Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od haluziak »

budoka, už si někdy střílel z 10mm auto? Já jen že i FBI a že toho natrénují docela dost oproti PSR nebo PČR ustoupila od 10mm auto, protože to její agenti nezvládali a netrefovali.

To že je voják taky nemusí nic znamenat dokud nevíme k jakému útvaru patřil. Taky co vím tak se primárně střílí dlouhá, ta krátká je spíš do počtu (pistole vojákovi slouží k tomu aby se s ní probojoval ke své pušce).

Sám jsem z .45ACP přešel na 9x19 za první s ní nastřílím rychleji, za druhé druhé přesněji a za třetí levněji :)
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Michal_123 »

Tak jsem zaslechnul informaci, kterou nedokážu potvrdit. Ale je ze Slovenska.
Údajně toho medvěda zasáhla jediná střela. A byl to náboj 9mm Luger.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

for Haluziak

Tak z 10mm jsem nestřílel, celý život střílím z 9mm pistolí, ale mám střelivo do 45 ACP výkonově na úrovni 10mm auto, toto budu v nebližší době testovat, pak budu referovat. Co se týče trefování se z 10mm auto na Alijašce někteří přecházejí od 44 magnum na tuto ráži, je to tam teď dost v oblibě hlavně jako poboční zbraň proti medvědům, takže to bude spíš o individuálních schopnostech jednotlivce. Nezlob se já bych si na medvěda nevzal 9mm, ani jako záložní zbraň k poboční pistoli, 45 acp je podle mě minimum, také je to na Alijašce u pistolí nejprodávanější ráže, proč asi? Jinak u toho FBI, co jsem četl, tak je tam více důvodů proč přešli na 9mm u 10mm to může být i penetrace, cena náboje, atd., oni totiž někteří dnešní rekruti nejsou schopni některé zbraně ani natáhnout a nezvládají zpětný ráz.
To, že toho medvěda skolil jednou ranou z těch 12, což nevylučuji, když se dobře trefil např. do oka atd., není potvrzené, zatím se to objevilo jenom jako výkřik v diskuzi pod článkem.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od cobaj »

Rekl bych ze ,,vykriku,, tu je opravdu dost, ale pokud je pravda, ze to byl 9 Luger pak zatim jedina pravda minimalne pro Slovensko je ta, ze skore 9 Luger x medved je 1-0. A to at ma statisticky jakoukoliv vypovidajici hodnotu znamena 100% uspesnost te devitky. Borec zije, medved to ma za sebou. V tvem pripade by to bylo obracene. 9tka by zustala doma na stole jelikoz takovou hracku by jsi si nevzal ani jako zalozku. A medved by te mel doslova ,,plne zuby,, :lol:
M.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

haluziak píše: pát 21.7.2023, 8:57 budoka, už si někdy střílel z 10mm auto? Já jen že i FBI a že toho natrénují docela dost oproti PSR nebo PČR ustoupila od 10mm auto, protože to její agenti nezvládali a netrefovali.

To že je voják taky nemusí nic znamenat dokud nevíme k jakému útvaru patřil. Taky co vím tak se primárně střílí dlouhá, ta krátká je spíš do počtu (pistole vojákovi slouží k tomu aby se s ní probojoval ke své pušce).

Sám jsem z .45ACP přešel na 9x19 za první s ní nastřílím rychleji, za druhé druhé přesněji a za třetí levněji :)
Mě by jenom zajímalo, odkud cerpas relevantní info kolik toho ve střelbách natrénuje PČR, PSR a kolik FBI 😄
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od haluziak »

PSR od taty a kamose, PCR od kamose, FBI z netu ;)

Vim o dobe kdy meli prislusnici u nas v Dubnici 2 krabicky na rok. U taty v base dokonce jen jednu a nedelam si iluze, ze pokud nejde o prvosled nebo zasahovku, ze toho maji o moc vice.
Jeden pan v New Hapshire mi v roce 2014 rikal, ze kdyz ma jejich oddeleni strelby tak tam nechaji cca 500 naboju na jednoho do cehoz se nepocitaji hodnocene polozky a prislusnik se musi ucastnit minimalne dvou streleb v roce.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

Tak pistole ráže 10mm Auto opravdu není pro každého, že... :mrgreen: Viz obrázek z netu:

Obrázek
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

for cobaj

No, myslel jsem to tak, že bych si vzal jako tu záložku něco silnějšího než 9mm luger, protože ta má fakt nedostatečný stop efekt a nemíním svůj život svěřit něčemu čemu nevěřím na 100 procent. Takže jako tu záložku taky tu 45acp minimálně nebo něco silnějšího. Všimni si, že i v tomto případě medvěd odběhl, co kdyby pokračoval v útoku, 9mm prostě nemá ten stop efekt, proto se v medvědích zemích doporučuje minimálně 45acp.

Našli jsme čtyři případy, kdy byly pistole ráže 9 mm použity k obraně proti medvědům. Všechny byly úspěšné.

1. Aljaška, ruská řeka, grizzly nabití rybáři, 9mm 17. srpna 2002

Pak se ale medvěd otočil, podíval se na Brennera a vrhl se, řekl Lewis, který v sobotu vyslechl všechny tři muže.

Brenner dvakrát vypálil do středu mohutného tvaru, který se blížil ke vzdálenosti čtyř nebo pěti stop. Prasnice, odhadovaná na 400 až 450 liber, šla dolů. Brennerová jí pak do hlavy zasadila další tři kulky.

Použil 9 mm poloautomatickou pistoli. Lewis řekl, že taková zbraň nízké ráže obvykle nemá dostatek úderu, aby zabila medvěda. Brenner však nabil pistoli celokovovými kulkami, které pronikly do životně důležitých orgánů medvěda, řekl.

2. Medvěd nabitý John Tiebohl, 9 mm, 31. srpna 2004 Bachelor Gulch, Colorado

BACHELOR GULCH – Střelba medvěda z 31. srpna v Bachelor Gulch stále rezonuje mezi obyvateli luxusní enklávy. Coloradská divize divoké zvěře pokračuje ve vyšetřování incidentu, při kterém majitel domu John Tietbohl zastřelil a zranil medvěda před svým domem v Daybreak Ridge. Tietbohl policistům řekl, že se medvěd snažil dostat do jeho domu, a pak na něj zaútočil, když večer nastupoval do auta. Tietbohl, který měl u sebe pistoli ráže 9 milimetrů jako poboční zbraň, aby se ochránil před medvědem, zastřelil a zasáhl zvíře, které zanechalo stopu krve, když uteklo. Dříve toho dne bezpečnostní důstojníci Bachelor Gulch opakovaně stříkali pepřový sprej na medvěda poblíž Tietbohlova domu, ale zvíře zůstalo poblíž. Medvěd také údajně vklouzl do Tietbohlovy garáže ve dnech předtím, než byl zastřelen.

3. AK: Průvodce zabíjí útočícího grizzlyho pomocí 9mm, červenec 2016

V posledním červencovém týdnu roku 2016 použil Phil Shoemaker pistoli ráže 9 mm, aby zabil grizzlyho, který ohrožoval jeho klienty i jeho samotného. Fungovalo to.

4. Bowhunters, Spray Failed, 9mm, Grizzly October 2017, svědectví ze dvou zdrojů, Todd Orr, a Eye-witness, Beaver Creek, MT.


Vyzpovídal jsem oba zdroje. Útok byl nahlášen časopisu Fish and Game, ale nebyl publikován.

Bylo na konci dne a stmívalo se. Dva lovci luků se vraceli z lovu lukem. Oba měli medvědí sprej a pistole. Dohodli se, že pokud budou donuceni se bránit, jeden použije sprej, druhý podpoří sprej svou pistolí.

Samec grizzly několikrát zaútočil a zablokoval jim návrat do tábora.

Varovné výstřely byly vypáleny do vzduchu z pistole ráže 9 mm. Medvěd utekl a pak se vrátil. Medvědí sprej byl použit, ale pouze 10 stop do lehkého protivětru a nedosáhl medvěda. Medvěd se nerozpojil. Pořád se to vracelo a přibližovalo. Agresivní medvěd byl nakonec zblízka zastřelen pistolí ráže 9 mm. Utekl. Zpráva byla podána organizaci Fish and Wildlife a medvěd byl nalezen mrtvý následující den. Očitý svědek se domnívá, že to byl jeden výstřel do hrudi medvěda.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

for cobaj,

tady to máš v prvním případě bylo použito nestandartní střelivo, pravděpodobně buď s celoocelovou střelou nebo vojenské s ocelovým jádrem, takže tohle nepočítám.
Pouze v jednom případě můžeme konstatovat, že medvěd zůstal ležet na místě. V dalších dvou případech medvěd z místa utekl a byl nalezen až následující den, takže pro obránce štěstí, že medvěd nepokračoval v útoku. Takže podobné případy jako teď na Slovensku, z čehož vyplývá o čem jsem psal, 9mm má nedostatečný stop efekt.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od palkopal »

Viděl bych to tak, že medvědice nepřežila, protože nevěděla, že devítka nemá dostatečný stop-efekt.
Amen.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

Tak 12 výstřelů na likvidaci cca 100 kg medvěda je opravu mnoho, když ještě odešel, je třeba si uvědomit, že jde o život, kdyby pokračoval v útoku a neutekla mohlo to dopadnout jinak. Netvrdím, že 9mm nezlikviduje medvěda, ale otázka je jak efektivně pro bezpečnost obránce.

Znovu postuji vyjádření vyšetřovatele, ke zbrani 9mm

Použil 9 mm poloautomatickou pistoli. Lewis řekl, že taková zbraň nízké ráže obvykle nemá dostatek úderu, aby zabila medvěda. Brenner však nabil pistoli celokovovými kulkami, které pronikly do životně důležitých orgánů medvěda, řekl.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od cobaj »

Stale resis hodnoty TKO a spoustu teorii z internetu. Na druhou stranu vyzdvihujes jeden pripad kde meli byt pouzity strely ,,bez expanze,, ocelove jejichz TKO je na urovni tupe tuzky.
At u sebe budes mit cokoliv, budes potrebovat take kus toho stesti. Jinak budes mit to druhe: ,,smulu,, a medved te stihne nacit a mozna i dokoncit i s prostrelenym srdcem strelou s kulovnice s TKO nasobne vyssim nez z nejake .45 ACP.
Nosim primarne kvuli nejnebezpecnejsimu zvireti na svete. Tomu prizpusobuji vse. Delam v tom kompromisy. Musim. Kazdy musi. Vaha, velikost, kapacita, ovladatelnost, ucinek strely,................
Pokud uz se dostanu do konfliktu s nejakym mene nebezpecnym zviretem jako je treba medved, budu muset doufat ze to staci. Stacim pouzit, trefim se, trefim se do spravneho mista, bude to fungovat, neupadne na mne plnymi 600kg pri dobrem zasahu,...???.......atd.
O pripadu toho vime malo. Placame tu sve teorie a v podstate to to muze vyznit tak, ze to mel udelat jinak - mel mit .45ACP a ne 9Luger. Jenze on zije.
Zamyslel jsi se nad tim, ze resil take nejaky kompromis? Treba velikost a nositelnost zbrane? Mozna kdyby mel velkou tezkou .45 tak by ji ten den nechal doma, nebo by si ji pri praci odlozil na parez aby mu neprekazela,.........? Pri stejne velikosti by mohl mit cca o 1/3 mensi kapacitu zasobniku. Mozna ta jedina strela v medvedovi byla ta 12cta vystrelena? Chapes?
Uz jsi nekdy zabil zvire o vaze cca 500kg kulovnici? Muzu ti prisahat, ze pokud tomu zvireti od ktereho jsi vzdalene treba tech 10m prvni ranou nevystrelis mozek z lebky nemas absolutne zadnou jistotu, ze te nestihne dokoncit. A tim myslim cimkoliv nositelnym na rameni vcetne tropickych razi. Ne jen smudlou .45 ACP
Jedina skutecna dulezita informace k tematu obrany proti medvedovi kratkou zbrani je - nosit
M.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od vava »

Dovolil bych si pár poznámek ...

1) konkrétní případ 12 výstřelů a medvěd na SR ... skutečně až pitva ukáže kolika ranami, kam a jak byl medvěd zasažen. Jestli byl zasažen mkozek (asi ne), srdce, plíce, játra nebo další důležité orgány. Každý případ také obrany proti medvědovi bude VŽDY záviset na konkrétních podmínkách, a jednou z těch zásadních bude stav medvěda, jeho aktuální "nasranost", potřeba chránit mláďata, atd. což bude podle mne velmi rozhodující. Všichni známe případy kdy divočák po průstřelu komnory/srdce uběhne ještě 50 i více metrů.

2) záložní zbraň ... no ono v každé zemi je to posuzováno jinak. Na Aljašce v divočině to (asi) bude záložní pistole/revolver k pušce, ve městě malá pistole k velké, atd. Takže zevšeobecňovat je nesmysl.

3) 9 Luger / 45 ACP / 10 Auto .... to je na delší povídání ... ale k zabití medvěda či jiného velkého kusu potřebuji, aby se střela dostala k těm životně důležitým orgánům, takže průraznost bude velmi důležitá. A tady je na tom 9 Luger dobře, rozhodně líp než 45 ACP (obě mám, mohu posoudit). 45 ACP má vybnikající zastavující účinek ... ale na člověka, a tam potřeba tolik průraznosti není. 10 Auto splňuje oba požadavky a proto je tak (vedle 41 a 44 Magnum) lovci v divočině vyhledávaná. 357 Mag a 9 Luger+P mají podobnou půraznost. U těch 9 ráží (357 je prakticky 9 mm) je nutné pro lepší zastavující účinek použít střelu JHP nebo podobnou ( u nás známou jako střela se zvýšeným ranivým účinkem). Stručně řečeno .. pro zabití medvěda potřebuji (kromě štěstí) oboje průraznost i expanzivitu střely.

4) průbojné střelivo ... v USA/Kanadě je naopak vůči našim zemím "armor piercing" střelivo zakázání nebo "kontrolováno ...https://www.atf.gov/file/137951/download ... naopak střelivo se zvýšeným ranivým účinkem je v každém obchodě volně. Američané často v souvislosti s tímto používají jinou terminologii a trougl bych si říci, že (ten strašný překlad) celkovovoé střely mínil skutečně FMJ střelu, balistické srovnání FMJ vs JHP ukáže rozdíl v průraznosti. Jinak na Cabelas (jeden z nejrozšířenějších sítí prodejen USA/Kanada ) nabízí v ráži 10 Auto střelivo na obranu proti medvědovi (jasně že to je marketing ...) střela JHP 200 grain/1185 ft/sec. Tady je výběr munice 45 ACP, +P, 9 Luger+P a 10 Auto.

5) u člověka který nosí v divočině "záložní pistoli" 10 Auto předpokládám, že něco v gtréninku nastřílí a jeho zvládnutí zbraně bude velmi podobné, neli lepší, našemu průmněrnému střelci s 9 Luger (bez toho +P - kdo si to vyzkoušel, ví rozdíl).

Suma sumárum ... v ČR, SR se asi nebudu tahat s 10 Auto (teda já ne), protože pravděpodobnost setkání s medvědem je (u mne) menší, ale pokud bych žil v tét oblasti, tak bych to určitě hodnotil jinak a jako lesník bych, když nemám pušku "tahal" Glocka 20.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

for Cobaj

Souhlasím, že vždycky potřebuješ to štěstí při umístnění střely, já jsem nepsal nic o tom, že by měl mí 45acp, psal jsem o mě, že já bych tam nevlez bez 45. Jinak já tu 9mm nezpochybňuji, pro mě za mě, ať si třeba někdo nosí 7,65, je to každého volba. Já mám holt jiný pocit někdo se cítí v bezpečí s 9mm někdo třeba s 10mm auto. Já nikomu nic nevymlouvám ani nic nenutím, ale to, že má 45acp větší stop efekt je prostě fakt a není to vyzkoušeno pouze na lidech, ale jsou to zkušenosti lovců z USA, kde je v některých státech povolen krátkou, třeba na divokých prasatech, atd., kde prostě ta 45acp funguje líp než 9mm. Jinak souhlas hlavně, že nějakou pistoli měl.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od fary »

Odpovědět