222REM poloplá?? vs.celoplá??

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

222REM poloplá?? vs.celoplá??

Příspěvek od wizard »

Máte někdo zkušenosti s ráží 222REM??? Jaký typ střely z hlediska přesnosti střelby a ranivosti použít??? Má vůbecv této ráži lovecké využití celoplá??ová střela???
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: 222REM poloplá?? vs.celoplá??

Příspěvek od TT33 »

wizard píše:Máte někdo zkušenosti s ráží 222REM??? Jaký typ střely z hlediska přesnosti střelby a ranivosti použít??? Má vůbecv této ráži lovecké využití celoplá??ová střela???
...Proč se zajímáte o ráži .222 Rem.? a ne .223 Rem.?, v kolobroku to má jedinou výhodu, že se dá překomorovat na .22-250 Rem., pokud chcete dosáhnout nějakou přesnost, tak to nejde se střelama od S&B, ty chodí podobně jako vystřílené ZH s Čínskou optikou. Na přesnost jsou dobré Hornady V-MAX.... na lov i závody Nosler BST... :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Na lov jsou bezkonkurenční Winchester SuperX Power Point.
S 223 jsem ulovil mnoho desítek kusů spárkaté zvěře jak celoplá?těm, tak se střelou Nosler BST.
Celoplá?? je v pohodě na vše ( všechno bez vyjímky prostřelí na jakoukoli/ DO 300/ vzdálenost), někdy pří?erně trhá ( ztráta stability), jindy projde naprosto hladce, zvěř neznačí, ranivý účinek je dost nevyrovnaný, ale většinou je zvěř v ohni nebo velmi blízko nástřelu.
BST ( Winchester Supreme ) je perfektní, ale někdy dost podlévá a někdy zase vůbec, na velké dálky na lišky není nic lepšího.
64 grs Power Point je naproto vyrovnaná střela, přesnost OK, naprosto bez podlitin a ranivý účinek je asi nejlepší, zvěř dokonce značí, i když trochu atypicky.

Znám pár lidí, kteří roky až do změny zákona vlastnili a používali jen 222 Remington, lovili vše a s municí SB, včetně velkých kňourů a vysoké a bez problémů / a většinou bez dohledávek /. Pravda ale je, že jsou to velmi nadprůměrní střelci a velmi zkušení lovci.

Je zajímavé, že s 222 Rem chodí polopl. SB velmi přesně, s 223 je to naprostá katastrofa.

Velmi dobrá je také Lapua, jak poloplá?tě, tak i celoplá?tě chodí stejně a velmi přesně.
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

No taky znám pár lidí, kteří 222Remingtonem stříleli nebo Možná i střílí i velká prasata a jsou po léta spokojeni a jsou to i klidný a vcelku zodpovědný lidi. Někteří právě střílí i celoplá?těm. On ten tenký celoplá?? (S&B) většinou nevydrží namáhání ve větším cíli a roztrhne se. Ale jeho účinek nastane většinou o něco hlouběji než se stejně rychlým a nekompaktním S&B poloplá?těm.

Osobně jsem do takové spekulace - že zvíře myslivecky usmrtím díky roztr?enému celoplá?ti - nikdy nešel.

S tou přesností je to různé, vzpomínám si, jak jeden kamarád přivezl (před více než 20 lety) "Foxíka" v 222 a s S&B náboji na 100 m rozstřeloval se 100% spolehlivostí kostky cukru. Ale jsou i lidi se zkušenostmi jako TT33. A v obchodě to na krabičce s náboji napsané není.
Martin
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

TT33,Wetdog,Figi

Příspěvek od wizard »

Díky za rady,já s tout ráží co do Použití odpovídajícího střeliva mám zkušenosti opravdu minimální,ale láká mě ta přesnost a využití hlavně na lišky a Možná i srnčí.....O 222 a 223 jsem v hodině střelectví zaznamenal informaci,že díky nestabilitě střely (rychlost a malá hmotnost) se střela při dopadu na cíl naklápí přes hrot a v podstatě dělá kotrmelec a tak i celoplá?t má veliký ranivý účinek...proto jsem se na to ptal.....Stejně tak jsem slyšel i to,že ty poloplá?tě od SB se chovají velmi přesně,ale v zápětí mi to zase jiný vlastník této ráže popřel....
Se?la se tu hezká řádka tipů na odpovídající střelivo zahraničních značek a určitě si z toho něco vyberu...
Má někdo zkušenosti s náboji HIRTENBERGER Scierra???
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Poloplá?? a celoplá?? u rychlých ráží

Příspěvek od FOXCLEVER »

Pokusím se taky trochu přispět. Lovil jsem s 223Rem mnoho let a to s 95% úspěšností včetně dříve i tě??í zvěře. Značky střeliva nechci rozebírat (uváděl jsem je před časem v jiném threadu), ale chtěl bych alespoň trochu odkrýt problém týkající se toho, proč jednou je u stejné značky a druhu střeliva přesnost vynikající a podruhé nedostatečná, přičemž zbraň je v super stavu (závěr bez vůlí, náběh z nábojové komory nevypálený, ústí hlavně bez vady). Setkal jsem se s tím u stejné ?ar?e shodného střeliva také a zprvu to přičítal povětrnostním podmínkám. Pak jsem se jednou dostal náhodou k literatuře (internet byl ještě v plenkách) z USA, kde sportovní střelec líčil jak si před soutěží musel dříve "zači??ovat" v rychle rotujícím sklíčidle ?pičky střel a dnes když Match střely mají dutinky to bohudík odpadá. Tehdy mi došlo , že u tak rychlých ráží asi bude mít jakákoliv i velmi drobná a málo postřehnutelná deformace ?pičky střely zničující vliv na přesnost. A právě nerovnost ?pičky sériového celoplá?tě působí, že při nárazu na tělní hmotu může střela začít jednou rotovat a jednou hladce prostřelovat.
Tehdy jsem proto vzal náboje na malý soustruh, vycentroval a vylapoval hroty a očekával, co se bude dít. A ejhle, problém byl vyře?en.
Spočíval v tom, že jsem nosil nábojnice v různých pozdrech kde se hroty poloplá??ů jemně omačkávaly včetně toho, že ani z výroby nebyla většina střel bez mikrorýh a v 100% - ní ose. Tehdy se mi také z tuzemských celoplá??ů dařilo "vyrábět" na tehdejší dobu vynikající a tvrd?í lovecké střely (zbrou?ením cca dvou desetin mm tombakové ?pičky v ose rotující střely do tupého ku?ílku jemně odkrývajícího jádro střely).

Dnes se tyto vlivy u sportovních střel eliminují dutinkou v kolmo zakončené spičce čím? se při vysoké rychlosti vytvoří vztlakem na ?pici ten nejhlad?í "vzduchový" hrot.
Naposledy upravil(a) FOXCLEVER dne ned 25.11.2007, 10:08, celkem upraveno 1 x.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

Kdysi jsem o technologické nekázni ve f. S&B, při výrobě střel do .223Rem. psal, mám jich doma dost a nejsou k ničemu, SP jsem taky zkoušel v soustruhu... nejsou vycentrované, když jsem odvrtal olovo z přední části, tak začal být celkem slušný soustřel... FMJ mají pomalu každá jinou váhu... takže Vám nepomůže sebelepší zbraň... :lol: , střely do této ráže od S&B už nechci... používám Nosler Ballistic Tip... chodí v 50m do zálepky... na lov jsou zatím nejlepší a nevěřím tomu, že taková kvalita je jen u .223Rem. (55grs) a ne i u .222Rem.(50grs) ovšem pro potřebu lovu a střelbě do 50m to asi stačí... :wink:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Díky za va?e zkušenosti a rady...vyplatí se zainvestovat do kloudného střeliva....podle ohlasů a technických dat jsem dospěl k nejvhodnějšímu střelivu: Hirtenberger nosler BST
Hirtenberger sierra warminter
Hirtenberger solid base
Winchester balistik silver tip

Nevíte někdo,kde se dají koupit??? Sice jsem nikde Nenašel cenové relace....ale cena není až tak rozhodující,hlavně je sehnat.. :)
Jsem od Svitav
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Tak asi zkusím ty hiltenbergery akorát se nemůžu rozhodnout jaké.. :)
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Já 222 Rem mám a nějakou dobu byla na srnčí nevyužitá protože na srnčím jsem s poloplá?ti od SB měl nevyrovnané výsledky. Ne v přesnosti ale v ve značení, barvení a délce odbíhání od nástřelu. Někdy bez potí?í, ale stalo se mi že po dobré komorové plicní ráně mi srnec bez značení a jediné kapky barvy odešel 400m. O Použití těch celoplá??ů jsem toho slyšel dost ale nikdy jsem si to sám netroufl zkusit. Letos jsem si pořídil přebité se střelou Hornady SP 60 grs a zatím spokojenost (Srnec a srnče - oba pár kroků od nástřelu) Účinky jsou nafoceny v příslušném tématu. Hirtenbergery do 222Rem koupíte v Supře Praha viz. http://www.supra.cz/hledej.html?co=/HIRT .Já tam 2x kupoval Hirtenbergery do 270W a vždy jsem si s prodejcem dobře pokecal a byl velmi ochotný.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Marpie- Díky za info,při nějaké návštěvě prahy se tam podívám...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Zdravím vespolek. Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s přebíjením 222 Rem, chystám se přebíjet ji 55grs SP od Hornady a pokou?ím se najít co nejvíc přebíjecích dat. Mám už něco od Accurate i Vectanu, ale zatím žádnou zpětnou vazbu od nějakého "praktika", takže uvítám Va?e připomínky :wink:

P.S. Účel téhle ráže je pro mne celkem jednoznačný, mám ji v ZBK100 jako lehounkou šoulačkovou zbraň na škodnou (někdy v budoucnu Možná i na srnčí) při nožení krmení do zásypů, kulobrok s optikou se mi drobátko pronese :lol:
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

xHonza píše:Zdravím vespolek. Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s přebíjením 222 Rem, chystám se přebíjet ji 55grs SP od Hornady a pokou?ím se najít co nejvíc přebíjecích dat. Mám už něco od Accurate i Vectanu, ale zatím žádnou zpětnou vazbu od nějakého "praktika", takže uvítám Va?e připomínky :wink:

P.S. Účel téhle ráže je pro mne celkem jednoznačný, mám ji v ZBK100 jako lehounkou šoulačkovou zbraň na škodnou (někdy v budoucnu Možná i na srnčí) při nožení krmení do zásypů, kulobrok s optikou se mi drobátko pronese :lol:
Ahoj já přebité Hornady SP od loňska používám jen trochu tě??í tzn. 60grs. Já to ale nepřebíjím tak můžu jen poskytnout údaje o tom střelivu.

Nábojnice Remington chromovaná
Střela HORNADY 2270 60 grs SP
Prach ACCURATE 2015 .... 22,3 grs
Zápalka CCI BENCH-REST

Z praktických zkušeností (zatím jen srnčí na lišky mám nějak smůlu): 1 srnec viz zde
2x srnče viz zde a zde

Pak jsem ještě ulovil srnu na cca 40m kterou nemám nafocenou a ta zůstala v ohni po ráně na komoru (plíce).
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Marpie, díky za reakci. Účinky na tom srnčeti vypadají celkem kultivovaně, takže jsem rád že jsem do té 222 nakonec šel (byla to celkem výhodná koupě z likvidace ZB). Při výběru střely jsem chvíli taky přemýšlel o 60 grs, ale řekl jsem si že raději nebudu příliš experimentovat a vzal jen o 10% tě??í střelu než mají tovární SB. už se těším až příští týden vyzvednu matrice a začnu si hrát. Zatím jsem si z toho ZBK vystřelil jen jednou a pocitově to je skutečně mazlíček :wink:

Jinak pro všechny přebíječe si dovolím upozornit že SORTING, CZ zsatoupení HORNADY pořádá výprodej části sortimentu, takže SP střely se dají koupit s 30% slevou!

Zdraví Honza
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět