NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od TT33 »

Jakou zbraň, ráži a zaměřovač považujete za nejvhodnější pro lov spárkaté zvěře na naháňkách?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Georg.H »

já kdybych měl možnost a finance tak bych šel V Merkel RX.HELIX
střelivo Brenneke a zaměřovač neboli spíš kolimátor Aimpoint Hunter H30L nebo 9000SC
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od TT33 »

Asi dobrá volba, v ráži 9,3x62..., výhodou je, že RX.HELIX má výměnnou hlaveň, měl jsem možnost si ho vyzkoušet. Zajímavý je i kulový dvoják 9,3x74R, ale ten má trochu větší váhu, nebo samonabíjecí kulovnice? Dnes se ve většině honiteb už klasické hony na zajíce a bažanty přestávají pořádat, není se čemu divit, drobná není. Jako náhrada se volí vypouštěné bažanty, poté se pokračuje na černou a tam je většinou problém... loví se brokovnicí s jednotnou střelou, která oproti kulovému náboji nemá takovou účinnost a zůstává hodně postřelené, nedohledané zvěře. Byl jsem svědkem, že na osm ulovených divočáků byli čtyři postřeleni a nedohledaní. Dříve bylo na výřadu 20 i více zajíců, bažantů a jeden divočák, dnes to je obráceně.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Leda jen na černou :wink: viz platné předpisy
Za mě je universum na dnešní hon, kdy se dá očekávat i lov černé - klasický troják, ráž není až tak podstatná, ale pokud bych řešil nový tak zřejmě v pořadí: krieghoff, heym, nebo merkel 8x57JRS a 2x 20magn..
Na naháňky pak výměnný svazek - dvojákový troják v rážích výše (tu brokovou proto, že mnohdy na štontu poslat kulovou ránu znamená riziko, takže když se objeví škodná, dá se relativně bezpečněji alespoň tu lovit broky)
Nejsem fanouškem jakékoliv optiky na společných lovech, hlavně kvůli přehledu o okolí při střelbě= bezpečnost, proto klasické mířidla - muška stříbro, nebo max. sv. vlákno (na svém trojáku nemám ani hledí, jen mušku a mířím podle lišty i kulí, dostatečně přesné do cca 60ti metrů, dál lov na naháňce stejně pro mne nepadá v úvahu, kór když je to v pohybu.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pon 17.12.2012, 22:03, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Georg.H »

Zbrojovák: taky pěkná sestava...ale osadit to drobným kolimátorem by taky nebylo špatné....
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od TT33 »

Výborný bude asi dvojákový troják v ráži 9,3x74R/9,3x74R/20-76 s naháňkovým puškohledem, nebo kolimátorem, ale cena a váha bude určitě proti, nebo kulový dvoják, ten je o něco levnější, ale váha je pořád značná. V nižších cenách a s menší váhou je samonabíjecí, nebo opakovací kulovnice v ráži 9,3x62. Méně vhodné pro naháňky se mi zdají kulové jednušky, kulobrokové kozlice i trojáky a naprosto nevhodné klasické brokovnice (mimo vývrtu paradox s použitím spec. střel pro brokovnice, na lov pouze černé). Problém je, že při naháňkách, kde se loví nejen černá, ale i vysoká, mufloní holá atd., se pro opakovanou ránu použije jednotná střela, používají se broky/posty, bez ohledu na jakou zvěř se střílí/ (výmluvy: ta laň mu stála tak blízko a on měl jenom brokovnici s jednotnou střelou, nebo u kombinovaných zbraní se pletou spouště a proto vystřelil broky, na vysokou u trojáku potřeboval "dostřelnou" a měl tam jenom brenek a broky....). Proto jsou honitby, kde Vás s brokovnicí na naháňku nepustí a jinde, kde se loví bažant, zajíc, prase, máte nařízenou pouze brokovnici :wink:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od kojot »

Řeč byla o naháňkách, nikoli o honu, kdy se vypustí pár kohoutů a hurá do lesa na prasata. Jako vyznavač naháněk bych volil poloautomat Browning Bar s naháňkovým puškohledem. Odpadá průběžné ladění soustřelu, hmotnost je výrazně nižší, zpětný ráz rovněž a zásobníkové šachtě je srdečně jedno, co se do ní dá.

Příspěvky týkající se výhradně brokovnic s drážkovaným vývrtem hlavně byly přesunuty do tématu "Brokové zbraně" Pufr
Kdo netermí s námi, termí proti nám
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od plok »

A co třeba něco jako 336W MARLIN v 30-30w s kolimátorem nebo naháňkovým puškohledem? Docela o tom na příští sezonu uvažuju.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Rogam »

TT33 píše:Výborný bude asi dvojákový troják v ráži 9,3x74R/9,3x74R/20-76 s naháňkovým puškohledem, nebo kolimátorem, ale cena a váha bude určitě proti, nebo kulový dvoják, ten je o něco levnější, ale váha je pořád značná. V nižších cenách a s menší váhou je samonabíjecí, nebo opakovací kulovnice v ráži 9,3x62. ....
Nemyslím si, že by váha dvojákových trojáků byla značná, např. Merkel 961L 20x76/9,3x74R/9,3x74R váží cca 3,2 kg http://www.merkel-die-jagd.de/en/produk ... s-96l-96ls. Krieghoff Trumpf váží 3,9 kg http://www.krieghoff.de/en/hunting-guns ... -drilling/. Nejenže je tedy ten Merkel lehčí, ale navíc má to kouzlo, že přední spoušť je na kulové hlavně a zadní pouze na brokovou hlaveň. Žádné další přepínání hlavní, jen pojistka.

Výše zmíněný RX.HELIX má 2,9 kg http://rx-helix.com/en/data a Browning BAR http://browning.eu/products/?level=2&la ... 2&group2=1 od 3,2 kg vejš. Takže to je pouze o vkusu a penězích....
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Merkel je zřejmě v ergalu a ne v oceli, dále nechápu, proč to nenatahuje při zlomení všechny kladívka? Napínání broku je zvlášť manuální, jak píšou, to spouštové uspořádání je sympatické.

Na kolik to asi přijde a jaký to bude mít soustřel? :wink:
Stále mi přijde levnější a přesnější co do soustřelu vložná hlaveň do klasik trojáku.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pon 14.1.2013, 16:41, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od pufr »

JJ Merkel umí lecos :)
Trojak_Merkel.jpg
Trojak_Merkel.jpg (93.53 KiB) Zobrazeno 16475 x
3 x 8x57JRS (3x Blitz) - díky "osumadvacítkové" baskuli taky jen 3,5 kg
Soustřel a rozptyl neznám, ale dokážu si představit, že to může být práce "na hlavu" :)
Pufr
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Rogam »

To Zbrojovák

Baskule je ocelová. Viz. i popis na stránkách Procházky http://www.terc-zbrane.cz/index.php?id= ... cka=Merkel a u ARMS-CZ a.s. http://www.arms-cz.cz/katalog/01/?podskupina=01012, kde mají i cenu, která začína na 186000,- Kč. Toho, co jsem měl v ruce měl cca soustřel na 50m cca do 3 cm (nástřel od výrobce).
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od odo »

co to sem píšete za nesmysly? naučte se střílet a nastřílíte čímkoliv.
TT3: kde se střílí muflonní a vysoká by vůbec neměli nikoho z brokovnicí pustit. jinak střelit brokama po lani, co píšeš, je neodpustitelné a NENÍ na to výmluva. ten člověk by měl přijít okamžitě o lovecký lístek a zbroják, protože neovládá zbraň!
jinak není nic lepšího do tlaku než brokovnice s dupleksem. k čemu mi je tam kulovnice s puškohledem, když v tý rychlosti a na tu blízkost to ani nezaměřím. jinak broky nad 5 mm bych v prodeji úplně zakázal maximálně pro ozbrojené složky, výmluvy škodná já neberu. k čemu je někomu výbava za x a ráže jako kanon, když neumí střílet. přijde mi to, že v dnešní době jde každý na nadháňku, aby co nejvíc vystřílel nábojů. kurňa přeci nemusím střílet za každou cenu. já na nadhánky vůbec žádný broky nenosím, na co, po lišce můžu střelit i brenekem a nebo střelit nemusím vůbec.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Rogam »

To odo

Koukám, že máš rád zákazy :) Je snad na odpovědnosti každého, aby střílel tím, čím mu právní předpisy umožňují.
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od odo »

to je jasný, že mám rád zákazy, přispůspbil jsem se kapitalismu a evropské unii, která vše přikazuje a zakazuje. :D
a nadháňky bych taky zakázal !
Odpovědět