Rozdělování ulovené zvěřiny

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Petr1970 »

u nás to je - drobná se rozdá honcům, na psy, tombola (kachny...),
srnčí obecně - co se rozdá na dobré vztahy - nějaký 5kg chudínek má větší cenu dát soukromému JZD který půjčí traktor, dá zadinu než za pár korun do výkupu.... - "zisk pro MS" je větší z takového rozdání.., jinak to vychází na každého min. 1 ks z toho co zbyde...
kusy se dávají celé, nebo 1/2 nejméně..

prasata - co kdo střelí je jeho (moc jich tu není), aby byla motivace

sdružení žádné velké škody nemá, náklady se pokryjí z 1-2 brigád co se podaří za rok v lese, případně ze zkoušek psů, na psa se dává 1000-1500...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od kasari »

to fesoj - takhle přesně jsem to myslel. Členové sice nadávaj, že musí lovit a nestíhaj to a zároven nechtěj nikoho přijmout, protože by moc lovil. Tak se musím jen smát...
Podle mě je totiž jen tohle cesta k tomu, aby nebylo nutné provoz dotovat a přitom se vyrazil držiteli jeden z argumentů, proč zrušit nájem. Jinak totiž nemusí být příští rok v MS co rozdělovat... :wink:
Ulkomaalainen...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

gegnius píše:no pánové jak to tak čtu,z nekerých postupů sa mě dělá šoufl... :?
U nás ide všechno srnčí,daňčí,černá do společného "mražáka" a uplatňuje sa systém s balíčkama,tzn. dostane aj ten co celý rok sedí enom na řiti,nechodí na brigády a ukáže sa enom na honě a střelec aby vyvrhnul,stahnul,zavézl vzorky,rozboural na díly a porozvážel všem... Na celý kus má lovec nárok jen v případě černé-sele do 15 kg nebo slabé srnča (o velikosti většího zajíca).
Proto 75% chlapů chodí jen s brokovniců na procházky v nědělu.V podstatě plán lovu plníja enom 3-4 lidi,nekdy sa samozřejmě podaří aj ostatním ale to mosí ten lončák nebo sele do nich vrazit,u srnčího to samé. :roll:

Edit: drobná sa nechává vždy do tomboly na poslední leč a za losy dostanem v průměru tak 1500,- až 2000,- podle počtu úlovků a ceny losu.
No neber to osobně,ale zrovna tento systém je sakra demotivující.Myslím,že dle tvého příspěvku ti taky pod fousy neleze :wink: Ty 3 lidi by jste měly na rukou nosit.
gegnius
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 24.4.2012, 10:39
Bydliště: MORAVA

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od gegnius »

a možeš hádat,kdo sou ti 3-4 lidi.Hospodář,předseda a stráž(2x) :lol: ...každý z nich je bouchal,neexistuje aby si nekerý odpustil ranu a řekl bych,že pytláctví je jejich denní chleba,ovšem hmotné důkazy nejsou.Podezdření však ano ale rozebírat to na skle smrdí průserem.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Gegnius - asi jsem totálně blbej, ale nechápu, co tím chtěl básník říci... Na jedné straně si stěžuješ, že plnění plánu lovu visí na třech čtyřech lidech, na druhé straně je označuješ za bouchaly, kteří si nedovedou odpustit ránu, a navíc za pytláky. Copak těm ostatním někdo brání lovit ? Když jsem u nás začal dělat hospodáře, větší část odstřelu holé srnčí i vysoké zajišťovali dva lidé, otec se synem. Byli venku skoro denně a každý z nich měl každoročně střelené nejméně dva srnce - a téměř žádný z nich nebyl "průserový" - a minimálně jeden z nich jelena. A taky se našli členové, kteří je nazývali vlkodlaky, kteří by nejraději všechno postříleli sami ... Samozřejmě jsem se jich zastal, protože lovit se musí, i když se to třeba někomu nelíbí a kdo umí, ten umí. Teď se situace podstatně změnila. Syn se odstěhoval za prací a otec, kterému je skoro 70, je na tom zdravotně poslední roky tak, že se bojí střelit srnce, protože by ho asi nedokázal donést či odtáhnout ani pár set metrů k autu, ale protože nechce, aby ho považovali za nemohoucího, raději moc neloví, aby nemusel pokaždé žádat někoho o pomoc. Možná právě proto teď uvrtal do provozování myslivosti svou dospělou dceru, která právě dokončila kurz a nyní pod jeho vedením u nás vykonává adepturu. Zaplať Pámbu a sv. Hubert za to, vždyť jsme z větší části už jen banda dědků !
Kritériem pravdy je praxe.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od ares »

fesoj píše:Gegnius - asi jsem totálně blbej, ale nechápu, co tím chtěl básník říci... Na jedné straně si stěžuješ, že plnění plánu lovu visí na třech čtyřech lidech, na druhé straně je označuješ za bouchaly, kteří si nedovedou odpustit ránu. Copak těm ostatním někdo brání lovit ?
Asi jsem taktéž natvrdlý, ale já to z toho taky tak pochopil. Nechci se Tě nijak dotknout, ale takhle mi připadá, že snad závidíš úspěch.
gegnius píše:...Proto 75% chlapů chodí jen s brokovniců na procházky v nědělu.V podstatě plán lovu plníja enom 3-4 lidi,nekdy sa samozřejmě podaří aj ostatním ale to mosí ten lončák nebo sele do nich vrazit,u srnčího to samé...
...možeš hádat,kdo sou ti 3-4 lidi.Hospodář,předseda a stráž(2x) ...každý z nich je bouchal,neexistuje aby si nekerý odpustil ranu...
Dle tvých slov tedy nepatříš mezi ty 4 lidi, kteří v podstatě plní plán lovu, takže patříš do skupiny ostatní, kteří sedí dle tebe "na řiti" a dostávají příděly. Jak píše fesoj nade mnou- proč teda nechodí ostatní? Nemohou? Pokud tomu tak skutečně je, což se mi nechce věřit, tak se mi spíše dělá z tohoto přístupu šoufl...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Jojo, pánové, nesvist /neschopnost + závist/ je ta nejhorší kombinace - a asi nejlepší přístup k tomu zaujímá jeden můj kamarád, úspěšný podnikatel a dobrý myslivec a lovec v jedné osobě, který radí nic si z toho nedělat, protože závist je nejvyšší formou obdivu. Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno, kuř a bude ti.../hůř/. Když ulovené sele zůstane střelci, proč bych mu ho záviděl - můžu si ho přeci ulovit taky a když to neumím, moje chyba.
Kritériem pravdy je praxe.
gegnius
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 24.4.2012, 10:39
Bydliště: MORAVA

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od gegnius »

chtěl sem řéct,že svým přístupem odrazujů další lidi a to se jim zrovna hodí do krámu.Mnohem radši bych byl kdyby si každý chlap ze sdružení střelil po jednom kusu než,když plní plán lovu parta "soukromníků".On celý problém je mnohem složitější a vůbec to není o závisti,mnohem raději chodím jen pozorovat. :wink:
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od kasari »

gegnius píše:chtěl sem řéct,že svým přístupem odrazujů další lidi a to se jim zrovna hodí do krámu.Mnohem radši bych byl kdyby si každý chlap ze sdružení střelil po jednom kusu než,když plní plán lovu parta "soukromníků".On celý problém je mnohem složitější a vůbec to není o závisti,mnohem raději chodím jen pozorovat. :wink:
Spíš svým přístupem na...raj ostatní, páč se jim daří. A těm ostatním nedošlo, že v hospodě nic nestřelí a triedrem plán taky nesplněj. Radši budu bouchal...

Pomalu začínám zvyšovat množství argumentů na to, že největším problémem české myslivosti nejsou malý honitby, ani nájemní smlouvy, ani přemnožený predátoři, ale právě ten středoevropský model myslivosti. Zajímavý totiž je, že stejný problémy jsou v Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku, ale dál ani ne...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Tommy »

4 bouchali,kteří táhnou celé sdružení... správnej komanč by řekl : kdo moc loví, hodně pytlačí! Ovšem toho času, těch nákladů a snahy už nikdo nevidí.
U nás se rozděluje zvěřina způsobem, kdo si co uloví, to si také zaplatí a sní. Na jednu stranu dobře,ale na druhou stranu tršgrešle bude přemýšlet, jak ulovit a neplatit.
Takže pokud nechceme mít ve sdružení pytláky,tak je potřeba jim nebrat nárok na to, co si vlastni snahou uloví!
Už vidím, jak někdo lítá po lese a loví,aby naplnil ostatním mražák. Hoši, tohle už je dávno za náma.... :wink:

V mém případě 5000,-/měsíc v palivu, protože mám Jeepa, tři noci v týdnu v lese, obeznávání,shánění krmení, sadba políček, výstavba loveckých zařízení atd... Takže když už něco ulovím,tak to buď dám nějakému členovi,který si to zaslouží a nebo to prodám, ale ti,co nedělají nic také nic nedostanou.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

nechtěl jsem to geniusovi vpálit jako první tak jste mě předběhly :lol: Mě by taky sr..o že vybouchají co vyleze(pokud to tak je),ale právě proto bych se jim do toho chtěl vlomit,správným odlovem a ten triedr bych používal jen těsně před výstřelem.
Jak jsem už několikrát řekl nejlepší model je střelit a nechat,druhý v řadě je střelit a zaplatit,a pak různé kombinace tak aby to nenabádalo k pytlačení a nesvárům.
Ono je třeba to říct na schůzi veřejně-kdo chodí-loví tak mu sakra nezávidte!! 8)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

No, nějaký ten kus zvěřiny by i ti "nelovci" měli samozřejmě dostat, pokud plní čl. povinnosti - a mnozí z nich, zejména ti starší, jdou v tomto směru mladým dobrým příkladem. Ale to, že lovec by měl být nějak zvýhodněn, je snad samozřejmé - vždyť lov bez myslivosti, ať už jakýkoliv, si lze představit, ale myslivost bez lovu popírá sama sebe. Já si těch "ozbrojených brigádníků", kteří chodí pilně krmit a dělají i další užitečnou práci, ale flinty mají jen na parádu, sice vážím, ale že bych je chápal, to se říci nedá...
Kritériem pravdy je praxe.
gegnius
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 24.4.2012, 10:39
Bydliště: MORAVA

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od gegnius »

hezky napsané ale podotkl bych,že myslivost néni enom samotný lov.Jak nám bylo vtlůkáné do hlav na lesárně/v kurzu "Myslivost je soubor činností vykonávaných vůči volně žijící zvěři atd.... ".Nekdo má zas rád ty ostatní věci kolem myslivosti a já mezi ně patřím.S lovem problém nemám ale mnohem raděj pozoruju,třeba teď v zimě sem doslova chodil krmit rudl černé o počtu cca 15 kusů (jak kdy) na hromádku kukuřice s žaludy a kaštany.Sledovat chování černé,hierarchii,"komunikaci",rvačky..atp.Silně doporučuju hlavně myslivcom co teprů začínajů.
Nemyslel sem to tak,že kdo sa nezapojuje do lovu je lenoch a kdo ano tak je bouchal,to ne.Enom bych si dovolil rozdělit na skutečné myslivce se vším všudy a lovce.
Ono je to docela blbé,když je plán lovu téměř splněný na konci léta ve čtyřech vyvolených a ostatní členové čekajů až zazvoní zvonek...Bohužel jeden člověk s tým nic neudělá a když to většíně pasuje,tak proč zavádět novoty. :roll:
Nejlepší řešéni by mohlo byt kdyby člen,který nemá střelené za rok aspoň jeden kus škodné a spárkaté,tak by nedostál povolenku na příští rok,bez nároku na podíl zvěřiny a bylo by po ptákoch.Jásné,že s týmto systémem sa zredukuje počet členů ale je to v podstě síto,které vyřadí jen "ozbrojené brigádníky" jak tu nekdo vtipně poznamenal.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Jiří K. »

To Gegnius :
Proboha co to pořád třepeš. V jednom příspěvku brečíš nad tím, že nebýt 3-4 členů tak si sdružení ke zvěřině ani nečuchneš. A v dalších je označíš za bouchaly, pytláky a vyvolené. Prosím tě ujasni si co chceš psát. Osobně co se týče plánu lovu asi u tebe srnčí zvěře, tak pokud bude splněn koncem srpna tak si jako zoodpovědný hospodář budu výskat. Potažmo to platí ke každému druhu spárkaté zvěře jehož plán lovu bude splněn měsíc před koncem lovu. Veškeré honění plánu na poslední chvíli vede jen k chovatelským chybám, které jsou ve většině případu následně tolerovány. V dnešní době kdy jsou stavy většiny zvěře nadstandartní není problém požádat o navýšení odstřelu.
Jen pro doplnění. U nás, mají vybraní členové povolenku na srnce III.v.t., zbytek na jeden kus trofejový průběrný( po jeho odlovení další trofejový neloví), všichni pak I.v.t. bez omezení a holou tak též. Do splnění plánu lovu. U srnců od září opět loví všichni i ti co již ulovili. Samozřejmě se nebráníme různým ústupkům, třeba pro rodinné problémy atd.

To Fesoj:
I u nás je několik lidí, kteří si nedokáží představit, že by ulovili byť třeba jen lišku. Já je chápu. Jim jde jen o to být součásti celku. Pro zvěř a myslivost jsou toho schopni udělat velmi hodně. Spíš mi jako pokrytec příjde někdo, kdo loví jen trofeje. U holé pak tvrdí, že on nemá žaludek na to aby "zabil" matku.

Nyní abych se vrátil k tématu.
Někteří nedokázali pochopit platbu za zvěřinu, byť symbolickou. Již nějakou dobu nejsme nuceni platit roční členský příspěvek i přesto se nám daří být v černých číslech. Kasu plníme prodejem zvěřiny, spol.akcemi a pod. Zakoupili jsme i nějaký kousek lesa a dřevo v něm je takový náš termínovaný vklad. Naším členům dáváme příspěvky na chov lov.psa, proplácíme palivo pro potřeby MS , odměňujeme je za odlov dravé zvěře a pod.. Samozřejmě si i vážíme starších členů, kteří se myslivosti v naší obci věnovali před námi a my nyní těžíme s plodů jejich práce. Pro ně jsme i ochotni udělat nějaké balíčky, protože oni si toho divočáka již nestřelí ( sic to není v prov.řádu) a jinak spíš pomáhají radou než prací. Popsaný systém v našem MS platí již po celou dobu co jsem jeho členem, funguje! Tak proč bychom ho měli měnit. Myslivost v naší obci začali dělat naší pradědové před vice než 100 lety. V první seznamu MS 2/3 dnešních členů najde své předky.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Petr1970 »

nevím, já jako amatér co pozoruji.. každý má možnost si "střelit" - průběrný odstřel, prasata.... to že nechodí a jen v hospodě "tuplujou"..... je druhá věc..
osobně by mě ani nenapadlo nikomu tohle závidět, když si to odstřelil poctivě a střelil správně... toho času, zimy..:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět