Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Leon »

když si nejsem jistý tak nestřílím a taky to dostávám často sežrat že se na společných tahám jenom s flintou na rameni :lol:
a je mi ůplně jedno o jakou se jedná zvěř když nemám svou jistotu tak nestřílim přijde to jinému nebo někdy mě za lepších okolností
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

To dalas - nekritizuj, prosím Tě, Slováka za to, že píše-li ve své mateřštině, nepoužívá ČESKOU mysliveckou mluvu. Tam u nich má zver skutečně oči, ušnice a nohy a to, pokud vím, i v odborné myslivecké literatuře.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zdenek41 »

Já už jsem upozornoval,že lovec je Slovák.Tam se opravdu mluví jinak.Mě to tam taky rvalo uši,ale je to jejich mluva.Tak nic ve zlém.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od dalas »

2 dreamer4u: Omlovám se za tu poznámku k mluvě. :oops: Po konzultaci s fesojem a internetem jsem zjistil, že to takto máte "normováno". Nicméně si stále myslím, že je škoda, že myslivecká mluva, jejíž autoři jsou sami lovci, není rozvíjena, ale spíše potlačována. Bohužel tento trend je asi mladými obecně akceptován. Omluva taktéž za OT. V jiném vlákně by to ale ztratilo kontext.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Pyros82 »

Střílím pouze tehdy pokud jsem si jistý a je úplně jedno jestli střílím na lišku nebo na divočáka. Raději si nejistou ránu odpustím než, abych zvěř mrzačil nebo byl nucen provádět dohledávku.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od zispo »

Před koncem roku jsem lovil holou 3 kusy. Ve vzdálenostech 110, 248, 276 M. Upozorňuji že si dělám své náboje a pro tento lov mám víbavu. Kus vždy v ohni stříleno na komoru bez jakéhokoli odkazování. Naopak při střelbě přez 160 M se srnčí chová klidně. Kus zùstane v ohní a ostatní kusi ven zvednou hlvy a dál se paství. Dokonce se my podařilo ulovit škodnou na 467 M. Dopomohl my k tomuto úspěchu aplikace v androidu kde se balistický program. Lov na dálku je treningu na střelnici a značné víbavě.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

Vcelku mně zaujal jeden argument s předchozí diskuze a to střelba přes otevřená mířidla. Na jakou vzdálenost je to reálne. Část starších zbraní má různá sklopná hledí a pod. Když jsem začínal, tak jsem se potkal s dědulou co celý život lovil bez optiky. Srnčí max. 80 m.
Včera jsem si sundal ze ZH optiku a na těch cca 80 m bych po srnčím nevystřelil. Při tom jsem malorážkou bez problému před dvěmi roky lovil hřívnače na 50 m přes otevřená mířidla. Dokonce jsem si zkusil i K4M s nástřelem 361 b. Beru, že obrovskou roli bude hrát jak provedení mířidel, tak světelné podmínky.


Re kabát : Nejsem si jist nestřílím, ani na společných akcích.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od milan »

zispo
čti prosím po sobě napsaný text než jej pošleš na web :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr1970 »

jiří K: porovnal bych to s SA58 a střelbama, spousta lidí střílela 100-300 metrů "na figury".. z hlediska rychlýho přehledu bych to bral, i když sa58 byl samonabíječ, horší střelivo, někdy horší zbraň.. co se týče "myslivecký střelby" na pivní tácek soustřel na těch 200+ tak bzch to viděl hodně bídně.. - pokropit stojící figuru je něco jinýho než dát srnčí na dlaň...

myslím že to je slušnej "etalon" co se týče střelby na dálku bez mířidel...

já zkoušel zkm456 na 70 metrů jen s mířidlama (ani ne dioptr) a pivní tácek sem dával - sice to lítalo jinam než sem mířil, ale bylo o tom najít střelivo a jeho křivku - lítalo mi to soustřelově stejně na tu dlaň - ve stoje bez opory, jen řemen kolem ruky...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Ještě k těm otevřeným mířidlům. Asi opravdu záleží dost na jejich provedení /i když nejdůležitější je dobrý zrak a samozřejmě trénink/. Možnosti zbraně v tom případě rozhodně převyšují možnosti střelce. Z normálního seriového SA58 bez jakýchkoliv úprav, když nepočítám očouzené hledí, dokáže trochu dobrý střelec v leže bez opory soustřel do 10 cm. Ale vzhledem k tomu, že ta miřidla jsou opravdu "humpolácká", dosáhnout menšího rozptylu je spíš náhoda nebo štěstí než umění. S kulovnicemi s jemnými miřidly a delší hlavní se zejména v USA střílelo /a možná střílí dodnes, nevím/ na vzdálenosti větší než 300 m a to i s předovkami ! Samozřejmě nemluvím o běžném lovu, mám na mysli střelecké závody. A silně pochybuji, že by sebelepší střelec dokázal stejně střílet z osmapadesátky, ač se jedná o velice přesnou zbraň. A otevřená miřidla našeho nejběžnějšího kulobroku ZH vypadají podobně. Nevěřím tomu, že by s touto zbraní bez optiky dokázal někdo běžně a pravidelně trefovat lišku nebo srnčí na komoru či dokonce krk na vzdálenost 200 m +.
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Rogam »

Kdo umí, ten umí:) Fin Simo Häyhä během tzv. zimní války puškou Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů), viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od zispo »

Snad nebudu od tématu. asi nejlepší mířidla na větší vzdálenost měla Brněnská kulovnice ZKk a to řada od 600-602. Dokonce některé zbraně měli pomocné víklopné mířidlo. Pomocné hledí je v první časti kamenu. Mířidlo má jen dírku a je součásti mířidel a to hledí a mušky. Určitě to má někdo doma z kolegů nemohu najít žádný odkaz. Samotné mířidla jsou na těchto zbraní dost jemná a dá se přez ně pohodlně lovit. Ale je to především o zraku jak se tady zmiňujete. Pokud má někdo tuto zbraň s toto přídavnou muškou prosím o vložení fota.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

To ZKK 600 s dioptrem mám doma. Podle článku v poslední SR to údajně bylo pro export, jsou tam i fotky. Zda to měly i ostatní modely kromě řady 600 netuším, ale u 602 bych o tom pochyboval tam je to tropické hledí podobné tomu z CZ 550 Magnum. Už teď jsem rozhodnut optiku sundat a vyzkoušet to na střelnici. Uvidíme jak se mi bude dařit. Celá pevná miřidla ZKK jsou podstatně jemnější než u ZH.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Rogam píše:Kdo umí, ten umí:) Fin Simo Häyhä během tzv. zimní války puškou Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů), viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
Jenže je tu maličký rozdíl. Plocha cíle je přibližně stejná u chlapa jako u jelena, jenže člověk poskytuje cíl spíš svislý, který se trefuje líp a navíc nezáleží tak moc na tom, jestli ho na tu vzdálenost zasáhl na komoru nebo na měkko - důležité bylo trefit se kamkoliv a vyřadit z boje, dosled nehrozil a poškození zvěřiny také nebylo nutno řešit. :mrgreen: :!:
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zdenek41 »

Čest byla střílet pod štítek.Pokud se nebude jednat o zvěř,ale o terč,figurinu dovolím si to i dnes sa 58 krátkou dávkou.
Odpovědět