Lov s předovkou?

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Heinrich
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: úte 10.1.2012, 14:52

Lov s předovkou?

Příspěvek od Heinrich »

Zajímalo by mne,zda je možno dle momentálně platných předpisů lovit s předovkou.V zákoně o myslivosti jsem nic na toto téma nenašel (může být předovka poažována za zbraň loveckou?) Energii to má dostatečnou a nic víc se v tomto zákoně neřeší...Děkuji za vaše názory.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od dalas »

Nemůžeš. A to ne na základě zákona o myslivosti, ale zákona o zbraních a střelivu. S předovkou můžeš střílet jen na schválených střelnicích.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od tornádo »

I kdyby to bylo povolené,střelba z předovky je úplně jiná liga....jak střelba samotná,vybavení,příprava tak samotný průběh lovu.
Sám jednu mám,tak vím o čem je řeč.
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od hanyking »

O předovce také uvažuji.V USA se s ládovačkama normálně loví. To je jediné z čeho jsem ještě nestřílel. Je tu někdo, kdo s ní má zkušenosti? Jaká značka je ověřená a jaká optika na ni vydrží?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od dalas »

Já mám dva kousky in-line a to Ardesa a Tompson-Center Thunderhawk. Ta Ardesa je taková masívnější a ten můj model má šrobovací komorový šroub, což usnadňuje čistění. Myslím ale, že u nových Thomsonů to je již taky. Thunderhawk je o poznání lehčí, neb je v plastové pažbě, má lehčí úderník a co je na něm dobré, drážky končí ještě před ústím, což zpřesňuje navedení střely do drážek a tím zlepšuje i přesnost střelby. Je to nazýváno T/C accurizor. Nároky na puškohled jsou podstatně nižší. I přes stejný výkon zbraně je rána podstatně měkčí ve srovnání s normální flintou. Ta energie je více v hmotnosti, jak v rychlosti. Každopádně střelba z předovky má své kouzlo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od hanyking »

Ahoj tak jsem koukl na nějaké videa z USA a je to super. Jdu do toho. Nevíš jaký je rozdíl u ardesy mezi modelem vortek a pursuit? Podle mě jen v materiálu pažby. Ale nevím to jistě. Čím střílíš? Mě se líbí když se místo sypání prachu dá peleta a pak ta střela v plastovém pouzdře. Jenže je to tady drahý. Našel jsem Slovenskej výrobek ares. Je to střela obalená v plastu a stojí 4Kč. To bych snesl. :-) Našel jsem na youtuba videa jak borci střílí i na 400m. Myslíš, že ta ardesa kolem 7000Kč je schopná trefovat na 150 - 200m?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od dalas »

Já mám ten in-line od Ardesy myslím více jak 15 let. Musím se kouknout jestli je to vůbec nějakej typ. Mám ale za to, že v tý době to byl jedinej in-line. Je fakt, že zpracování jak železa, tak dřeva je velice slušné. Myslím, že s Ardesou chybu neuděláš. Ještě se zkus poohlídnout po Thompsonu, mají v tom taky velkou tradici a co se týká černýho prachu, je jejich nabídka skutečně komplexní. Jinak střílím 360 gr Traditional Style Minie v ráži .50 mazání do drážek směsí nesolené sádlo, včelí vosk. je to kompresní střela, a jestli ji najdu, dám ji sem, jak dělá nádhernej hříbek. Přesnost předovky bych rozhodně nepodceňoval, nicméně dráha letu střely je poněkud strmější. Jen nevím, kde a jak s tím lovit. U nás to nejde.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od hanyking »

Volal jsem prodejci a rozdíl je v materiálu. Vortek je lepší. Tak si vyberu ten model s nerezovou hlavní. Střely kupuješ nebo si odlíváš. Já to právě zvažuju. Dají se koupit ty poplastované za 4Kč. Firma Ares Slovensko. Nemusí se to mazat. Tak nejdřív koupím tyhle a pak se rozhodnu jesti budu kupovat nebo zainvestuju do formy a pícky. Puška bude až na konci února. Lovit se s tím prý může v Polsku. Našel jsem to ne nějakým fóru. Zákon to tam nezakazuje takže to je možné. Ale to je informace jen z netu. Ale zase to tam prý není volně prodejné tak nevím. Jsou to informace jen co jsem četl z překladače.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od dalas »

Střely odlívám. Olovo není třeba nijak legovat, protože provedení vývrtu je již pro olověné střely. Taky pícka není podmínkou. Olovo mám v kotlíku (rozřínutý nerez plovák na půl) a nalívám to do formy nerezovou naběračkou na kafé. Ale pícka bude podstatně větší komfort. Ono je to jedno. Začneš napřed s nějakými kupovanými olůvky a postupně se k něčemu dopracuješ
P1020988.JPG
P1020988.JPG (64.28 KiB) Zobrazeno 13451 x
P1020989.JPG
P1020989.JPG (62.22 KiB) Zobrazeno 13451 x
P1020991.JPG
P1020991.JPG (85.47 KiB) Zobrazeno 13451 x
V porovnání s .308W. O takových hřibech sní konstruktéři od Hornadyho i bergera. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od hanyking »

Pěkná deformace. Energie jde znát. :-D Tak pokud to jde takhle tak pícku nepotřebuji. Co to je za nerez plovák? Stačí mi nějaký kotlík a dát to na plynovej sporák? Prach vážíš? Já si to představuji tak, že prach odměřím nějakou odměrkou a do sásoby si ho nadávkuju do malých plastových zkumavek s hermetickým uzávěrem. Myslím, že to jsou zkumavky na moč. Myslíš, že to bude fungovat? Co když budu střílet v opuštěné pískovně? Co za to hrozí? Jde to když tak ukecat?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od dalas »

Stačí dávkovat objemově předem zváženou dávku. Já ještě když jsem střílel perkusák, tak jsem používal nábojnice .38 Spec. Střelu je třeba narazit fest na prach. Na to olovo stačí třeba starej ešus a postavit na plyňák, ale dobře větrat ať to nevdechuješ! S tou pískovnou, zákon znáš.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od tornádo »

hanyking píše:Pěkná deformace. Energie jde znát. :-D Tak pokud to jde takhle tak pícku nepotřebuji. Co to je za nerez plovák? Stačí mi nějaký kotlík a dát to na plynovej sporák? Prach vážíš? Já si to představuji tak, že prach odměřím nějakou odměrkou a do sásoby si ho nadávkuju do malých plastových zkumavek s hermetickým uzávěrem. Myslím, že to jsou zkumavky na moč. Myslíš, že to bude fungovat? Co když budu střílet v opuštěné pískovně? Co za to hrozí? Jde to když tak ukecat?

Tak se mě zdá,že už teď si jednou nohou v base a druhou ve špitále :lol:
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od hanyking »

To odměření prachu se tak provádí. Je to přesné kvůli kontzistentnosti střel. Prostě místo vážení odměrka. Je to rychlejší a stejně přesné než vážení.

Co si myslíte o ardesa vortek pistol? S puškohledem celkem originální lovecká zbraň. Na americkém fóru jsem viděl recenzi. Na 50 yardů téměř soustřel. Na 100 ještě použitelné. Štříleno saboty. Jen z té hlavně lítá ještě nespálený prach.

Nevíte někdo proč je ta pistol dražší než lovecká puška ardesa vortek? 8500 Je dost vysoká cena.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od Jiří K. »

Pokud jsem toto vlákno četl dobře tak Tornádo narozdíl od Tebe předovku vlastní. S těmi odměrkami se Tě nejspíš snažil upozornit na skutečnost, že střelný prach a statická elektřina nejsou zrovna nejlepší kámoši.
Jinak mně naprosto fascinuje, když naprostý s prominutím amatér bez jakykoliv zkušeností chce hned ze startu střílet na 150 až 200 m. Inspirovám nějakým videem s youtube. A jen tak pro zajímovost ani 100 m střelnic není v ČR nějak moc, natož delších.
Ještě by mně tak zajímalo zda jsi vůbec viděl něco takového jako je zákon o zbraních a střelivu.

A drobná poznámka, než případně pojedeš do toho Polska hodně dobře si nastuduj jejich legislativu ohledně zbraní a lovu s jejich Policjou není žádna sranda.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov s předovkou?

Příspěvek od sw_fox »

Mam pomerne presnou tercovou .45 ktera umi strilet na mezinarodni pistolak na 50m nastrely 98-99, coz je lepsi soutezni standard. Kdyz to tak vemu tak je to opsana kruznice 5cm. Na 100m ted pri stejne presnosti dosahne rozptylu 10cm a vic. Navic z jiz odmastene hlavne. Na loveckou strelbu bych se asi omezil na tech cca 80m....
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Odpovědět