Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od TT33 »

Nastřelování kulové zbraně na 50m je dobré, ale tady je vedena debata o .22LR... , to snad ani nesouvisí s tématem "Myslivecká vzdálenosti střelby". Pokud někdo používá na lov .22LR a loví škodnou (lišku...) nad 50m, tak akorát způsobuje poranění zvěře.
Téma "Myslivecká vzdálenost střelby" je samo o sobě zavádějící, protože jiná max. možná vzdálenost bude pro starého myslivce se ZH s optikou Zeiss 4x32 a jiná pro mladšího trénovaného střelce s moderní zbraní a optikou, když bude střílet na obeznanou zvěř.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

Poslední příspěvky jsou reakci na to co je možné nastřílet přes otevřená mířidla a co ne. Neb se zde objevily příspěvky o tom, jak to staří myslivci neřešili a stříleli přes mušku a hledí na vzdálenosti co si netroufne X % myslivců dnes přes optiku.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

TT33> ja bych 22lr zas tak nepodcenoval. To je nebezpecna zbran. Pokud je zbran v poradku, a s vhodnym strelivem neni 50m a vic na mensi zver do vel lisky problem.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Tady snad nejde o nějaké podceňování jako o to, že na delší vzdálenost než nějakých 50 - 60 m bude pro běžného myslivce problém odhadnout při střelbě na lišku potřebné převýšení - ten pokles střely je proti kulovnici, ale i třeba proti 22WMR přece jen dost velký. Ranivost je dostatečná, což o to...
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> teď jsem tě asi nepochopil, jak myslíš odhadnout převýšení? Myslíš přenést záměrný bod? Nebude myslím potřeba. Mám 22 LR nastřelenou na Remington Viper na 80m. A mám odzkoušený, že při tomhle nastřelení trefuji na vzdálenosti od 50m výš do těch necelých 100m sklápěcí gongy na malorážku, což je terčík tak těch zmíněných cca 6-7 cm, trojím střelivem - těmi Remingtony, Winchester Wildcat a CCI Raptor (se myslím jmenují). Je pravda, že tohle HV střelivo není úplně nejpřesnější a "závodní" :), např. sportovní Lapua má výrazně lepší rozptyl, než tyhle uvedené, ale pro střelbu na gongy nebo právě pro loveckou to není až tak zásadní, pokud je to v nějaké normě.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Ano, měl jsem na mysli to přenášení záměrného bodu. Budeš mít asi pravdu, ale přiznávám se, že já jsem tyhle testy jednotlivých značek střeliva nikdy nedělal. Vycházel jsem z toho, že ZKM 451 při použití normálního terčového střeliva a otevřených miřidel střílela na 50 m na běžný sportovní terč 16/11 s hledím 50 m "na flek" a s hledím 75 m se muselo mířit na spodní okraj černého. Já mám na malorážce optiku 2,5 x. Nijak moc ji do honitby neberu, občas si s ní zastřílím s kluky do terče, sem tam s ní kolem baráku školím straky a zejména potkany /se střelivem Flobert/, ale v minulosti, když to bylo ještě možné, jsem ji využíval na "jarní úklid" micinek. A při té příležitosti jsem s ní ulovil i pár lišek. Ovšem když byla kmotřička dál, míříval jsem třeba i 15 - 20 cm nad hřbet, aby se to ujalo. Ne vždy se to povedlo a proto malorážce v tomto směru moc nefandím. 222 R Fox nebo 243 W, to je úplně jiná káva - aspoň pro mne. A to nemluvím o tom. jak mne kolikrát mrzelo, když jsem čekal s malorážkou třeba u újedi na kmotru a přišla prasátka...
Kritériem pravdy je praxe.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiskra »

Ono to sele nebo lončáka na hromadě bys při dobrém zásahu na hlavu vypl i tou 22LR,ale je to nezákonné,nemyslivecké a při tom jak většinou nepostojí i velmi rizikové,takže to fakt zamrzí.Jinak malorážkové terčové střelivo má u zhruba propad 23-30 cm na 100m při nastřelení na 50m na centr (flek)dle nábojů.Varmintové mívá menší propad cca kolem 15-20cm (záleží na náboji a délce hlavně) a to je hlavní nedostatek spolu s háklivostí na vítr ráže 22LR. Líp je na tom 22WMR,ale ta cena nábojů je zas úplně jinde a na nic jiného než zvěř mysl.škodící to stejně není.Jinak kluci co střílí taktickou malosrajdu střílí až na 150m a trefují.Jenže to musí mít puškohled s mildotem a bal.komínky a je to jen do terče a ne do živého.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od vesrad »

Tak tak, taktickou malorajdu jsem taky chvíli střílel.
Na 150 metrů není problém kažbou ranou gumovat asfaltového holuba.
Hlavní předpoklad je ten, že vím, že je to právě těch 150m. Balistika 22.lr (HV) je od 100 metrů asi v duchu: 10 metrů dál, deset cm níž. Když jsme stříleli neznámou vzdálenost (něco mezi 100-150 m) tak soustřely byly fajn, ale málo kdy na centru terče..
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr1970 »

ale v době laseru nebo znalosti místa to eliminuje ten problém - si to k tomu stromu odměřím..

já mám .22lr hrozně rád, ono i díky tomu že je málokde střelnice víc než 100 m je to super na vyblbnutí a natrénování - hluk malej, cena málo... takže kdykoli jedu na střelnici s čímkoli, tak tu .22lr mám stejně furt sebou a na závěr si vždy dám 1-2-3 5x položku:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> samozřejmě, ale já neříkal, že malorážka je na lov to jediné pravé :) a už vůbec ne to, že na čekanou jen s malorážkou. Já, pokud jí s sebou tahám, tak společně s kulovnicí v pouzdře na zádech. Protože když si chce člověk nechat vypreparovat nějaké menší zvířátko, tak střílet ho třeba 300 WM není to úplně pravé :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Tomu bych rozuměl - jen mi vrtá hlavou, o jaké "menší zvířátko vhodné k preparaci" se podle naší legislativy vůbec může jednat - snad kuna a norek. Nebo máš na mysli i pernatou ? Třeba takový hřivnáč je pro vycpání velice vhodný - a nejlepším vycpávacím materiálem je podle mne nádivka. :lol:
Kritériem pravdy je praxe.
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od karel »

Ahoj fesoji, škoda jen že jich tu v našem okolí v srpnu moc nezůstane. :( Jó takhle na hrachu nebo něčen podobném to je lov :D A potom ta pochoutka mňam. :D
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Chassin the Trane »

Rogam píše:Kdo umí, ten umí:) Fin Simo Häyhä během tzv. zimní války puškou Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů), viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
Bral bych to s rezervou.
Je otázka, co znamená spolehlivě, zda se nejednalo o propagandu a je otázka, jak byly jeho výstřely ověřovány. Např. němečtí, ale i američtí letci často nahlásili více sestřelů než bylo v daný okamžik letadel ve vzduchu. A četl jsem knížku od Filipa Jánského, kde popisuje jak byl na 100% přesvědčený, že z Wellingtonu sestřelil německou stíhačku. Zpravodajský to neuznal a on byl 2 desítky let ukřivděný, ale v šedesátých letech pátral v archívech a zjistil, že skutečně nic nesestřelil. A také kolik % výstřelů se ujalo.
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Chassin the Trane »

fesoj píše:Pokud bych chtěl lovit maximálně do 100 m, nemusím nic řešit, ale pokud chci lovit na větší dálky, musím to bezpodmínečně předem natrénovat na papír.
Já si myslím, že i při střelbě do 100 m je třeba natrénovat na papír a to i přes to, že si to hodně myslivců nemyslí.
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Chassin the Trane »

mikycz píše:debata je o LOVECKÉ (STŘELECKÉ, ODSTŘELOVAČSKÉ) VZDÁLEONOSTI, ale nikoliv té MYSLIVECKÉ ?? :o
I ostřelovačská vzdálenost je různá, jinak to vidí policejní odstřelovač a jinak to vidí vojenský odstřelovač. Budou mít diametrálně odlišné vzdálenosti a přitom se to jeví jako totožná disciplína.
Odpovědět