Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

Opakovací kulovnice
Nové:
- Za dobrou cenu je kvalitní Howa - dá se koupit levně jen systém a dřevo nechat udělat na míru,
- cz 550 jo, ale chce si to pohrát viz figi apod.
- PPK nevím - kouknout, vybrat kus - jsou to skládačky a v.č. tak, aby tam byl alespoň bergara lauf
- zastava to samé, počítat s hrozným dřevem

Starší:
-pro tvůj účel bych šel buď do zachovalé ZKK 601 308win, SB spce 11,7g
-starší ZKK 600 v 30-06, ale to už bude problém se trošku naučit střílet srnčí, tak ať ti to s levným střelivem nerozbíjí
-ZG 47 v 8x57JS s dobrou hlavní - ve verzi s hlavní 600mm nebyl nikdy žádný problém, naopak byly pověstné přesností i "teplých" ran, je to flinta na 3generace (teď je jedno v inzerci v celopažbě za 11tis bez optiky) náboje SB 12,7g SPCE
- Zetko po výměně hlavně v 8x57JS jsem teď někde viděl na webu, ideál

-u starších si střel na střelnici ať se nevypečeš, bude tě zajímat pouze soustřel 5ti ran, patrony si kup standard třeba sb SPCE

v googlu najdeš vše jmenované, jen hledat :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Lotr »

Protože povolanější kolega Zbrojovák/Nimrod už odpověděl za mě, tak já jen doplním. ZG žádný problém ani s drážkováním ani s přesností nemají, pokud narazíš na kus v dobrém technickém stavu, znamená to dobrou investici a uživatelskou spokojenost.
Kulovnice Zastava na tom taky za ty peníze nejsou špatně, osvědčený závěr Mauser s kombinací s poměrně kvalitními hlavněmi také udělají svou službu pro běžnou loveckou potřebu, některé kusy mají horší pažby, tam je potřeba počítat s pravděpodobnou investicí do úpravy ke konečné spokojenosti uživatele. Za sebe můžu ZG i Zastavu s čistým svědomím doporučit.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od sw_fox »

ZG je opravdu živá legenda, ale když už oživovat ducha legendy 98er - jak ji označují němci, tak lepší než do zastavy apod je najít nějaký zachovalý DWM nebo něco podobého, přeci jen tam to zpracování závěru bude lepší a cena podobná...
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od sided »

Fox: máš to marný, jdeš proti proudu ;)
holub88
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 11.4.2011, 11:11

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od holub88 »

Souhlasím s tím, že Zastava má dřevo kus od kusu jiné. Byl jsem se podívat v Ostravě a měli ji tam v .308W., jen trošku světlejší dřevo. Pak jsem ji viděl v Opavě a z vystavených 4 flint měla nejtmavší dřevo zastava, zbylé 3 flinty byly CZUB 550. I z blízka opravdu šikovná flinta. Jen ta pažba je trošku robusnější a není lakovaná, ale olejovaná. Od puškaře jsem slyšel, že to může být i výhoda, kvůli případným škrábancům.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od sw_fox »

Olejovaná je tak nějak odolnější a škrábanec zamažeš "nasliněným prstem"..... sám teď renovuju BAR z roku 1976 a místo původního laku v duchu "lesk jak blesk" tam půjde olej....
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od fesoj »

Každá ráže a každá střela je dobrá, samozřejmě ne na všechno a ne pro každého a proto buďme rádi, že je z čeho vybírat a že máme o čem diskutovat. Hodně zjednodušeně řečeno :
Kdo tráví svou dovolenou lovem zvěře africké, jistě pořídí si k tomu i zbraň ráže tropické.
Pytlák, jenž ve zvěři vidí jen kus masa na porážku, je schopen i na vysokou používat malorážku.
Ty zvol zlatou střední cestu. Vyber si zbraň ráže běžné, skolíš jelena i kňoura, nerozbiješ srnče něžné.
K rozhodnutí pomůže ti třeba tohle fórum právě, ale ten konečný výběr je jen na tvé vlastní hlavě.
Jenom musíš dobře mířit a řídit se pravidlem : Špatný zásah nedoženeš sebevětším kalibrem !
Kritériem pravdy je praxe.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Žanek »

Fesoji já Ti tleskám,

jinak co se výběru kulovnice týče,

já už od mala vídával v rodině katalogy CZUB a prostě jsem se zamiloval do ZKK s pažbou Monte Carlo s předpažbím s tmavším nosem a proto když jsem udělal zkoušky, šel jsem na jisto, navíc jsou tyhle zbraně docela přesné a laciné - jsem spokojený, i s továrním střelivem SB střílí flinta kolem 1 MOA
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
hejcmi
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 28.11.2012, 17:47

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od hejcmi »

Zdravím, prosím o radu ,k této kulovnici mossberg atr 100 zda ji někdo má nebo jiné skušenosti .Rozhoduji se mezi ní a Marlin Xl7VH ..
kmys
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 29.11.2012, 10:24

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od kmys »

Ahoj, chci se tu zeptat odborníků. Přemýšlim o koupi kulovnice. Nejvíc přemýšlim o celopažbené CZ 550, případně CZ 527 Carbine. Nicméně ani tolik nepřemžšlim o zbrani, jako o ráži. Zbraň by měla sloužit jako doplňková na šoulačky a případně i na naháňky ke kulovnici r. 308W. Takže můj předpoklad je střelba na škodnou, srnčí, dančí a černou cca do 100 kg na vzdálenosti od cca 30 maximálně tak do 200 m. A přemýšlim o rážích 6,5x55, 8x57 a 9,3x62 a v případě Carbine o 7,62x39. Chtěl bych něco lehčího, protože ta 308 se na šoulačce celkem pronese, s optikou má cca 5 a čtvrt kila.
A související dotaz, jakou montáž na to, aby se dala přendavat optika? EAW, MAK, Leupold, nebo nějakou jinou? Ktrá je nejpevnější a vydrží?
Předem vám děkuji za odpovědi a rady.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od gonias »

Můj názor je ten, že pokud chceš jednu zbraň na naháňky a na šoulačky v této cenové kategorie, budeš muset vždy rešit kompromisy.
Ono třeba s tebou udávanou CZ 550 seš na 3,3kg + montáž a sklo min. 500g = něco kolem 4kg.
U ráže to stejné. Protože já bych třeba na naháňky volil určitě od 7mm nahoru, jako ideální 8x57, jiný ti zase řekne 9,3x62, to už je věc osobního vkusu. No a to seš s opakovací kulovnicí dané kategorie váhově nastejno jako u 308.

Jestli budeš preferovat šoulání a chceš další flintu jako lehčí k té tvojí zvaž třeba kulovou lednušku v ráži 6,5x65R nebo i jiné, ale s jednuškou budeš na váze zbraně 2,4 - 2,7kg +těch našich 500g, ale spíš počítej 600g = něco kolem 3kg.

Jelikož má každý jiné kritéria, tak to ber jako subjektivní názor. :wink:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Žanek »

A co kulová jednuška v ráži 30-30 Winchester? Zvládne obojí a střelivo je za babku, zpětný ráz i při malé hmotnosti zbraně zcela zanedbatelný, střely s plochou špičkou velmi stabilní i přes drobné překážky. Při šoulání rovněž použitelná, škoda, že to snad nikdo sériově nedělá, v inzerci jsem viděl jednu předělanou ZBK, ale na můj vkus moc krátká hlaveň, jinak bych do ní šel.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od gonias »

Jenže by musel koupit jednušku a nechat udělat hlaveň a nakonec je to úplně to stejné jako 308.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od fesoj »

To Žanek - ZKK, přesně takovou, jakou popisuješ, jsem měl v ráži 7x64 řadu let a nemohu si stěžovat. Jediná úprava, kterou jsem nechal udělat, byla výměna původní plastové botky za gumovou profilovanou - zpětný ráz byl poté neznatelný. A jediná závada, která se vyskytla asi po 20 letech používání, byla prasklá pružina podavače. ZKK mohu jen doporučit. Ale pokud chceš jednušku v r. 30-30 W, což také není špatná volba, vůbec se neboj kratší hlavně ! Pro loveckou střelbu do 200 m jsou ty cca půlmetrové hlavně naprosto dostačující, bez vlivu na přesnost. Co takhle předělaná IŽka ?
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3399
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od dalas »

Náboj 30-30Win. je o dost slabší proti .308 Win. a je primárně určen pro zbraně s trubkovým zásobníkem. Problém je, že by jednuška musela být v této ráži z výroby, nevím co by to muselo být v originále za .30 ráži, aby šla přeříznout jen komora. Snad z .30 Carbine by to šlo. Jinak přestavba bude znamenat novou hlaveň.
Když jednuška, tak co takhle Ruger No1. v 303 Brit. Je to výkonově mezi 30-30W a .308 W.
Pokud by jsi se zhlídl v tý 30-30 pak pákovek je na trhu dost a nejsou zase tak těžký.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět