Stránka 1 z 1

Identifikace staré brokovnice

Napsal: sob 15.4.2017, 8:39
od Iveta
Dobrý den, neví někdo, odkud pochází tato zbraň - brokovnice? V průkazu zbraně se uvádí Nowotný ráže 16/70 a rok v.1938. Ovšem podle bohatě ryté baskule dubovými listy, pochází spíše z Německa. Na hlavních jsou vyraženy značky Acier Cockerill, takže by měly být vyrobeny v Belgii. Na hlavních je spousta malých i větších značek. Z těch větších jsou to např. velké písmeno N v rámečku, dále v ráměčku s korunkou ELG a dvoje iniciály P.V a J.F
Nikde není vyražena značka puškaře Nowotného, což na jeho flintách bývá.
Na hlavních také původní značka 16/65 a dovyražená značka 16.7. Vypadá to tedy, že si spíše nechal bývalý majitel flinty předělat z 16/65 na 16/70 u puškaře Nowotného.
Nevíte někdo, kde by mohla být a přibližně ve kterém roce vyrobena?
Moc děkuji

Re: Identifikace staré brokovnice

Napsal: úte 18.4.2017, 20:29
od matesar
Dobrý den, ze špatného rozlišení fotek toho lze přečíst málo, ale z toho co lze a co píšete: Jak říkáte hlavňový svazek je vyroben z belgické oceli Acier Cockerill. Podle zkušebních značek ELG, P.V. a způsobu označení průměru hlavní a zahrdlení (CHOKE 16.4 nebo 16.7) jde o hlavně odzkoušené v Belgii (Liege) po roce 1924. Jde o zkušební značky hotových hlavní bezdýmým prachem. Dále je zde česká zkušební značka bezdýmým prachem užívaná po roce 1931 (N ve štítku), která by měla být doplněna číslem zkušebního protokolu a dvojčíslím letopočtu - nemůžu přečíst. Když to shrnu, jde zřejmě o belgický svazek hlavní, případně i celou zbraň. Firma J.Nowotny ve 30-tých letech fungovala spíše jako obchodní firma než výrobce a zastupovala zahraniční výrobce mj. z Belgie nebo si zde nechávala zbraně vyrábět (Liege) a následně je signovala svým názvem - byla tak zajištěna lepší cenová konkurenceschopnost. Pokud nafotíte detaily značení, případně i značení a detaily na baskuli možná půjde zjistit více...

Re: Identifikace staré brokovnice

Napsal: stř 19.4.2017, 6:28
od Lotr
Značky na hlavních jsou belgické, ovšem z těch nic nezjistíme, protože to vypadá, že byly na původní baskuli dopasovány. Je třeba detailně vyfotit baskuli a značky na ní a pak budeme moudřejší.

Re: Identifikace staré brokovnice

Napsal: čtv 20.4.2017, 8:10
od matesar
Na obrázku níže je belgická brokovnice z roku 1949, která byla vyrobena zřejmě pro závod Lověna. Jde o velmi podobnou brokovnici. Takže nejspíš i ta vaše byla vyrobena komplet v Belgii a ve firmě J.Nowotny nabízena.
Obrázek