Jagdterier

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
michal25
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 22.6.2012, 16:15

Re: Jagdterier

Příspěvek od michal25 »

michal25 píše:Zdravim a probouzim téma.Tak máme s hafanem první úspěch kdy jsme absolvovali KZV a dopadli jsme v první ceně.Společně s námi mu stáli po boku i dva sourozenci kdy to jeden z nich vyhrál,celkově jsme všichni tři dosáhli první cenu a radost všech byla vidět,největší radost,ale asi měl chovatel který stál jak na trní a poté co se dozvěděl jak jsme to dali tak zářil jak sluníčko.Co říci dále,chtěli by jsme se probojovat na LZ tak makáme a vyžaduje se klid,bohužel s jehou povahou to jde hůře tak si to mezi sebou vysvětlujem co mu jako nestrpim,někdy to jde někdy mam co ze sebou dělat a bych se lidově neposral :lol: no uvidíme další etapa je před námi a doufam,že zdárně dopadne.Lovu,lesu.

Mikulda

Zdravim a díky za optání,no tak furt se piluje poslušnost,makáme nad odložením(zatim jsem to nezkoušel dýl jak na zhruba 15min,ale k tomu se taky dostane),při chození kdy šouláme tak ho nutim ZA PATY aby věděl oč jde,že se nejedná jen o chození u nohy,dále začali jsme na studených stopách a vrazíme do toho i barvu.Čemu se ještě začínáme věnovat je voda a už začínáme i s parforsem na přinášení( to zatim doma a jsme na začátku kdy pes sedí a na povel aport vezme kolík,chvilku drží a pak pusťí) no jinak vyloženě nic extra se neděje,pes se už dost zklidnil nebo lépe pochopil co se od něj chce, oproti pár měsíců před a už ho mam i na prochajdě na volno a do 15m se nehne na to si ho hlídam,spíše vyžaduju aby chodil u nohy,ale těch 15m píšu proto,když chytí pach a rád by šel něco prohnat,ale v tu ránu zahřmí DAUUUN a je domluveno,že jako si tohle nepřeju,že bude chodit hledat jen na povel ne kdy se mu zachce.Kočičáky teda mu necham prohnat kdy mě ji zahnal na strom a luxusně hlásil,to jsem málem plakal štěstím jak mu to šlo,škoda,že mě to nenapadlo natočit na telefon.No jinak mě nějak už nic nenapadá jen taková otázka co dřív jestli BZ nebo LZ ,osobně bych to raději viděl na BZ,zdá se mi to takový,že se po tom psovi nechce tolik najednou a u tak mladýho psa si nejsem jistej těma LZ .Budu nadále hlásit jak na tom jsme a jak se k něčemu dereme.Lovu,lesu.
CZ 550 lux 8x57JS,JGT Hart z Pocínovských lesů
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Jagdterier

Příspěvek od Mikulda »

Asi bych dělal LZ, máš je rovnou do chovnosti. BZ se do chovnosti vůbec nepočítají, asi bych se na ně úplně vykašlal, ale pokud tě to baví tak je to na tobě. LZ zase tak složitý nejsou, zvládne je i mladej pes. Myslím, že podle toho co píšeš to děláš na výbornou(pes samozřejmě taky)! Konečně zase někdo kdo bude reprezentovat JGT v dobrým slova smyslu. Po LZ bych vlítnul na norovačky, pak výstavu a psa bych uchovnil. Pokud je šikovnej je škoda ho nezařadit do chovu. No a pokud tě cvičení baví tak bych zkusil i VZ. Leon má sice pravdu, že jagoš není "typickej"všestrannej pes, ale pokud máš jagoše s všestrannýma zkouškama tak to hřeje u srdce;) Hodně úspěchů a Lovu :wink: !
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jagdterier

Příspěvek od Climber »

Kolegové myslivci, myslivost vykonávám sice již 17 let, ale dosud jsem myslivecky upotřebitelného psa nevlastnil. Po několikaměsíčním výběru, návštěvách zkoušek atd. jsem sice stále ještě nerozhodnut (hrubostrstý foxl, welsh nebo jagoš - ten to nejspíš vyhraje), ale to není předmětem mého dotazu. Vzhledem k tomu, že nemám kynologické zkušenosti a jagoš je poměrně tvrdá hlava na výcvik, mám obavy, abych psa nezkazil a nepřivodil jak jemu, tak sobě několikaleté nervy z toho, že pes je nedostatečně vycvičený a v podstatě nepoužitelný. Jde mi také o to, že dobrý pes si podle mě nezaslouží, abych se na něm učil metodou pokusu a omylu, jak zvládnout výcvik s poměrně velkým rizikem, že ho "zkur.....m". Proto mě napadlo, jestli někdo z Vás:

a) má zkušenosti se zakoupením tzv. již "hotového" psa?
b) nevíte, kdo by byl schopen psa pro mě vycvičit? Třeba se na to někdo specializuje?

Děkuji předem za odpovědi.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Jagdterier

Příspěvek od Mikulda »

climber
osobní zkušenost s koupením hotovýho psa nemám, ale lidi co si ho takhle koupili tak některým i přesto že byl vycvičený perfektně začal lemplovat a zlobit. U JGT to platí dvojnásob a pokud to bude aspoň trochu raubíř(což většinou jsou) tak Tě otestuje a pokud to neustojíš tak rychle zjistí co všechno si může dovoli a dovolí si to. Počítej s tím, že Tě po návratu z výcviku zpátky k Tobě možná nebude respektovat a když se mu budeš snažit domluvit tak se do tebe třeba zakousne. A nebo ne a budeš spokojený...záleží pes od psa.
Na druhou stranu třeba u aportu parforsem je daleko lepší dát "tohle" cvičit někou jinýmu, protože si zbytečně nepokazíš vztah se psem a ten zlej bude někdo cizí - můj názor.
Bod b) nebude problém, každý kdo se loveckýma psama více zabývá Ti ho vycvičí, ale počítej s tí, že to není nic levnýho.
Osobně bych volil cestu popovídat s nějakým jagošářem a nechat si od něj poradit s výběrem štěněte, výchovou a výcvikem krok za krokem. Vycvičit si psa sám má hodně co do sebe. Minimálně prověří nervy :)
Takže pokud to shrnu tak od koupi hotovýho psa bych Tě neodrazovat, ale i tak budeš muset být důsledný a dostatečně přísný.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jagdterier

Příspěvek od Climber »

Mikulda píše:climber
osobní zkušenost s koupením hotovýho psa nemám, ale lidi co si ho takhle koupili tak některým i přesto že byl vycvičený perfektně začal lemplovat a zlobit. U JGT to platí dvojnásob a pokud to bude aspoň trochu raubíř(což většinou jsou) tak Tě otestuje a pokud to neustojíš tak rychle zjistí co všechno si může dovoli a dovolí si to. Počítej s tím, že Tě po návratu z výcviku zpátky k Tobě možná nebude respektovat a když se mu budeš snažit domluvit tak se do tebe třeba zakousne. A nebo ne a budeš spokojený...záleží pes od psa.
Na druhou stranu třeba u aportu parforsem je daleko lepší dát "tohle" cvičit někou jinýmu, protože si zbytečně nepokazíš vztah se psem a ten zlej bude někdo cizí - můj názor.
Bod b) nebude problém, každý kdo se loveckýma psama více zabývá Ti ho vycvičí, ale počítej s tí, že to není nic levnýho.
Osobně bych volil cestu popovídat s nějakým jagošářem a nechat si od něj poradit s výběrem štěněte, výchovou a výcvikem krok za krokem. Vycvičit si psa sám má hodně co do sebe. Minimálně prověří nervy :)
Takže pokud to shrnu tak od koupi hotovýho psa bych Tě neodrazovat, ale i tak budeš muset být důsledný a dostatečně přísný.
Mikuldo, díky za názor. Samozřejmě to neberu na lehkou váhu, myslím, že přísnost a důslednost by mi takový problém nedělala. Knížku Jagdteriér mám přečtenou už 3x, byl jsem na konzultaci u p. Řezby, mimochodem ten mě od koupě "hotového" psa spíše odrazoval, byl jsem se podívat na zkouškách. Takže řekl bych, že teoreticky to nepodceňuji, ale....
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Jagdterier

Příspěvek od buba »

Climber

No, tak pokud už jsi takhle teoreticky vybavený a hlavně pokud máš na výcvik chuť a čas tak bych se toho vůbec nebál. Jak už tady někdo jednou napsal první pes bývá ten nejlepší i když se na něm člověk tak trochu vyučí. Už při výběru štěněte se dá odhadnout(samozřejmě, že ne stoprocentně) jaký pejsek bude. Pokud bys bral psa od chovatele typu pana Řezby tak si myslím, že budeš spokojený. Sám od něho psa mám a prognóza co se týče vloh a vlastností seděla a vyplnila se.
Pokud nemáš čas a chuť tak chápu, že chceš výcvik zadat. Pokud čas a chuť máš tak bych se do toho pustil sám. Kniha jagdteriér je perfektní, ale samotný výcvik je podle mě daleko lépe popsaný v knize Jezevčíci v myslivecké praxi -- Výchova, výcvik, vedení.
Každopádně jestli cvičit sám nebo výcvik zadat zůstává na Tobě...Lovu!
michal25
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 22.6.2012, 16:15

Re: Jagdterier

Příspěvek od michal25 »

Climber

Zdravim,budu se celkem opakovat jak zde bylo psano.Mam prvního psa od štěnda a je to obrovskej žrout času na kterej si teda rád čas dělam,protože mě to prostě baví.V první řadě teda je mít na toho psa čas.Za druhé co bych zde hlavně podotknul che to hodně trpělivosti vzhledem k povaze psa a neutuchajícímu temperamentu,jednoduše v ničem neslevuj a pořád mrskej poslušnost to je úplnej základ tohodle psa,protože co se jakoby nedotáhne tak se na něm velice rychle projeví a bude tě to jen k zlosti,zároveň měj toho psa rád a nešetři pochvalama.Psa ber všude kde to jde( krmit,na čekanou,šoulačku,na hony ne jenom do leče,ale i na štont atd....) a vyžaduj klid a zmíněnou poslušnost,čím víc s tim psem budeš tím dřív k sobě jakoby srostete a postupně bude ubejvat nucenejch zásahů,jen co bych ještě tak nějak dopsal tak toho psa furt zaměstnávej a snaž se ho vylítat,procházky na kole jít s ním na vodu,prostě ho utahat (podle staří psa,je jasný,že po štěndu nemůžeš chtít co od staršího mazáka) ještě co mě tak napadá tak ber ho ke psům a jakmile bude projevovat agresi tak to okamžite utlum nebo na nástupech a prostě kdekoli budeš mít jen nepříjemnosti,že máš nevychovanýho psa .O tom výcviku to nechce dělat monotoně,ale to neni nic novýho,ten pes potřebuje tu energiji ze sebe vydat a uvidiš,že se s nim líp dělá .......Jen tak něco bokem co jsem se dozvěděl od chovatele co mam psa.......ze stejnýho vrhu si bral chlápek fenu do smečky,boužel toho psa zanedbával a zadávila mu foxlici se kterou měla jeden kotec...

Jinak přeji šťastnou ruku,hodně úspěchů a co píšu tak neber tak,že poučuji,líčim jak jsem na to přišel já a jak mě to tak nějak funguje.....a nezapomeň na jednu věc je to furt zvíře a ne stroj i on má právo chybovat,měj se a lovu,lesu.
CZ 550 lux 8x57JS,JGT Hart z Pocínovských lesů
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Jagdterier

Příspěvek od buba »

To s tou agresivní fenou jak psal Michal bývá u JGT problém, nevím proč, ale bývají žárliví a když se taková fena "povede" tak se to hrozně těžko odnaučuje. Znám lidi co to dokázali, ale hraničilo to s přizabitím psa. Na projevování agrese je JGT dost náchylnej a chce to podchytit hned v začátcích. Někdy může být spouštěč třeba to, že na štěně někde bafne nebo ho napadne dospělej pes. Jagové na tohle mají pamět a když něco nenávidí tak to pak nenávidí doživotně. Proto, kdo s tímhle nepočítá tak bych mu doporučil vybrat plemeno mírnější a ovladatelnější. Na druhou stranu je tohle plemeno pracant, který si pořád ještě drží vyloženě pracovní zaměření, což určitě ovlivňuje i to jaké jsou podmínky chovnosti. Navíc si dovolím tvrdit, že je oproti ostatním plemenům minimálně zatíženo různými genetickými vadami apod. Tím nechci shazovat ostatní plemena, ale to kam se dostal chov jinde radši nebudu komentovat(ale to je jen naše vina). Vzhledem ke vcelku krátkému generačnímu intervalu se snížené nároky na výkon, stejně jako exteriér projeví docela brzo - u psů v řádech roků. V tom, že některý plemena už pracovně nejsou to co byly před dvaceti lety mi jistě bude dáno za pravdu. Mám rád všechny dobrý psy bez ohledu na plemeno, ale i tak pro mně vzhledem k univerzálnosti a pracovnímu nasazení zůstává na prvním místě JGT. Na druhou stranu uznávám, že pokud někdo nedokáže počítat a pracovat s obrovským loveckým zápalem těhle psů(někdy nejdřív kousne a pak teprve přemýšlí do čeho) a účinně psa brzdit tak by si tohle plemeno rozhodně pořizovat NEMĚL(!!!!!!), protože po jeho nezvládnutí bude mít na vodítku neřízenou střelu u který bude těžko odhadovat co a kde po vypuštění provede. Lovu!
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Jagdterier

Příspěvek od Climber »

Diky za nazory.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
michal25
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 22.6.2012, 16:15

Re: Jagdterier

Příspěvek od michal25 »

Zdravim,mam dotaz jak řešíte,popřípadě jak ošetřujete popraskaný polštářky.Krabík to má popraskaný tak nevim jestli ho mam nechat si to olizovat a zahojí se mu to samo,nebo mu to mam třeba něčim přimáznout nebo to nějak proplachovat manganem aby s mu to nezanítilo,má to tak popraskaný,že mi blbě došlapuje na předek a spíš ani chodit nechce :( .Díky za radu a lovu,lesu.
CZ 550 lux 8x57JS,JGT Hart z Pocínovských lesů
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Jagdterier

Příspěvek od buba »

Michal25
Řepík - udělat odvar,namočit běh(do teplýho odvaru),po oschnutí natřít třeba indulonou,teda pokud to má z mrazu.Řepík je dobrej třeba i na tržný rány,pokousání atd...dezinfikuje a hojí.Používám ho a funguje.Hlavně psa nechat v klidu a suchu.Střídání sucho,mokro + mráz tomu dobře nedělá.Tu indulonu,pokud mu nedáš límec si olíže.Jinak buba=mikulda :) abys byl v obraze...
Co zkoušky?Kolik jste toho letos zmákli?Já málem o jednoho dravce před 14ti dny na naháňce přišel,líznul ho brok(olověnej) na hlavě.Naštěstí mu nic není.Když jdou prasata tak každej pálí,jedno čím a kam.....chjo...Nikdo se nepřiznal,asi to bylo když stavel prase.Já to neviděl byl jsem u druhého psa co stavěl jiný prase.Konec dobrej,všechno dobrý...asi tak.Lovu!
Naposledy upravil(a) buba dne úte 17.12.2013, 20:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Jagdterier

Příspěvek od suhl »

Stálý problém při holomrazech. Když už je rána, tak je dobrý tužebník, jinak to chce prevenci a zvláčňovat polštářky.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
michal25
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 22.6.2012, 16:15

