Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

0,5 MOA je na "konfekční" pušku dobrý rozptyl - zvlášť v tak "živé" ráži jako 25-06.
Jestli to dokáže i líp ti nikdo na dálku bohužel neřekne - ale střílíme přece pro radost a co bys dělal, kdyby TO tam bylo hned :)
Pufr
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od SAKO »

Hned? Bojuju s ni ctvrtym rokem, snazim se dostat maximum, jde to velice pomalu. Kazde malinke zlepseni je dano vystrilemnim mnoha ran, premyslim nad jeste pomalejsim prachem, bud Relo 22 nebo Vectan 8000, nebo zmenit strely, asi Berger, nebo Balistic Silvertip, nevim, urcite na to pujdu, zmenim nabojnice, bud Federal, nebo Winchester, zapalky Federal. Ale mam Lisku na 317m, holt, ne jako Figi vestoje s trojnozkou, ale na Harrisech a v leze. No, stala bokem, zdalo se mi to take - normalne. Myslim, ze by jsem ji dal i kdyby byla dal. Myslim... Jenom to zvetseni, malo, malo. Jsem blbec, ze jsem nevzal 6.5-20x50. Cena temer stejna. Ta 14-ka je malo. Uz je pozde. Ale priznavam, necekal jsem, ze ta Tikka bude takto strilet. A z te raze 25-06 jsem nadsenej. Je to fakt kosa. Kolik vydrzi hlaven, nevim, mam vse hodne plnotucne. Zatim kolem 1450 ran a vse ok. zatim. Strelbe zdar.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
pomalu se připravuju na přebíjení kulovýho střeliva, celkem mě zaujala tato sada http://www.naboje-prebijeni.cz/set-na-p ... lassic-kit. Máte s tím někdo zkušenosti? Jde mi především o kvalitu lisu, Zda je možné přehazovat matrice aniž by se musely pokaždé nastavovat, dále případně jestli je se s ruční frézou dají přesně zkracovat nábojnice a nebo jestli je nutný ještě dokoupit nějakou frézu na zkrocování?

Díky za informace.
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

Tuhle sadu jsem kdysi kupoval, co do kvality jí není co vytknout, jen ten trychtýřek je lepší kovový, záleží na prachu. Matrice které mají matku pojištěnou šroubkem se nemusí přestavovat v žádném lisu, tady je "rychlejší" výměna. Zkracovačka není součástí té sady.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Stejná zbraň, stejná laborace. přesto náboj vpravo vykazuje jeden znak nadměrného tlaku, a to vtečení zápalky do otvoru zápalníku. Rozdíl spočíval v nadměrném zkrácení chodu úderníku a to až tak, že k iniciaci zápalky došlo až druhým úderem.
Tím chci jen říci, že známky nadměrného tlaku je nutno posuzovat komplexně a i s ohledem na okolnosti. :wink:
Přílohy
xxx.jpg
xxx.jpg (51.74 KiB) Zobrazeno 9084 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

Jo, tady se zkrácením udělal prostor mezi úderníkem a šachtou a do tý díry zatekla zápalka. Obdobou je typický otisk na zápalce třeba u Glocků, tam je kolem nápichu obdélníček.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Úderník nebyl nijak upraven. Byla jen přestavena matice úderníku a tím se zkrátil jeho chod. Díky menší rychlosti a tím i energii, nedošlo k tak hlubokému otisku úderníku a tím k zatečení materiálu zápalky do otvoru pro úderník. Úprava byla reverzibilní a úderník vyčníval stejně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Takže tím opakovaným úderem zápalníku s nižší rychlostí a energií byla aktivovaná zápalka vpravo?

Asi máte pravdu chlapi ale možná to nemusí být efekt vyvolaný jen jednou jednoduchou příčinou.
Napadá mi ještě i možný vliv prohlubně po prvním úderu zápalníku (+ malá změna pevnosti mosazi v místě "tažení" atd.) nebo to, že první dopad zápalníku posunul zápaku "dopředu" , ta pak při zážehu druhým "úderem" dopadla na čelo závěru vyšší rychlostí a vytvořila tak efekt vznikající například i při nadměrné uzamykací (dříve závěrové) vůli a nakonec, co píše Meyer ve své "německé" knize - že s nižší dopadovou energií zápalníku zjistil i odchylky v úsťové rychlosti = vliv na "zážeh" náplně náboje - měřil jsi při této "vzácné" události rychlost střely?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Ano, iniciace zápalky byla až na druhý úder. Rychlost jsem neměřil. Šlo mě spíše o zkrácení chodu úderníku. Jinak zápalka je opřena o dno lůžka zápalky, takže posun bych vyloučil, to by spíše došlo k iniciaci. Na ráně nebylo nic co by se odchylovalo od normálu. Stříleno na 174m (ONV) a zásah 3mm pod a 30mm vpravo od zámněrného bodu. Spíše ten protitlak úderníku nebyl dost silný a prohlubeň plitká takže to nezabránilo vtečení.
Uvedl jsem to sem jako zajímavost pro ty, kteří začínají přebíjet.
Dá se to pozorovat i u továrního střeliva, které má po vystřelení z určité zbraně "krátery", přestože tlaky jsou v pořádku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Zapalka vpravo s tym malym kraterom - to je napr. typicke pre 99% produkcie gulovnic Remington 700, bez ohladu na tlak v naboji.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tak tohle mne dostalo. Na Berdana ideál.

http://www.youtube.com/watch?v=FskNx4UBZvc
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lörinc »

dalas píše:Tak tohle mne dostalo. Na Berdana ideál.

http://www.youtube.com/watch?v=FskNx4UBZvc
No jo, no. To máš tak když se někde přebíjí 20 let... a mi kupujeme přípravky za tisíce :lol: . Počkáme pár let.... češi jsou hrozně šikovný.... :D 8)
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Dokonalý nápad :) a hlavně voda netlačí jen zevnitř - na starých 8x72R mi to při vodě jen v nábojnici a "šetrném" úderu na 8,1 mm píst "jen" montážní paličkou dělalo na plášti nábojnice boule. Takhle je to vpohodě a jeden přípravek bude na celou ".360 Expres family" a pod.
Pufr
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od zekon »

zdravim chlapi, neviete poradiť nejakého spoľahlivého dodávateľa na komponenty ? ale takého kde si objednám a aj to za nejaký rozumný čas do max. 14 dní aj príde, lebo posledný pol rok len sedím a prosím o dodávku sakra :evil: ... hlavne lovecké strely Lapua Mega a Nosler AccuBond a Ballistic Tip ostatné si vem ako tak zohnať...
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

zekon píše:zdravim chlapi, neviete poradiť nejakého spoľahlivého dodávateľa na komponenty ? ale takého kde si objednám a aj to za nejaký rozumný čas do max. 14 dní aj príde, lebo posledný pol rok len sedím a prosím o dodávku sakra :evil: ... hlavne lovecké strely Lapua Mega a Nosler AccuBond a Ballistic Tip ostatné si vem ako tak zohnať...
obávámn se že nikdo nemá vše skladem a musí objednávat takže tebou požadovaných 14 dní nedokáže zaručit asi nikdo ale zkus Anděl reloading p. Soukup
Odpovědět