Bude v ČR povolen lov lukem ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od miso243 »

Väčšinu otázok ľahko zodpovie trochu "googlenia". Čo sa týka výkonu spravidla sa predpisuje min. náťahová sila a prípadne rozmery hrotu. 100 m vzdialenosť je irelevantná, odporúča sa strieľať do max 30-35 m. Najdôležitejšie ale je, že kto lukom loviť nechce tak nemusí. Tí čo chcú by ale mohli. Ak to ale bude prebiehať tak ako u nás odporcovia nemusia mať strach. Lov lukom vo voľných revíroch sa naposledy už bral ako hotová vec. Kamarát, čo to riešil po výboroch v parlamente, mi ale povedal,že by som sa divil na aký odpor a nepochopenie to narážalo. A tak to aj dopadlo.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Porpoise »

Podle mě to bude absolutně okrajová záležitost týkající se (zatím) velice úzkého okruhu lidí. Většina hospodářů vás s lukem požene sviňským krokem a povolenku na to nedá. Bude to otázka poplatkových lovů a obor. Zcela marginální záležitost a netřeba to označovat za ohrožení mysliveckých tradic. Buďte rádi, že se jednou něco povoluje a nezakazuje :D (viz. olovo).
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od tonny »

Haluziak, ono záleží jak se to vezme. Záleží, kdo a jak to bude chtít řešit. Ano, šíp není náboj ale jedná se o usmrcení a měl by být nějaký přiměřený ekvivalent. Pracovně používám normy a zákony (sice v elektrotechnice) ale není to jednoznačné. Kdyby někomu o to šlo se soudit, musely by se změnit zákony, na to ale vláda nikdy neměla čas, hlavně že si platí spoustu poradců ap. Ale rozumím, dopadne to jak noční vidění se světlem oproti digitálu a termovize a je klid. :) To ostatní podobně, nůž je také zbraň a všude nemůžeš mít různě dlouhý, nemyslím jen u nás.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Radan »

Střílet lukem člověka, který to umí jsem viděl jednou v životě při ukázkách na hradě Sovinec. Střílel jak klasickým, tam kladkovým lukem. Terč měl ve vzdálenosti cca 25 m, na něho připínal klasické pistolové terče s černým středem. Dobré 2/3 zásahů měl v černém, a když netrefil černý střed tak měl zbytek šípů plus mínus do 3*. Ale více než přesnost střelby mě překvapila rychlost a energie, s jakými šípy létaly, to byl opravdu mazec :!:

Od té doby věřím, že při správném/kvalitním vybavení a odpovídající úrovni střelby může být lov lukem plnohodnotnou loveckou disciplínou.

Myslím si že pokud to povolí, nestane se z toho nikdy masová záležitost, podle mě to bude okrajová věc pro užší skupinu lovců.

Na YouTube jsou stovky videí z celého světa, kde se běžně loví lukem zvěř typu divočák, warthog, medvěd atd... Jsem pro, ať to už oficiálně schválí a povolí, i díky lovu lukem se řady lovců/myslivců můžou rozšířit, celkově to myslivost zase o někam o kousek posune...
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od xHonza »

Verim ze to muze byt zajimava varianta pro ty myslivce, co z nejakeho duvodu prisli o zbrojni prukaz :lol:
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od tonny »

Dostal jsem do schránky výtisk 100 let myslivecké jednoty a na straně 48 je malý článeček "klub lovecké lukostřelby - zpět ke kořenům lovu", je to pod ČMMJ a vznikl 1. 1. 2019 sjednocením dvou stávajících klubů (ČSLL a CBA). Dále se píše, předseda klubu Alexandr Vrága se v roce 2014 stal mezinárodním instruktorem s možností udělovat mezinárodní loveckou licenci IBEP, která je jakýmsi "zbrojákem" na luk.

Takže odsud vítr věje a je proto potřeba to u nás zlegalizovat. Alespoň že tak, pokud to projde, nebude moci lovit lukem kdo chce, jestli to správně chápu. To potom mohou povolit i lov krátkou palnou zbraní, pokud se pár lidí najde a nějak hezky to pojme, nejlépe pod záštitou ČMMJ.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od palkopal »

Kdysi kdesi to vysvětloval Figi, že je to taktika ČMMJ - že se tomu asi neubráníme a že bude lepší, když to bude pod kuratelou ČMMJ, než aby to byla iniciativa někoho jiného.
Ono by ze strany státu možná stačilo, aby šípy s loveckým hrotem bylo možné prodávat jen na lovecký lístek či nějakou licenci podobnou zbrojáku. Typnul bych si, že k něčemu takovému to směřuje.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Radan »

No ale co je na tom špatně? CMMJ je nejvyšší orgán, je logické že to chtějí mít pod sebou.
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od palkopal »

Nic.
A ČMMJ orgán není.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Porpoise »

palkopal píše: úte 18.4.2023, 10:38 Kdysi kdesi to vysvětloval Figi, že je to taktika ČMMJ - že se tomu asi neubráníme a že bude lepší, když to bude pod kuratelou ČMMJ, než aby to byla iniciativa někoho jiného.
Ono by ze strany státu možná stačilo, aby šípy s loveckým hrotem bylo možné prodávat jen na lovecký lístek či nějakou licenci podobnou zbrojáku. Typnul bych si, že k něčemu takovému to směřuje.
On to někdo psal, že ty hroty mají být evidované. No snad někoho nenapadne, aby každý šíp měl svůj průkaz zbraně. :D
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Původní myšlenka byla, že bowhunter by obdržel číslo, kterým by si musel označit shaft šípů. Nevím ale jak je to teď, z KLL jsem odešel před lety. Každopádně Vrága to chtěl koncipovat tak, aby u nás musel mít bowhunter IBEP a KLL by mělo monopol na jeho vydávání pod ČMMJ.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Pokud jde o nějaké normy, tak ve světě se obvykle vyžaduje určitá minimální nátahová síla luku, popřípadě celková váha šípu. To by bylo na delší debatu, ale dává to určitou záruku terminálního efektu. Někde se koukají i na hroty fix vs. mechanic.
Mainstream to nikdy nebude a třeba v okolí zástavby bude praktičtější nějaký subsonický speciál s tlumičem. Luk je spíše o vyšším loveckém prožitku spolu s pro někoho etickou složkou (zvěř má vyšší šanci). Pokud se to ale udělá dobře, střelec pravidelně trénuje, dodržuje určitá pravidla, jako nepřekračovat maximální vzdálenost a střílet jen na jistotu, tak je to dosti účinný a spolehlivý lovecký způsob. O vyšším utrpení nemůže být řeč. Důkladně se to zkoušelo, viz tuším dánská studie před tamní legalizací bowhuntingu.
Já osobně tahám skládací luk do zahraníčí (kde trávím většinu roku), protože se to dá převážet bez povolení, vždycky se najde nějaké místo kde se dá potrénovat, což je pro mě koníček a když se pak dostanu někam, kde se dá lovit, tak jen našroubuju lovecké hroty.
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od fordik »

Když to tady tak čtu, roste ve mě neodbytný pocit, že tady vznikne legislativně-buzerační paskvil s monopolním postavením "klubu lovecké lukostřelby". Osobně proti lovu lukem nic nemám. Na netu jsem viděl dost videí a proti účinku nikdo soudný nemůže říct vůbec nic, ale krapet se děsím toho, co naši zákonodárci vymyslí.
Nezbývá než doufat.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od palkopal »

Snad ne. Povinné členství nařídit nelze a přenést pravomoc na ČMMJ také ne.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

fordik;

Také z toho mám obavu, smrdí to monopolizací. Nařídit členství v KLL asi nepůjde, ale problém je, že Vrága je v současnosti snad (jistý si nejsem bowhunterská komunita u nás, to zdaleka není jen KLL) stále jediný v ČR, kdo má IBEP instruktora a může vydávat certifikace. Samozřejmě se dá vyjet do zahraničí a udělat si IBEP tam, ale to je přinejmenším problematické a nákladné. Na druhou stranu nemůžu Vrágu nařknout že by to snad dělal pro prachy. Zadarmo ten kurz sice není, ale jsem přesvědčen, že zájemců nikdy nebude tolik, aby se na tom dalo nějak zbohatnout. Ten IBEP navíc rozhodně není špatná věc. Když nic jiného, tak to pustí dál jen ty, kteří opravdu důkladně a dlouhodobě trénovali střelbu a mají tedy alespoň nutný technický základ pro etický odlov. Rozhodně lepší možnost, než aby si ČMMJ vypracovala nějakou vlastní metodiku zkoušek. IBEP funguje a je mezinárodně uznávaný, ačkoliv to není tak jak tvrdí v KLL, že je IBEP nutný předpoklad pro možnost lovu v zahraničí. Na poplatkových lovcích je to vyžadováno jen v několika státech (pravda, jedním z nich je Slovensko jestli se nemýlím).

S legalizací lovu lukem se bojím hlavně toho, že jednoho dne nějaký bowhunter chybí a zvěř "jen" postřelí. To se prostě v určitém promile případů stane i u pušky a tak i u luku to bude jenom otázka času. Opravdu věřím, že chybovost nebude větší, ale to postřelení je pak daleko, řekněme vizuálně výrazné. Asi si dokážete představit jak se média udělají na tom, když někdo vyfotí divočáka se šípem v zadku. I přes tohle riziko jsem ale rozhodně pro legalizaci, mělo se to u nás zavést už dávno.
Odpovědět