Renovace a údržba pažby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Kubajs »

Jo a jestli se nepletu, tak Lery Poterfeald z Mydway USA odstraňoval starý olej z pažby "vařením" v acetonu.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Georg.H »

kdysi dávno caa 1990-93?
vycházelo v SR, Puškářské minimum a tam psali že pažbu odmastíme perchlórem..
škoda že to nemožu najít... :roll:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od kojot »

Jak mi kdysi radil Pufr...

Troubu vyhřát na 130 -150°C, vložit pažbu na rošt a nebudete stíhat utírat pryštící olej. Zbytek doladit tri, nebo tetrachlormethanem.
Odmastil jsem takhle pažbu starého renovovaného ZP, přičemž ji po zhruba čtyřicet let původní majitel zodpovědně přetíral Konkorem, až byla černá jak uhel.

Zde je výsledek: http://kojotisko.rajce.idnes.cz/ZKK_601 ... 170935.jpg
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Zdenek41 »

A je z ní blondýna,ale pěkná... :wink:
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od petjan »

V pátek má moje baba noční, takže se chystám na tu troubu. Ta by byla schopná mi tu pažbu vyhodit z okna. :D Jen mám trochu obavu, někdo totiž natřel tu pažbu jakousi barvou podobnou balakrylu. Tak si říkám, aby se tam ta barva nepřipekla.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od pultik »

Vezmi cidlinu(ocelový plech co používají truhláři) a barvu oškrábej včetně rybin(ty budeš muset obnovit), pak teprv do trouby.
Jinak ti to nadělá fleky a pod.Na odsávání oleje co leze na povrch pak klasický piják. Jo a počítej že to bude celkem smrdět.
zadyz
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 19.1.2012, 10:08

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od zadyz »

zdar,

Měl bych dotaz, možná už něco podobného bylo probíráno. Na pažbě kulovnice se mi objevilo pár škrábanců, nevím jak se tam dostali zda jsem někde při pochůzce o něco zavadil , či sem ji někdy neopatrně uložil v autě, mrzí mě to :( . Ale k věci, nevíte zda se dají něčím zalakovat nebo jak se jich můžu zbavit?
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Flash »

Jde o to, jak jsou rýhy hluboké a jak je pažba upravena.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od petjan »

Pokoušel jsem se obnovit rybiny a moc mi to nešlo, tak jsem to odnesl klukovi, co se pažbama zabývá a dostal jsem od něj pěkný pocuc :oops: za to pečení v troubě. Takže podle něj se to vůbec do trouby dávat nemá, protože ta pažba je pak jako guma. Všechno se to prý má dělat mechanicky, nebo chemicky. Takže :roll: asi tak.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od pufr »

Teplem extrahovali olej z "proolejovaných" pažeb puškaři v pražské Lověně - odtud recept pochází. Obdobné teploty se používají i v běžných exsikátorech dřeva, ze kterého se pak vyrábí drahý masivní nábytek atd. (v dnešní uspěchané době je 20 let zrajícího dřeva celkem nedostatek).
Gumovatění jsem osobně zatím nepozoroval - ale není dřevo jako dřevo - dnes se do našich pažbáren dostává i velmi "řídké" dříví - nevím (není jasné zda je "gumový" povrch mebo celá pažba??) A je taky jasný, že zákazníka, co se s*re do řemesla, je potřeba po*ebat, to je nutnost :)

"Chemie" má nevýhodu, že pokud nemám k dispozici tlakovou kyvetu, nepronikne rozpouštědlo do dřeva nijak hluboko a olej začne později opět vylézat (+ provozovat tlakové nádoby s rozpoštědly a jejich toxickými odpady je dnes velmi nákladná záležitost).

Nakonec myslím, že je tu už pár lidí, kteří se zahřátím pažby zbavili proolejovaných míst a o "gumové pažbě" zatím nikdo nepsal - byť dnes je to celkem moderní záležitost a třeba Hogue s nimi má na trhu docela sukces :)
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od kojot »

pufr píše: zákazníka, co se s*re do řemesla, je potřeba po*ebat, to je nutnost
Viděl bych to stejně, protože si ho připravil minimálně o pětikilo. :lol:

Po "vypečení" šla pažba alespoň pěkně brousit. Před tím jen šudlit. :evil:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od petjan »

Přiznám se že mi to s tím dřevem moc nejde, jsem od černýho řemesla. Vyrobil jsem si takový nastroj na ty rybiny, někde jsem to našel na netu a na suchém bukovém dřevě ty rybiny docela šly, ale na té pažbě to šlo jen v jednom směru, jakmile jsem šel křížem, začalo to trhat, tak jsem se na to radši vybodnul. Nicméně mě taky šíleně štve, když si někdo něco nejdřív "opraví" sám a pak mi to přinese ať to dám do pořádku. Takže ho docela chápu, že byl nakrknutej.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

přelakování pažby

Příspěvek od tondaa »

na malorážce mám dřevěnou, takovou tu přírodní pažbu a líbí se mi mahagon ....nádhera (tak si představuju ,dospělou, flintu)
Jenže když tady čtu o těch různých záludnostech -abych si ji snad ještě nepokazil..půjde to,když je to ještě svazarmovka, takže nejspíš až tolik chemie by znát nemusela ?dík za radu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od pufr »

Jasne, ze pokud dukladne nepripravis povrch, vcetne vyse diskutovaneho odmasteni, tak se nejaky ten flicek nekde kolem ulozeni zaveru muze udelat - nadruhou stranu ve Svazarmu tyhle zbrane olejem mozna moc nerozmazlovali :)
Pufr
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Balu »

Prosím o radu, čím zvýraznit kresbu dřeva na pažbě tikky? Nechci porušit originální povrchovku, ani ji pozměnit, jen vytáhnout kresbu. Jak by se choval ten diskutovaný lněný olej? Důležité je i zachování barvy pažby- max lehce ztmavit, v žádném případě ne zesvětlit a nepřidat lesk.. Co něco takového?
http://www.jgstrade.com/oleje-mazadla-b ... azby-50-ml
Odpovědět