Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Michal_123 »

budoka píše: stř 06.12.2023, 20:45 Střela je skutečně FMJ žádný poměděný olovo atd., takže kvalita.
Poměděné střely jsou podle Tebe nekvalitní?
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Budě zdráv, 100 procentně funkční to u mě znamená, že to přebíjí, neseká se to, a lítá to přesně, nepoznal jsem rozdíl v přesnosti mezi továrnou a mýma nábojema, takže jsem absolutně spokojen, teď to jenom změřit a nalaborovat na tovární rychlost víc nepotřebuji.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

No nevím jak je to co se týče kvality s poměděnkama, ale továrna jsou FMJ, a to je pokud vím jiná technologie výroby, takže to co používá továrna bude podle mě větší kvalita. Poměděné střely co vím jsou považovány za olověné, i když je pravda, že některé poměděnky mohou mít silnou vrstvu mědi, že jsou skoro jako FMJ, ale tohle já neřeším jedu továrnu, to je podle mě nejvyšší kvalita. No ono ani nic jiného nezbývá protože FMJ střely 230gr nejdou s plochým nosem do 45acp jako poměděnky sehnat je jenom plast a ten se mi nelíbí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od dalas »

Konstrukce FP má primárně zabezpečit lepší stabilizaci střely a možnost použití v trubkovém zásobníku. Extrémem jsou střely WC jako terčové (krásné vyseknutí otvoru je jen sekundární vlastnost). Nečkej od celoplášťových střel FP nějakou výrazně větší schopnost prorazit lebeční kost. To, co vytváří destruktivní tlak je zejména změna vektoru hybnosti a plocha, která se této změny účastní (vektoru rychlosti za předpokladu, že hmotnost střely zůstane konstantní). Je to jen obyčejná fyzika. To procento případů, kdy bude výsledek rozdílný, bude velmi malé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Jo, asi to tak bude u střely 45 colt, ale proč by jinak většina loveckých nábojů do krátkých zbraní měla střelu FP. Citace z článku Anthony Fostera amerického lovce - plochý nos pomáhá střele proříznout si cestu srstí, tukem, masem a kostmi a udržuje střelu v přímé dráze. Plochý hrot také výrazně snižuje pravděpodobnost, že se kulka odrazí od lebky medvěda, i když ji zasáhne pod úhlem.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Radan »

Pořád si myslím že prostě ráže 45.ACP s pomalou, těžkou střelou je pro účely zastavit rozběhlé prase mimořádně nevhodná.
S vhodným střelivem na to bude vhodnější Luger. A úplně nejlépe 10 mm auto nebo 357 SIG :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Opětovně použiji citaci Anthony Foster -

Pro ilustraci. Znám dva lidi, kteří byli střeleni do břicha 9mm Parabellum FMJ a oba přežili bez vnitřního poškození. Kulatá hlava kulky jednoduše vytlačila všechny vnitřní orgány a tepny z cesty a vyšla ven, aniž by potřebovala více než jeden nebo dva stehy k uzavření ran.

Takže je to případ toho nejlepšího na konec. Vzhledem k tomu, že k útokům medvědů dochází zblízka, nepotřebujeme střelu s dlouhým dostřelem. To, co potřebujeme, je kulka, která zůstane v kurzu, pronikne hluboko, prořízne řádný kanál rány, aby zajistila, že medvěd rychle vykrvácí, pokud nepadne mrtvý, a nakonec se neodrazí od medvědovy lebky.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Michal_123 »

budoka píše: čtv 07.12.2023, 17:30 Budě zdráv, 100 procentně funkční to u mě znamená, že to přebíjí, neseká se to, a lítá to přesně, nepoznal jsem rozdíl v přesnosti mezi továrnou a mýma nábojema, takže jsem absolutně spokojen, teď to jenom změřit a nalaborovat na tovární rychlost víc nepotřebuji.
Jo, jsi nadšený začátečník ve střelbě i přebíjení. To je dobře. Spokojenost je vnitřní pocit a zkušenosti přijdou, pokud budeš střílet a vůbec dělat prakticky to, o čem píšeš.

Ale měl bys to napsat takhle, aby Tě bylo možno brát vážně:

Koupil jsem pár střel a povedlo se mi je nalaborovat tak, aby střílely bez zádržek, nebo jiných závad.
Přesnost nedovedu dobře posoudit, protože moje střelecké schopnosti mi dovolují střílet na 15m.
Nicméně na tuto vzdálenost jsem nepoznal rozdíl v přesnosti proti továrním nábojům.

O rozdílu mezi klasickými FMJ střelami, vyráběnými lisováním a poměděnými střelami, nebo olověnými střelami mazanými do drážky nevím vůbec nic, ale tak nějak přece jenom víc věřím těm FMJ. Sice je to možná blbost, ale já to tak cítím.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Tahle to není a ty taky nemáš úplnou jistou, FMJ kovový plášť zabraňuje deformaci střely v cíli, což při prorážení lebky potřebujeme. Jinak jak chceš, nemám s tím problém :D .
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Michal_123 »

Co přesně z toho, co jsem napsal neplatí?
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Myšleno na ten rozdíl mezi FMJ, že je to možná blbost, že jí věřím víc, atd., ale blbost to není, poměděnka je furt v přebíjení brána za olovo, i když pokovená, kdežto to FMJ je vyrobená úplně jinak. Myšleno na komerčně vyrobené poměděnky. Kovová vrstva některých poměděnek se může po výstřelu v závislosti na dopadové ploše i rozpadnout, což se ti u FMJ nestane. Prostě některé poměděnky jsou měkké.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od dalas »

Není to tak úplně pravda. Uvědom si, že plášťované střely mají jádro vesměs z měkkého olova. Naproti tomu u olověných střel se používají slitiny olova, kde legurou bývá cín, nebo antimon a jsou daleko tvrdší jak čisté olovo. To pomědění je jen úprava kluzných vlastností, aby nebylo nutno používat mazadla.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od lovec »

dalas píše: pát 08.12.2023, 18:11 ... Naproti tomu u olověných střel se používají slitiny olova, kde legurou bývá cín, nebo antimon a jsou daleko tvrdší jak čisté olovo...
Presne tak. A preto sa používajú vo výkonných revolverových kalibroch olovené "hard cast" strely (Buffalo Bore, Steinel, Lost River, Grizzly a milión ďalších).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od lovec »

budoka píše: pát 08.12.2023, 12:16 Tahle to není a ty taky nemáš úplnou jistou, FMJ kovový plášť zabraňuje deformaci střely v cíli, což při prorážení lebky potřebujeme. Jinak jak chceš, nemám s tím problém :D .
Plášť strely ničomu takému nezabraňuje... :lol: Tieto strelky sú každá jedna zdeformovaná a ani jedna nešla cez lebku. Zase tu šíriš svoje fantazmagórie, ktoré kolidujú s praxou.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

For dalas
Jo, ale mám taky pravdou, protože jsou pomĕdĕnky různých kvalit.

for lovec
Ty seš, trochu mimo mi se tady bavíme o pomĕdĕnkách na přebíjení a ty tady vytáhneš Hard cast monolitickou střelu.
Zamčeno