Vliv délky hlavně na výkonnost ráže

Vše o kulovnicích a malorážkách
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Boci1 »

Já si ten článek taky pamatuju.Snad Střelecká revue?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Zbrojovák »

Pokud něco stavět v 308win, tak ne na systému ZG nebo M98 ale na ZKK601 originálce v 308. ZKK byly dobré flinty, tedy hlavňovina jedna z nejlepších - ocel Poldi, pokud mermomoci kraťas, tak zkrátit hlaveň na těch 50cm níž bych nešel. Pokud bude chytlý vývrt, tak řešit třeba výměnu hlavně.
Jedinou nectností řady ZKK, je hlučnost pojistky (lze řešit omezeně), a chod spouště - lze řešit napínáčkem, nebo lépe sehnat spoušť bez napínáčku a vyladěním (odborným). Dá se dostat až na 15N, což při krátkém hladkém chodu bohatě stačí. naftermárket z CZ550 třeba tymney, tam pasovat nebude anevím jestli to někdo pro ZKK ve světě dělá.

ZG je super systém z kvalitní poldi oceli, kde není třeba úprav, je to top mezi klasickými systémy striktně vycházejícími z mauseru M98 (pokud se sežene originál be zásahů, favorit). Super spoušť ( já mám 12N), bezpečná, dá se ladit délka chodu, propad, částečně i odpor. Tichá pojistka s přímou blokací úderníku, výklopná schránka, integrované rybiny v pouzdru pro pevnou nebo násuvnou montáž. Náboj 308Win je však pro něj krátký a mohlo by to zlobit při podávání, vše je otázka doladění, ale už je dráha závěru zbytečně dlouhá.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Petr1970 »

Zbrojovák: já na ráži .308 samozřejmě "netrvám", ale nevyznám se ve všech milionech různých rážích a co to umí-dělá..
chci něco jak jsem psal, max do 150 metrů, spíš většinou 100-150, případně naháňka (takže i na 40-100, což už je věc nastřelení a optiky-kolimátoru-měnit to za dalekohled..)
zvěř - predátoři:-) srnčí, černá... výjimečně kdyby náhodou daněk, sika

nejsem žádný ladič(abych si sypal náboje) a z těch 6-7-8 x 55-70 mi jde hlava kolem:-)
ze všech stran slyším že na tohle je .308 celkem slušnej univerzál?(s tím že expertům nevyhovuje protože je moc univerzální), obrovský výběr továrního střeliva atd... je to moje první ráže, takže třeba u ní zůstanu nebo vyměním, ale nějak se začít musí, v téhle chvíli nechci lovit kamzíky, 200 kg jeleny, jezdit do afriky.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Zbrojovák »

308win je pro tebe pak dobrá volba, při hlavni od 500mm najdeš určitě mezi továrními náboji vyhovující náboj pro tvé potřeby, to je jednoznačná výhoda třistaosmy. Nejlepší poměr ceny kvality (a přesnosti) je u střeliva Sako nebo Hornady, ale jak říkám výběr je v 308win. bezkonkurenční.

Být na tvém místě bych hledal v inzerci slušné ZG47 v 30-06, což je taky univerzál (po 308win nejrozšířenější náboj) s tím, že je mnohem méně práce s flintou. Ale určitě jsou i jiné cesty třeba ZKK, z nových zbraní pak dělá krátký závěr pro 308win. Remington nebo Howa (taky slušný poměr ceny a kvality).
Projdi si forum je tu toho dost a dost.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Choochoo007 »

Petr1970 píše: zvěř - predátoři:-) srnčí, černá... výjimečně kdy...
jak velka, tezka cerna? U nas treba pouze sele, loncak, takze bych bral max 308Win. Osobne mam radsi prijemnejsi strileni takze pro me max. 308 nebo 7x64 i s ohledem na presnejsi strelbu pri lovu skodny (U nas nekteri pod vlivem rany 7x64 ztrhavaji a nesjou schopni trefit srnci na 100m. Nekteri zas basni o 8x57 nebo 9,3x62 a pritom na 70m trefujou 7x64 zbidou A4, asi proto chtej ten prebytek vykonu.) Ted si kolega koupil Z v 7x57, rika hezka lehka flinticka, ale rana jako kra.a, takze 30-06 do kratkyho laufu by pro me teda rozhodne nebylo :wink:
Kolegovo ZG, Z je v porovnani z CZ550 takove nejake zatuhle, pojistku si moc nepamatuji, ale spoust i bez vytoceni sroubu stelovani odporu se nedostala pod 1,5 Kg coz pro me taky neni. Osobne bych teda sel spise do ZKK, 550 nez do jeho ZG nebo Z.
Treba takova 270Win by urcite byla take vhodna, ale take bych se priklanel k 308Win, je to nejvetsi univerzal na vyber streliva :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Petr1970 »

u nás se střílí jen sele a lončák do 200 kg:-)

ne, malý.. největší jsem viděl kde sem byl 80 kg vyvržený...

jinak já mám ráži vybranou, pro "jednoduchost" .308 win, ale ptám se (chci mít flintu s co nejkratší hlavní, prostě se mi ty trčící roury nelíběj) tak jestli bude problém se střelbou vzhledem k "krátké hlavni"..

ale co mi tu všichni radí, tak takové ty komerčně nejkratší prodávané (20 palců) by to měl mít výrobce pořešené takže je to v pohodě...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Choochoo007 »

Mam 7x64 a pokud bych nesel znovu do ni tak jedine 308Win :wink:
Hlavne jsou tuzsi a tudis presnejsi ty ktere jsou kratsi nebo tlustsi(varmintove), takze bych se niceho nebal. Pokud bys ale chtel treba slabou 70cm hlaven, tak to by asi nebylo dobre. Opacne je to spise lepsi presnost a 100% nizsi vykon streliva a vetsi ustove tlaky, tudis vetsi zpetny raz. Bude lepsi kdyz pak napises cos vybral, bavit se nad kokretni zbrani, zbranemi. Pokud je to vyrobek renomovaneho vyrobce nemel by byt problem.
Porovnej si delku hlavni a soustrely, obe tlustsi, ale jedna kratsi. Ta kratsi je na tom lepe.
http://www.snipercentral.com/spstactical.htm
http://www.snipercentral.com/remspsv.htm
Remington ac urcite dobra puska ma pro me 3 nedostatky:
- ma jen 2 polohovou pojistku, kdy 3 poloha nebrani v otevreni zaveru
- pajenou kliku, kterou nekteri puskari jeste pro jistotu prisroubuji
- zvlastni extraktor na vytahovani nabojnic, ktery nekteri puskari predelavaj na zpusob ala Sako, casto tez nazyvany Sako extractor
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Osobně bych šel do toho:

http://www.sako.fi/pdf/specs/85Bavarian.pdf

Klasika Sako závěr je i 85 dostatečně dobrý a ve 308W je v krátkém S provedení - tj. celá flinta má ve 20" laufu 101,5cm. Kvalita zbraně super, klika ti neupadne, montáž Optilock - neomačkáš puškoled, vyrovná nerovnosti, dělá se to i se štechrem. Puštička jedna báseň. Bude to vypadat i "tradičně". Nějaký to ťuklý dřevo neřeš. Patina k tomu patří a stejně je to spotřeba a za pár let to stejně nebude mít cenu. Pak jsou pro Evropu i modely M05 a myslím i ve štucu a tam je hlaveń možná i pod 20", ale jsem lenošný to hledat.

Ráže 308W- naprosto gut.

P.S. Neber mě vážně, jsem na Sako ujetý!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak Německu to asi prodávají pod tím označením Sako M05

http://www.waffen-bautz.de/index.pl/sak ... urz_8x57is
gewarosse
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 04.1.2007, 22:53
Bydliště: Praha

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od gewarosse »

Nebo kdyby někdo chtěl na lov něco opravdu extra krátkého (hlaveň 406mm), ale zároveň dostatečně přesného na jakékoliv u nás pořádané závody:
http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-34 ... alker.html
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Toma »

O takové pažbě přemýšlím.Na spouštění to bude paráda.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Boci1 »

Sako určitě sehr gut,otázka je čekací doba.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Choochoo007 »

Josef Kuřitka píše:Osobně bych šel do toho:

http://www.sako.fi/pdf/specs/85Bavarian.pdf
Tak proti takoveto volbe nelze nic namitat :wink: Za ty penize (cca 40-45) asi nej puska ve tride :D
Jen me prekvapilo, ze treba proti 2 ozubum u Tikky mi sel u 3-ozuboveho zaveru tezceji otevrit zaver u Saka, s Tikkou jsem byl vice spokojen. Draha natazeni musi byt asi stejna, akorat otoceni kliky ma mensi uhel tudiz asi sroubovice pro natazeni uderniku pri otevirani musi mit vetsi stoupani. Vsiml jsem si toho jen ja nebo mas take ten pocit. Zkousel jsem ji jen jednou ve Vidni, takze jsem usoudil ze to bude asi tim mensim uhlem otevirani zaveru. :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Jiří K. »

To Petr1970.
Pokud hledáš něco na přestavbu tak tady je jeden zajimavý inzerát :
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/25579-zkk-601/

Pokud vím tak hlavně na ZKK ti bez problému vymění v UB, ale nevím jak z délkou.

Ještě mně napadla jedna seriovka s krátkým laufem a to Holice K98.
http://eshop.zbrojovkaholice.cz/33-kulovnice-k98
Nejkratší provedení má hlavně 480 mm.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Petr1970 »

díky za tip

no add holice - viděl jsem (lámal jsem) K1 .308 a raději zkusím všechno možné před tím než půjdu do tohodle .. slyšel jsem ne zrovna dobré věci o kvalitě "holic"

zatím favoritem z nových (po silva regině) je Howa 1500 v nějaié modifikaci, nebo jen mechanismus s jiným dřevem-plastem..
měl jsem tam v ruce tu zelenou a fakt se mi líbila (i mi celkem sedla pocitově na první nahození)......
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět