Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Jindřich Beran »

Taky mám zážitek s divočáky. Jelikož je jich prý všude dost, tak u nás byly naposledy v červenci a to se prý jen tak nevidí. Nejsou vidět ani stopy.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Leon »

u nás je stop hodně a i vidím ale málo kde se dá v klidu vystřelit z kulovnice a vnadiště je nezajímá tak mám letos tři a všechno řádně zabělený
CZ 550 american 308win.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1202
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Marpie »

Tak jsem dnes vyrazil na matku slabého srnčete, které jsem ulovil nedávno. Sedl jsem na posed už ve čtyři, svítilo sluníčko ale dost foukalo. Nějakou dobu nic jen jeden jestřáb se zavěsil na borovici cca 200m ode mne tak jsem jej pozoroval přes kříž. Pak odletěl a chvíli se nic nedělo. Kolem 16:45 vyšla srna se 2 srnčaty ale obě velmi silná - oba srnečci. Tak jsem je pásl když jsem přes větve po pravé straně zaregistroval pohyb. Něco rezavého tak si říkám vychází další srnčí ale po chvilce se to vynořilo a ona to liška. Sluníčko ještě svítilo tak jsem vzal opatrně flintu zamířil, a po ráně liška jen padla k zemi a chvilku odkazovala. Ani jsem neslézal a zústal sedět dál. Pak mi postupně vyšly dvě samotné srny z nichž jedna byla velmi silná a jedna slabší ale střílet nešlo protože se ani jednou vhodně nenatočila a postupně odešla moc daleko. Po chvíli koukám vlevo na stejném místě kde jsem střelil srnče srna. přišla mi průběrná ale raději jsem tak 15 minut čekal jestli nevyjde i srnče. Nevyšlo srna se už posunula o kus dál tak jsem zamířil a vystřelil. To bylo cca 18:15. Srna značila výskokem a obratem ve vzduchu o 180 stupňů a potácivým během odběhla do lesa. Když odbíhala viděl jsem na plecku výstřel přes který silně barvila. Tak si říkám rána nic moc, plecko jsem zasáhnout nechtěl ale snad nebude daleko. Chvíli jsem poseděl a už jsem se chystal slézt bral jsem flintu že ji před slezením vybiju a zahlédl jsem zase pohyb vpravo ode mne ve směru ležící lišky ale ještě o kus dál. Ani jsem nebral dalekohled a přes puškohled zjistil že je tam další liška. Tak jsem odjistil už ani nenatáhl napínák a v okamžiku kdy zastavila jsem rychle zamířil a vystřelil. Tím že jsem neměl napínák a neuvědomil si to při stisku a tak jsem cítil že jsem asi trochu ránu strhl. Po výstřelu se liška ztratlila já vůbec neviděl jestli značila, jestli leží nebo skočila do lesa do kterého směřovala a byla jen kousíček od něj. Bylo to odhadem něco přes dvěstě metrů. Světlo už začalo pomalu ubývat tak jsem raději rychle slezl a nejdřív se šel podívat po té druhé lišce. O srně jsem byl přesvědčený že daleko nebude. Přijdu do míst kde byla liška a koukám jak vyjevený - ona tam ležela, přesněji řečeno statný lišák. Výstřel na slabině, vyhřezlá střeva ale kde měla vstřel jsem nenašel. Tak jsem ji zanesl ke druhé lišce, která měla ránu na komoře a vydal jsem se hledat srnu. Tu jsem našel za chvilku ležela ještě ani ne v lese ale hned na kraji v bodláčí. Rána jak jsem čekal přes obě plece, přes plíce a škrábnuté srdce. Za dvacet let co dělám myslivost se mi ještě nepodařilo na čekané ulovit tři kusy ani dvě lišky najednou.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

V pátek jsem střelil po ránu slabé srnče a jelikož jsem tam viděl celkem na 20 kusů, vyrazil jsem večer znovu. Střílel jsem na podobného "žebráčka" jako ráno. Mírně pršelo a po ráně jsem viděl jen jak se tam zvedl obláček krůpějí, jak střela švihla do mokré trávy. Nepostřehl jsem ani značení, ani odběhnutí kusu, ale klučina, který tam byl se mnou a koukal dalekohledem, viděl, jak srnče zmizelo v zarostlé mezi a pak už nic. Nástřel jsem ani nenašel, v místě, kudy srnče vběhlo do meze, taky žádná barva. Tudíž jsem kluka doprovodil domů, předal rodičům a pro psa - jistota je jistota. V zesilujícím dešti jsme to všechno propátrali - marně. Smířil jsem se s tím, že jsem chybil a přičetl jsem to tomu, že by v dráze střely mohlo být nějaké stéblo, které to zavinilo, protože vlastní chyby jsem si nebyl vědom. No a včera večer jsem zasedl na jiný ze svých oblíbených posedů. V 18.10, tedy za plného světla, se na louce objevil kapitální lišák. Postavil se pěkně naširoko asi na 80 m, podíval se mým směrem - ale to mu již červený bod seděl na komoře. Střílel jsem s perfektní oporou, času jsem měl dost, prostě parádní ranka - a parádně vedle ! Nejhorší na tom je, že nevím proč. Takže konec s lovem, dokud si nedám kontrolní ránu do papíru.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Tak včera celý den voda,vítr,zima,fuj.Hledím na radar 3x denně jak pak se to vyvíjí,večer už za tmy se to konečně probralo.Chuť je veliká,takže lecos skousávám a v té sibérii,tlačím všechny zimní doplňky.V 21:00 vybaven kuklou,rukavicemi a termo podprdelníkem,sedám do auta a mířím si to vedle do vesnice,je tam ještě nepodiskované kukuřičné strniště a hlavně je tam klid,protože tady nikdo neloví.Vylezu z auta a začal padat sních(břečka) :? Brr vítr fučí tak že mě stahuje pohlavní pokrývku.V duchu si říkám co já sem za magora a jestli se dnes něco podaří tak mě to hospodář neuvěří se slovy ,co? včera dyť se nedalo vylézt :lol:
No přijdu ke svému posedu nafouknu podprdelník a letos poprvé ho testuju,jen si chrochtám hřeje,pak musí i kukla protože vítr řeže do tváře,rukavice a de to.
Kolem 22:00 pozoruju 2ks srnčího,22:30 na horizontu asi 400m tmavé fleky,myslím si že jsou to koruny stromů v dáli, 8) kdepak,jsou tam.
Lezu dolů a vydávám se za nima,přijdu asi na 60m,11-13ks,v puškohledu pěkně rozeznatelné těla,musím spěchat protože si to už šněrují do lesa.Vybírám sele na široko,bác,rudl v trapu :?
Přešli přes cestu do lesa,nepokouším se hledat nastřel na kukuřici a jdu dál po cestě,výborně barva a dost.Vypracuji :) tedy barvářským stylem stopu dlouhou 60 m.Na konci sele 44Kg,proklatě nízká komora,játra druhou stranou přes trávník a slabinu ven.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od kopov.c »

Tak včera se mi taky povedlo první prasátko na sněhu.Z domu jsem vyjel trošku pozděj.Usadím se na kazatelnu,malinko se uvelebím a po dvou minutách už je vidím jak jdou.Větr byl dobrej,takže nebylo kam spěchat.Tak je za perektní viditelnosti 5 minut pozoruju,pak to posadím na komoru a mačkám. Všechna prasata se po ráně rozprchla. Byl jsem si jistej ranou a věděl jsem,že tam chodí vícero rudlů.Tak jsem ani neslízal a rozhodl se vydržet.Jenže po 5 minutách ve mě začal hlodat červíček a já se rozhodl jít se podívat na nástřel. Na nástřelu hrča sražené barvy velká jak pěst a potom už nic. Díky sněhu vidím směr jakým prase odskočilo,tak po tom dost nejistě jdu.Zavedlo mě to do srkové houštiny,tak ji po čtyřech prolízám,tam sem tam nějakej otěr,barva žádná a asi po 70m leží. Tak se pomalu prodírám nazpět,vykouknu z houštiny a z hromady se mi směje dalších 10 prasat 8)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Lovu zdar,černé je letos dostatek,i když to s odlovem u nás zatím nijak extra nevypadá,je to spíše průměr,musím za sebe říci,že pro lov musím vyvinout mnohem menší snahu než jiné roky.Prostě chodí často a ve více lokalitách,takže je to po obeznání jednodušší.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Včera jsem po mrholení vyběhl dost pozdě,no rovnou s foťákem 8)
Kráčím si to revírem,když jsem zaslechl očekávaný zvuk odstrčeného selete.No tak mažu po větru dolů vinicí s očekáváním,že vyjdou z lesa do vinice.Mám na spěch protože vítr je mrcha fouká rovnou ode mě.
Najednou slyším rudl z druhé strany než jsem je čekal,jsou ode mě asi 20m a jdou naprosto nečekaně pímo na mě :roll: Beru dalekohled ale přes hlavy nic nevidím,flinta z ramene a začínám klusat dolů na cestu,mezitím šlápnu na větev a trochu je zradím,naštěstí se otočí a jdou zase zpět.
Doběhnu na cestu a kontroluju dalekohledem s dobrým větrem,po chvíli vidím jak rudl za cinkotu podlezajících drátů přechází řádky.Není moc času klekám a čekám jak se objeví v řádku...hop a je tam ..ryj už mizí....posunu těsně za hlavu a odmáčknu.
Prase zakviklo a je slyšet jak všichni mizí.
Hledám ho v řádcích a nic pak najednou zaslechnu lomoz,jdu se podívat nic..znovu ..nic až při 3 tí kontrole terénu zjištuju že leží ale odkazuje a snaží se postavit,střílím znovu střela těsně pod světlem pod škárou roztrhla mozkovnu.
Zjištuju že prase odběhlo i po zranění první ranou a pak se vracelo za růdlem ale už to neztihlo.
První střela zlomila přední levý běh,šla přes hrudní kost ,tam se zvedla a šla asi do kloubu druhé lopatky a ven.

http://motolada.rajce.idnes.cz/loncacka ... a,vinohrad
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Dnes jsem vzal na lov kolegu,začátečníka,který projevoval touhu střelit si první prase.Ráno jsem obeznal revír,potvrdil jsem si předpokládané ochozy,takže sraz u mě v 19:00.Jsem od středy na antibio.není mě moc dobře,takže jsem si hodku dáchl 8) posunuju sraz na 19:30.
Vyrážíme,po 200m a neustálého připomínání nehul,nedělej randál,vytáhni ty náboje s kapsy :lol: ,hlásím kontakt :shock:
2 prasata nám skříží cestu asi na 100m.Jdou z vinice do druhé,po větru otočka a znovu důrazně upozorňuju,že jestli pujde stím kraválem tak je bez prasete a to by mě mrzelo nejvíc,teď si je zradit!
Otočka a po špičkách zpět ať vidíme do řádků,kontrolujem pohyb,sejdem z kopce asi 80m a jdou na nás.Zatáhmu ho před řádek kde začali buchtovat,jedno se oddělilo a jdě šikmo přes řádky na nás,to je k ničemu.
Druhé je asi na 60m na ostro.Jak se otočí na široko střílej,cítím jak to sním lomcuje :) Prase se ztáčí a je na široko,promeškal"nestřílej" a prase jde do druhého řádku,sakra.
Naštěstí se zastaví"bez rány" se otočí zadkem a jde od nás.Teď nebo je pryč,hvízdnu prase se zastaví a otočí "střílej".Bác v dalekohledu vidím že mu poklesla záď,staví se a odchází.
Gratulace,na nástřelu nic,barva po 20m,krůpěje stékající po osinách :evil: ,tuším problémy.Lezem ve zněhu pod drátama,po 100m odpočívalo,následuje asi 200m plazení,po celé stopní dráze barva.Tuším,že šlo do lesa,bohužel jo,tam uslyším rachot,asi jsme ho zvedli,dojdu zase na místo kde odpočívalo,pak zase s dostatkem barvy.
Pak zase jen jak z rozprašovače,v dáli beká srnec :evil:
Končíme necháváme na zítřek,hnali bychom ho před sebou dál a dál :cry:
7x57R,SPCE,tipuju to dost nízko a v zadu,barva tmavá.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od kopov.c »

Tak to su zvědavej jaký bude mít tento příběh pokračování :) Každopádně je dobře,že jste to nechali na ráno.Akorát to má jednu drobnou chybičku-stopa do rána asi zapadne sněhem :? Sežente si barvářa..
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

fesoj píše:V pátek jsem střelil po ránu slabé srnče a jelikož jsem tam viděl celkem na 20 kusů, vyrazil jsem večer znovu. Střílel jsem na podobného "žebráčka" jako ráno. Mírně pršelo a po ráně jsem viděl jen jak se tam zvedl obláček krůpějí, jak střela švihla do mokré trávy. Nepostřehl jsem ani značení, ani odběhnutí kusu, ale klučina, který tam byl se mnou a koukal dalekohledem, viděl, jak srnče zmizelo v zarostlé mezi a pak už nic. Nástřel jsem ani nenašel, v místě, kudy srnče vběhlo do meze, taky žádná barva. Tudíž jsem kluka doprovodil domů, předal rodičům a pro psa - jistota je jistota. V zesilujícím dešti jsme to všechno propátrali - marně. Smířil jsem se s tím, že jsem chybil a přičetl jsem to tomu, že by v dráze střely mohlo být nějaké stéblo, které to zavinilo, protože vlastní chyby jsem si nebyl vědom. No a včera večer jsem zasedl na jiný ze svých oblíbených posedů. V 18.10, tedy za plného světla, se na louce objevil kapitální lišák. Postavil se pěkně naširoko asi na 80 m, podíval se mým směrem - ale to mu již červený bod seděl na komoře. Střílel jsem s perfektní oporou, času jsem měl dost, prostě parádní ranka - a parádně vedle ! Nejhorší na tom je, že nevím proč. Takže konec s lovem, dokud si nedám kontrolní ránu do papíru.
Tak jsem zjistil, že mi zbraň střílela dolů, bohužel nevím proč... A to srnče jsem nechybil, ale postřelil - svalová rána v horní části předního běhu bez zásahu kosti, jak jsem nakonec zjistil po jeho ulovení.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

kopov:si piš už 5cm a padá dál... :evil: :evil:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Toma »

Gratulovat až u zvěře.Snad se Vám to podaří.
Lovec zabíjí jednou ranou.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Kolega nastoupil i s kamarádem s 2 ma ohaři hned ráno.Já jsem v práci,tak akorát telefonuju a scháním,nájemce honitby,domlouvám psy a lidi.
Tak jsem doufal,teď jsem mu volal jak je na tom,barva pod sněhem takže nemají nic,psi chvilku šli až k seči a pak se pustili za srnčím.Chtěl to vzdát,tak říkám vydrž seženu barváře.
Volám přes dalšího kolegu,vůdce má,ale dovolenou něco dělá a sám prohlásil,že by po sněhu asi nešla.Takže kolega ještě pochodí a pohledá.
No nevidím to dobře,zvěřinu budou asi zavařovat lišky :evil: :cry:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tommy »

Kdyby si nebyl tak daleko...
Něco podobného jsme měli včera s tchánem.
V sedm jsem ho vyzvedl,kafe a trochu tepla ještě na lovecké chatě a v osm už seděl. Já jsem si šel sednout o kilometr dál. Sednu,dám jednu kouřovou a padla rana,tak jsem se zvedl a mazal zpátky k němu. Už zdálky tchán na mě volá,že byli čtyři a jedno neodešlo,byl štastnej jak blecha. Byl to jeho první výstřel z kulové zbraně a jeho první prase.
Sele 35 kg, na břichu 15-ti centrimetrové kolo plné hnisu,ale jinak ve výborné kondici. Zásah byl přes plecko a za druhým to vypadlo,prostřeleny plíce a aorta. Vzdálenost 40 metrů 7x57 SPCE.
Odpovědět