Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Nik.308 »

Mikycz neber si to ve zlém, ale já jako vůdce psů jsem na tyto konzumní rány dost alergický, tak reaguji tak jak reaguji. Samozřejmě je to roček, protože abych ti odpověděl na tvů j dotaz, tak letošní srnče to být nemůže, protože ty srny teprve kladou. Na zbytek jsi si odpověděl sám.
Lov to byl správný, průběrný, což bohužel nemohu říct o střelbě.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

mikycz> jakkoliv chápu, že se ti nelíbí, že se zeptáš a místo klidného vysvětlení se do tebe trefujeme, tak se zase tak moc nečil. Chápu dotazy začátečníků, ale dotaz tohoto typu bych vzal u adepta tak max., abych mu to v klidu vysvětloval, ale ne u někoho, kdo má lovecký listek a chodí s flintou do honitby. Nic ve zlém, ale v kurzu vás toho asi moc nenaučili, a během adeptury taky asi ne. Ať je chyba kdekoliv, jen to podtrhuje pravdu o úrovni současných myslivců.

nik.308> srnčat už je celkem dost, aspoň u nás, ale nemalé procento srn jsou ještě plné.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Nik.308 »

Bwana,já už srnčata viděl. V polích je možno pozorovat zalehlé srnčí a nějak se nezvedá, čili je jasné, že jsou u srnčat. U nás sklidili louky na senáž minulý týden, tak doufám, že tolik škod na posekaných srnčatech nevznikne.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Předloni jsem střelil nějak koncem července nevytlučeného paličkáře. Byl to můj osobní rekord - výkupní hmotnost 5,5 kg. Nebyl ještě ani zcela přebarvený, fleky zimní srsti po celém těle, vypadal úplně grošatě. No a dozvěděl jsem se od dvou členů výboru MS, že je to na sebrání povolenky, protože se jedná o vyspělé, mimořádně nadějné srnče. To snad nezasluhuje ani komentář.
A Mikyho bych za ten dotaz zas tak moc nekritizoval. Ono dost starých a zkušených myslivců používá naprosto nesprávně pro ročka a čiplenku název "loňské srnče", takže se nedivte začátečníkovi, kterému někdo nasadil brouka do hlavy. Srnče by to bylo, pokud by ten kus byl uloven, respektive upytlačen, nejpozději 31.3.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od dalas »

fesoj: pozdní vytloukání u ročků je známkou, že jde o kus buď nemocný opožděný a nebo naopak velmi nadějný. Ve spojitosti s přebarvováním a hmotností to je evidentně první případ. Jenže výboři asi slyšeli jen o té nadějnosti. (to nepoučuji Tebe :D ale aby to věděli i Ti, kteří to možná neví)
Mikycz: nebuď z toho rozladěný. Prostě jsi nám s tím názvoslovím dost zamotal hlavu. V době lovu srnců to musí být již srneček-roček-jednoletý srnec, ale nikdy srnče, zejména s tím, co má na hlavě. Podle chrupu jednoznačně jednoletý. V momentě lovu (ikdyž v této době se dvouletí od jednoletých dají velice dobře odlišit) to mohl být i dvouletý. Každopádně z hlediska průběrného odstřelu zcela v pořádku. Lovu Zdar!
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Luc333
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: stř 22.2.2012, 20:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Luc333 »

Dobrý den,co se týká toho ročka velmi nešťastná rána! a ten šesterák je u mě dodrý, pěkné perlení a dlouhé přední výsady,příští rok by šel výš , takový srnci se neloví 17.5.!!!! O tom ,že je průběrný nebo chovný si musí každý rozhodnout sám podle lokality.U nás bych ho nechal. :)
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od mikycz »

V loni jsem někde na výstavě viděl trofej s pár centimetrovými parůžky už si to nepamatuju úplně přesně bylo tam stáří 5 nebo 7 měsíců počtama zpátky mě to vycházelo snad na prosinec (bylo to ulovené někdy někdy na přelomu léta). A mělo to červenou. Pak mě někdo tvrdil, že skutečmě se může stát že srna srnče klade tak pozdě, tak jsem snad asi naletěl na hloupý vtip.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Jirka C. »

Miky, ty začínáš a střílíš srnčí na krk? :? :|
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Aby bylo srnče kladené v prosinci, to je nesmysl. Sedmiměsíční srnče, v prosinci ulovené, sice může paličky mít - ty první, které shazuje hned po vytlučení - ale pořád je to srnče a na výstavě mezi srnci nemá co dělat. Pokud jsi skutečně viděl to, co píšeš, žes viděl, může se jednat buď o špatně napsaný věk /což je nejpravděpodobnější/, nebo o to, že nějaký "chytrák" zatajil trofej a místo ní předložil lebku ze sedmiměsíčního srnčete a přišlo se na to.
Kritériem pravdy je praxe.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Hans88Vagus »

Stalo se, už je to. Neberte prosím můj komentář jako názor mistra světa. Každý někdy udělal chybu, ať už v životě nebo v myslivosti. Rozhodně nechci odrazovat od dalšího lovu mladého a méně zkušeného. Přiznám se, po absolvování kurzu jsem také věděl úplné základy oproti znalostem co vím dnes. Jelikož jsem však nebyl dosti pevný v kramflecích, do lesa jsem chodil jen s brokovnicí. První kus srnčího jsem lovil až několik let poté. Jak zní ono pořekadlo "Hloupý se učí z chyb svých, chytrý z chyb ostatních."...něco na tom asi bude.
Srneček rozhodně lovný, v tuto dobu by nadějný roček měl mít paroží zcela jiné. Příště zodpovědněji střílet. Lovu!
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od mikycz »

Lovcův dik. Ono se není moc od koho u náš učit, podle toho co jsem "slyšel" tak někteří i pö více desítkách let mají problém s kde čím... Byl jsem z té výstavy paf a dodneška to nechápu i s kamrádem co jsem tam s ním byl, škoda že jsem si to nevyfotil.
Byl jsem přesvědčený, že lovým správně, ale pak jsem si vzpomněl a zahlodal červíček.
Učebnice je jedna věc a praxe druhá (např. podle penza bych si teda netroufl říct s těma stoličkama), když jsem dělal praxi měl táta mrtvici a nebylo se od koho učit a pak už neměli zájem semnou chodit i když jsem se parkrát zeptal, přišlo mě že nechtějí vidět pod ruce a byl jsem rád, že jsem se dostal do sdružení.
Letos je to třetí rok, lovil jsem jen srnčata a prasata klasicky na komoru, bohužel mi bylo naznačeno, že ty "malé" kusy se mají střílet na krk, byla to moje chyba a moc velká dálka aspoň na mě, takřka z volné ruky a ještě ze psem. Prostě se na to příště vyprdnu.

Když, si nevím rady pokusím se zeptat tady, a doufám, že se dovím jak to je. K myslivosti patří i pokora. A tu doufám mám.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Jj, ono dostat se z teorie do praxe není nic jednoduchýho. Mám letos poprvé povolenku na srnčí, zatím teda jen na I. VT a i když jsem už viděl průběrový, tak jsem si buď netroufl vystřelit, protože nebyli vyloženě špatný a nechci mít ostudu, kdybych měl špatný odhad a nebo jsem na ně neměl povolenku. Tak chodím zatím jen několikrát týdně koukat a cvičně odhadovat věk :) Má to taky svý kouzlo :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

nápodobně, povolenka I-IIvt, co sem podruhý seděl vyšli 4 srnci najednou, 2 se do sebe pustili asi 15 minut se bušili 80m od posedu, všechno 10cm nad slecha, 6teráci, přebarvený.. na první pohled sem nenašel nic na odstřel..

takže jen chodím, koukám a čekám na něco jasnýho typu rarita, pod-slecha(berte s rezervou), protože na běžnýho srnce si to netroufnu:_)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

No já mám letos - aspoň prozatím - velice usnadněný výběr. Vloni jsem ulovil nerovného šesteráka ve II. VT. Odstřelový byl, což o to, ale před časem jsem v našem MS prosadil zásadu, že kdo neuloví odstřelového srnečka v I. VT, musí příští sezónu takovým "kriplíkem" začínat. Ale nehoním se za trofejemi, takže mi to vůbec nevadí.
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Chodí mi tu taky nerovný šesterák co má docela hmotu, do půl km od baráku a co jsme s kolegou odhadli tak je tak 4 letý :) bohužel na něj nemám povolenku, tak ho nechávám žít a říkal jsem kolegovi ať ho střelí :) Poslední 2 měsíce chodím tak 4x týdně koukat na srnčí a paličkáře jsem tady neviděl se svým dalekohledem s 15 násobným zvětšením. Asi se musím pochválit, že dobře krmím a chlapi to tady dělají každoročně dobře :)

Ale mám tu obeznanýho srnce asi ve 3. VT, paroží cca jak dvoje slecha s miniaturníma předníma a zadníma výsadama, minule jsem ho nechal, protože vypadal mladě, ale zároveň měl hodně znatelný kohoutek, tak jsem byl trochu zmatený :) Tak příště až ho uvidím, tak už se rozhodnu co s ním :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Odpovědět