revírem :shock: proto bych chtěl raději něco s jiným závěrem.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím do roku 2012 :D
tornádo :) , co s tím ten Tvůj kolega vyváděl? Není to domácí kutil? Nejsem puškař, ale neumím si představit, jak se mi ruská jednuška IŽ-18MN/308w, kterou vlastním může sama od sebe při pochůzce revírem otevřít...... Při "zlomení" zbraně je třeba poměrně silně stisknout páčku za lučíkem a i tak se musí při zlomení zbrani pomoci..... Samovolné otevření nechápu... :roll: Osobně předpokládám zásah do zbraně od majitele..... :oops:
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od Bojar »

Lesomil píše:Zdravím do roku 2012 :D
tornádo :) , co s tím ten Tvůj kolega vyváděl? Není to domácí kutil? Nejsem puškař, ale neumím si představit, jak se mi ruská jednuška IŽ-18MN/308w, kterou vlastním může sama od sebe při pochůzce revírem otevřít...... Při "zlomení" zbraně je třeba poměrně silně stisknout páčku za lučíkem a i tak se musí při zlomení zbrani pomoci..... Samovolné otevření nechápu... :roll: O
sobně předpokládám zásah do zbraně od majitele..... :oops:
Také to nechápu ta páka na iž se stlačením současně napíná i bicí pružinu leda že by ji tam neměl nebo ji mněl prasklou ale to už jsme mimo téma.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od tornádo »

Majitel je starší pán,žádný domácí kutil,co se týká zbraní.Nechápu jak je to možné ale stalo se to prý několikrát.
U věcí pocházející z ruska sem vždy opatrný,sám mám Nivu,tak vím o čem je řeč :D o to více u zbraní.

Jednušky ZBK se dělají s jakým zahrdlením,délkou laufu? nebo je to všechno stejné?
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od marnet »

Známý má ZBK 110 v r.12/70 a 16/70,délka hlavně je 70 cm,zahrdlení je 3/4.Když tyto zbraně představovali ve Střelecké revui,tuším v roce 1996,ještě mám dojem,že se dělala i ráže 20/70.Osobně bych raději se rozhodl pro IŽ 18 ve starším provedení.Ladu nivu jsem měl taky a dokonce s naftovým motorem od Peugeotu.Dost mě zklamala,i když určitou vinu na tom mělo nešetrné zacházení a zanedbaná údržba předchozího majitele.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od Bojar »

Tak oživím toto téma:-).Nedávno jsem si udělal radost a sehnal výměnnou brokovou hlaveň na své ZBK110. Pískované provedení ,předpažbí ořech,zahrdlení 1.1 (alespoň podle ůdaje na hlavni )a ráže 12.Překvapila mne lehkostí a tenčí hlavní oproti IŽ.Trochu mne na tom ovšem zneklidňuje vytahovač ,který se i při plném zlomení zbraně nevytáhne dostatečně aby šla patrona zlehka vyjmout.Jinak krytí velmi solidní(zkoušel jsem 3,5-4mm).Zahrdlení v hlavni má od náběhu po ůstí cca 10cm(u IŽ je podstatně kratší).Mne ta jednuška sedí i v rameni ,lomení originál neupravované pažby mi naprosto vyhovuje.Až budou zkušenosti z honů dám info:-))
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od Bojar »

Abych nezapomněl tak hlaveň délka 700mm.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Broková jednuška ZBK

Příspěvek od fesoj »

Broková jednuška r. 12 naší výroby koupená za závratnou cenu 120 Kčs od spolužáka byla mou první loveckou zbraní. Pro účel, popisovaný v 1. příspěvku tohoto vlákna, jakož i pro výcvik psa, je to zbraň velmi vhodná - a zda naši, či ruskou, to už záleží na vkusu každého soudruha, já osobně bych volil IŽ - a jak již bylo psáno, nejraději nějakou starší za pár stovek, je to zbraň na práci, ne na reprezentaci.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět