Malý munsterlandský ohař

Pejskové a jejich výcvik
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Zdravím, mám 3 měsíční štěně MMO. Pomalu záčínáme z výcvikem a celkem nám to jde a rozumíme si( i když si občas postaví hlavu a dělá, že neví o co jde :). Zatím po ní nechci žádné převratné výkony a spíš to berem jako hru a přes pamlsky. Jsme často venku a nechávám jí zatím běhat na volno ať poznává vše okolo - občas přivolání atd ... Ještě před dvěma týdny neměla potřebu v revíru prohnat zajíce,bažanta, holuba. Byla a vlastně ještě pořád je taková opatrnější. Trochu se otrkala a začala jí zajímat zvěř. Prosím chytřejší o radu. Nechat v tomhle věku zvěř prohánět, nebo se už snažit o jakési "klidy" ? Můžu se už před ní pokusit střelit na holuba, ať ví o co jde? ( výstřelu se nebojí ). Budu rád za každou radu ...
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Nik.308 »

Ahoj Michale. Neřekl bych, že jsou mmo bázlivý, mimo jedinců se slabými nervy jsou to lovci každým coulem. Neboj se ji přivádět ke zvěři. Já jsem všechny své mmo nechával od malička tahat holuby, kožky ze zajíců, králíků, oháňku od lišky, prostě vše co zavání zvěří. Jen je potřeba včas zareagovat a dle fyzických a psychických dispozic začít s výcvikem. Ale DŮSLEDNÝM!!! Na mmo není potřeba zvláštního vycviku, jen je potřeba vyžadovat důsledné dokončení disciplín a řádně nacvičit klidy před zvěří. Myslím, že málokteré plemeno ohaře má tak vyvynutý lovecký instinkt jako mmo, proto je potřeba ho umět s citem spíše brzdit. Hodně zdaru s MMO.
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Moc děkuju za odpověď. Vlastně od té doby co jí mám doma spolu chodíme do lesa. Aby se naučila chodit a poznala co nejvíc hned od mala. Nějak neměla zájem o zajíce ( i se lekla, když před ní vyskočil ), ale teď začíná a to nejen zajíce, ale i bažanty a holuby. Podle někoho do půl roka nechat tak, ale podle jiného " do zvěře " až po důsledném down. Nerad bych nám něco pokazil. Je na ní vidět, že už to není takové to slepé následování páníčka. Jinak chápe velice rychle, ale občas je prostě něco zajímavějšího než já ... Přečetl jsem hodně knížek, diskuzí, ale není nad dobré rady zkušnějších. Před MMO jsem měl velšíka a to byl zase ůplně jiný přístup. Díky
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Zdravím, obecná otázka :

štěně roste jako z vody a začíná slušně lumpačit. Myslím, že to bude celkem náruživý lovec - jen co je pravda. Chodíme do polí, do lesa ( zatím na šňůře, protože nemáme zatím utvrzeno ... ) Hledá pěkně, zájem má - zatím ani náznak vystavování. Kdybych jí neměl na špagátu, tak žene a v tu chvíly jí nezajímá nic jiného ... Nerad bych jí nějakým spůsobem brzdil, ale myslím, že i přes takhle nízký věk bych měl začít vyžadovat více poslušnosti ??? Třeba u domácího výcviku Down je z ní najednou zase "miminko" a snaží si všemožně lehat na záda a velice nepodajně jí dostanu do požadované polohy. Násilí se bojím, ale jinak prostě nelehne. Sedni, u nohy, místo umí. Teď s tou náruživostí : včera jsem našel čerstvě sraženého malého zajíce. Sebral jsem ho aby si ho očuchala a seznámila se z pachem " na blízko " Myslel jsem, že počuchá ověří. Zakousla se do něj a když jsem jí ho chtěl odebrat, tak ještě vyjela. Zajocha jsem samozřejmě hned schoval. Poraďte: nerad bych jí nějak utnul, ale jsem si jistej, že tohle bych jí tolerovat fakt neměl. Teď jak z toho ven. Chodit s ní do lesa až bude mít perfektní poslušnost ? V něčem je to fakt ještě prcek až mimino, ale na druhou stranu pořádnej drak... děkuju
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od trapa »

Za me bych rekl, ze stene ve 4 mesicich je proste stene a tak se s nim ma i zachazet. Prilisna drezura skodi. Jak je videt s dominantniho pristupu feny pri odebrani zajice, nemate prilis vyjasnene role... No a chozeni se 4 mesicnim stenetem venku na spagate??? Stene je miminko, decko a potom adolescent, dle toho ja ke psum pristupuji. S takhle malym stenetem chodim venku zcela na volno a ucim ho novym pachum a jsem rad za kazde setkani se zveri. Ze popobehne a hned se nevrati??? Proc by ne? Je to stene a musi zjistit samo, co to je a co se stane kdyz se vzdali od panicka. Me spise nez skvely daun ve trech mesicich zajima, jakou ma pes povahu a jake jeho vlastnosti muzu jeste v tomto veku rozvijet hrou a poznavanim. Pro me je dulezite abych ze psa udelal sebevedome, vyrovnane a psychicky odolne zvire. Naco lamat daun kdyz stene proste nechce. Vynechte vycvik na 14 dni a pak to formou hry muzete zkusit znova... ale proc ucit miminko chodit, kdyz musi nejsdriv vyrust z kocarku???? Ano je mozne ohare udelat v 10mesicich, ale vsichni vime za jakou cenu.

Cenim si u kazdeho cloveka snahu dat svemu pejskovi maximum a venovat se mu naplno. Bohuzel mnoho jich zapomina, ze i pejsek musi vyrust a dospet. Snad jen porovnani s vasim vycvikovym tempem: znam spousta lidi co si koupili stene a uz v sesti mesicich s nim behali u kola denni davku 20km. Myslite, ze je to v poradku? Jak myslite, ze jsou na tom klouby a vazivove spojeni u tak mladych pejsku?

Drzim moc palce, ale za me rikam....hooodne zvolnit a spis se venovat povaze a osobnosti psa. Budovani vztahu mezi vami, na kterem se da do budoucna stavet.
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Tomu samozřejmě rozumím. Nesnažím se v žádném případě psa drezůrovat a ani od ní nečekám zázraky. Na volno mám psa vždy při procházce na polích a loukách za chalupou. Sleduje si mě, hrajem si na schovku atd ... ( tam je vše v pořádku )
Vztah máme dobrý a žádnou újmu nepociťuju. Ale bohužel jsem " městský " a tak nějakou poslušnost mít prostě musí. Tzn. chození na vodítku ... Do " našeho " revíru jezdíme na víkendy. V týdnu je se mnou v práci, což znamená ranní procházka do práce a odpolední přes pole domů. Vše v poklidu s občasnou hrou a náležitou pamlskovou motivací. Bohužel jsou kolem města celkem frekventované cesty, proto ten provaz ... V tom asi chyba nebude ...

V žádném případě jí nechci nijak srážet. Jsem rád, že má zájem. Ale myslím, že nějaké meze musí prostě mít ???
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od trapa »

Michale, zadal jsi o radu a ja ti ji dal. To jak si psa vychovas a vycvicis (neb v techto dvou vyrazech je obrovsky rozdil a ty je smesujes dohromady) je jen a jen tvoje vec, neb ty s nim budes zit a pracovat. Ne ja, nebo nekdo jiny z tohoto fora.

V tom co popisujes, je videt hned nekolik zavaznych chyb pri komunikaci se psem, proto jsem se ti je snazil nastinit. To ze do psa tlacis daun ve 3 mesicich je fajn vec, ale je to uplne k ho...nu. To ze psa do urcene polohy tlacis, a to tlacis...sam si to popsal, proste v tomhle veku neni spravne. Pes je mlady a ty mas dostatek casu nato, aby vse zvladl nenasilnou hravou metodou. Z tveho prispevku je znat, ze nemas prilis trpelivosti a to je ten zasadni tvuj problem. Neni to o tom, ze jsi mestsky, nebo ci co... na tom vubec nezalezi. A chozeni na voditku nespada do vycviku ale do vychovy.

Az ti vychladne hlava, zkus se zamyslet a trochu pribrzdit. Vdyz jde o psa a ne o nas. Uvidis az pribrzdis a najdes ten spravny pristup ke svemu pejskovi, zcela samovolne se vytrati vrceni a vyjizdeni, at uz u zajice, zradla, nebo u pelisku, ci jinych klasickych situaci, ktere pes vyhodnocuje jako moznost si upevnovat sve postaveni.

A na zaver. Nechci a nebudu diskutovat o nicem jinem, nez o vycviku psu. To jen kdyby nahodou dalsi diskuze chtela zklouznout nekam jinam...

Moc ti drzim palce at je pejsek zdravy a dela vse tak jak si prejes a take jak ma.
Lovu zdar.
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Vážím si a moc děkuju za odepsání. Vše si pořádně porovnám a přibrzdíme. Ještě jednou děkuju
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od Leon »

není co dodat trapa a doufám že bude čím dál víc lidí kteří to pochopí :wink:
CZ 550 american 308win.
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Děkuju, proto jsem ten dotaz psal a určitě si nechám poradit od zkušenějších, kteří ví. Nechci v žádném případě něco pokazit, takže do mě ...
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

Pravdou je, že u malého štěněte by se mělo opravdu do půl roka nechat psíkovi jeho dětství, z mé zkušenosti s mým MMO puberta vzala stejně za své:D a mohu říct že s ním mlátí asi až do dnes:) JInak MMO dle mého nejsou psi bázlivý... Co jsem mohla vidět, tak spíše naopak. Ale co mi potvrdilo mnoho jejich majitelů, jsou hodně fixovaní na pána. Jakmile mi ho hlídají rodiče, které dobře zná, tak skoro celou dobu co jsem já nebo manžel pryč, tak leží u dveří a čeká, stejně tak když byl venku, tak vyrval dvě plaňky v plotě a do 5 minut nás dohnal,jakmile se balí kufry tak ho nemůžete od zavazadel dostat, nejde se ani napít nebo najíst, jelikož hlídá abyste mu neujeli, a otevřený kufr od auta znamená střežení situace, tedy i tam setrvává klidně několik hodin když může. Další věcí u MMO velmi častou je po předcích křepelácích velmi náruživé štvaní zvěře... Které se velmi špatně odnaučuje, a velmi často mnoho lidí používá elektrický obojek, tedy jakmile vám pes poprvé opravdu prožene, tak chodit již jen na šnůře a dělat klidy dokud si psem nebudete jistý... Okolo toho 10 měsíce si myslím, že to bude opravdu třeba, v tom vidím mou největší chybu, že jsem psa měla na volno i když jsem ho neustále střežila a hlídala, tak jeho vášeň byla silnější, a to se opravdu velmi špatně napravuje. Se zmíněnými dauny jsem začala někdy okolo 8 měsíce(jelikož je to silový povel tak pro štěně do půl roka opravdu ne).A to že vám ted štěně nevystavuje, tak to také je normální jev, začnou vystavovat až věkem, i když se o MMO říká, že tam je problém s vystavením. Tak z cca 20 psů, které znám, nevystavuje jen jeden. A to chybou právě zkažených klidů, jelikož pes neumí zůstat klidný a raději hned prohání.....
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

Zdravím, právě o těch klidech jsem u MMO slyšel taky. Proto vlastně vznikl celý tento dotaz. Ještě jednou opakuju, že nechci štěněti brát mládí, ale na druhou stranu jsem nechtěl nic podcenit. Vývoj přispůsobím situaci, zvolníme a uvidíme ... Děkuju všem
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od pavlina »

Dobrý den, tak víkend byl náš první větší hon na bažanty. Musím říct, že jsem byla ze psa jak zklamaná tak nadšená. Je zvyklý se pohybovat mezi bažanty, a už jsem myslela, že klidy máme. Ovšem hon byl připraven vysloveně na poušťácích. Nevím, jak si mám vysvětlit, že pes který za normálních situací si bažantů ani nevšimne, jasně vystaví, ale neprohání, se rozhodl, že zde to prožene všechno. Zda to bylo střelbou a vrtkavým letem, těžko říci. Začalo se střílet a z mého psa se stal chuťový blázen. Tedy mi bylo jasné že pouštět jej při střelbě na dohledávku nebude úplně to pravé ořechové. Tedy jsme počkali po skončení střelby a pak byl pes vypuštěn. Nejprve dohledal dva padlé bažanty, a poté narazil na živého, který vzlétl a padlo pár ran. Ovšem bažant vesele letěl dál. Pes to asi vyhodnotil, že když se střílelo, tak je bažant střelen, tedy vzal dráhu po dvou loukách a bažanta živého přiaportoval. Takto se to opakovalo ještě 4krát, jelikož jsme šli velké pole, kde pes vystavil bažanta, já jej vyrazila, a střelci stříleli. Bažant bez broku, tedy pes zase zdrhl a bažanta donesl. Chci se zeptat, je toto normální? Má s tím někdo zkušenost jak tuto neřest na honech psa odnaučit? Máte s tím někdo zkušenosti u MMO? Zvláštní bylo, že srnu i zajíce odklidoval a zadaunoval, na ty se nestřílelo, ale ty bažanti jako kdyby do něj praštil blesk a at sem daunovala jak sem daunovala pes se nevrátil nikdy bez bažanta.
michal
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 28.9.2006, 10:28

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od michal »

... s odstupem času ... mé fence je teď 7 měsíců. Nechal jsem víc volnosti, cvičení probíhá v klidu bez emocí a když se něco nepovede, tak to není žádná věda. Je vidět, že jí učení baví a má chuť se učit novým věcem.Máme za sebou pár "mysliveckých" zkušeností a myslím, že se vše vyvíjí, tak ja má. Proč to vlastně píšu ? Chtěl bych poděkovat za "nakopnutí". Díky ...
pingu
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.10.2011, 9:05

Re: Malý munsterlandský ohař

Příspěvek od pingu »

Pro Pavlínu, Váš pes se chová přirozeně, ví že na toho vypuštěného bažanta má, prostě pozná zvěř která není v pořádku. Chodím se psy do bažantnice a pes s praxí velice dobře pozná, který bažant je nějak hendikepovaný a na toho se zaměří. Prostě pes je lovec a to je dobře, on loví v první řadě pro nás. Je pravda, že je dobré stále vyžadovat poslušnost a ovladatelnost, aby nám pes moc "nezdivočel" :) Jinak po sezoně honů procvičím zase klidy a neměl by být problém...
Odpovědět