Kam zařadit střely jako vz.82

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od vava »

Poli, díky za navedení na cestu ...

Náboj 9x18 Makarov a náboj vz. 82 české výroby jsou skutečně rozdílné ... to jsem nevěděl ...
https://www.rucevzhuru.cz/technika/5-sr ... vz-82.html

a už ani nemuknu o 82 v tomhle vlákně :-)
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

vava píše:...nějak si neumím představit, že by celá střela byla z oceli...
Jak sis sám přečetl, nebyl to ogivál z homogenní oceli, ale spečený z ocelových pilin. :) Pokud si to s odstupem času ještě pamatuji správně, tak ta střela mimo ocelových pilin obsahovala i nějaké pojivo (pryskyřici). Jinak v oblasti výroby munice není idea použít k výrobě střel ocelový odpad z obrábění novinkou. Když ke konci války mlela 3. říše z posledního a nedostávalo se jí surovin pro válečný průmysl, začali také vyrábět např. náboje 9mm Parabellum (dnes označované 9mm Luger) se střelami ze spékaných ocelových pilin. Akorát že se používaly ve standardních zbraních s klasickým drážkovaným vývrtem, ze kterého poměrně rychle vytvářely vývrt takřka hladký, což znamenalo výrazné zhoršení přesnosti a životnosti zbraně. Ale oni holt tou dobou už nepočítali ani s dlouhou životností vojáka, který byl takovou zbraní vyzbrojen...
[Konec historické vsuvky. :mrgreen: ]
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

Je to homogenní ocelová střela z ocelových pilin a při spékání se nepoužívá jako pojivo pryskyřice, ale opĕtovnĕ kov obvykle s nižší teplotou tavení. Takže celoocelová :wink: .
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

Jen pro osvětlení každý není strojař, takže nemusí mít povědomí o výrobě této střely, to že je střela vyrobená z ocelových pilin neznamená, že vezmu piliny ze soustruhu a jen, tak je slisuju. Střela je vyrobená technologii výroby, která se nazývá prášková metalurgie, což je docela složitá technologie. Hodně zjednodušeně, postup výroby je takový, že se piliny nejdřív drtí, pak melou, až je z nich prášek, lidově řečeno na prach. Do tohoto prášku se mohou přidávat různé tzv. legující prvky, podle toho jaké chci, aby měl výsledný materiál vlastnosti (např. tvrdost). Podle toho jaké má prášek lisovací vlastnosti se do něj dále přidávají pojiva v případě oceli jsou to kovy, které přispívají k zdokonalení spékacího pochodu. Obvykle se při spékání částečně nebo zcela roztaví, takže spékání probíhá za přítomnosti kapalné fáze. Jak jsem uvedl výše je to, ale hodně zjednodušené.
Jinak nevěřte pohádkám a mýtům, že něco nefungovalo atd., náboje s touto střelou fungovali a fungují zcela spolehlivě, samozřejmě ve spojitosti s na toto střelivo určenou zbraní.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od lovec »

Ako jediný autor pohádok a mýtov si sa tu prezentoval len ty. :wink: :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

budoka píše: sob 29.7.2023, 7:18 Jen pro osvětlení každý není strojař... ..Jinak nevěřte pohádkám a mýtům...
Člověče budoko, zrovna já byl kdysi dávno původní profesí strojírenský technolog, ale přesto tady nehodlám kolegy prudit rozsáhlými obecnými teoriemi na téma práškové metalurgie, protože přesný postup výroby 9mm střely vz. 82 neznám. :idea: Nevím tedy, jaký základní materiál používali, jakým způsobem z něj připravovali prášek a o jaké hrubosti, stejně tak nevím, s jakou teplotou a tlakem pracovali, zda a jaká pojiva používali (existují i nekovová) a nevím ani, jakým způsobem vyřešili obvyklé rozměrové smrštění, které po slinování nastává. Ty přesný výrobní postup střely vz. 82 také neznáš, ale přesto vlastně všechno víš, že? :roll:
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od bon »

budoka píše: pát 28.7.2023, 12:48 Je to homogenní ocelová střela z ocelových pilin a při spékání se nepoužívá jako pojivo pryskyřice, ale opĕtovnĕ kov obvykle s nižší teplotou tavení. Takže celoocelová :wink: .
homogenní ocelová střela z ocelových pilin do kterých se přidává jiný kov, takže celoocelová :roll: Proti tobě je Božena Němcová břídil :lol:
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od FrantaB »

Nejenom Božena Němcová...
Jednu tuhle střelu jsem našel. Zástřel ve stromě. Našel jsem ji tak, že půlka byla v jednom poleni a půlka ve druhém. Řezal jsem ruční rámovkou. A fakt jsem si nevšiml, že řežu něco jiného než celkem slušně mineralizovaný dub.
"Homogenní" je hřebík. Ten jsem poznal naprosto jednoznačně. Ale tohle vůbec.
A jen tak pro srandu, do některých prášků pro metalurgií se opravdu přidávají pryskyřice-mají vyšší tepelnou roztažnost, takže pomáhají s řešením toho smršťování-pomáhají vyplnit kokilu. Něco vyhoří a zůstává po nich jemně porézní mikrostruktura. Na jádro celopláště to nevadí, ale k vlastnostem "homogenního" materiálu to má daleko a "monolit" to není ani ve snu :mrgreen:
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Už za Hitlera dělali do devítky Lugera s podobnou střelou. Mám několik válečných devítek s ocelovou lakovanou nábojnicí a podobnou střelou vyráběnou nějakou práškovou metalurgií . Dokonce staré jatečné náboje vyráběné v SB byly s ostrou střelou vyrobenou z nějakého zinkového spečeného prášku.
Dnes se podobné střely používají do pistole Makarov s polygonním vývrtem hlavně. Asi nějaká zkouška pro úspory surovin...
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od beskydak »

Četl jsem tohle vlákno s pobavením :D Osobní zkušenost s medvědy a vlky v revírech mám :shock: Do vývratu jsem šel až s práškovou metalurgií :lol: Budoku, chápu co jsi narychlo našel na netu, ale prášková metalurgie je docela drahá záležitost, třeba na nože OK, ale na střely nevím nevím. Výroba ze spékaných ocelových (železných) pilin měla primárně snížit náklady. Jak to asi bylo najdeš třeba na fóru střelectví …..
Pro ty co nevědí, vz.82 je náboj, který má střelu vyrobenou spékáním ze železných pilin a pro celou ČSSR ji vyráběla nějaká firma v městě Dolný Kubín na Slovensku a náboj kompletoval SB ve Vlašimi. No a protože ČR jednoduše přešla po rozpadu ČSFR na klasický FMJ u Makarova, tak tu nikdy nebyl problém.
Slováci ale trvali na tom, že náboj vz. 82 musí mít střelu z železných pilin a tak je ta firma z Dolného Kubína vyráběla.
Výrobní postup vypadal tak, že se smíchali železné piliny s pojivem, vylisoval se tvar střel a střely se pak upekli v peci na nějakých 200-250 stupňů. Nakonec se omleli v bubnu a dodávali se na laboraci.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

beskydak píše: úte 01.8.2023, 20:21...Výrobní postup vypadal tak, že se smíchali železné piliny s pojivem, vylisoval se tvar střel a střely se pak upekli v peci na nějakých 200-250 stupňů. Nakonec se omleli v bubnu a dodávali se na laboraci.
Takže jsem si po těch letech tu informaci ohledně nekovového pojiva pamatoval dobře, jen jsem neznal přesný výrobní postup. Takto popsané to dává smysl, prostě do formy lisované obyčejné ocelové piliny (pravděpodobně z měkké oceli), smíchané s nekovovým pojivem, které se následně za poměrně nízkých teplot vytvrdí v peci.

PS: Když už se toto "důležité myslivecké" téma konečně vyjasnilo, tak doufám, že tu ten rádoby všeznalý internetový teoretik, který si mimo jiné z materiálu 9mm střel náboje vz. 82 vyfabuloval téměř slinuté karbidy, nebude s jeho obvyklým fanatickým zápalem zahlcovat vlákno dalšími nesmysly... :roll:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od dalas »

Předpokládám, že tohle střelivo bylo pouze pro služební účely a nikdy CIPovou značku nevidělo, nebo se mýlím?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

for. Šumavák

Fakt se tomu musím smát pryskyřice se používají jako pojivo u jiných materiálů, nikoliv u oceli :|, u které se používají kovové pojiva a ty teploty spékání jsou podstatně vyšší než 250 stupňů, střela je prostě s homogenního materiálu, i kdyby si stavěl na hlavu. Nechci se tady pouštět do vysvětlování technologických postupů, ale zase hodně zjednodušeně toho pojiva je tam hodně málo zrna mohou mít velikost např. 0,02 až 0,1mm, atd.

for dalas

Podle českého zákona o střelných zbraních a střelivu však náboj vz.82 patří mezi střelivo zakázané (skupina A).

Jinak dostali jsme se zase trochu jinam, jenom jsem chtěl poukázat na to, že existují i jiné typy střel, chytli jste se zrovna této střely, to jedno, ale prostě tyto střely existují a vycházím ze stanoviska vyšetřovatele, kdy se v USA většinou uvádí, když se jedná o celokovovou střelu, že se jedná o FMJ, a pochybuji, že by to zrovna vyšetřovatel neuvedl. Když to tam neuvedou, tak se může jednat o jiný typ střely, třeba střela s ocelovým jádrem nebo monolitická tvrdá střela ze slitiny olova, která se prakticky nedeformuje, právě tyto střely se hodně používají v USA u krátkých zbraní jako lovecké střelivo nebo obranné střelivo, obecně proti nebezpečné zvěři. S tímto střelivem může dobře fungovat proti medvědům i 9mm luger. Ale co jsem našel já, tak jsou zkušenosti s použitím obyčejného FMJ střeliva, které se dá běžně koupit i u nás, že u 9mm luger FMJ většinou medvědi po zásahu z místa odešli, kdežto např. u 45acp je to přesně naopak většinou zůstali ležet zabiti na místě.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od lovec »

O nič také sa nejedná, je to iba tvoj výmysel, navyše umocnený neznalosťou problematiky a angl. jazyka.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od palkopal »

FrantaB píše: pon 31.7.2023, 11:30 Nejenom Božena Němcová...
ale k vlastnostem "homogenního" materiálu to má daleko a "monolit" to není ani ve snu :mrgreen:
No, já bych řekl, že právě homogenní to je, stejně jako monolitické.
Odpovědět