Irský teriér

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Irský teriér

Příspěvek od Petr1970 »

držím palce, jen bacha na ledviny a jejich funkci.. předpokládám že drahé granule je KDčko - na ledvinovou dietu..

ještě bych pro jistotu zkusil aby doktor udělal odběr krve a test na Urea a Crea (creatin)... protože záněty ohrožují ledviny, kdyby náhodou přestaly fungovat tak je konec...

potom u větších plemen je problém i s "močením" - v případě že něco odumírá nebo vzniká nějaký bordel tak můžou ucpat močové kanálky a neodtíká moč, takže cévkování.. jestli prvních pár dní funguje příjem vody a močení a pes není dehydratován, je to dobré...

na sono rozhodně aby doktor zkusil najít a změřit velikost ledvin a viděl obrysy(kůru) a strukuturu - aby se prokázalo že ledviny jsou "zdravé"... při sono rovnou obvykle dělají i močový měchýř - jak je velký, stěny... jestli tam nejsou nálezy - kameny, cysty.. a prostatu - velikost, tvar, případné nálezy na prostatě...

nechtěl jsem tím nějak strašit, ale je lepší být připraven a nepotřebovat to, než naopak - my jsme zrovna ve fázi "ledviny v perdeliiiii), šance je halb-und-halb a je to o kapačákách a proplachování, čekání na zázrak...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Irský teriér

Příspěvek od fesoj »

Nejsem veterinář - ale pokud je mi známo, u služebních psů byly ve vyšším věku problémy s ledvinami poměrně časté a já to přikládám celoročnímu pobytu v kotci s betonovou podlahou. Ani dřevěná podlážka v části kotce to nezachrání. Já preferuji podlahu dřevěnou, s úzkými mezerami pro odtok moči, umístěnou na trámech či dřevěné kulatině, tedy na vzduchovém polštáři nejméně 15 cm nad zemí a mí psi nikdy problémy s ledvinami neměli.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Kurna tak ted sem ten strach teprve dostal,pije normalne,spis vic.Krve je dost.Granule jsou Hills c/d.Chova se normalne,moci bez problemu.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Dnes jsem natáhl vlečku se škárou,1,5 h stará stopa,vypracování bez problému.O praseti věděl už 20m předem,zvedal hlavu,větřil.
Dle Nivy jsem udělal tu kostru pod škáru a přes strom ji před ním zvedal.Bohužel nehlásí,jako by věděl,že už nehrozí nebezpečí a je to jen atrapa.Na zpáteční cestě už projevil větší zájem,na vvideu to není slyšet,ale aspoň vrčí...
http://www.youtube.com/watch?v=PVznFipNWkk
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Irský teriér

Příspěvek od niva »

Inu jak praví klasik "trpělivost růže přináší" či "každý den není posvícení".
Ať je pejsek v pořádku, to ostatní jsou jen třešničky navíc.
Samovolná hlasitost je opravdu velmi vzácná, tak po prvních pokusech v cca půl roce věku proboha nezoufej.
Ať se Vám daří.
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Jo jo je mi to jasné,nezoufám.Akorát si myslím,že kdyby to v něm bylo tak už hlásí sám od sebe,s kocourem problém nemá :lol: Tak budem učit a zkoušet :wink:
pivaš
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 31.5.2009, 17:28
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Irský teriér

Příspěvek od pivaš »

tak tam přidej kocoura
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

To si piš že v ten moment jsem si ho tam představil,ale asi by se mu prasečí přikrývka nelíbila,musel bych ho uvázat 8)
pivaš
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 31.5.2009, 17:28
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Irský teriér

Příspěvek od pivaš »

chyť cizího do sklopce a udělej klícku :lol:
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Irský teriér

Příspěvek od niva »

Jak je řečeno výše. Pokud je hlasitý na kocoura, udělej vlečku se spárkem či dekou, na konci k dece přidej toho kocoura v kleci. Já to dříve s WT ze začátku dělal se slepicí. Nějaká "vynošená" slepičí dáma se za mírný poplatek na vsi dá sehnat, u normálních lidí z venkova seženeš i nějakou nadbytečnou kočku nebo ji chyť do sklopce. Jen pro ten výcvik vol odlehlejší lokalitu a pokud možno časnou ranní hodinu ideálně v pracovní den. U kočky nezapomeň na manikůru, umí i přes klec bolestivě seknout, pokud prostrčí packu a mohla by psa na začátku výcviku zradit. I když tady ( v půl roce) pořád ještě nejde o výcvik, tady jde o hru!!! Proto zkraje ta slepice.
Pejsek se má na práci na vlečce či stopě těšit, proto je atraktivní v jeho věku i ta slepice. A povzbuzuj k hlášení, hecuj a chval každý hlasitý projev.
Důležité jsou dvě věci.
První je, že ty musíš být v pohodě, stres nebo nas . ání u vůdce - páníčka z pracovního procesu či jiných důvodů pes velmi dobře pozná a není to ono.
Druhá je, aby na konci bylo něco pro jeho potěšení a zábavu a že se při tom v optimálním případě rozhlásí nebo naučí "jen" dobře dělat stopu je velmi důležitý klad do budoucna.
Už když se s pejkem chystáš jít na vlečku, hecuj a povzbuzuj, aby si pes spojil slovo "stopa" , "stopa prasátko" či " ...." se zábavou na konci. Pak "hra" s odložením, barvářským obojkem a šńůrou a vlastní vlečka.
Ale není to stovka za 10 vteřin !!!
Cílem je, aby se mu v budoucna tato zábava stala prací a aby nenásilně a pomalu sledoval stopu.
No a už se ta krev ztratila? Pokud ne, tak zachovávejte klidový režim.
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Krev se zdá ustoupila i to náhodné pomočování,ráno beru vzorek a jedem na sono,pak uvidím.
Dnes si prohnal na pár metrech sousedovic kocoura,pěkné,ošem moc jsem ho nechválil ať se mu to štvaní moc nezamlouvá.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Tak to vypadá dobře,krve v moči minimum,krystalky zmizely a PH je v normě.Pravděpodobně za to mohou ty granule.Sono močáku dopadlo dobře,na můj dotaz na otestování ledvin,mě bylo řečeno,že to nejde.Po mém naléhání se ,veterinář přiznal,že to se sonem moc neumí a musím přijet v sobotu až tam bude doktorka :oops:
Takže nové granule a antb........
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Irský teriér

Příspěvek od Petr1970 »

tak to je dobrý.. jak říkám- jestli jsou ledviny dobře velké (na rasu a věk, mají tabulky), je vidět okraj a struktura "uvnitř" tak je dost velká pravděpodobnost že to byl jen akutní zánět .. tohle je základ co by na sonu měli udělat - mrknout na ledviny "jak vypadaj"...

jinak se dělá odběr krve a test na CREA-Urea látky (dělá se na víc, ale pak se dělá jen na tyto hodnoty), řádově? za 500? možná za víc....... kdyby ledviny nepracovaly tak se to první ukáže v krvi - stoupají tyto hodnoty a krev se "zasírá"....
ale to se bavíme o dnech ...

ono se řekne obyčejnej zánět - naměřenej ph papírkama v moči, stačí týden antibiotik a pes jak fík... ale když to bude něco horšího a zánět je už jen důsledek, je to napikaču

držím palce :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Zarazilo mě že měl už 2 případy irčanů,jeden z nich měl kameny které se nedaly rozpustit takže operace,nakonec to v 5 letech zkončilo utracením,protože si majitel myslel že má nádor.Stačilo to zase říznout,tak žeprej by mohli být náchylnější...

Petr jinak držím palce hlavně já ať se z toho vylížete
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Irský teriér

Příspěvek od motolada »

Tak dnes škára z černé,2,5h stará stopa.
http://www.youtube.com/watch?v=VGIbTuG3-iA
Odpovědět