Výběr ráže a zbraně pro daleké cíle

Vše o kulovnicích a malorážkách
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Výběr ráže a zbraně pro daleké cíle

Příspěvek od L0KI »

Dobrý den,

jsem téměř pevně rozhodnut o výběru kulovnice, a to TIKA T3, ale váhám v jaké ráži a provedení. Nevím, jaké jsou výhody a nevýhody nerezové hlavně a plastové pažby. Co se honitby týká, tak mě čeká převážně srnčí, černa, sem tam daněk, sika nebo škodná a ve výjimečných případech i vysoká. Střílet zvěř budu cca na 100 - 200 m, ale na střelnici bych si chtěl zastřílet i na větší vzdálenosti. Řekněme kolem 500m. Potřeboval bych poradit co vybrat, aby účinky na zvěř byly co nejšetrnější, ale lítalo to daleko a přesně. (když pomineme faktor zkušenosti a možnosti střelce) Předem moc díky za rady a názory. 8)
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od poli »

.308 win, 6,5x55 SE
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od pufr »

Poradil bych ti na počátku takovéhle debaty nějakou ať už klasickou nebo moderní "pérovku" WSM a pod., bys nemusel do cca 300 m o vzdálenosti zas tak moc uvažovat, i opravy pro vítr jsou menší, ale to by bylo lepší vědět, že si umíš ty své náboje naplnit sám, protože s hotovými náboji takových ráží je to v tuzemsku většinou celkem opruz + počítej, že i případná "prodejnost" takové zbraně je trochu horší - na to se ale člověk nemůže moc ohlížet :)
Pufr
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od medo »

Mal som T3 nerezového varminta v 308 super puštička , nakoniec som skončil pri sako A7 rougtech range v 300 to sako je za takmer rovnakú cenu je to kríženec medzi T3 a sako 85 , jednoznačne má lepšiu pažbu ako plastová T3 a hlaveň 66 cm. Na tvoje účely by som ja osobne volil novú T3 v kalibri 7 RM , resp. 270 WSM minulý týždeň som takúto zbraň nastreľoval a zo strelivom sako hammerhead strieľala úplne do jednej diery strieľala tak isto ako hociktorý varmint s prebíjanými nábojmi . Fíni robia náboje práve pre tieto pušky a vidieť , že im to ide , toto bola najlepšia zostava seriovej pušky s obyčajným poloplášťom čo sa týka presnosti akú som kedy mal v rukách .
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od tibi1 »

to co ti radia je fakt v pohode a na prilezitostnu tercovku i ekonomicky vyhodne po kazdej stranke...ja kedze som mal uz vacsinu beznych dostupnych razi a neviem co od dobroty...dnes by som vzal 338 :mrgreen: BlaserMagnum
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od L0KI »

To: medo: Tak jsem se díval po těch patronách a SAKO hammerheady v ráži 270 WSM jsem nenašel. Jen 7 Rm, což je delší závěr. Taky jsem se v popiscích dočetl, že 7 Rm snčí střelené kolem 100 m dost roztrhá a že jak 7 RM, tak 270 WSM mají velký zpětný ráz. Já mám metrák a něco málo už nastříleno mám, takže bych to moc neřešil, ale bojím se, aby optika ATN X Sight HD II 5x20 (nad kterou uvažuji) s tím neměla problémy.

Jinak máte někdo zkušenosti s TIKou T3 - provedení FL? (podle toho, co jsem se dočetl, tak by měla lépe chladit hlaveň, ale chtělo by to pokecat s někým, kdo si jí už potěžkal a prohnal přes ní pár ran.)
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Petr1970 »

sice to nemám, ale myslím že jsi adept na .300WM :-) znám jednoho co s tím loví vše (i srnčí).. má 2 patrony - lehká a těžká...

a co se týče balistiky, budme upřímní, na 300+ metrů..... co lepšího z "běžných loveckých" nábojů?:-)))))))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Kodiak1 »

Osobně bych volil to samé co Poli - 6,5x55SE a .308Win. A přesně v tom pořadí, jak jsem to napsal. Lovecky "v pořádku" a na střelnici kolem těch 500m taky.
Magnumy - na střelnici - na co kolem 500m? :(
Předpokládám, že až se začneš věnovat střelnici s většími vzdálenostmi, tak už budeš přebíjet.
A v neposlední řadě bych zmínil i zpětný ráz, 6,5x55SE i .308Win jsou mnohem jemnější než kterýkoli z magnumů tady zmíněných, tak že je tu předpoklad toho, že se ti střílení s tím bude i víc líbit, bude pro tebe střelba potěšením a ne že si pojedeš na střelnici s krabicí patron pro výprask. A řešení opadavosti střely na různých vzdálenostech - asi je dobrý se to naučit korigovat hned na začátku, stejně tě to nemine ... :)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od Choochoo007 »

L0KI píše:...Nevím, jaké jsou výhody a nevýhody nerezové hlavně a plastové pažby. Co se honitby týká, tak mě čeká převážně srnčí, černa, sem tam daněk, sika nebo škodná .....Střílet zvěř budu cca na 100 - 200 m, ....poradit co vybrat, aby účinky na zvěř byly co nejšetrnější, ale lítalo to daleko a přesně.
Nemelo cenu uz odpovidat od Poliho prispevku, protoze vybral asi to nejvhodnejsi z hlediska dostupnosti tovarniho streliva, z hlediska ceny a asi i prsesnosti je ta 308W a i ta 6,5x55SE. Nevýhoda plastové pažby bude hlavne jeji nizka hmotnost a s magnumi to bude docela o vyprasku jak rika Kodiak1 a to nema moc spolecneho s presnou strelbou. Ucinek na zver bude rovnez vyvazeny, ikdyz je zde hlavne dulezita strela. Do neceho exotickeho bych sel snad jen v pripade, ze to clovek chce kvuli zalibe v necem jinem, ale oduvodneni to opravdu asi nema. Takze tady uz mam prozatim vybrano 7mm SAUM.
Osobne by mi prisla jeste zajimava treba 270Win, ktera je rovnez velmi presna, ale zrovna velky vyber tercoveho streliva nema a v loveckych to take neni tak dobre jako u 308W. U dalekých cilu do papiru je dulezite se trefit a udelat dirku a na to je dle meho vhodne presne strelivo s malym zpetnym razem. Sportovni strelba neni o jedne rane, takze byt omlacen nekolika desitkami ran z nejakeho magnumu asi neni cilem. Lov na 100-200m je bezna lov vzdalenost pro bezne lovecke raze. Osobne bych se podival cim se strili sportovne do tech treba 600m a jake je vhodne strelivo na lov pro tvou vzdalenost a zver a udelal prunik :wink: No asi bych volil tu 308Win
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od pufr »

Osobně znám asi dva druhy lidí u kterých obdivuju jejich schopnost střelby na větší vzdálenost. Přístup ke střelbě, výzbroj i výstroj těch dvou skupin se celkem liší. Uvedu je, neb se mi zdá, že zde chybí rozlišení těch dvou pohledů na "střelbu na daleké cíle" :)

Jako první uvedu tu, kterou tvoří zkušení lovci bez ambicí v oblasti terčové střelby. Mají zpravidla pár desítek let lovecké střelby za sebou a způsob jejich živobytí je takový, že ročně loví řekněme od 50 ale spíš tak alespoň kolem stovky kusů spárkaté. Důležitý znak - nikdy neměli a asi nebudou mít dálkoměr, pokud si ho přece jen pořídí, měří zpravidla až vzdálenost, na kterou něco ulovili, zjištěný údaj pak využijí při známém poměřování délek v chlapské společnosti. Snaha po maximálním využití dosažené lovecké a střelecké zdatnosti je často přivede k užívání vysoce výkonných zbraní - oblíbené jsou např. 6,5x68, 8x68, 300Wby.Mag. a podobné. V oblibě jsou spíš lehčí lovecké zbraně, rozhodně bez dvojnožky. O balistiku se zajímají většinou jen při studiu firemních materiálů ke střelivu. Při nastřelení podle konkrétního náboje na vzdálenost kolem 250 m jim jejich zbraně umožní střelbu až někam k 350 m vzdáleným cílům. To je taky asi jejich maximální vzdálenost střelby. O liškách střelených na vzdálenost 400 m umí dlouze a poutavě vyprávět.

Druhá skupina je v prostředí internetu výrazně známější, tvoří ji zkušení lovci, kteří jsou velmi často i nadšenými sportovními střelci. Umí vytěžit maximum z výhod, které nám přinesly cenově dostupné laserové dálkoměry, anemometry a balistické kalkulátory, které lze provozovat i v terénu na tabletech a chytrých mobilech. Jejich výzbroj je často tvořena zbraněmi v těžkém, terčovém provedení. Ráže jejich zbraní jsou až na výjimky ty, které se osvědčily v oblasti taktické a sportovní Long Range střelby opřené o masivní trénink (308W, 243W, 6,5x55, 6,5x47 ...). Pro jistý zásah používají střelecké dvojnožky upevněné na zbraň. O vnější, vnitřní i přechodové a terminální balistice vědí vše, co se dá zjistit a umí to aplikovat. To, že vše měří a počítají správně si ověří při časté střelbě na terč. Ročně vystřílí stovky i tisíce ran, každou ránu zodpovědně, velmi soustředěně, vyhodnotí chyby. Hranici své max. vzdálenosti lovecké střelby si umí dobře stanovit podle zbraně, střeliva, vnějších podmínek, druhu lovené zvěře atd., téměř nikdy není menší než 300 m, často sahá až k 600 m i dále.

Popsal jsem to asi trochu "pro laiky" (ve skutečnosti se ty různé zvyklosti samosebou prolínají, mění ...) ale při otázce na vhodnou ráži nebo zbraň si musím uvědomit, že cesta ke střelbě "na dálku" skutečně vede buď zodpovědným střeleckým (sportovním) tréningem po dobu několika let nebo skrz nejméně 15 ale lépe tak alespoň 20 let zodpovědné lovecké střelby na "malé" vzdálenosti (no a na tu musím mít taky dostatek příležitostí :? ).
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od rimar77 »

Pufr moc pěkně napsáno a nelze než souhlasit samozřejmně ideální by byla kombinace obojího metráky munice na střelnici a hodně odlovené zvěře :) myslím si že u té druhé skupiny s velkým počtem odlovené zvěře je i hodně znát v podstatě absence lovecké horečky která dokáže rozhodit i relativně zkušeného střelce ze střelnice ten klid a rozvaha při vlastní střelbě je dost důležitá a jinak než lovem ji člověk nemůže získat, samozřejmně každý ve vypjaté situaci reagujeme jinak ale určitě je třeba s tímto faktorem zejména u lovu na větší vzdálenosti také počítat, horší je že nejde nijak vyhodnotit a eliminovat pomocí korekce :D
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od sara »

Pánové , Pufr a Rimar 77 vědí o čem píší. Musím s Vámi než souhlasit. Několik bodů, kterými podporuji Vaše názory.:Můj případ. Lovím kulovnicí už dlouhou dobu. Posledních 23 roků lovím hodně kusů spárkaté ročně. Na každý výstřel na zvěř ,odhaduji, připadá 5 výstřelů na terč na střelnici /protože mě střílení na terč baví, a chci mít balistiku konkrétní laborace a aktuální stav zbraně dokonale pod kontrolou/. Sice tím trpí "jakási romantika lovu", ale při lovu se téměř nemýlím.. Vyhodnocení odsřelovosti kusu ,velikosti, jeho vzdálenosti, natočení, terénních překážek atd.atd.atd. ....................... sepne se ve mně jakýsi automat, který pracuje zdánlivě nezávisle na mně a úspěch je zaručen. Lovecká horečka minimální. Přesné natajmování zlomků vteřiny k možnému výstřelu.... atd.. To není chlubení,to nemám zapotřebí, tak to je. Samozřejmě čas od času lovím a jsem něčím rozhozenej/práce, rodina, politika....,neošahaná zbraň :) /a to je špatně, a podle toho to taky vypadá :( . Myslím , že to takhle
má více lovců. Dva znám osobně ,jeden z nich je , jak on říká, můj žák :) . sara
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od figi »

Podlitiny budeš mít u této ráže bez ohledu na vzdálenost, budeš se muset více oblékat. :D

Ale vážně - nechápu výběr těchto ráží pro střelbu na krátké vzdálenosti. A 300 m krátká vzdálenost rozhodně je. Jestli k tomu vede co nejplošší dráha střely, ale i tak lze najít lepší řešení. Výše zmiňovaná 308W s naprostou jistotu stačí na všechnu u nás lovenou zvěř do vzdálenosti 600 m. Vždy je to jen o zásahu, umístění a přesnosti. 6,5x55 je na tom prakticky jako 308W. Střelivo běžně dostupné, zkušeností s laboracemi mnoho, a výběr těch správných střel obrovský, navíc jsou i relativně dostupné. A s vysokou pravděpodobností budeš s 308W nebo 6,5x55 střílet podstatně přesněji, než s 270WSM.

Je to ale pořád dokola - každý řeší ráži, místo toho, aby řešil jiné, a podstatně důležitější věci, jako třeba jak změřit správně vzdálenost, jaké dálkoměry jsou ty vhodné, jak je testovat a správně používat. Protože tyto "samozřejmé" věci jsou pro střelbu nad 200 m daleko důležitější, než ráže zbraně a její výkon.

Lovecké ráže, používané u nás na naši zvěř jsou v drtivé většině předimenzovány pro správný zásah na komoru. Důležitá je ale vhodná střela, tak aby fungovala v předpokládaném rozsahu dopadových rychlostí. Protože se ale mylně používají výkonné ráže v kombinaci s tuhými střelami na naši "měkkou" zvěř, jako je zejména srnčí, dančí, i vysoká ( krom silných jelenů v říji), zvěř z nástřelu odchází i při dobrých ranách, a podstatně dál, než u "málo" výkonných ráží.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od lovec »

Figi ma pravdu, ja si len prihrejem svoju polievku a navrhnem 7mm-08 Remington. 8)
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Výběr ráže pro daleké cíle

Příspěvek od crif »

A to ta 7mm-08 rem má docela slušný potenciál na přebíjení....
Odpovědět