Re: Jagdterier

Příspěvek od michal25 »

buba

Zdravim,díky za radu.Koupil jsem mu heřmánek a natřu mu to mastí z mařky,když jsem byl popálenej(olej) tak se mi to potom krásně hojilo.No zatim to zůstalo u ZV páč ho potřebuju pořádně zapracovat na drahách s barvou,furt mi na něm vadí jak rychle jde a je roztěkanej i když je vylítanej,přitom vim že nosově to je perfektní pes,dával by přednost víc teplej stopě,ale to je opak s tim co po něm chci.Proto ten odklad,pak teda vlítnu na LZ a co bude dál po ruce,co pujde a dáme to zkusim udělat páč vim,že ten pes špatnej neni :wink: je to takovej střelec :D Mluvil jsem s chovatelem a ten mi říká abych s nim chodil už do leče atd. ale zase jsem mu oponoval aby mi pak nebláznil jen po teplej stopě a na barvu mi házel bobek,jo měl jsem se podle mě držet svojí pravdy,páč jsem si ho jen rozhodil a to vracení si taky jen pokazil páč do 15 min. max příšel a mmntálně to má natažený přez půl hodinky :( Ale zase dobrá zkušenost do života na příštío psa :wink:
Ohledně jinak tebe tak to mě fakt mrzí a je dobře,že to dobře dopadlo,ale jen tak si to nechat neměl,protože za tohle bych to sdružení poslal do prdele a chtěl zaplatit za vydaje na psa,já bych to osobně tak udělal i kdyby mě pomlouvali kdekoli,hlavně že na nástupu se furt mele huba pantem STŘÍLET JEN KAM VÍDÍTE A NA CO!!! :x HOVADA NENAŽRANÝ......pardon za výraz,ale kdo si to uvědomuje co člověk s tim psem je času a že to je člen domácnosti tak to pochopí.
CZ 550 lux 8x57JS,JGT Hart z Pocínovských lesů
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Jagdterier

Příspěvek od buba »

Michal25
Mám(měl jsem) ten samý problém s jedním psem, ze začátku jsem to uchvátal, udělal jsem ZV a na Slovensku kontaktní norování, liboval jsem si jak je pes perfektní a jak bude šlapat i na povrchu. Ale tím, že jsem udělal norovačky a pak ho samozřejmě bral i do leče na naháňky na volno začal jančit. K tomu jsem s ním udělal i pár dosledů na ostro(který udělal dobře) a problém byl na světě. Teprve teď jako čtyřletý se uklidnil a i když dobře ví, že je na umělý barvě tak ji vypracuje. Příští rok s ním chci na LZ. Proto tvrdím, že co se zkoušek týká tak u JGT postupovat v pořadí ZV, LZ(nebo nějaký obdobný povrchový HZ atd.) a norovačky vždycky jako POSLEDNÍ. Jinak to může být draze (hlavně co se času týká) nabytá zkušenost.
Ten brok už neřeším těžko to někomu dokážu. Ale bylo to určitě tak, že pes stavěl prase nebo za ním šel a nějakej doveda po praseti prásknul SGéčkama(kterýma vůbec nesmí na černou střílet), jenže na 30 m už je tam rozptyl metr + střeleckej um a průser byl na světě. Kulí nebo slugem (pokud by si ránu hooodně nestrhnul) by se to nestalo.
michal25
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 22.6.2012, 16:15

Re: Jagdterier

Příspěvek od michal25 »

buba

No jak píšeš bude to chvilku trvat aby se zas uklidnil,do leče už nepujde a když na hon tak na štont a bude se makat na klidu,kdybych nebyl vůl,a že jsem si to říkal děláš s ním na barvě tak ho nepouštěj.....njn stalo se,ale tak žádnej moudrej z nebe nespadl a jak píšu zkušenost do dalších let,až bude po zkouškách a zapracuje se tak nevidim problém a to jsem říkal i klukům,že klidně budu jezdit i někam dál aby se pes naučil,co jinak říkáš na GPS ?Mam čím dál více nutkání to pořídit a veřim,že špatně neudělam.Rozhodně je to taková pojistka a člověk je v obraze když mu pes nejde co se děje.
CZ 550 lux 8x57JS,JGT Hart z Pocínovských lesů
Odpovědět