Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Mysho22 »

Servus Chlapi

Máte niekto skúsesnosť s čističom Beretta - Bore Cleaner
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

nazdar chlapi-WD40 je smejd, konkor 101 je dobry, ale lepi sa nan spina a prach. teraz som kupil Fluna gun coating-novinku a mozem povedat, ze je to vyborna vecicka-nezanechava mastnotu na rukach, ale teraz zaver klze tak, ze sa bojim, aby som ho nestratil :D Odporucam kazdemu. http://www.arms-cz.cz/katalog/10/?artic ... pina=10010 Inak do hlavne na oter davam Robla solo mill-ale je potrebne cistit hlaven vonku-je to nenormalny smrad, ale ucinny. Potom pretriem handrickou s fluna gun coating a je vystarane. Vlastne celu zbran mam s tym natretu aj drevo-pekne to zvyrazni kresbu a pazba dostala taky tmavsi nadych. Ja som s tymto pripravkom velmi spokojny.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Lisiak74
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 13.9.2012, 17:13

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Lisiak74 »

Zdravím.Zakúpil som si prípravok Milfoam Forrest a ako som predpokladal návod na obale je lev Nemčine a Francúzštine.Kedže nechcem urobit nejakú triviálnu chybu,rád by som poprosíl nejakých používatelov o prípadne inštrukcie.Z ktorej strany prípravok nastriekat?V akej polohe musí byt nádobka?Akú dobu je potrebné nechat prípravok posobit?Je porebné po aplikácii vývrt ešte nakonzervovat nejakým olejom?Je vhodné pred nastriekaním do hlavne vytret hlaven a zbavit ju aspon spalín?
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Pyros82 »

Vývrt kulovnice čístím čistým líhem dokud hadřík není úplně bílý (používám specielní hadříky od firmy CLP Servis s.r.o. tyto hadříky jsou šetrné k vývrtu a dobře sají), protahuji od nábojové komory k ústí, abych si ústí nepoškodil. Hadřík protáhnu vždy jen jednou a pak beru další, abych si špínu nezanášel zpět do vývrtu. Když vím, že nebudu kulovnici nějakou dobu používat nanesu na hadřík pár kapek oleje Break-Free (je sice dražší, ale je to top co najdete na našem trhu. Jeho výhoda je v tom, že se rovnoměrně rozprostírá a má vynikající přilnavost a neodpařuje se např. jako VD-40 a má vynikající konzervační a ochrané schopnosti) a protáhnu jednou hlavní. Pokud jdu lovit vytřu hlaveň do sucha pomocí líhu (líh výborně odmašťuje a přebytek líhu co tam zůstane se vypaří). Jednou za půl roku protáhnu vývrt pastou Blue Wonder (ta dokonale působí na nečistoty a funguje i na zbytky mědi u nás je problém ji sehnat, ale z USA se dá vklidu objednat) klidně použijte i jiné přípravky na odstranění mědi, ale používejte je střídmě jsou agresivní. Po vytření pastou opět protáhnu líhem. Je dobré používat jeden druh oleje, protože pokud bude oleje kombinovat dochází k chemickým reakcím mezi různými složkami olejů a váš vývrt trpí. Break Free CLP je taky výborný. Při čištění je také dobré používat vodítko pro vytěrák, dnes jich je na trhu mnoho. Je také dobré používat mosazný vytěrák, protože ocelový je tvrdý mohl by vám poškodit vývrt. Hodně těchto rad jsem načerpal od výborných střelců, které potkávám na střeleckých soutěžích a co se střelbě věnijí roky na té nejvyšší úrovni. Jak jsem začal flintu čistit kvalitně a dělám to pořád stejně, tak se mi zlepšila i studená rána.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pufr »

U lihu může být problém v tom, že obsahuje (ten běžně dostupný) vždy několik procent vody, takže na "úplné odpaření" nějakých větších zbytků je lépe nespoléhat a vytřít pořádně.

Čistící pasta od Blue Wonder se jmenuje Gun Cleaner a své "čistící konkurenty" předstihuje asi nejvýrazněji schopností rozpoušťet korozní produkty (oceli). Blue Wonder ji používá i při přípravě povrchu k černění.
Po aplikaci a důkladném otření čistým hadrem nebo "patchem" (ve vývrtu) je nutné povrch ocelových součástí hned chránit nějakým olejem - jinak je tam do rána "lehká, jemná liška" :)
http://www.bluewonder.us/BlueWonderGunCleaner.html
Dodal mi ho i pan Holba z CLPServis Vsetín
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Durell »

Zdravím páni,
Našiel som 1 produkt -JB Bore paste. Zaujímalo by ma či to niekto z Vás používa, skúsenosti a názory na použitie tohto prípravku.


http://www.henke-online.de/index.php?id=353

Za Vaše príspevky ďakujem.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od sided »

Je to jemná brusná pasta která se používá na lapování nových hlavní během záběhu a nebo čištění velých nánosů mědi.... nefunguje jako chemický čištění ale opravdu brousí tady to máš i s videem.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Durell »

sided píše:Je to jemná brusná pasta která se používá na lapování nových hlavní během záběhu a nebo čištění velých nánosů mědi.... nefunguje jako chemický čištění ale opravdu brousí tady to máš i s videem.


To som vedel no je veľmi ťažko dostupná a je možnosť kúpiť profi strojárske lapovacie pasty v rôznych drsnostiach
od 0,1 mikro meta a ž po desiatky mikrometrov. Drsnosť novej hlavne by mala byť do Ra 0,2 mikrometra.

Tak mám trochu dilemu - ak to už niekto použil mohol by udať jemnosť pasty ak nie asi by som začal na 3 mikrometre diamant pasta a dosiahnutá drsnosť by mala byť Ra 0,01-0,03 . Teoria vraví žeby to malo fungovať, ale prax môže byť aj iná .

Celý dôvod tohto je , že mi v hlavni zostáva veľký oter z plášťa a jedna z ciest ako sa ho zbaviť je aj zlepšenie drsnosti povrchu hlavne .
Naposledy upravil(a) Durell dne stř 20.3.2013, 15:56, celkem upraveno 1 x.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pufr »

Pan Holba z CLP servis Vsetín distribuuje kartáčky na čištění vývrtu z Abralonového vlákna - ale jaká je přesně granulometrie abraziva v použitém druhu vláken nevím.
Mám těch kartáčků několik už asi čtvrtým rokem a občas je právě na silně "zaměděný" vývrt použiji - ústí hlavně přitom ale "šetřím" :)
http://www.clpservis.cz/cistici_technologie.html
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Viděl jsem ty kartáče a připadalo mi to hrozný brutál na čištění hlavní které jsou OK.Já bych to do své hlavně teda nedal.Možná do nějaké hodně jeté chycené mrdky na vyčištění.Ale možná jsem přecitlivělej.Lapovat se tím určitě nedá a abralonový kartáč se musí používat naolejovaný. Ač je pan Holba zkušený střelec (střílel odstřelovačku),tak věci co mi doporučil se mi neosvědčily. Jeho hadříky na čištění hlavní fungují oproti bavlněným nic moc a pěna na čištění vývrtu je úplně k hounu.Jen olej BF CLP je dobrý.
Na měď mám Robla Solo a krom toho,že smrdí,tak funguje velmi dobře. U lapované nerez hlavně je to úplná báseň.
Dvěma kamarádům jsem se snažil zalapovat chycený (drsný) vývrt lapovací pastou a docela to pomohlo.Ještě něco odstřílí a nezanáší se tak brutálně mědí.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Durell »

Pre Jiskra:

Bol by som ti vďačný ak by si udal zrnitosť, alebo priamo typ pasty a postup ako si postupoval a ako dlho si tie hlavne lapoval . Foto vývrtu pred a po lapovaní by bola už asi veľká trúfalosť . :roll: :wink:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od xHonza »

To by mne taky celkem zajímalo.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Durell »

Všetko mám už nakúpené , v najbližšej dobe budem leštit, ak to bude účinné dám všetko info.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2051
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od lovec »

nettik píše:lovec: diky za tip ohledne konkretnich cisticich pripravku. Dovolil bych se ale ohradit proti vyrazu "zababrat lauf nejakym olejom, bez ohladu na to ako sa vola". Jak Break Free, tak Addinol (W18) mi byl doporucen primo na strelnici Leiko. Break Free jsem kupoval loni s brokovnici, ted pro Marlina mi byl doporucen Addinol. Mam pocit, ze kazdy propaguje neco, hlavne aby se neco prodalo a kazdy, kdo necim cisti/maze si vychvaluje co pouziva on. Jsou i lide kteri do hlavni lejou lih, WD40, amoniak, cistice brzd atd. ...
Netvrdim, ze muj zpusob je nej a rozhodne se poohlednu po te pene Milfoam Forrest, ale kdyz to tak vezmu kolem a kolem, tak uz budu mit doma asi 5 ruznych pripravku, ktere mi byly nekym doporuceny a bez nakoupeni vseho a vyzkouseni a samozrejme i kontroly (boroskop?) tezko rict, ktery z pripravku je, ci neni vice ci mene ucinny.
Jedna moje domnenka: Pouzivat tri ruzna rozpoustedla pro karbon, měď/tombak, olovo... které rozpouští konkrétní chemický prvek či sloučeninu netvrdím že není nejefektivnější...ale domnívám se, že pokud nenechám tyto "nečistoty" v hlavni příliš dlouho, stačí je nějakým vzlínavým přípravkem dostat od povrchu vývrtu a pak mechanicky očistit kartáčem. A to už řešíme čištění, na které je tady samostatné vlákno, které jsi předpokládám četl a tak musíš sám vidět, že každý má zkušenosti a doporučení jiné. Ale ještě jednou díky, zkusím ještě o přípravek navíc ;-)

Ziadny sebelepsi olej ti neodstrani zbytky tombaku z plastov striel. Cez to proste vlak nejde, aj keby sa postavil na hlavu personal vsetkych strelnic na svete. Kazdy sice moze mat vlastnu predstavu o tom, co je podla neho dostacujuce cistenie, ale ak to s nim myslis vazne, tak toto je ......povedzme nedostatocne. Myslim si, ze rocne odstrielam tych ran "trosku" viac ako bezny uzivatel, alebo este nebodaj polovnik/myslivec. Na serioznu udrzbu potrebujem rozhodne rozpustadlo na tombak a kvalitny olej na osetrenia zbrane samotnej. Urcite nepotrebujem, a ani ty, pripravok na odstranovanie olova - predpokladam, ze nestrielas z predovky vlastne odlievane olovene fazule....takisto karbon. To su skor problemy, resp. znecistenie, ktore v sirsej miere riesi hlavne strelec z kratkej zbrane (asi odtial vanu tie olejarske doporucenia z Leika), ktory to krmi napr. prebijanym olovom. Kvalitny kartac urcite ano, to je bez debaty. Pri "olejoudrzbe" a urcitom objeme strelby sa jednoducho casom vyvrt zanesie tombakovym oterom natolko, ze zbran vo vyraznej miere strati presnost. A pritom by stacilo tak malo - cistit, nie olejovat. Aby sme sa rozumeli, ja nepotrebujem obhajovat, ci hanit lubovolny pripravok, pre mna je podstatne, aby som mal vyvrt v maximalnej moznej miere cisty.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od nettik »

Diky za trpelivou odpoved s vysvetlenim,beru si k srdci a poridim tebou zminovany pripravek Millfoam Forrest. Uz jsem se mezitim pri hledani kde ho sehnat dostal i sem do tohoto vlakna tak snad se zadari. Nema nekdo aktualni informace kde v CR tuto penu sehnat?
Odpovědět