ráže pro větší vzdálenost

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1066
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Přesně to chápu. Já mám takovou oblíbenou ráži - 300WM. Střílím tím všechno,ale na svi?ta bych ji asi nevzal. Je teda pravda, že mě svi?? ani nijak moc netáhne.

Jinak k té 7x57. Znám pár myslivců, co ji měli a ještě většinou v R-ku. Stříleli SaB a tak do 80m a měli celkem slušné výsledky- málo dosledů a to včetně černé a vysoké. Pak si koupili 30-06 , střílejí stejně daleko a najednou odstatně víc dohledávají a co je horší -nedohledávají. Jasná chyba- špatné náboje. Tak se koupily RWS a Normy. S velkou slávou se donesla jedna krabička, všem se ukazuje, vedla se odborná debata na téma jak to padá. Pak jde pušku nastřelit s představou, že se to zvládne tak na tři náboje, protože by se to jinak strašně prodra?ilo a je to vlastně plýtvání ceným pokladem. Typická věta je: Nastřel to tak, aby to šlo trochu ke středu a je to dobrý. Ten náboj je přece super a jak to kus dostane, tak leží . Ani si z toho na střelnici nestřelí, protože se nechtějí shodit - pu?ce a sobě po svých minulých zkušenostech nevěří a ještě ta drahota. Pak se dva -tři roky loví(i víc), než krabička padne,ale výsledky jsou pořád mizerné (než s předchozí 7x57). Čistou dr?tku ani TIGA nezachrání (omlouvám se mluvu, ale tohle to vystihuje lépe).
Přitom je to o tom ,že hodně myslivců není prostě vystřílenech. Silnější puška je trošku víc " kopne- nebo si jen víc zahřmí" a začnou se toho bát a tvrdě strhávat. Stačí jim na střelnici( během střelby) dát do kulovnice vystřelenej náboj (nesmí nic vědět) a nechat je odmáčknout. To jsou panečku ?kubance, zavřený oči. Jsou jenom dvě řešení - víc trénovat (klidně i s SaB), nebo se pokorně vrátit.
Doufám, že si nemyslíte, že jsem jenom v úplným dřevákově, ale kdo trochu déle střílí a je z oblastí, kde se lovilo víc spárkaté, tak určině v paměti něco podobného najde a nebude to osamocený případ.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Josefe to jsi vystihl. :lol:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Také musím s Josefem souhlasit. Sám za mou kratinkou loveckou "kariéru" jsem takové lidi potkal. Normálně strhával asi o 8cm doleva. I s napínáčkem. No on to strhával furt skoro stejně, takže se to trošku jinak nastřelilo a bylo to. Ale asi bych to ře?il trošku jinak než korekcí nastřelení. A představte si to střílel 243Win. Nedovedu si představit, kdybych mu dal tu mou novou 9,3 :twisted: :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět