Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od vlady »

Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Reno »

Uživatelský avatar
petr
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 23.9.2006, 4:53

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od petr »

cituji www.svs.cz
Začíná platit ustanovení, které ukládá všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu povinnost celoročně lovit všechny věkové kategorie divokých prasat bez rozdílu pohlaví. Nově bude možné pro intenzivní lov divočáků používat zdroje umělého osvětlení či zaměřovače umožňující noční vidění. Povoluje se také odlov na pozemcích, kde probíhá sklizeň zemědělských plodin či střílení divočáků v odchytových zařízeních atd...Na jakém základě a kdo povolí dosud zakázané způsoby lovu: noční vidění, bez věkových tříd, z auta , při sklizni? Snad máme platné zákony a vyhlášky které toto zakazují, jak to tak rychle a na jakém základě půjde změnit ?
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Tomas 43 »

RE: Zbrojovák Mám téměř stený názor na věc, ale v něčem se přece jen lišíme.Až odezní AMP a černá nebude, tak půjdou stavy vysoké a spárkaté velice rychle rapidně dolů. V tomto směru se vrátí stav na úroveň před 50 lety, ale s jedním podstatným rozdílem. V té době byl nadbytek drobné zvěře a lidová myslivost jen kvetla, lovit mohli všichni, s vymizením černé tomu tak nebude. Myslivost a lov bude výsadou movitých jedinců, podnikatelů a lidí z jejich okolí, kteří na to budou mít fin. prostředky.
Chlap, který pracuje ve fabrice u mašiny si ani nevrzne a lidová myslivost tím skončí. Troufám si tvrdit, že dnešní masově prováděná myslivost stojí a padá na existenci či neexistenci černé. Jestli je to dobře, nebo špatně nemá smysl rozebírat a úvahy o tom, že s odchodem černé se vrátí drobná jsou utopií, protože do zdevastované krajiny se drobná nikdy nevrátí.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Doporučuji prostudovat tento dokument:
http://eagri.cz/public/web/file/541959/ ... le_CR.docx
To je nařízení které dnes vstoupilo v platnost, od zítřka, tj. pátek 14.7.2017 je povinnost jej naplňovat. Není to ze zpráv na nově, ale z MZE a SVS. Otázka, resp. otázky k tomu jsou dvě:
- proč je stále zákaz lovu na území okresu Zlín (ve vedlejším okresu se lovit musí, i když je hranice cca 10km od nálezu nákazy?
- proč je povinnost intenzivně lovit na celém území ČR (třeba v západních Čechách je to vyloženě nesmysl).
Na první otázku asi dovedu odpovědět sám - je to prostě blbostí úředníků kteří to sepisují řediteli a ministrovi, nějak nechápou, že zvěři jsou naše hranice okresů a krajů ukradené. To druhé je horší - protože likvidace chovu černé zvěře v celé ČR není způsobená hloupostí úředníka, to je jasný úmysl. Koho?! No, nařizuje to SVS a ta podléhá ministerstvu ZEMĚDĚLSTVÍ....
Č. j. SVS/2017/084885-G

NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY
Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 54 odst. 2 písm. a) a odst. 3 veterinárního zákona a s vyhláškou č. 202/2004 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání afrického moru prasat, nařizuje tato
mimořádná veterinární opatření
k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat na území České republiky
Čl. 1
Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje intenzivní celoroční lov prasete divokého bez ohledu na věkovou kategorii a pohlaví s možností využití i následujících způsobů lovu

a) pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů,
b) na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků,
c) na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby,
d) z mysliveckých a jiných zařízení,
e) střílením v odchytových zařízeních krátkou nebo dlouhou kulovou zbraní s energií v 0 metrech vyšší než 300 J,
f) odlovem kňoura a bachyně na společných lovech s možností lovu jednotnou střelou z brokové zbraně.
Toto ustanovení se nevztahuje na zamořenou oblast stanovenou mimořádným veterinárním opatřením vydaným krajskou veterinární správou státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat.
Čl. 2
Všem chovatelům prasat se zakazuje v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č.1069/2009 a vyhláškou č. 299/2003 Sb. krmení prasat odpady ze stravovacích zařízení nebo kuchyňskými odpady.
Čl. 3
Všem provozovatelům podniků nebo závodů, ve kterých se zachází s vedlejšími živočišnými produkty určenými k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě, které pocházejí z Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, se nařizuje
a) oznámit místně příslušné krajské veterinární správě nejpozději v den příchodu zásilky vyjmenovaných vedlejších živočišných produktů druh a množství těchto vedlejších živočišných produktů,
b) předávat odpady vzniklé při zacházení s vyjmenovanými vedlejšími živočišnými produkty osobě oprávněné k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty.
Čl. 4

Fyzické nebo právnické osoby, které dovezou těla ulovené zvěře, části těl ulovené zvěře nebo vedlejší živočišné produkty určené k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě z Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, jsou povinny oznámit nejpozději v den příchodu vyjmenovaných živočišných produktů druh a množství těchto živočišných produktů místně příslušné krajské veterinární správě.
Čl. 5
Sankce
Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše
a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu,
b) 2 000 000 Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu.
Čl. 6
Společná a závěrečná ustanovení
Toto nařízení Státní veterinární správy nabývá podle ustanovení § 76 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství. Vyvěšuje se na úředních deskách ministerstva a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární správy.
V Praze dne 13.07.2017
MVDr. Zbyněk Semerád
ústřední ředitel
podepsáno elektronicky
Obdrží: Ministerstvo zemědělství ČR a všechny krajské úřady ČR
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Tomas 43 »

A jak to chytrolíni chtějí v praxi provádět ?

Když střelím dnes prase, tak 10 - 14 dnů se černá na tom místě neukáže.
Když bude plný les lovců a budou padat rány, černá změní za několik dní teritorium, tj.
půjde tam, kde je klid.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od regis24 »

No a když je to pro celé území ČR? Tak půjde kam?
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od vesrad »

Do Zlina. Tam bude klid...
Me by spis zajimalo, jak si predstavuji naplneni te povinnosti lovit. To jako z deseti clenu sdruzeni budou muset byt tri nonstop v lese, pojedem na smeny denni/ nocni? Nebo kdyz uvidim prase tak musim strilet za vsech okolnosti, na ostro, pres bordel..? Nemyslim si, ze to nejak zasadne snizi stavy. Kdo chce lovit lovi uz ted. Jen to zlegalizuje rceci ze nejlepsi honec je kombajn...
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

Tomas 43 píše:RE: Zbrojovák Mám téměř stený názor na věc, ale v něčem se přece jen lišíme....
nelišíme, přesně to jsem chtěl tím říct, to je můj scénář s tím že s tou drobnou bych byl optimističtější - jde to ale něco to stojí viz honební oblast Paskova např.
- jde jen o to že nyní na to bude více času logicky a ubyde predace černou
- ale bude to stát též spoustu snahy a investic bez navrátivších nákladů min. pár let
- nebude to tak atraktivní, jak si ulovit pěkně do mrazáku černou kulovnicí NV na kupě za barákem
ostatní viz body výše, stávající "myslivci" skončí a ukáží se ti, co to s českou myslivostí myslí vážně, obětavě, nezištně - kolik jich zbude to si netroufám hodnotit - kolik z nich bude členů ČMMJ to taky ne :wink: , můžu mluvit za sebe - kvůli 95% mortalitě černé se myslivosti nevzdám, dělám ji od mala a zároveň nejsem členem jednoty, to že černá případně nebude a to co zbude bude churavé - mě zároveň hrozně rmoutí - ze spárkaté ji mám totiž obecně nejraděj - projevy černé, její vazby, chytrost, bojovnost, živost, ohebnost - přizpůsobivost mi žádná zvěř nemůže zde v ČR nahradit - je mi jí obecně prostě líto - je to prostě zkáza a čas neúprosně běží - jednat už se mělo... rychleji a agresivněji,
dívám se na to ještě trochu jinak
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne čtv 13.7.2017, 22:05, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

nenařídí se plošně odchyt, proč? - na to množství zvěřiny není trh připraven, hlavně by se ukázalo že to jde a to se prostě někomu nehodí

hlavně udržet status quo
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Tomas 43 »

RE Zbrojovák - Já se myslivosti začal věnovat již od malička, kdy mě sebou myslivci z ulice brávali na hony v okolí Otrokovic, kde běžně bývalo na výřadu 100 koroptví, zajíců a bažantů nepočítaje, tak můžu porovnávat stav tehdy a stav nyní. Do toho se individuálně lovil králík, kterých tu byly mraky. Pak jsem se věnoval 25 let rybaření, převážně na řece Moravě a jejích slepých ramenech a posledních 15 let také myslivosti. Zážitky z lovu černé jsou pro mě ve vztahu k jiné zvěři nenahraditelné, tahle zvěř si u mně velmi rychle získala velký respekt a obdiv, zejména svojí inteligencí, houževnatostí a vnímavostí. Roky mě trvalo, než jsem této zvěři porozuměl a naučil se ji úspěšně lovit, někdy i několik týdnů v kuse v zimě a dešti, než se podařil úlovek. Kamarádi mě měli za blázna, když jsem vstával v 1 hodinu v noci a šel do lesa tak, abych ve 2 hodiny už seděl a pak se začalo dařit Samozřejmě pak nastoupila závist, protože já úlovky měl a spousta lidí okolo ne. Dalším velkým problémem bude, že ostatní spárkatá je ve většině příměstských honiteb díky tomu bordelu co se v okolí děje natolik plachá, že se z ní stala noční zvěř a já se nikdy nesnížím k tomu, abych šel s nočákem tuto zvěř lovit. Nicméně u myslivosti zústanu, jen jí nebudu věnovat tolik času, jako nyní. Dokoupím loďku s motorem a budu zase na řece Moravě zdolávat sumce nebo kapry a těšit se z toho, že se mě podařilo přelstít a zdolat velkou a zkušenou rybu, které nakonec stejně ve většině případů daruji život.Za ty roky, co jsem se rybařině věnoval, jsem se naučil číst vodu, ve své podstatě je to něco podobného, jako porozumět zvěři a jejímu chování.Prostě už ten rok nebude celý myslivecký, ale bude napůl i rybářský.
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

Ukáže jen čas jak se to vyvine kompletně. Osobně je to pak o prioritách... kdo se bude chtít myslivosti věnovat, bude se jí věnovat celý život bez ohledu na aktuální stavy té či oné zvěře. Možnosti tu stále budou. Rozhodně bych to nevzdával už předem, bez boje. Řešení tu stále jsou. - jen to celé probíhá prostě dle mého názoru pomalu, máme přece velmi dobře placené "odborníky" z peněz nás daňových i jiných poplatníků a ty krizové scénáře a postupy měly být dávno předem projednány a schváleny, materiál připraven, nakoupen alespoň z části, veřejnost odborná i laická s tím předem obeznámena - pak by mohly být ty kroky okamžitě aplikovány na první zamořené oblasti... s maximem k zabránění dalšího šíření
- vědělo se že dřív nebo později nás to nemine a o rizicích skokových přenosů rovněž velmi dobře

řešení to mělo (možná ještě má - to se teprve uvidí)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od figi »

Tedy co se tu člověk nedočte, chvílemi je to jak v hospodě před zavíračkou.

regis24 - likvidace chovu začala s prvním nálezem AMP, co s tím má společného nějaký úředník? Jedině snad, že naše státní správa není vůbec připravena, přestože se už několik let o AMP ví a bylo jisté, že to přijde. A jestli myslíš, že snížení stavů na západě je zbytečné, tak se ještě chvíli utěšuj, že je to daleko, a nemusíš se tím trápit. To ti vydrží max rok a půl.
AMP se zatím zastavil pouze tam, kde stavy černé byly do 5ks/1 000 ha. Takže je pravděpodobné, že naší zemičkou se AMP prožene velmi rychle. Maximální odstřel je dobrý, ale nepomůže, jedině snad v tom, že se o to méně kusů bude odvážet do kafilerky. Protože není v silách myslivců ( a při současných stavech na to ani lovecky nemají ), aby se stavy dostaly alespoň pod 10 ks/1 000 ha.

zbrojovák - "černá drží celou ČMMJ" - A JAK TO PROSÍM TĚ DĚLÁ?
Naposledy upravil(a) figi dne pát 14.7.2017, 6:57, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od kojot »

Zbrojováku, bereš mi moje slova. Akorát mi na tom celém nesedí jedna věc.

AMP je celkem nebezpečná věc, o tom není sporu. Nicméně jsem se nad tím zamyslel trochu jinak, než odborníci veterináři.
Prasata žijí v rodinných tlupách po 5, 10 i 50 kusech. Nalezené kadavery jsou v drtivé většině solitérního rázu. Nějak jsem nezaznamenal, že by padly dvě a více prasat třeba do 100 m od sebe, jak bych předpokládal dle stanoviska SVS, že je to vysoce virulentní onemocnění a skosí vše ve stometrovém dosahu od infikovaného vektoru. Nicméně se tak neděje. SVS má k dnešku cca 30 prasat z nějakých 5-6 katastrů, což při místní denzitě černé může představovat 10-15% populace v zamořeném území příslušných katastrů, možná také jen 5%. Dále se tu šíří tvrzení o 100% moralitě. OK, beru, ale bavíme se o 100% moralitě nakažených jedinců a to ještě ve farmovém chovu, kde u současně chovaných prasat není jistě tak odolný imunitní systém, jako u divočáků. Současná přešlechtěná plemena domácích prasat v intenzivních chovech zabíjí pomalu i průvan. Zkoušel někdo někdy infikovat uzavřenou obůrku s 20 divočáky v kondici a vydal resumé, nebo je to jen domněnka SVS? Jak můžu stanovit procentuální mortalitu, když se jen domnívám o počátečním počtu? Když jsem na škole dělal testy toxicity polutantů na pavích očkách, dával jsem je do akvárií po deseti a když mi polovina při určité koncentraci uhynula, vyšlo mi krásně LC50. Jenže v lese, potažmo v terénu, to takto nefunguje.
Viry jsou běžným regulátorem všech populací, prasata nevyjímaje. V souvislosti se skutečností, že šíření nemá pandemický charakter, tzn. že nekosí vše po cestě všemi směry, jeví se mi jako reálné, že likviduje jedince s oslabenou imunitou, čemuž by odpovídaly nahodilé nálezy jednotlivých kusů, nikoli celých tlup.

Celá tato kauza se vybarvuje jako naprosto ideální záminka k celorepublikovému řešení "černé otázky", kdy se hrozba AMP pojme jako dogma a pod hrozbou sankcí se zneužije k radikálnímu snížení populace prasat na celém území ČR. Jistě, v zamořené oblasti mimořádná opatření na místě jistě jsou, ale celorepubliková hysterie mi přijde zbytečná, spíše možná až záměrná. Úplně by se kauza náhodného nálezu AMP dala napasovat na krásnou konspirační teorii. Třeba proč zrovna Zlín? Protože je daleko od Prahy. :lol:

Dle mého soudu to myslivosti jen prospěje. Znovu říkám myslivosti (jako komplexnímu opatření v ekosystému), nikoli byznysu s lovem. Pakliže je to ovšem výlučně tak, jak tvrdí SVS a nikoli tak, jak se domnívám.

A teď hurá do mě!
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět