kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Vše o kulovnicích a malorážkách
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Tam kde má "Z" rádius, má Mannlicher-schönauer malou kalenou kladku, ale i pozice zpruhy zpouštěcí páky je v jiné pozici...a je to znát.
To cos napsal jsem čekal, je třeba to dát do původního stavu, ale ani tak si myslím to nepůjde pod 4kg. Ten odpor je jistý bezpečnostní prvek a při konstrukci "Z" asi ani nepočítali se střelbou bez napínáčku.
Já jsem si svou poslední Zetku v 8x64S upravil na odpor cca 3kg (což už jde a na naháňce jsem takto v pohodě lovil) ovšem i tak to bude u tohoto spoušťáku s namáčknutím spouště, bez toho to zde nejde - což není úplné optimum pro universální, jak mířenou tak pohotovou střelbu třeba na průseku. Prostě kolem a kolem, z těchto zkušeností jsem usoudil, že to pravé a pro mě nejuniversálnější řešení bude systém ZG47. Není možná pro někoho tak líbivý jako "Z", nicméně má všechny tyto mouchy už z výroby vyřešené.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

ZG v 7x57 má můj strejda něco už přes třicet let a nedá na něj dopustit,před rokem si koupil starší krásnej troják ze Suhlu,ale kulovnice se nezbaví :) Kdyby v Zetce byla ta rolna místo jen rádiusu a tření se kovu o kov,bylo by po problému.No uvidím co mi stim udělaj.Chtěl bych se jen zeptat doporučoval si mi CLP Break Free na Netu jsem zjistil že je to olej.Chci něco čím bych to pak vždy jednou za čas namazal abych zabránil vydírání materialu.Myslel jsem jestli by tam nebyla vhodnější nějaká zbrojní vazelina.Pokud myslíš že ano jaká?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Z vaziliny jedině nějakou grafitovou,která nezatuhává do -30°C, to by mělo vydržet.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Tak dneska šla holka k puškaři do Libochovic,tak uvidim co tam stim udělaj :wink:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kojot »

Zetka viniká svou hmotností a štíhlými tvary, tam to končí. Napínáček super, nicméně střelba bez něj je prakticky nemožná. Ženská třeba napínáček nenatáhne a nebo jen obtížně. Pojistka - jedním slovem katastrofální podnik. Nemožné potichu odjistit a navíc se ráda odjišťuje třeba o kabát při chůzi. Střelba z toho taky dvakrát příjemná moc není, spíše vůbec. Beru to spíše jako historický mezník ve výrobě československých zbraní, přestože je to Mauser jako když vystřihne (to každý ví). Kdysi jsem ji viděl u puškaře, když mi ladil spoušť na 550, já se nad ní rozplýval a "Mistr Matýšek" povídá: to není dobrá flinta, ta 550 je lepší. Já si myslel o jeho výroku svoje do doby, než jsem si ji dovezl nadšeně domů a začal srovnávat.............
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

Tak s tím nesouhlasím. Střelba je rozhodně příjemná a je jedno jestli je to šestapůlka nebo osmička. Pravda, napínáček se napíná opravdu hůře, ale je tichý a dobře vyladěný. Pojistka je pouze dvoupolohová a závěr se sám otvírá, předevčírem se mi to stalo, střelil jsem lišče, flintu vybil, zavřel závěr, flintu dal přes záda a šel s úlovkem domů - dvakrát se mi sám otevřel závěr jak se zachytával o řemen lovecké brašny. Ta pojistka je hlučná, ale když se při odjišťování přidrží, tak není problém ( je to stejné jako s "hlučnou" pojistkou u ZH ). Pokud se otevírá o kabát, tak už asi bude hodně vychozená
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Toma »

Odjistit šlo naprosto bezhlučně když se křidélko pojistky opatrně překlopilo.Napínáček sem napínal tak že při zajištěné zbrani sem zmáčkl spoušť,podržel v zadní poloze,zmáčkl napínáček,podržel a pomalu uvolnil spoušť.Poté sem odjistil.Trochu krkolomné ,ale neslyšitelné.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Zetko má sice své mouchy ale...
nesrovnávejme tady CZ550 fungl novou a Zetku která je 60-70let stará a kdovíkomu už prošla rukama -to je unfér.
K tomu napínáčku a tomu že ho žena nenatáhne - pak je zbytečně velké předpětí jeho péra. Pak se těžko natahuje, je hlučný a zbytečně mlátí a to lze vyladit šroubem, který určuje předpětí zpruhy a zároveň její uchycení. Už jsem tu o tom psal výše.
Střelba ze zetky je pohodlná a ani 8x64S v celopažbě délka hlavně 520mm při váze flinty 3kg, není vyloženě nepříjemná. Co už je horší je ergonomie pistolové rukojetí v kombinaci s německým napínáčkem - chce to mít dlouhý ukazováček a ani úchop mi nic moc nevyhovoval - ale je to ve zvyku a trefovat se s ní dá tak, jako s každou jinou flintou s kterou se střelec sžije.
Je to vyloženě líbivá subtilní )přitom 100% pevná zbraň z velmi dobrých materiálů, kvalitního dřeva atd. Málo se jich bohužel dochovalo v dobrém stavu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Dneska jsem si dovezl Zetku od puškaře a jsem spokojen :D Tu závoru jen zapiloval,vyleštil dosedací plochy a máznul to vazelínou.Chod spouště se tím výrazně zlepšil,ta spoušt je trochu tvrdší oproti jiným zbraním,jak už výše psal zbrojovák,ale myslím si že naprosto v normě.Srovnal bych to asi se svým Zetháčkem když střílim bez napínáčku.Jen ten mechanismus chci ještě ošetřit,máznul mi to jen obyč.vazelínou o které nevim bod tuhnutí a nevim jestli by to v zimě nezlobilo :shock: Dám nato CLP Break free,který dělá ochraný mazací film a zkusim někde sehnat vazelínu s nízkým bodem tuhnutí,to by myslím mělo stačit.Kdyby někdo z vás měl adresu kde se dá nějaká taková lepší vazelína objednat byl bych vděčný.Díky :wink:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kojot »

Vazelínu asi vůbec vynech, postačí ten olej. 550 mám prostříklou Beretťáckým mazacím olejem a nestalo se mi, že by byl kdy jaký problém. Za další v -40°C asi budeš někde tězko sedět a lovit a kdyby přece jen jo, je nejleší po vzoru USSR lovců z tajgy celý systém důkladně odmastit, aby tam 100% nemohlo nic zatuhnout.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Vazelínu tam chci dát hlavně proto jak už jsem psal výše abych zabránil opětovnému vydření dosedacích ploch spouštového mechanismu.No a když už tam nějakou dám tak chci aby fungovala i v zimě do těch mínus třiceti bohatě stačí myslim.Jinak co jsem četl tak nikdo moc nedoporučuje vazelínu na zbran.Já s CLP Break Free praktickou zkušenost zatím nemám jen doporučení od třetí osoby nic méně v popisku je že CLP. dělá ochraný mazací film,tak by teoreticky měla stačit.No uvidim ale ještě,vazelína totiž ve mě budí větší dojem schopnosti dlouhodobě mazat,jsem na vážkách.
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Walter »

Natri to olejom zo súpravy Hilti - príklepovej vrtačky, najprv strekni spray do liekovky, nechaj odpariť prchavú zložku, potom natri olejom spúšťový mechanizmus. Urob to vždy pred sezónou, ak sa Ti chce mazliť s flintou rob to aj častejšie. Vydierať Ti žiadne plošky nebude. Mám to odskúšané.
Naposledy upravil(a) Walter dne stř 29.2.2012, 17:28, celkem upraveno 1 x.
marin
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 10.8.2009, 21:28

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od marin »

trošku odbočím - chci se zeptat co znamená, když mám na hlavni vyražené T v kruhu - je to zetka 6,5x57. díky....
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Nevím sice jak to souvisí se spoušťákem a proč se ptáš tady... ale znamená to tormentaci hlavně, čili tormentaci hlavně zvlášť ještě před bílou montáží v přípravku. Tlak bývá zhruba 1,5x vyšší než maximální tlak dané vojenské munice. Nevím ale proč je to na lovecké flintě, takto je předepisovaná tormentace vojenských zbraní dle norem pro zkoušky vojenských zbraní TPVD(východní) nebo MIL(západní). S tím že je to na lovecké zbrani u lovecké ráže, se setkávám prvně.
Další dotazy když tak směřuj do příslušného vlákna nebo SZ.

A abych nebyl úplně OT:
Odzkoušejte si vy co máte Zetko německý napínáček. Natáhněte ho a potlačte ze zadu na spoušť, zda vám nespustí. je pravděpodobné, že ve většině případů to dělat bude BACHA NA TO! už jsem to tu zmiňoval v sekci "napínáček"

....a hoďte sem pak postřehy
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

Ač mám kulovnici nakonzerovanou ve skříni jsem ji vytáhl, natáhl zámky a vyzkoušel. Spoušť drží pevně, tlačil jsem silně, ale nespustila. Je to Zetka 1946.
Odpovědět