Hornady SST

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornady SST

Příspěvek od Shiva »

Nevim nic o tom, ze by Hornady vyrabelo ci upravovalo prach. Rovnez si nejsem jist, ze by vyrabely nabojnice ci zapalky. Jedine co se da s jistotou rici, ze vyrabi strely. A dovolim si tvrdit ze ze kdyz ne vsechny tak urcite A-max jsou jejich a ne "made in china". Ale nevidim duvod aby kdyz maji nekolik linek osazenych xy lisu na strely, aby si nechali delat strely jinde. Strely je jejich artikl na kterem si postavili jmeno a podnikani. Dalsi casti jsou naboje. Tovarne vyrobene naboje ve velkem, maji proste sve tolerance. a jako ve vsem, plati, ze kvalita se rovna kvalitativne nejhorsimu komponentu. Vzhledem k tomu, ze tovarne vyrobena seriova munice je urcena pro seriove vyrabene zbrane, nelze ocekavat zadne zazraky a tolerance pro takovou munici je tim proste dana. Pro Hornady je vyznacne ze se specializuji na lovecke strely a strelivo v obrovskem sortimentu (samozrejme nemalou cast zabira i strelivo do kratkych zbrani na self defense). Kvalitativne se nedaji srovnat vubec s Lapua ci Norma, ale tyto municky mimo lovecke munice ci komponentu se rovnez specializuji na sportovni tercovou munici (pominem strelivo pro ozbrojene slozky).
Nabojnice jsem nikdy nevidel jine nez head stamp "Frontier" coz je sracka sracek. Klientovi jsem koupil na vylapovani hlavne a ziskani originalnich nabojnic 200ks 7-08 a vyrobce Frontier. Nakonec jsem vzal .308 od Lapua a prekalibroval na 7-08. Na strankach si nabojnice vychvaluji a zminuji BR strelce. Ale pak nevim o jakych nabojnicich mluvi, protoze co jsem dostal do ruky, tak byla kvalita "vlasim".
Jsem presvedcen, ze Hornady zadny prach ani nevyrabi natoz aby ho nejak upravoval, naopak, jsem presvedcen ze pouziva prachy US puvodu (Hodgdon, Alliant, IMR, Winchester, Accurate). Posledni dobou se objevily nove vylepsene prachy, ktere jsou stabilnejsi v rozdilnych teplotach. Hodgdon, Alliant a IMR co jsem usledoval, kazdy prisel s novinkou.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Hornady SST

Příspěvek od včelák »

To s tím prachem to je tady popsáno někde na foru já si to z prstu nevycucal -ovšem nemohu tvrdit že to je pravdivá informace.Možná to časem najdu.A aby značka jako Hornády trvale používala nábojnice s cizím zavádějícím logem, to je proti všem zásadám reklamy a logiky.Není problém si nechat nabouchat nábojnice s logem Hornády.Na té jejich video reklamně je také na nábojnici vyraženo HORNÁDY.Vždyt se zamyslete,oni budou vymíšlet marketing a reklamu na LIGHT MAGNUM a pak to takhle všechno zahoděj :?: Vždyt neuvidím li krabičku nemám tušení co je to za náboje.Řehák mi říkal že FRONTIER je nějaká obalová firma.Víše popisované neduhy taky ukazují spíše na padělatelsku manufakturu.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Hornady SST

Příspěvek od Skalák »

Můj syn má ZKK 600 v ráži 7x64. Před časem, když začínal, jsem mu koupil u pana Krajči 2 krabičky Hornady SST 162gr. Všechny nábojnice jsou označeny Hornady. Já, jak jsem psal mám 270W ( Hornady SP 150gr ) a všechny nábojnice jsou označeny Frontier. Všechny tyto náboje máme v originál krabičkách Hornady a jsou koupené v kamenných obchodech. Od Krajči máme v obou rážích i přebité náboje osazené střelami SST 162gr ( 7x64 ) a 150gr ( 270W ). Na přesnost a účinnost nábojů, jak originálních, tak přebitých, si ani u jedné ráže nemůžu stěžovat.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornady SST

Příspěvek od Shiva »

2 vcelak
Mas stesti ze uz nejsem mod,mel bys napomenuti za sireni neoverenych informaci. Kdyz nemuzes tvrdit ze to je pravdiva informace, tak to bud vubec nepis, nebo si to over. Hornady pouziva prach Hodgdon, nabojnice Frontier (posledni dobou jsou jiz oznacovany HORNADY) protoze nabojnice nevyrabi, tak mohou byt vyrobeny jakoukoli jinou firmou jez nabojnice vyrabi (treba Vlasim). Urcite to nebude od Lapua ci Norma, protoze by cena byla nekde jinde. Vcera jsem byl u Hornady.cz a otviral jsem nekolik krabicek ruznych razi, vsechny byly oznaceny (nabojnice) Hornady. Nevidim na tom nic zavadejiciho, kdyz je na nabojnici vyrazen pravy vyrobce na rozdil od toho, kdyz tam je Hornady jako vyrobce munice ale nikdo nevi kdo je dodavatel nabojnice, prachu ci zapalky. Hornady to nedela, tudiz kdyz to neni definovano, tak nikdo nevi a pro mne to je noname komponent. je to stejne jako kdyz si dnes koupis u nas vyrobek na kterem je napsano "vyrobeno v EU"
Rekl bych ze by ses mel zamyslet ty.
napr. SAKO munice, dela se na ni reklama, ale munice z jeji produkce jsou poskladany: Prach Vihtavuori, zapalky (nevim, ale dalo by se predpokladat ze Lapua nebo Fiocci), strely ruzne (neco asi vlastni, pak Nosler, Barnes, Sierra, Swift Scirocco).
Hornady praktikuje totez, ale zameruje se na jine obory. Munice, vlastni pouze strely. Strely pouze vlastni vyroba. prebijeci naradi, vyhradne vlastni vyroba (tyka se kovovych casti) plasty, elektronika, merici pristroje, obaly atd, kupuje jako vsichni ostatni, necha si na to vytisknout sve logo.
Pokud ti nekdo rekne ze Frontier je "nejaka obalova firma" tak je to idiot. leda ze by bral nabojnici jako obal na prach. Nebo je jina firma co se zabyva obaly a jmenuje se Frontier. Ale predpokladam ze diskuze byla o nabojich, takze se tezko jednalo o Frontier Airlines apd. Staci hodit do googlu. Taky tam najdes Frontier power supply a pocitacove krabice, ale to asi taky nebyl predmet diskuze s p. Rehakem.
Historicky Hornady-Frontier byly oznacovany naboje i na krabickach.
Obrázek
Co se tyce reklamy na light magnum (a samozejme i jine "novinky" vcetne razi) je jen marketingovy tah. Uz se to nekde resilo, ze zadni vyrobci nemaji zajem aby se vyrabela jen jedna zbran v jedne razi, protoze by brzy zkrachovali.
NA LIGHT MAGNUM se používá nějak složitě upravovanej prach.Někde to tady je popsáno na foru.Dá se to snad plnit až na 120procent--jestli si to dobře pamatuju.To by mohl odborník poznat.A nebo hradla odhalí že to nemá ten výkon co by mněl LIGHT MAGNUM mít.
Mohl bys uvest definici jez rika jaky vykon ma Light Magnum mit?? a jaky vykon by mel mit naboj oznaceny Magnum??, jaky by mel mit naboj oznaceny WSM a WSSM??
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Hornady SST

Příspěvek od včelák »

Náboj Magnum má-bud vyšší rychlost, tlaky , hmotnost střely nebo delší nábojnici.Stačí jedna z těchto podmínek a je to Magnum.WSM-znamená Winchester short magnum-tedy krátký.Má kratší nábojnici ale tlustší objemnější tak že se tam vejde hodně prachu.WSSM- Winchester Super Short Magnum má ještě kratší nábojmici než WSM.Vyrábí se snad jen ve243Win .Nevýhodou je vyšší zpětný ráz z duvodu většího prumněru dna nábojnice. LIGHT MAGNUM si představuji-lehce vyšší výkon.A víc už to nebudem pitvat.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornady SST

Příspěvek od Shiva »

no tak prestan psat blbosti.
neptal jsem se na to co jednotlive zkrkatky znamenaji, rovnez jsem se neptal na tve predstavy. Ptal jsem se dle ceho soudis ze Light Magnum dle specifikaci by mel mit jiny vykon nez si ty myslis. Protoze je ale nepodstatne co si kdo mysli, a ja rikam ve shode s jinymi, ze to je marketinkovy tah. Pokud mas pro sve tvrzeni nejaky dukaz, tak ho prezentuj, jinak jsou to jen dojmy.
Nazev - pridomek, "Magnum" ziskaly naboje, ktere svym prachovym objemem prevysovaly std naboje. Proste pouze oznaceni, ktere nema zadne porovnavaci hodnoty.
Kratke a tluste nabojnice s rovnejsimi ramany nemaji opet nic spolecneho s nazvem magnum, jsou to moderni naboje, ktere svym designem umoznuji lepsi a rovnomernejsi horeni prachu, na rozdil od naboju starsich.
Jaky matematicky vzorec pouzivas pro vypocet zpetneho razu??? neznam zadny ktery pocita s prumerem dna nabojnice.
k vypoctu zpetneho razu se pouzivaji tyto udaje
Vaha zbrane, vaha strely, vaha prachove naplne a ustova rychlost
rozsireny vypocet podle pana Barsnessa pocita s prumerem strely a cistym obsahem nabojnice (mnozstvi vody).
(bud tak hodny , priste nez neco placnes, tak si to dej alespon do googlu a precti si zakladni info)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Hornady SST

Příspěvek od pufr »

Pokud zadáte do Google dotaz na "Frontier Cartridge Company Inc., Grand Island, NE 68801" najdete mezi jiným varování před sérií nábojů ráže 30-30W z roku 1977 - toje z doby, kdy Hornady o výrobě kompletních nábojů ještě ani neuvažoval. Stejně tak, kdo si vzpomenete jak před víc než 15ti lety Hornady začínal s nástroji a přípravky na výrobu nábojů, na zkracovačce nábojic a některých dalších byl nápis Pacific Reloading Tool (víc třeba tady_ http://www.hornady.com/assets/files/man ... ower-C.pdf nebo tady _ http://pacificreloaders.awardspace.com/History.htm).
Obě jmenované firmy se staly akvizicemi úspěšné firmy Hornady a ta někdy jméno původní firmy použije a někdy ne :?

S nástupem nových prachů použitých v řadě střeliva "Superformance" Hornady opouští nebo spíš opustil střelivo prodávané pod obchodními názvy "Hornady Light Magnum" i "Hornady Heavy Magnum". Toto starší střelivo bylo nabíjeno pomocí postupů umožňujících zvýšení nabíjecích hustot. Pokud ho někdo máte je celkem zajímavé náboj delaborovat - kuličkový prach je slisovaný skoro do kompaktu - pokud uříznete dno vytáhnete prach z nábojnice jako celek. Ale nabíjení bylo drahé, náboje trpěly vyšším počtem selhačů, díky "dlouhé křivce" pracovního tlaku hnacích plynů zlobily v samonabíječkách a i eroze vývrtu hlavně prý byla vyšší - tak šly pryč. (třeba: http://www.hornady.com/store/Light-magnum-heavy-magnum/)
Pufr
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Hornady SST

Příspěvek od včelák »

Tak moje LIGHT MAG má normální sypkej prach-delaboroval jsem to.Ani to není přeplněný- prach mírně hrká.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Hornady SST

Příspěvek od kasari »

to včelák - dej sem fotku toho delaborovanýho náboje. To za prvé. Abys nebyl za kecala...

A za druhé - pokud sis pozorně přečetl, co ti tu píšou, zřejmě máš doma nějakou " kutilskou " verzi domácího původu. Takže tam nečekej originál prach :!:
Ulkomaalainen...
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: Hornady SST

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Já jsem ty ligh magnumy delaboroval a jscem zvědavý, zda je to normální produkce nebo falsifikát. Prach vyšel někam do míst, kde se nábojnice zůžuje v kužel.

http://patrik-30-06.rajce.idnes.cz/hornady/
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Hornady SST

Příspěvek od pufr »

Já jsem delaboroval někdy před cca 5 lety 308W - tam byl prach slisovaný jak píšu - tem postup ale údajně výrobu dost prodražuje, takže pokud někde Hornady vystačil řekněme například se 105% procenty nab. hustoty na výkon Light Magnum - možná to vypadá jinak :? . O situaci s falzy nebo spíš "možnými falzy" nábojů Horn. přehled nemám - čtu tady prvně, jen mám zprávu, že se tu u nás potulovaly nějaké ty "vyzmetkované" nábojnice vyrobené pro Horn. u S&B.

2Patrik - Asi bych (v případě nespokojenosti s náboji) zkusil změřit rychlost střely před ústím - pokud by se to z "normální" hlavně o délce kolem 60 cm výrazně odchylovalo (to výrazně bych odhadl na 150 fps a víc), už by třeba dotaz na výrobce (s těmi fotkami) mohl vypadat celkem racionálně, "oprávněně" . Ale ta krabička vypadá dobře :)
Pufr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornady SST

Příspěvek od Shiva »

Myslim si ze delaborace nikomu nic nerekne. vypichnete zapalku a podivejte se jak vypada luzko zapalky.
Ale pokud nejaky prodejce sezene od SB ci od Hornady ci doveze nove Frontier nabojnice a pak si nastavi lis, a udela nove naboje s pouzitim treba Lovexu, ktere da do krabicek od Hornady, tak to tady nikdo nepozna. musel by s tim nekam do laboratore (asi kriminalistickou) aby se zjistilo na jakem lisu (manualni ci full auto z municky) to bylo udelano. porovnat zaruceny original s koupenym prebitym (podezreni).

Patrik
ta krabicka je pekne jeta. jak jsem rikal minule, byl jsem u hornady v podoli a krabicky jsou uplne nove, neodrene, nezlamane, neni videt ze by byly nekdy otvirane. Ale pravda je, ze jedno otevreni na nich neni videt, a nejsou nijak pecetene.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Hornady SST

Příspěvek od včelák »

Já mám to samé.Krabka se mi zdá taky jetá ale trochu mín.Mám vyditelně rozdílně usazené zápalky.Dna písmen 243Win FRONTIER mám někde zašpiněna nějakým šmírem jako by to pračka na nábojnice nedokázala vyprat.Ale to muže být jen oxidace dlouhým skladováním.Foto nejsem schopen dodat -leda bych poprosil švagra
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornady SST

Příspěvek od Shiva »

Pokud nekdo prebijel vystrelene nabojnice a nebyl schopen je ani vyprat, tak jak rikam, vypichnete zapalku (normalne v matrici, nic se nestane) a podivejte se na luzko. protoze neverim ze ten kdo nevypere nabojnici (a ani mozna ten co ji vypere) nebude cistit luzka. pokud je videt ze je uz vystrelena, tak je to jasne.
krabicka je samozrejme uricita indikace, ale zase jen indikace, ktera nic nedokazuje. dlouhodobym skladovanim a premistovanim ve sklade bude samozrejme opotrebovana. Na to se vymluvi kazdy prodejce.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Hornady SST

Příspěvek od včelák »

Tak jsem vyndal tu zápalku a lužko je čistý kov. Ale by mně zajímalo jestli někdo v Čechách třeba i v silnějších rážích má ten výše popisovanej prach.Těch Magnumu od Hornády je v Čechách dost.Ten prach se vněčem rozpouštěl a pak zase vysušil tak z toho vznikne ten monolit.To by mohlo zajímat i sběratele munice jako rarita.
Odpovědět