Střelba přes překážku

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Durell »

Prekážka, ktorá je kolmo k osi dráhy strely ju vychíli veľmi minimálne. Zásah na pol profilu streli bude asi úplne niečo iné.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od egon »

Nevim jestli to bylo tady na foru ale nekde jsem videl fotky ruznych razi kolik ktera prostreli.Strileno bylo do plechu ruzne sily nevite nekdo kde to bylo? Podival bych se na to.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od kojot »

Kdo netermí s námi, termí proti nám
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od egon »

Dik video pekny ale neni to ono tam byly fotky kde byly popsany urcite raze ktera kolik prostreli
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Zdenek41 »

Myslel jsi toto?Až na konci..
http://zdenek44.rajce.idnes.cz/vystava/
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od egon »

Diky Zdenale to je ono
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od precechtel »

ano, je to super, proto už od r. 2000 lovím veškerou spárkatou r. 6,5x57R...... F.
politice a politikům zmar
Venca M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.11.2013, 20:46

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Venca M. »

Můžu se jen zeptat na jakou vzdálenost je to střílené?
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Myslivec Milda »

Díval jsem se na odkazy od Kojota a Zdenka 41. Fakt zajímavé . K tomu bych dodal něco ze svojí praxe. Nemám videa , takže musí postačit fotky. Loni v březnu jsem lovil v Africe, a chtěl jsem si užívat hlavně takové africké šoulačky ( říkají tomu wok-wok ). Hustá a zarostlá buš má svoje kouzlo a adrenalin. Nikdy jeden neví na co jedovatého šlápne , co mu spadne za krk a co zubatého může být poblíž zalezlého. ( třeba statný krokodýl ) . A do toho si hlídat vítr a sledovat okolí, kde se co pohybuje a vyskytuje. Prostě je to úplně jinačí lov než v Evropě. Na jedné vycházce jsme uviděli warthoga , tak cca. 50. m - foto zde : http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AFR ... 240039.jpg

Rychle jsem ho vyfotil, schoval foťák do kapsy a ze stoje vystřelil. Zasáhnul jsem ho do boku, ale začal utíkat. Nezbylo než rychle opakovat. Po druhé ráně se vyvrátil jako kuželka. Až ležel, tak průvodce ukazoval, že druhá rána zasáhla po cestě strom – tvrdou akacii,
viz foto zde: http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AFR ... 010057.jpg

Tuto akácii , která má velice tvrdé dřevo , kulka – ( . 375 H&H – TOG ) prostřelila jako papír, asi se trochu otevřela, a přes zadní běhy prostřelila warthoga skrz. Ovšem na straně výstřelu to byl fakt masakr !

Viz foto zde: http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AFR ... 250112.jpg

Z toho jsem si odvodil: Opravdu pořádný, silný a rychlý kalibr s výbornou střelou nemá zásadní problém se střelbou přes překážku. Na druhé straně však míti v ruce nějakou pofiderní zbraň, pochybné ráže s bůhvíjakým nábojem, pak bych si rozhodně takovou střelbu odpustil. Zvíře je nádherný živý tvor který do přírody patří víc než hovado-člověk. Když už musím zabíjet, pro svoji zábavu , páč já bez lovu neumřu hlady, tak to musí být rychlé a nekompromisní , aby se zvíře netrápilo a neumíralo v hrůze a bolestech. Když už střílet přes překážku, tak to musí být „Big-Gun“ se střelou která si umí poradit. Tak to vidím já, podle své praxe. Pravda nevyhledávám střelbu přes překážky !
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od petjan »

Myslivec Milda: akácie je tvrdé dřevo, ale až po vyschnutí. Dokud je plné mízy, tak je vlastně měkké. Stavíme z toho podstavce pod kazatelny. Jakmile vyschne, tak už do něj hřebík nezatlučeš. Jinak loni jsem střílel na bulkaře a ten po výstřelu jen udiveně kouknul a pomalu odběhnul pryč. Jak jsem po chvíli zjistil, asi 3m ode mě se houpala přestřelená větvička o prům. cca 7mm. Stříleno na 65m.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od kojot »

petjan píše: akácie je tvrdé dřevo.............Stavíme z toho podstavce pod kazatelny.......
Spíše z akátu, ne? Nicméně pokud děláte kazatelny z ebenových fošen, pak to musí akáciová koza vkusně doplnit. :lol:
Střelbu přes překážky bych nějak nepaušalizoval. Střelil jsem lišku přes šípkový keř, prase přes bezový keř a vše sedělo +- v místě záměru. V loňském roce jsem pro zábavu při nastřelování střílel ze 7x64 se střelou Vulcan (V5 okolo 800 m/s) přes vzrostlou trávu na 50 m. Rozptyl pěti ran se zvětšil na 10 cm, nicméně nějaký významný odklon od záměru, nebo oválný vstřel na terči se nekonal. Resumé: v případě nouze bych se toho nebál.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od petjan »

Samozřejmě akát...jsem to ale tykev :roll: :oops: :oops:
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Zdenek41 »

Všem takto umístěným ranám se vyhýbám.Lovím s ID to je za první.Za druhé nerad hledám.Za třetí nerad dávám zárazy.Za čtvrté někdy se to stane i mě-špatný zásah a odpovědně můžu říci klacky nejsou ani tak velký problém i tráva se poseče,ale klasy pšenice a obilí vůbec od mléčného stavu až do plné zralosti znamená velký problém..Znáte černou a pšenici a kolik z ní kouká ven...Střílet přes obilí je hazard alespon s mojí ráží a náboji,které používám. :wink:
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od harrycallahan »

Je veliký rozdíl, zda je překážka blízko (blíže) ústí hlavně, nebo cíle. Čím blíže ústí hlavně, tím hůře. Problém je to ale téměř vždy, i když některé případy průstřelu překážek těsně před cílem mohou dopadnout relativně dobře.
pole a lesy Vysočiny
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od fesoj »

A hodně záleží také na úhlu, pod kterým střela do překážky narazí. Když za II. světové války začali Rusové u tanků používat šikmý čelní pancář, zvýšila se odolnost vůči prostřelení o více než 50 %. A u lovecké střelby to bude asi podobné. Zejména takové obilí při šikmé ráně, to jest prakticky vždy, střelu podstatně zbrzdí, sníží její energii a případně ji vychýlí ze směru bůhví kam. Rozhodně víc, než stromek o průměru 10 cm, nacházející se v bezprostřední blízkosti zvěře - a u silnějších ráží ani 20 cm nemusí znamenat bezpečnou záštitu pro zvěř, stojící těsně za stromem.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět