Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od pufr »

Nejsem právník, tak nechci dalším subjektivním názorem zamotávat diskuzi výše (forum neni chat) ale Fesoj to dle mého soudu trefil. MVO skutečně nenahradí nákupní povolení na zbraň či střelivo s enegií střely 301 J ani výjimku k držení zakázaného doplňku zbraně. MVO nám ukládá, jak máme konat k zamezení dalšího šíření nebezpečné nákazy. Rozčílení nad absencí přesné specifikace uložených opatření v některém z dotčených zákonů mi přijde v tomto případě bláhové. Je mnoho a mnoho živočišných druhů trpících mnoha a mnoha chorobami. Pokud by nějaký zákon měl obsahovat všechna možná - uplatnitelná opatření ke zdolání všech významnějších nákaz u všech významnějších druhů živočichů, měl by zřejmě podobu slušně vybavené veterinární knihovny s mnoha metry knih a s publikací každého relevantního poznatku ke všem "epizoociím" by byl cca 100 x do roka novelizován.
Na druhou stranu je pochopitelná obava těch, kteří mají to nařízení uvést v život (a dosud nikdy se ve své praxi žádným MVO nabádajícím k činnostem jinak zakázaným neřídili), co se teda stane, když jednotnou střelou z brokové zbraně opatřené legálně drženým noktovizorem na společném lovu na právě sklízeném poli prostřelím nejen dospělého kňoura ale i pneumatiku či karoserii kombajnu. Neb i pro orgány činné v trestním či správním řízení to bude zcela nová zkušenost - jak posoudit činnost vykonanou podle MVO (zodpovědnost střelce je jasná, jde o ty další "okolnosti").
Takže pokud někdo ještě nemá na povolence napsanou "veškerou černou" musí se rozčilovat na svého MH, předsedu spolku atd. (ne zde na Lotra :) ).

Z praktického - mysliveckého - soudku bych přidal nové zkušenosti z počátku žní na okraji Křivoklátska - v neděli nad ránem jsem si všiml tmavé skvrny na strništi kolem kterého jsem jel po polní cestě automobilem, byla to bachyně o hmotnosti kolem "metráku", za ní capalo jedno jediné velmi drobé selátko (4-5 kg) a při dalším pohledu vlevo (po zastavení auta) se pomalu dal do pohybu i zbytek tlupy černé zvěře. Dopočítal jsem necelých 20 velkých kusů, než se mi v tom šeru "spojili" do jedné široké skvrny, ale pod touto "skrvnou" se směrem k úkrytu pohybovala ještě jedna nižší a mnohem, mnohem širší a to byla selata. Já s opatrností říkám, že tam celkem bylo tak 60 ks černé ale možný je i téměř dvojnásobek (lovecky úspěšný jsem byl na jiném místě, tady mi jen spadla čelist).
Nejsem zdaleka sám, kdo po letošní na žaludy a bukvice bohaté zimě podobně početné tlupy černé zvěře pozoruje a letos duby i po těch květnových mrazících bohatě zaplodily, takže si myslím, že obava vyjádřená M. Soukupem: "Jak efektivně budeme lovit, až se dostaneme s hustotou populace černé zvěře níže" - pod cca 20 - 25 ks/1000 ha, že tahle obava je na několik příštích let bezpředmětná - konečný scénář bude určen vývojem nákazy AMP.

Nakonec bych se opětovně (jako ve vláknu o černé zvěři) podivil nad výraznou převahou selat o hmotnosti cca 4 - 8 kg v době žní. Ještě cca před pěti lety to tak nebývalo. IMHO myslím, že i zde nám velmi pravděpodobně "něco" ve "zdravotní" situaci naší černé zvěře uniká :?
Pufr
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Karel61 »

Řehák ve videu na mě působí divně. Jednak si IMHO zjevně protiřečí, a navíc mám pocit, že sice mnoha silnými slovy vše kritizuje, ale z rozhovoru nevyplývá, že by on sám nějakou "novou moderní koncepci myslivosti" nebo aspoň nějakou konkrétní vizi takové koncepce měl. Nebo se mýlím?

Kromě toho mě vysloveně irituje prohlášením, že myslivost řídí lesy, přesto, že 75% výměry tvoří zemědělské honební pozemky. Masovou výrobu řepky a kukuřice za účelem jejího spalování kvůli zisku dotací nepovažuji za zemědělství, ale průmysl. Za pravdu mi dává i Ústavní soud SRN svým nálezem, že se skutečně o průmysl jedná a myslivci nemusí případnou škodu hradit.

Nesouhlasím s představou Řeháka, že myslivost má být ve zvýšené míře ovládána průmyslovým dotačním systémem devastujícím zemědělskou půdu a mnohé kolem.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Zbrojovák - dík za odpověď, tak nějak jsem si to myslel.
Mě třeba za současné situace chybí osoba nějakého lokálního koordinátora pro zonu 2 a národního koordinátora pro zonu 3. Tedy člověka, zastupujícího SSM, vybaveného rozsáhlými kompetencemi a sloužícího jako styčný důstojník mezi SVS a SSM, který bude oprávněn řídit bojové operace. Současný stav totiž připomíná jakousi armádu těch zodpovědných, kteří chaoticky vyrazili do terénu ve snaze naplnit MVO, aniž vědí odkud kam jdou, nemajíc konkrétního cíle, podle hesla "chlapi hurá na ně!". Jak dlouho to asi tak můžou vydržet? Ve skutečnosti není žádný problém vzít data za cca 3 roky vzad, spočítat kolik se průměrně v oblasti ulovilo selat, vydělit to koeficientem reprodukce, tedy 5, a konkrétně říct v zóně 2 je třeba ulovit xx bachyní, abychom dosáhli stanoveného cíle. Stejně tak to lze stanovit pro konkrétní honitby, lze stanovit časový rámec atd. atd., atd., lze učinit spoustu konkrétních opatření, hlavně je potřeba těm lidem říct, kde je konkrétní cíl a jak se k němu mají dostat. Pokud se shodnem a budeme věřit tomu, že snížení početních stavů v zoně 2 je kruciální pro eradikaci a dalšímu přenosu nákazy. Jenže armáda bez generála a bez konkrétních cílů vždy prohrává. Lotr se mi bude zase smát, že vymýšlím katastrofické scénáře :) . MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od fesoj »

Milane, nezlob se, ale to jsou jen a jenom bláboly ! Ano, jistě by nebyl problém zpětně propočítat výšku odstřelu a stanovit, o kolik musí být navýšen, aby to přineslo nějaký efekt - ale jak se říká, "musíš" je velký pán a "nemusím" ještě větší. Nikdo, opakuji nikdo nemá právo stanovit u honiteb, kde dosud černá třeba ani nebyla plánována, nějaké minimální plány lovu, tím spíš, že skutečné stavy černé závisejí na mnoha okolnostech - osevní postupy, úroda žaludů a bukvic a další a další faktory. A nikdo nepřinutí myslivce, který střílet nechce, aby zmáčkl spoušť. Navíc prase není srnčí, proň není problém se přesunout za potravou ne o kilometr, ale třeba o 5 či 10 km dál a tím pádem udělat z nějakých plánů, které by notabene stejně byly vytvářeny jen tak od stolu, totální hokej. Bohužel nezbývá nic jiného, než jít cestou dobrovolnosti, případně finanční motivace a spoléhat na uvědomění myslivců, že snahu o snížení stavů vezmou vážně. A rozhodně bych nebyl takový pesimista jako pan Řehák, který z většiny myslivců dělá nezodpovědné blbce, třesoucí se na to, jak budou stanovená opatření ne využívat, ale přímo zneužívat. U nás je v současné době opačný problém. Černou zde nikdo nevykupuje, značná část členů MS je na dovolené, společný mrazák nemáme, není komu úlovek rozdělit, navíc vše leží z největší části na bedrech střelce a proto někteří chlapi, zejména v letních vedrech, ani neloví. To se musí změnit, já osobně na příští schůzi navrhnu, aby úlovek nebo aspoň každý druhý kus bez ohledu na hmotnost připadl střelci bez náhrady - ovšem nevím, jak uspěji, příjem za zvěřinu rozdělenou mezi členy tvoří nezanedbatelnou část našeho každoročního rozpočtu a stejně každý musíme sáhnout do vlastní kapsy, aby bylo na nájem, krmení a další.
Kritériem pravdy je praxe.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Fesoji, já to chápu, zpětného propočtu se všichni bojí jak čert kříže a svěcené vody. M
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak ja s Rehakem dlouhodobe nesouhlasim ve spouste veci a rikam to nahlas. V rozhovoru neprekvapil, az na par vyjimek podle kraviny, pronasene jako dolozene a nezpochybnitelne pravdy. V par vecech pravdu mit muze. Btw.vsichni delaji strasaka z lovu pri znich, Nemci tak lovi uz nejakou dobu a zadne katastrofy se nedeji. Disciplina je potreba, to ale vsude, kde se strili. Btw.si vubec nemyslim, ze rizeni myslivosti - nemluvim ted o vykonu - by muselo byt nutne spojene s vlastnictvim pudy. Vlastnictvi z nikoho odbornika nedela a podle me by rizeni melo byt odborne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od fesoj »

Tak to, co jsem posledně napsal, už neplatí - aspoň ten závěr. Výkup u nás divočáky bere, ovšem za cenu 45 Kč/kg a sráží si 10 % za hlavu.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

10% za hlavu si srazi vykupy normalne. Jina zver se vazi bez hlavy. 45 Kc za kg je normalni cena, dnes uz se da rict slusna. Na Morave plati do 70kg 20 Kc, nad 70 kg 10 kc. Nikdo to nechce....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiří K. »

Rozhovor s profi myslivcem jsem zatím neslyšel, neměl jsem na to čas. Lov při sklizni jsem si měl možnost zrovna vyzkoušet. Disciplína je nutná. Spolupráce s zemědělci nezbytná. Zvěř je podstatně klidnější než při našich tradičních lovech, zatím. Měl jsem dojem, že ti kombajnéři se tím vyloženě baví.
Etický problém, nemám, protože tzv. chov černé zvěře v ČR je jen fráze. Oni to musí hlásit. My na to máme reagovat. Pokud nebudeme tak nám to i při vymáháni škod na plodinách omlátí o hlavu. Raději toho divočáka ulovím, než budu odvážet z honitby do kafilérky.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od msoukup »

Fesoj – neměl jsem včera moc času reagovat, tak se pokusím vysvětlit, proč si myslím, že se mýlíš. SSM může nařídit snížení stavů zvěře, která není v honitbě normována na základě par. 39 ZoM, cituji:
§ 39 Snížení stavů zvěře a zrušení jejího chovu: Vyžaduje-li zájem vlastníka, popřípadě nájemce honebních pozemků nebo zájem zemědělské nebo lesní výroby, ochrany přírody anebo zájem mysliveckého hospodaření, aby počet některého druhu zvěře byl snížen, orgán státní správy myslivosti povolí, popřípadě uloží uživateli honitby příslušnou úpravu stavu zvěře. Nelze-li škody působené zvěří snížit technicky přiměřenými a ekonomicky únosnými způsoby, uloží orgán státní správy myslivosti na návrh vlastníka, popřípadě nájemce honebního pozemku nebo na návrh orgánu ochrany přírody nebo orgánu státní správy lesa snížení stavu zvěře až na minimální stav, popřípadě zruší chov druhu zvěře, který škody působí.
Takže nevidím problém v tom, aby SSM nařídila v těchto honitbách snížení stavu na denzitu populace 0-3-5 ks/1000 ha a vydané nařízení slouží jako právní podklad pro věci související.. Samozřejmě máš pravdu v tom, že nikoho nedonutíš k tomu, aby to zmáčknul. Stejně tak souhlasím, že nemá smysl někoho sankcionovat (to by bylo v této situaci naopak kontraproduktivní a v případě použití par. 39 to asi ani nelze), naopak jak píšeš, je třeba pozitivně motivovat :) (a nejjednodušší motivace je finanční), Pokud to tedy vezmu teoreticky na konkrétním příkladu s tím, že se bavíme o zoně 2, tedy nárazníkové (čísla střelím od boku jen pro příklad, nechytej mě za ně, reálná bych asi dokázal dát dohromady, ale nemám na to ani čas ani náladu). Na ploše zóny 2 se střílí cca 5000 selat/rok, což při repr. koeficientu 5 představuje cca 1000 bachen. To je samozřejmě minimální odhad, protože se 100% selat nikdy neuloví, jestli je to reálně s bídou 70%??? Navíc lovem samčího pohlaví ještě nikdo nikdy stavy efektivně mesnížil. Za bachnu vypíšeš zástřelné v motivační výši, dejme tomu 7-10 tis., což je 7-10 mega a omezíš to časově třeba do 31.10., protože tě tlačí čas a potřebuješ to udělat rychle. Stejně tak si tam můžeš nastavit další podmínky (žádost, vyvařená spodní čelist, když budeš chtít starší bachny, tak proříznutá M3, když ne čelist, tak potvrzení z kafilerky nebo výkupu…..). Pokud by se ti to finančně snad zdálo moc, tak věř tomu, že tenhle stát utratí mnohem větší peníze za příšerný a nesmyslný bejkárny ala solární elektrika, boj se suchem ve stylu poručíme větru dešti, NGO apod., jen ta stavba toho plotu na zlínsku v zoně 1 má stát asi 12 mega a podle mě to žádný smysl nemá. Pokud si někdo myslí, že plot představuje pro černou zvěř nějakou mechanickou překážku, tak doporučuji navštívit prasečák a číhnout, jak a z čeho se dělají kotce pro prasátka , aby to mechanicky odolné bylo. (A kdybys k tomu chtěl postavit každých 50 m chlapa, tak další náklady, superhrubá mzda, pracovní pomůcky, stravné, pojištění, školení bla, bla, bla, x dalších nákladů bez efektu, protože ten plot obejdou). Takže průběžně budeš sledovat, monitorovat a vyhodnocovat efektivitu lovu a případně ad hoc a flexibilně reagovat, rozšiřovat či upravovat podmínky. Zajištění financí je v gesci MZe, resp. pana ministra, který to musí protlačit na vládě atd., a věř mi, že v případě, že se AMP dostane do hospodářských chovů, tak těch pár ušmudlaných mega na tohle (zástřelný či jiná fin. motivace pro myslivce, protože ti jsou de facto jediní, kteří v populaci černé ve volnosti jsou schopni zasáhnout přičemž se jedná o odbornou a náročnou činnost) je sranda ve srovnání s tím, co by to pak stálo, protože socio-ekonomické dopady jsou pak násobně vyšší, např. ztráta pracovních míst, následná podpora v nezaměstnanosti, rekvalifikace, soc+zdrav, krach jednoho odvětví zem prvovýroby, daně minus, export v pr…. (ČR je soběstačná ve vepřovým asi z cca 40%, ale něco se vyváží). Např. odhad pro Dánsko v případě přenosu AMP představuje částku cca 330 mil EUR (SIR model - Susceptible-Infectious-Recovered/Removed model), který mimo jiné vychází i z dat pro východní Evropu), dosavadní jen fin ztráty na produkci a exportu vepřového v baltických zemích se odhadují zatím cca ve výši 50 mil EUR atd. Něco se dá asi vysomrovat z EU, pokud vím, tak Litva dostala asi 2 mega EUR někdy ve 2014, teď na posledním zasedání EK vyčlenila na prevenci asi 32 mil EUR. Argumentovat tím, že myslivečkové by si i v budoucnu chtěli vystřelit na prasátko samozřejmě nemá smysl, to nikoho nezajímá, o dopadech na myslivost se můžem leda tak bavit tady. Honitby LČR, kde platí vyšponovaný nájem a ekonomiku provozu mají postavenou na černý (což asi není váš případ při těch počtech), zase dtto – je to státní podnik, ministr na vládě prosadí, těm co prokáží, že snižovali stavy ať jim alikvotně sníží nájem. LČR „jako poslední neohlodaná kost“ a výdělečná státní org nezchudne a až to budou tunelovat, tak toho bude o ani ne o promile míň, to asi většinu trápit nebude, mě teda určitě ne. A jestli stát ty prachy dostane zpátky třeba na tom, že velkoproducenty řepky a kukuřice zatíží „prasečí daní“ z ha osevní plochy je mi taky srdečně jedno, protože ti mají majoritní podíl na současných vysokých stavech (Agrofert mě teď už asi nezaměstná). Takže Fesoji opravdu si myslím, že někdo dostatečně erudovaný, kdo bude schopen vytvořit a prosadit nějaký plán k dosažení cíle, bude schopen vyčíslit požadované fin. prostředky pro zajištění, aby se o nich dalo jednat a prosazovat je, celkově organizovat a řídit lovecké aktivity, monitorovat atd. podle mě chybí a je to v gesci SSM. Obecně opravdu platí, že pokud nemáš validní data, tak bez nich plán nevymyslíš a nepřipravíš, strategie a taktiky jakbysmet. Pokud máš jiný nápad, jak toho docílit, směle vpřed. Osobně jsem stále toho názoru, že SVS se má starat o to, co umí, tedy např. likvidaci kadáverů, asanace, desinfekce, vzorky, vyšetření, biosecurity, biohazard, zákaz importu rizikových komodit, (otázka je, jestli k zavlečení nedošlo třeba dovozem trofeje černé např. z Turecka)určení genotypu viru, atd., protože to jejich parketa, ale lov a snížení stavů, tomu veterináři moc nerozumí a zkušenost žádná a má to řídit SSM, protože se jedná o odbornou činnost. Když si vezmu vyhlášená MVO:
a) pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů – doba baterek je dávno pryč, bliknout na prase=okamžitě úprk, NV na principu digitál, termo, předsádka,zasádka má dneska kde kdo, o vyjímku a NP na analogový jsem si klidně mohl požádat i před MVO a můžu i teď, takže praktický přínos nebo význam žádný
b) pomocí mechanismů pohybujících se po zemi – pokud je tím myšlen noční „autopirsch“, tak to je dobrý tak leda pro pytláky, co po nocích střílí z auta srnčí na baterku, střelba z kombajnu to je tak 1-2 ks, zbytek uteče, takže praktický význam žádný
c) na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků – v bezpečnosti žádný problém nevidím při dodržení pravidel bezpečné střelby, ale stejně jako z kombajnu, tak 2 ks, zbývajících 20 – 40 uteče, praktický přinos minimální
d) na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby a v této vzdálenosti vnadit, umisťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení – to sem předtím mohl na šoulačce, žádný zásadní přínos v tom nevidím
e) střílením v odchytových zařízeních krátkou nebo dlouhou kulovou zbraní s energií v 0 metrech vyšší než 300 J – dost pochybuji, že myslivci umí střílet z KKZ, nehledě na to, že legální je jen FMJ střelivo, takže ranivost na komoru u větších kusů špatná, kdysi jsem viděl 9para při de facto sebeobraně na útočícího postřeleného lončáka, střelba naostro na čelní kost bez efektu, takže leda tak na slecho, to už snad radši 22LR nebo 22 Hornet, ale budiž, zvěř v odchytovém zařízení je třeba nějak usmrtit, pokud se použije, praktický význam asi neposoudím
f) odlovem kňoura a bachyně na společných lovech s možností lovu jednotnou střelou z brokové zbraně – praktický význam minimální
g) Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se zakazuje přikrmovat prasata divoká, vyjma obor uznaných pro chov prasete divokého; povoluje se pouze vnadění a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 5 kg krmiva, přičemž na 100 ha honitby smí být umístěno 1 vnadiště – božínku, on teď někdo přikrmuje prasata? Vnadění 5kg max – jasně, klidně bych to i snížil na 3 kg, bohatě totiž stačí 1l kukuřice pod kameny, důležitá je pravidelnost, nikoliv kvantita, ale jak tohle pomůže lovu?? 100ha/1 vnadiště – naprosto kontraproduktivní, už to vidím v praxi, tady a tady fouká blbej vítr, tady čerstvě podmítli pole a je to čerstvě politý kejdou, takže tam nic nepříde, šlo by nás do lesa 5, ale vy 3 běžte domu, protože je to ztráta času. Počet a umístění vnadišť si má určovat jen a jen uživatel, protože zná nejlíp podmínky honitby, do toho veterinářům nic není.
Podle mě celkový přínos MVO z hlediska lovu a snižování stavů černé v podstatě žádný či kontraproduktivní. Nevím jestli to SVS někdo poradil nebo na to přišli sami a ten limit 5kg a nesmyslný počet vnadišť opsali z návrhu nového ZoM??? Nebo je to napsaný tak, aby se vlk nažral a kozy zůstaly celý? V tom případě by vůbec nemělo cenu se o tom bavit.
M
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od fesoj »

Vcelku souhlasím. Jen nevěřím, že by se někdo odhodlal motivovat myslivce k lovu tak vysokými částkami, které uvádíš - už to vidím, jak se mezi veřejností, která přiznejme si nemá myslivce zrovna v lásce, zvedá vlna odporu vydatně přiživovaná medii - tak oni se myslivečci budou sadisticky vyžívat vražděním zvířátek /dnes jde o prasata, ale co to bude zítra/ a stát jim za to chce ještě platit ? Myslím, že z důvodů, které jsem uvedl, nebude politická vůle takovou věc prosadit, ač by to byl krok správným směrem. To spíš věřím tomu, že nějaká moudrá hlava prosadí a najde peníze na výstavbu toho plotu, i když každý, kdo o černé něco ví, uznává, že to je totální blbost.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

msoukup píše:Zbrojovák - dík za odpověď, tak nějak jsem si to myslel.
Mě třeba za současné situace chybí osoba nějakého lokálního koordinátora pro zonu 2 a národního koordinátora pro zonu 3. Tedy člověka, zastupujícího SSM, vybaveného rozsáhlými kompetencemi a sloužícího jako styčný důstojník mezi SVS a SSM, který bude oprávněn řídit bojové operace. Současný stav totiž připomíná jakousi armádu těch zodpovědných, kteří chaoticky vyrazili do terénu ve snaze naplnit MVO, aniž vědí odkud kam jdou, nemajíc konkrétního cíle, podle hesla "chlapi hurá na ně!". Jak dlouho to asi tak můžou vydržet? Ve skutečnosti není žádný problém vzít data za cca 3 roky vzad, spočítat kolik se průměrně v oblasti ulovilo selat, vydělit to koeficientem reprodukce, tedy 5, a konkrétně říct v zóně 2 je třeba ulovit xx bachyní, abychom dosáhli stanoveného cíle. Stejně tak to lze stanovit pro konkrétní honitby, lze stanovit časový rámec atd. atd., atd., lze učinit spoustu konkrétních opatření, hlavně je potřeba těm lidem říct, kde je konkrétní cíl a jak se k němu mají dostat. Pokud se shodnem a budeme věřit tomu, že snížení početních stavů v zoně 2 je kruciální pro eradikaci a dalšímu přenosu nákazy. Jenže armáda bez generála a bez konkrétních cílů vždy prohrává. Lotr se mi bude zase smát, že vymýšlím katastrofické scénáře :) . MS
nikdo kdo má rozum se dnes nemůže moc smát, prostě zoufalá doba si žádá zoufalé činy... i kdyby se totiž hypoteticky dnes v zóně 1a 2 vystřílely všechny dospělé bachyně - nebo jen dospělé kusy - v zásadě se nic nevyřeší... můj názor je že populace sice klesne ale hned příští rok jsou z lončaček zase bachyně a vzhledem k zvýšenému tlaku budou metat až 75-80% selat samičího pohlaví... vzhledem k mírným zimám, úživnosti honiteb v ČR a stavem a počty úspěšně lovících členů každé běžné i neběžné honitby - hustota neklesne a určitě ne pod proklamovaných bájných 5-7ks/1000ha kde je zabezpečeno vícemnéně samovolné zastavení šíření viru AMP

a vraťme se k tomu scénáři že už pod 15ks/1000ha bude lov obtížnější, zvěř se nepotká, nedojde, navíc pokud se bude do ní více šít, bude jen opatrnější - ostatně už dnes je patrná totální změna chování a přístupu černé - hlučnost ( pamatuji si lovy 10-15let zpět kdy stačilo sedět na mezi a poslouchat kde to jde potokama na kilometry, došoulat anebo ta místa obeznat a příští den se člověk dočkal - dnes??? umí mi pod vnadiště v tomto suchu jak troud, lesem přijít 3ks slabých mladých lončáků, spíše věkem selat) tak, že bez techniky bych o nich nevěděl, najednou tam jsou jak sochy a dlouze předlouze jistí - na 3čekaných je vidím díky technice, na 4. čekané hypoteticky najisto lovím - vylezou k vnadišti - ale to na 3x s úprkem zpět, nervozita ukrutná...
to jsou mé zkušenosti dnes - jak to bude po této kanonádě dnes, nevím... co vím, že dnes už i tyto kusy prostě ví, že kukuřice někde nasypaná, i kdyby to vnadiště navštívili prvně - prostě je podezřelá a jak říká můj dobrý známý z centra Čech - "kukuřice v lese prostě pro ně znamená smrt - ví to... a když nebude hlad, s...ou na ni, můžeš sypat vagony, na nic"

Znamenat to bude jen víc rozlezených kolem, více zranění lidí dík agresi černé, dík mlácení do nich hlava nehlava, vlivem rozhonění a donucených migrací i více autonehod
- prostě řešení polovičatá jsou na nic - minimálně tam, kde je hustota průkazně v rámci ČR podle odlovu vyšší než..., dle map z minulých let by měla SSM striktně nařídil odchyt a odevzdávání čelistí dospělé zvěře - hlavně bachyní, aby se vědělo co se vykazuje a zda se to skutečně i odchytí a odstřelí nebo odloví
dříve jsme museli odevzdávat čelisti i ze selat a lončáků, bylo to naprosto samozřejmé nařízení, stejně tak levou spodní čelist z ostatní spárkaté - prostá kontrola co se vykazuje a co se skutečně loví - kdyby se to zachovalo a pracovalo s tou metodou kontroly, nemuseli bychom být tam kde jsme
a řešení dnes je nasnadě (viz výše), ale nikdo ho nechce masivně a striktně příkazem uplatnit... niiiic se neděje... veget, tak si lovme ještě chvíli no... :roll:
už jen tolik zvěřiny co se pak vyhodí, dyť je to taková škoda - i kdyby na to nebyl odbyt a mělo se to dát po vyšetření všeho do konzerv pro státní hmotné rezervy - stejně to stát (my) tak jako tak ve finále zaplatíme - no můžem platit asanačním ústavům a nebo si koupit zvěřinu a něco z ní mít - už pohledem naprostého laika který o myslivosti neví nic - prostý selský rozum - to je tu v té republice asi nedostatkové zboží - tak pak dovážejme a kupujme drahé sprosté vepřové krmené na granulích...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Milane Soukupe nebudu se Ti smát, protože čím víc to tady čtu, tak si taky myslím, že nějaký styčný důstojník by se hodil, např. někdo z kolegů z Krajského úřadu, tam mají lidí, co mají v náplni práce SSM dost, mají přehled o všech ORP a byl by důstojným partnerem pro místní Krajskou veterinární správu a mohli by velet. Statistiky (ať si o nich myslím svoje) mají k dispozici a zcela jasně vidí, která ORP mají vyšší odstřel černé a která střílí málo, tudíž ví, kde mají zahájit první bojové operace. Např. u nás v Ústeckém kraji je to skutečně markantní, Litoměřice vedou o koňskou délku, ostatní silně pokulháváme. A opravdová kooperace by vůbec nebyla na škodu, někde tady ve vláknech jsme docela podrobně rozebrali lov u kukuřice a stejně tak jsme tu konstatovali, jak efektivní je lov černé, probíhá-li na území vícero honiteb. Je třeba si uvědomit, že dokud si budeme hrát na "vlastních písečcích" dáváme tak prostor šetřílkům černé, pokud budeme efektivně plošně spolupracovat, šetřílci stojí na druhé koleji.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

ohradník, pokud má fungovat, nemůže být ten standardní, intenzita výboje která stačí na krávy, nestačí na černou - odzkoušeno v praxi x krát při ochraně plodin- ale je to asi lepší než li nic
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět