klapka nebo násuvná montáž?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od Mikulda »

Zdravím,
a co weaver lišta? Mám ji a už bych neměnil. Na naháňku puškohled sundám, dám tam naháňkový, sundám, můžu tam dát noční vidění, kolimátor atd... Nástřel drží pořád stejně.....na lištu se puškohled s montáží vždycky posadí díky drážkám na liště vždy na stejné místo. Násuvnou jsem měl, nedrží nástřel, klapka je zbytečně drahá. Weaver stojí pár korun. Pokud někdo neřeší peníze, tak je mu jedno jestli si nechá udělat třeba pět klapkových montáží k pěti různým puškohledům...toť můj názor...
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od karel »

Zdravím,
nedávno jsem řešil pro jednoho pána, klapka vs. weaver lišta na troják Krieghoff. Udělal jsem to následovně, zachoval jsem původní montáž na laufech a vyfrézoval lištu na weaver objímky. Na dení lov používá klasický puškohled s origoš montáží a na noc má velkej puškohled na weaverlištu. Chodí to parádně a je spokojený a to je hlavní. Náš zákazník, náš pán. :D
http://img4.rajce.idnes.cz/d0401/7/7613 ... .jpg?ver=0

Pokud jde o klapkové montáže, tak hlavně je důležité z jakého matroše jsou. Nejhorší sou z různých co kdo doma nebo v práci našel. :evil: Pak je i perfektně vymakaná montáž odkázána k brzskému vyhození do šrotu. Před časem jem přehazoval puškohled na obojetnici. Objímka na objektiv byla zachována, ale na tubus nahrazena pr.30 mm.
http://img4.rajce.idnes.cz/d0401/7/7613 ... .jpg?ver=0
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od Bory »

Vážený kolegové,
mám klapkovou montáž s meoptou Artemis 2100 7x50RD s touto montáží jsem velice spokojen(čekaná, šoulačka..), ale na naháňkach to není ono (především na stanovišti v lese :roll: ).
http://bory1.rajce.idnes.cz/201303A0
Přemýšlí jestli by šlo po sundání puškohledu na prostřední rybinu nasunout kolimátor...něčím nahradit mířidla(na nahánky), které tato kulovnice nemá..? Nechce se mi měnit současný Artemis za 2100 3-12x50RD i když je to jedna z možností, ale to už mohu koupit rovnou druhou kulovnici.. :| .
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od Leon »

proč jsi tam nedal tu montáž co jsi dostal k flintě a nechal tam udělat tohle vysoký monstrum :shock: jinak když koupíš kolimátor DOCTER MEOPTA tak ho tam na tu rybinu s montáží kterou na to dělaj nasadíš
CZ 550 american 308win.
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od Bory »

Já už to takhle koupil před cca 4 roky...střílí to velice přesně, tak jsem raději na montáž nesahal. Tak to já půjdu do toho kolimatoru, doufám že nebude vadit že to bude na přední rybině (ta co je volná). Ta montáž na kolim. se doufám (co jsem koukal) vejde i pod tu klapk. montáž co mám, to bude perfekt, díky!
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
Francis.Mukaveshi
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: stř 29.8.2012, 17:16

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od Francis.Mukaveshi »

Na otázku jestli klapková nebo násuvná montáž bych odpověděl, že nejlepší volba je velmi kvalitní otočná švenk montáž. Ta umožní rychlou výměnu několika různých druhů a typů optik. Takhle to vidím.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od Zbrojovák »

Kvalitní násuvná montáž, pokud je udělaná tak jak má být, funguje naprosto obdobně jako švenk či klapka. Sám mám dopasovanou originál montáž na ZG47 a je to po sejmutí a nasazení bez změny polohy SBZ. Pouzdro ovšem musí mít souose vyfrézovány rybiny, ne jako se to stává občas u soudobých flint ze zbrojovky.

Jinak dnes opravdu vede švenk, je na trhu dostatek kvalitních zahraničních montáží, třeba Recknagel.
Jen pozor na jednu věc: přední klíč v ořechu nesmí jít moc na tuho, ale tak akorát lehce suvně, pokud půjde na tuho bude 1. rána trochu bokem, 2. už se dostane do bodu záměru. měl jsem to tak kdysi na zetku u recknagela, než jsem to trochu povolil.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od karel »

Montáže Recknagel jsou opravdu na úrovni. Několik let je montuji na různé zbraně a bez jediné reklamace. Matroš je opravdu kvalitní a pokud se tomu dá co je třeba a dopasuje se vše jak má, tak není žádnej problém. Zastopení mají na Slovensku u fi. Autokompo s.r.o. platba přes jejich účet u České spořitelny a dodávky bez potíží. Co se týče jejich montáží řady G9 tak ty jsou opravdu na úrovni. :D Ona každá motáž pokud je dopasována na flintu tak jak má být, bez ohýbání a kroucení prostě když to sení jak hrnec na pr... tak není problém optiku sundat a opět nandat bez nastřelení. Jen to chce pečlivou práci jak na flintě tak na montáži.
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od petjan »

Mám MSCh GK a na tom optiku 42. Je dobrá, ale na noc to prostě není. Rozhodl jsem se proto pro novou prům. 56 se šínou protože se často při přebíjení praštím o objímku. Včera jsemse dohodl s puškařem, že mi na to udělá otočnou, prý to udrží větší váhu puškohledu lépe nežli ta tříbodová klapková. Setkal jste se někdo už s takovou montáží na Mannlicherce?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od karel »

Jak píšeš, ta stará drží na třech bodech, otočná jen na jednom předním :( pokud to není EAW se zadním zámkem :D .
Můj osobní názor je že stará flinta si zaslouží dobovou optiku nebo alespoň optiku která se tam hodí. A v tomhle případě kdy je hlaveň extra krátká (6,5x54 MSch.) a dáš na to puškohled s 56. tak to vypadá strašně. Ještě to uvaž zda ti nestačí 50. a to max. Pak taky záleží jakou značku tam chceš dát, nějakej levnej šmejd to je škoda práce a peněz. :evil:
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od petjan »

Puškohled už mám vybranej. Jen si pořád lámu hlavu s tou montáží. Dnes se mi o tom i zdálo :oops: . Dle mě je pevněvší ta klapková, ale puškař tvrdí opak. Když vystřelím, tak jde flinta proti směru hákům na klapce a tím se dle mě jakoby dotahuje. Dokonce i to tlačítko se vlive toho zpětného rázu jakoby dotahuje. Vidím v to i jedno pozitivum - budu moct ten puškohled posunout víc vpřed, aniž bych musel nechal zvednout montáž.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od pufr »

Taky mám na MSch otočnou montáž - dokonce "kusovku" podle vlastního ideového návrhu - vyklápí se vlevo :)
Záleží na každém soudruhovi, co od zbraně očekává.
Jinak bych také řekl, že při "nesymetrickém" připojení k pouzdru zbraně MSch (vzadu) vyjde otočná montáž "pevnější" než leckterá "klapková" :?
+ u velkého objektivu není nutné pájet nové sedlo - základnu na hlaveň

pokud by montáž měla být individuální - kusové výroby, vyplatí se leckdy připlatit rovnou za dvě další sady horních dílů - by je puškař nemusel pasovat, až si za rok či dva vzpomeneš na naháňkovou optiku či jiné příslušenství
Pufr
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od karel »

Včera jsem koukal do katalogu EAW a pro otočnou montáž na MSch. tam jsou dvě možnosti. Jedna je uzavření pomocí páčky přes rybinu a druhá možnost je osvědčený zámek s páčkou EAW. Tyhle kvalitní montáže jsou cenou trochu nahoře tak 8-10000,-
ale stojí opravdu zato. Nejsou vyrobený z žádnýho bláta a i po letech choděj jak víno. :D Hlavně pak záleží kdo ti to bude dělat a jak si vyhraje s dopasováním a s připevněním na kulovnici.
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od petjan »

Abych řekl pravdu, nejradši bych si nechal namontovat tu klapkovou, aby se nemuselo zasahovat do zbraně. Necham si ale poradit od toho puškaře. Když jsem s ním naposledy mluvil, tak říkal, že má taky MSCh a na tom otočnou montáž vlastní výroby.
Pokud by mi ale zůstala ta klapková, dala by se z té současné montáže vytobit něco jako weaver lišta na kolimátor. Je to dilema.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: klapka nebo násuvná montáž?

Příspěvek od karel »

Pokud tam chceš nechat původní tak je nutná kontrola stavu. Podle mé zkušenosti tak montáže alá Lověna jsou bláto a jsou dost omačkaný , ale záleží kdo to dělal a jaký použil matroš. Dobrá klapka je odolná a vydrží skoro všechno hlavně ty rázy jsou rozdělený do několika bodů. Nemáš foto tvé zbraně?
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Odpovědět