kondenzace-zimní provoz zbraně

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Petr1970 »

nevím jestli to tu není, jak řešíte nyní "provoz" zbraně? nebavím se o cccp soudruzích, ti to neřeší:-)

ale chodím teď celkem často, ráno -5 dnes, večer -3.... jakmile to zvenku donesu dovnitř tak kondenzace, už v autě když se vracím..

řeším to tak že pokaždé to rychle postavím k rozpálenému radiátoru aby to zkondenzovalo (počítám že puškohled má záruku a je plněn dusíkem nebo čím), po 5 minutách to orosené otřu, hlaveň protáhnu naolejovaným patchem 2x, pak suchým do sucha 2x.. flinta je suchá a teplá na omak..

dám do trezoru který je v +14 stupních.. večer vezmu, jdu na mráz, přijdu a postup opakuju...
tak 2x do roka chci vyndat a "promastit" spoušt a jiný mehanismy..

sem zbytečně opatrný? nechci za 1-2 roky řešit mikrorez, vypadání atd...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Boci1 »

Jsem venku v průměru tak 4x tejdně.Příjdu domů rychle vyndám flintu z futrálu a protáhnu hlaveň Break freekem,dřív než to začne kondenzovat,do sucha vytírám až když zase jdu do akce.Pak to nechám uschnout v normální pokojový teplotě.Když vyjímečně beru flintu s brynýrem,tak po uschnutí to vemu i z venku.Převážně tahám Mannlichera s Manoxem a toho dělám z venku tak 3x do roka a je z vrchu furt jak novej,ani klika není ošahaná,hlaveň jak zrcadlo,vystřeleno necelejch 600 ran.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Ondra »

Já teda kulovnici k rozpálenýmu radiátoru taky nestavím, nechávám to jako Boci1 uschnout v pokojový teplotě, hodina, hodina a půl bohatě stačí. Ten radiátor mi přijde trošku brutální - z -5C do + 22-23C...nevím no :roll:. Potom to vždycky zvenku přetřu Ballistolem a lauf klasika, tzn. Robla a Ballistol olej.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od BwanaHunter »

Když přijdu domů, hodím k flintě do zavřeného polstrovaného pouzdra silikagelové pohlcovače vlhkosti a nechám v zavřeném pouzdře pomalu vytemperovat. Silicagel požere tu vlhkost. Pak vytáhnu a ošetřím.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Durell »

vždy po príchode postavím k radiatoru - keď je to suché a teplé šup do skrine ak som strielal tak po uschnutí čistím a ide do skrine.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od pufr »

Staří zkušení hajní dávali flintu hned po příchodu domů do peřin, protože tam na ní "nic" nezkondenzuje. Ona peřina kupodivu izoluje - pokud jde o teplotu - "nahoru i dolu".
Mi obdobnou funkci poskytuje uzavřený, silnější textilní futrál (třeba černá Dasta s kapsama po celé délce ale i jiné) - pokud není doma nějak extra přetopeno či "převlhčeno" tak pušku vyndám cca za dvě hodiny, je trochu "studená" ale už na ní nic nekondenzuje (podotýkám, že ji nenesu úplně z mrazu, neb z revíru jedu cca 20 minut autem a tam už jsou "holky" v pouzdru). K "silice" jako Bwana jsem se zatím nepropracoval - možná máme doma sušší vzduch :)

S holou promrzlou zbraní je ten "náraz" kondenzátu po příchodu do vytopené prostory s vlhkostí cca 50% okamžitý - a to i do míst, která neutřete a nenakonzervujete - můj zkušeností ověřený názor ale určitě má někdo i jiný pohled
Pufr
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Kodiak1 »

Když přijdu z mrazu domů do pokojové teploty, tak vůbec nevyndávám flintu z pouzdra (mám silně polstrované pouzdro) a nechám to tak klidně do rána, aby se teploty srovnaly. Pak teprve vytáhnu flintu a podle potřeby jí dám náležitou péči. K topení bych jí rozhodně nedával, protože cvičit dřevo pažby, politůru a taky těsnění v puškohledu jen kvůli dobrému pocitu mi nepřijde jako vůbec dobrý nápad!
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Petr1970 »

kdo tu mluví o dřevě?:) preferuju petflašky:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od BwanaHunter »

Pufr> jojo, presne, pod perinu ji strkal muj deda, tata, ja driv taky, kdyz jsem bydlel v reviru a chodil domu s holou flintou na rameni. Dnes ji nosim v pouzdre, silne polstrovane rakouske pouzdro, btw. super a za dobrou cenu, to plni tu funkci periny, jak presne pises. Jen to vylepsuju temi silicagelovymi skatulkami...:)))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Petr1970 »

jak fungují ty silika? teda princip absorbce chápu, ale to je jednorázový?
koupím krabici pytlíků, začnu je používat - dám jich dle potřeby do toho prostoru na lapání vlhkosti, oni absorbují a já je za "x hodin"? vyhodím?
nebo se to dá někam sušit, ony vodu ztratí atd?...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od pufr »

Obvykle je lze "upect" v troube :)
Pufr
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Kvido »

Používám toto : http://www.alfachem.cz/odvlhcovace-vzdu ... ece-obuvi/
Zatím 2 roky spokojenost , regenerace opatrně v mikrovlnce.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od BwanaHunter »

Nevím, jestli mikrovlnka je to úplně pravé...:))

Petr> jasně že je to reverzibilní. Používám tyto: http://www.ebay.com/itm/Gun-Safe-Dehumi ... 1031722341

v silicagelu je nějaké zřejmě hygroskopické barvivo, takže dokud jsou kuličky oranžové, je to OK. Když zmodrají, jsou už dost nasycené, tak to upeču v troubě na 200 stupňů, vlhkost se vyžíhá, kuličky zoranžoví a jedeme znovu... :D :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od Kvido »

Přímo v návodu je mikrovlnka i s watty a dobou ohřevu - tam doporučuji dle zařízení koukat spíš na změnu barvy. Každá trouba se chová jinak a začal jsem cca na 500W a raději prodloužit dobu. Na pytlíčku je barvivo (obrázek tučňáčka :D ) a podle změny se regeneruje. Mám pytlíky a zvažuji koupit něco do bot.
Jo , koukal jsem,že máš 40g silikagelu za necelé 200 CZK. Tady mám v pytlíčku přece jen víc :oops:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kondenzace-zimní provoz zbraně

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak ja jsem sem dal aktualni link, ktery mi nasel strejda Google. Kupoval jsem to v UK, je to uz nejaka doba, a fakt nevim, co to stalo. Priznavam se dobrovolne, ze veci typu jestli je tam 40 nebo 50g a stoji to 200 nebo 250 Kc zrovna moc obvykle neresim. Kupuju to jednou na roky, zda se mi to sikovny, a je to. Tady se mi zamlouval ten kovovy boxik, vydrzi a v troube bez problemu. Ale necht si kazdy pouziva, co se mu zamlouva.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět