Naháňkový speciál

Vše o kulovnicích a malorážkách
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Martinř »

Já osobně bych to každoroční povinné přezkoušení našeho střeleckého umění přivítal! :D
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od kounek »

Já taky. Protože když to vidím co jsou někteří schopní předvést, to se ani nedá ve veřejném prostoru interpretovat. A to nemluvím o střelbě na pohyblivý cíl... :evil:

Stačilo by, kdyby se jednou ročně muselo předvést, že z benchrestového stolu s žídlí, s pevnou oporou, trefí na 100m papír A4 naležato.
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od lovec »

K téme, môj "špeciál" na spoločné poľovačky je už roky Blaser R8 Professional 9,3x62, aktuálne s optikou 1-6x24. Predtým som mal namontovaný skutočne vynikajúci kolimátor Holosun 530G Elite, pred ním iné puškohľady, ktoré však boli viac univerzálne... Nepociťujem potrebu meniť zbraň, alebo kaliber, prebíjanie mi poskytuje pomerne širokú škálu možností ako si naladiť optimálny náboj na danú príležitosť. Optiku však občas obmením, ale viac-menej zo zvedavosti, než z nutnosti.

K téme kontrolných strelieb, to je ešte stále večná bolesť dosť veľkej časti poľovníckej komunity. Každoročné preskúšanie pred hlavnou sezónou by prospelo ako zveri, tak aj poľovníkom, to tu vieme všetci, bez debaty.
Nemal by som problém stráviť pár ďalších dní na strelnici, či už pri organizovaní samotnom, alebo ako technická podpora menej zdatným kolegom, ktorí potrebujú pomôcť s nastrelením, alebo s odstránením aspoň najhrubších zlozvykov pri streľbe... lenže to by najprv tí ľudia museli na strelnicu prísť. :?

Strelecké súťaže pre poľovníkov? Tipujem, že aj v Čechách a na Morave by som videl rok čo rok tie isté tváre. Presne ako na Slovensku, stále tam vídavam tých istých ľudí. Neviem presne koľko je registrovaných myslivcov v ČR, na SK je to takmer 66 000. Keby len 5% z toho počtu chodilo pravidelne na rôzne súťaže, tak by strelnice praskali vo švíkoch. Ale reálne to odhadujem tak na 1-1,5% max. :oops:
Mladšie tváre, ktoré nepoznám síce sem-tam pribudnú, ale je to strašná bieda.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Šumavák »

Radan píše:...Pro jaké druhy zvěře to Fini mají ? A pokud někdo nenastřílí, co nastane ?...
Úplně přesná kritéria onoho finského povinného střeleckého přezkoušení pro lovce neznám. Ale mělo by se týkat těch, co chtějí lovit spárkatou zvěř, nebo medvědy. Každopádně by to nemělo být nic extra náročného. Střílí se na 75 metrů a to 4 rány na pevný terč a 4 rány na pohyblivý terč, přičemž v požadované zóně (kruhu) musí být úplně všechny zásahy. V případě pohyblivého terče má zóna cca velikost komory dospělého losa, tedy kruh o průměru 65 cm. Pro střelbu na pevný cíl je velikost kruhu cca třetinová. V četnosti přezkoušení jsem se spletl, není každoroční, ale platí na 3 roky. Dotyčné placené přezkoušení ve Finsku zajišťují pověřené lovecké organizace, prostě něco jako když u nás v ČR zajišťuje myslivecké zkoušky ČMMJ.

https://www.youtube.com/watch?v=fMrxDemxxcg

https://www.youtube.com/watch?v=LO6XN85bPZM

Co se týče střeleckého přezkoušení myslivců v podmínkách ČR, tak některé spolky z vlastní iniciativy provádí alespoň každoroční hromadné ověření nastřelení zbraní, typicky na začátku mysliveckého roku (tzv. před srnci). Teoreticky by si to kterýkoliv spolek mohl (po odhlasování členskou schůzí) stanovit jako povinnost a zahrnout např. do domácího řádu.
Winetu
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: úte 23.1.2024, 19:19

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Winetu »

sauer 202 nie je nahankova puska, je to pani puska na vysoku zver, na diviaky skor sauer 303 s optikou 24 :D
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od cattani »

Ahoj všem.

Už delší dobu uvažuji o naháňkovém speciálu, a to nějaké samonabíjecí zbraně. Ani tak nemám dilema, jakou zbraň si pořídím, nebo spíše zvažuji pořídit. Dilema mám ale v ráži. Já mám vše v ráži 308Win (1x kulobrok a 2x kulovnice). Několik lidí mně ale od samonabíječky v ráži 308Win odrazovalo, ale tito s touto ráží v samonabíječce nestříleli. Jejich argument je, že ta 308-ka ztratí hodně na výkonu (využití části plynů na přebití a hlaveň 510 mm) a ranivý účinek nebude veliký, proto doporučují raději 30-06.

Máte někdo osobní zkušenost v samonabíječce, a je jedno, zda Benelli, Browning či jinou značku, ale v ráži 308Win? Za každou Vaši osobní zkušenost budu jen vděčný.

Díky
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od WildBoar9362 »

cattani píše: ned 28.1.2024, 21:38 Ahoj všem.

Už delší dobu uvažuji o naháňkovém speciálu, a to nějaké samonabíjecí zbraně. Ani tak nemám dilema, jakou zbraň si pořídím, nebo spíše zvažuji pořídit. Dilema mám ale v ráži. Já mám vše v ráži 308Win (1x kulobrok a 2x kulovnice). Několik lidí mně ale od samonabíječky v ráži 308Win odrazovalo, ale tito s touto ráží v samonabíječce nestříleli. Jejich argument je, že ta 308-ka ztratí hodně na výkonu (využití části plynů na přebití a hlaveň 510 mm) a ranivý účinek nebude veliký, proto doporučují raději 30-06.

Máte někdo osobní zkušenost v samonabíječce, a je jedno, zda Benelli, Browning či jinou značku, ale v ráži 308Win? Za každou Vaši osobní zkušenost budu jen vděčný.

Díky

Měl jsem několik pušek, i samonabíjecích, a musím říct že kusy, který byly střelený samonabijeckou v 308win tak pravidelně odcházely......toť moje zkušenost. Za mě můžu doporučit 9.3x62.....
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od cobaj »

Mam 20" samonabo v .308 Win. Naboje prebijene, nicmene nic mimo QL/CIP Strela 175gr ma ustovou rychlost 800m/s a strela 167gr 840m/s. Pokud se to zda nekterym jedincum malo na vzdalenosti neprekracujici 100m pak neni co dodat. Kolega lovi na nahankach samonabo Sauerem v .308 Win - original Hornady 150gr SST a pada mu to bez problemu - prijemne chovani zbrane. Takze pokud jde o odpoved na dotaz zda mas mit strach ze znicujiciho ubytku energie vlivem zajisteni samonabijeci funkce tak odpoved je jednoznacne ne, energie/vykonu ti zbude az dost. Ti co se ti to snazi nabulikovat jsou z kategorie siritelu blabolu o spatne ranivosti .308 Win, cisteni hlavni dalsim vystrelem, prolevani spoustaku konkorem a nekompromisni ucinnosti 8x57JS (tzv. bezbolestna) s jakoukoliv strelou pri jakkoliv spatnem zasahu. Omlouvam se, ale musel jsem :mrgreen:
M.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od SoukuM »

Za mě je 308 Win sracka, jedno jestli v poloautomatu nebo klice. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od cobaj »

Pokud je to ironie, pak by jsi to mozna mohl trochu zjemnit, naznacit treba smajlikem. Pokud je to sranda pak by to mel pochopit alespon zadavatel dotazu, spis ale kazdy koho to zajima. Chce se mi uverit jedne z tech dvou verzi a ne tomu, ze tu nesmyslnou hlasku myslis zcela vazne :roll:
M.
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od cattani »

To WildBoar9362 and cobaj

Velmi Vám děkuji za zcela věcné poznámky. Obou si cením. 9,3x62 - bez kompromisů, plný souhlas, ale já jsem posera :lol: .

cobaj - díval jsem se i na ty SST od Hornady. Úsťovka 859 m/s při hlavni 24", takže i u 20" hlavně určitě v poho. Tvá info je pro mě potěšující. A máš zkušenost i s pomalejší střelou? Řekněme kolem 720 m/s při hlavni 20". Asi typické při použití Nosler Partition od S&B (údaj ber za orientační, přesný odečet jsem neprovedl).

To SoukuM - bez urážky a emocí, přesně o takovou odpověď se nestojím. Pokud nemáš osobní zkušenost dle zadání, tak nejsi přínosem. Neber to ve zlém.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od cobaj »

Chtelo by to jednoduse tu rychlost zmerit. Pokud je to pro tebe podstatne. Obecne si ale myslim ze energie tam bude dost na vsechnu nasi zver kterou by jsi na nahance strilel. Rychla, pomala, meka, tvrdsi, monolit, to bude vecne tema a nikdy se vlastne nevyresi. Ja si nekdy na nahanku beru dve hlavne. Jednu .308 s rychlejsi mekci strelo a druhou pomalou ve .458 Socom take s mekou strelou. Volim podle situace. Mam respekt k odrazivosti a i kdyz nikde neni psano ze mekka se neodrazi nebo nezmeni smer v cili mam s toho proste lepsi pocit. Treba monolit, ten bych si na nahanku nevzal nikdy. Neni to tak o razich, jako o tom trefit a potom o konstrukci strely a jeji rychlosti, pripadne tve schopnosti vystrelit dostatecne rychle dalsi dobre umisteniu ranu.
M.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od kabát »

SoukuM píše: pon 29.1.2024, 16:24 Za mě je 308 Win sracka, jedno jestli v poloautomatu nebo klice. MS
Docela mě udivuje, jak toto někdo napíše. Dlouhá léta poslouchám a čtu ty ironie o 308 win.
Lovil jsem s ní kozorožce v Altaji na 260 metrů. Hodně vitální zvěř. Zůstal v ohni. Poslední tři roky s ní lovím opět. Absolutně bez výhrad. Většina zvěře v ohni. Jak už milionkrát zaznělo, pokud se špatně trefuješ, potřebuješ obrovskou ráži s devastační střelou a mega energií. Tvoji úspěšnost to zlepší asi tak o 1,33 % :-) :-( Pokud se naučíš střílet, tvoji úspěšnost to zlepší o desítky %. Výběr střeliva je nekonečný a podle střely a náboje i účinek je rozmanitý. Nicméně i po zkušenostech které mám při lovu s 308 win, kdybych chtěl SPECIAL NAHÁŇKOVÝ, sáhl bych asi po 9,3 x 62 . V úvahu ji beru protože na devastaci zvěřiny by mi až tak nezáleželo, střílet se s tím dá i v ne úplně ideálních podmínkách vegetace, pravděpodobnost dosledů je nepatrně nižší a ve výsledku raději 5 kusů s větší devastací zvěřiny něž jeden nedosledovaný. Pokud bych tu flintu měl používat na naháňky, cekanou i šoulání a chtěl velmi rychle opakovaně vystřelit bez manipulace se závěrem, klidně bych šel do 308 win a na naháňky střelu typu NORMA VULCAN. Asi jsem trošku ovlivněný taky tím, že si 308 přebíjím.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Aardwark74
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: stř 16.11.2022, 10:50

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Aardwark74 »

Koukám zajímavé téma, já mohu doporučit Berettu BRX1, s hlavní 51cm. já ji mám v .308 kolega ve 30-06. Oba používáme náboje Hornady RN 14,2g a je to pohoda. Absolutní odolnost mechanická i proto znečištění, váha v klidu, délka pažby snadno řešitelná a pro mě nezanedbatelná výhoda je levo-pravá. Oproti blaseru lehčí chod, vyšší kapacita zásobníku (5+1) a v kapse klidně druhý. Vřele doporučuji
Aardwark74, Steyr Mannlicher CL II LH 30.06, Swarovski Z6i 2-12x50, Beretta BRX1.308W, Steyr Mannlicher SM12 LH 8x57JS, Swarovski Z8i 0,75-6x24
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od WildBoar9362 »

Když se tu řeší nahankovy speciál, měl bych dotaz ohledně typu pažby a vše kolem této problematiky.
Někde na internetu jsem viděl článek, už jsem ho pak nedohledal a řešila se tam například kulovnice blaser R8. Řešili jestli k tomuto typu přebíjení se hodí více klasická pažba professional a nebo professional success typu thumbhole. Došli k závěru že success pažba thumbhole je spíše lepší na čekanou ale na naháňky popřípadě rychle opakování atd je lepší klasika. Je jasné že na samonabíjecí kulovnicí tohle člověk řešit nemusí a pravděpodobně thumbhole pažba bude lepší, ale když stejnou rukou přebíjíme a pak spoušťime určitě je v konečném důsledku fakt rozdíl co je za pažbu. Stejně tak jaký sklon má například krk pažby. Mně se lépe střílí když je více pistolovka kolmá, ale zase na rychlé přebíjení bude lepší pozvolnější. Orientuje se v tom někdo?
Odpovědět