Délka brokových hlavní a zahrdlení

Vše o brokovnicích
Odpovědět
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od TomF »

Zdravím Vás kolegové,
přemýšlel jsem tak o rozdílech ve výrobě brokových hlavní. Máme s kolegou stejného výrobce i typ a přibližně i roky výroby brokovnice, ale já mám o 2 cm delší hlavně. Jak je to možné?
Tímto bychom mohli udělat menší jednoduchou anketu - změřit délku hlavně a uvést výrobce a typ a alespoň přibližný rok výroby. Docela by mohlo být zajímavé, jak se to bude lišit jak u tuzemských kousků stejného typu, tak zahraničních.
Začnu: Iž 58, rok v. 1984. Délka hlavně od ústí až k hraně závěru je 73 cm. (a jak jsem již říkal, kolega má tutéž iž 58, kupoval ji v roce 1981 a jeho hlaveň má délku 71 cm. Pokud zde toto téma zůstane, tak uvedu délky dalších brokových hlavní co mám doma, pro srovnání s ostatními.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od TomF »

A jak jsem se do toho zamotal, tak by ještě každý mohl uvést zahrdlení jeho zbraně.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od motolada »

Myslím, že tady chceš psát o nesmyslech.Je to to samé jako když se budeš divit, proč má 10 sousedů v ulici 10 škodovek a každá má jiný motor, nebo výbavu. Prostě se ty kvery dělají s různými hlavnemi podle toho co s tím budeš střílet a můžou být vyrobený v jeden den. :roll:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od dalas »

TomF: Je to zcela normální. Tady máš příklad tří délek hlavní pro jednu flintu Baikal http://imzcorp.com/en/company/32.html
Zvaž, zda tohle téma rozvíjet. Nebude to ani zábavné ani poučné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od Lotr »

Délka hlavní jak již psáno viz výše se odvíjí od toho, k jakému účelu jsou určeny a u těchto starých Bajkalek je dána i zahrdlením. Otevřené "skeetové" zahrdlení vyžaduje kratší hlavně, zavřené "trapové" zahrdlení zase delší, kvůli účinnému dostřelu, to je asi každému brokovému střelci známo. Taky si myslím, že není třeba toto téma rozvíjet.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od TomF »

Já nevím, problém je, že mají i stejné zahrdlení a 2 cm rozdíl v laufech. Většina výrobců pokud má flinta nějakou zásadní změnu, tak vycházejí jako nový typ. No dobře, dobře, jak chcete. Jen že by to tu bylo pohromadě a mohlo by to posloužit někomu do budoucna, kdo se o to bude zajímat a nebude to muset hledat (u některých zbraní se to dohledat ani nedá) různě rozkouskované po internetu.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od motolada »

Očividně jsi to nepochopil.V žádném případě nejde o žádný nový model. Jen baikal s 66,70,73 hlavnemi.Proste jako auto s klimou a bez,ale furt je to oktavka , chapes?
jaeger
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 05.3.2013, 10:07

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od jaeger »

Lesu zdar,

chtěl bych poprosit zkušenější brokaře o radu. Vcelku mě chytila sportovní broková střelba, střílím kolo a parkur, občasně trap. Přešel jsem z IŽ 27 a IŽ 27 Sporting na Browning GTS. Brokovnici využívám i na lov – kachny, hony na divoké bažanty. Brokovnice má 71 cm dlouhé hlavně a k tomu 6 x choke ( stand. + skeet navíc). Na kolo mi vyhovuje, parkur jak který, baterka nic moc i přes ,,načokování“. Při lovu (35-40m) mi také přijde, že ten výkon je někdy na hraně – co se týče krytí, ranivosti. Vyzkoušel jsem krytí různých druhů především loveckých patron (Rottweil, RC, SaB Fortuna, Saga..), při různém zahrdlení a od ½ nahoru mi přijde dost nevyrovnané a spíše slabší. Uvažuji o koupi zbraně s 76 cm hlavní, s možností delších choků. Myslíte, že má délka hlavní tak výrazný vliv na pravidelnost krytí a na výkon obecně? A nevím, zda těch 76 cm už nebude na kole spíše překážka. Konkrétně mi dobře sedí např. B725 Sporting, který má dlouhé invectror DS chokes. Díky

 
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od munition »

Zdar,
problém je v tom, že hledáš jednu univerzální flintu pro zásadně odlišné účely. Pokud chceš jednou flintou střílet trap i skeet, tak je to vždy o kompromisu. A to se nebavím jen o délce hlavně, ale i o pažbě, botce atd. Délka hlavně má jednoznačně vliv na výkon. U krytí už je to trochu jinak, jelikož na to má vliv celá řada veličin (zahrdlení, délka hlavně, rychlost náboje, velikost broků...)
Ze své zkušenosti mohu říct, že skeetari používají většinou délku laufu kolem 70 cm se zahrdlení skeet/skeet, trapaři 76-78 se zahrdlení od půlky po full a parkuráři 76 až přes 80 se zahrdlenimm od 3/4 po full, často full/full.
Dobrý parkurar odstřílí s dlouhýma laufama full/full i skeet a z holubů je jen kouř, ale taková sestava na skeetu neodpustí sebemenší chybu. Jestli ti stávající flinta sedí, tak bych šel raději cestou dokoupení externích prodlužovacích choku s venkovní délkou 5-6 cm a zahrdlenimm 3/4 a full, čímž bys měl dohnat výkon, který ti chybí na trapu a při lovu.
Aktuálně střílím trap berettou s laufama. 76 + 2cm externí choke a jsem maximálně spokojen. Podobný výkon na delší holuby jsem však měl i s předchozí berettou s laufama 71, na které jsem měl externí choke + 5cm. Petr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od Petr1970 »

upřímně? vykašli se na to, neobjevíš kolo...

mám fabarm - střílím kachny, skeet a s chokama i trap... ale jakmile to chceš dělat nějak víc, musíš buď měnit celé hlavně nebo mít jiné flinty..

je to naprosto odlišné....

na lov ti stačí univerzální flinta s chokama (kachny, občas slug...)
skeet a trap jsou totálně odlišné.. ano, na okresním přeboru nebudeš poslední ale..

já ted chci koupit skeet special s tím že "lov" a trap pokreju jednou flintou (bavíme se o sranda závodech).....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od precechtel »

jsem jenom ryzí amatér a občas si vystřelím lovecké kolo a trap. Časem sem se došplhal k tomu, že LK střílím kozlicí IŽ 27 EM1C, s výměnnými čoky a kratší pažbou na míru a trap střílím starou dobrou Brno Super jednospoušť s loveckými hlavněmi ( čoky 1/2 a 3/4 ), u které mi také dobře sedí pažba, do které si tzv. lehnu.Tyto discipliny opravdu vyžadují jiný typ pažbení a čokování a když vidím, jak někteří přešroubovávají čoky při přechodu mezi trapem a LK, tak to se mi nechce, to radši vyčistím potom dvoje hlavně. Faktem je, že na občasné střílení pokud nejde o výsledky, tak stačí jedna flinta, ale je to kompromis... Ale základ je sedící pažba a čokování - kdysi jsem LK střílel několik roků a celkem slušně klasickou dvojkou ZP 12/70 s anglickou pažbou a čoky 1/4 a pravověrní brokaři kroutili hlavou, že nestřílím kozlicí. F.
politice a politikům zmar
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Délka brokových hlavní a zahrdlení

Příspěvek od Petr1970 »

je to o "schopnostech"... taky sem viděl kluka odchodit to se ZP .. a byl 4 na okresním přeboru )))
obličeje těch strejců za nim s Beretama - k nezaplacení )))

proto říkám že Okresn přebor není o flintě..

pravidlně na trapu vidím kluka s bajkalem porážet FAKT dobrý střelce...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět