Délka nábojnice vs. délka komory

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Délka nábojnice vs. délka komory

Příspěvek od Mosin »

protože se tato diskuze zde objevila již po několikáte, rozhodl jsem se založit nový link, abyhom nebyli OT. Byl bych ale rád, kdyby jsme se zde vyjádřili všichni, kteří nějaké poznatky k tomu mají či je tak cítí. Znovu musím upozornit, že nejsem puškař a mohu se v mých názorech mýlit, ale to ostatně občas my všichni :lol:
Mosin píše:Já osobně vůbec nevidím problém u?ití krat?ího brokového náboje do delší nábojovékomory. až se jedná o hromadnou či jednotnou střelu. Proč by měl být problém a proč se toho bojí?? Není přeci vůbec žádná překá?ka a ani žádnézú?ení. Ba dokonce ta magnum komora, respektive svazek, vydrží vyšší tlaky (jestli se nepletu). V opačném případě - delší náboj do krat?í komory - by to byl velký problém. Obzvlá?tě u jednotné střely. Vysvětlím. Po otevření nábojnice při výstřelu se stane to, že nábojnice zasahuje až za převhodový ku?el, který je prakticky zú?ením hlavně. Stanese tedy to, že ten plast, respektive papír nábojnice zú?í průměr hlavně ještě více. Prostě nábojnice zasáhne až do hlavně. Nechci se s tím malovat, snad si to každý představíte. Střela tedymusí projít velkým zů?ením, které jí klade odpor. Dojde tedy k nárůstu tlaku, který může být kritický. Broky se logicky přizpůsobí lépe jak jednotné, z toho důvodu pí?i, že je to obzvlá?tě nebezpečné s jednotnou.
V opačném příadě, krátká nábojnice, k ničemu takovému nedochází. Maximálně by mohlo dojít k "relativnímu snížení výkonu střely v důsledku obtečení spalnými plyny, ale to je spíše taková hypotéza a na bezpečnost to nemá žádný vliv.

Co se týká vypalování náběhových ku?elů.
Tato teorie je celkem dle mého názoru absurdní. Pokud by byl zájem o tuto problematiku, tak navrhuji založit nový thread a tam to můžeme rozjet na plné pecky, aby zde byla další, alespoň trochu objektivní diskuze. takže má-li někdo zájem zalo?teto a já to rozvedu více.
wizard píše:No,z toho co vím délka nábojnice v otevřeném stavu by měla přesně odpovídat délce komory z toho důvodu,že při výstřelu je broková náplň okamžitě směrována přechodovým ku?elem do lineárního vývrtu hlavně....při Použití krat?í námojnice broky opustí náboj,po těch několika milimetrech teprve narazí do přechodového ku?ele a jdou svedeny do hlavně.....Z toho co jem se kdysi o téhle problematice dozvěděl by to udajně mělo mít vliv na tvar brokového shluku a zpětný ráz zbraně....No,ale asi to nebude příliš zásadní a že je to bezpečné,o tom nepochybuju,protože skutečně budou i podle mého názoru logicky uzpůsobené magnumové komory na větší tlak....?lo mi spíš o to,jestli nehrozí nebezpečí,že se jednotná střela z krat?í nábojnice při kontaktu s přechodovým ku?elem nějak vzpříčí nebo tak něco.No,ale i tyhle me obavy jsou pryč,když vidím,že se to běžně používá....
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

takže jak jsem již psaů, nějaké vzpříčení nehrozí.
přemýšlím věak nad tím co jsi psal. Ano je zde teoreticky možné, že ráz bude vyšší, protože střela bude mít v momentě průchodu přechodovým ku?elem o něco vyšší rychlost. Otázkou je o kolik? a jak moc se to bude li?it? Bude to mít radikální vliv? Popradě nikdy jsem nic takového nezaznamenal.

Druhým, dle mě mýtem, názorem je jaké si vypalování právě zmíněného přechodového ku?elu. A já se ptám za jakého důvodu by se měl více vypalovat? Z hlediska korozního na tom ten ku?el bude úplně stejně jako zbytek laufu, takže v tomto problém asi nebude. Z hlediska mechanického, ano může tedy teoreticky dojít k vyššímu mech. namáhání, právě kvůli té vyšší rychlosti. Dle mého názoru je toto však úplně zanedbatelné.
Dalším důvodem může být preceňování flint. Ono totiž myset si, že mám-li chromovaný lauf, tak nemusím čistit, he v celku absurdní. Ono ani ta chrom není absolutně všemocná. Ano je výrazně odolná proti korozi a dokonce i tvrdá. ALe. Mám-li v laufu spaliny z minulého honu, tak věřte mi nebo ne, bude docházet k difúzi spalin do vrstvy. Pravdou je, že se jedná skutečně mikro - né-li nano objemy. Ale vemme si, že právě zmíněný ku?el je až v tom či onom případě více namáhán jak hlaveň. Dochází tedy pomocí těchto procesů kvyššímu opotřebení a proto se stává, že přechodový ku?el, eventuelně prostor za ním bývá více zkorodován. můžu vám říci, že u naší stré 12x70, ze kter se stříleli výhradně 70, protože 65 nebyl důvod, tak měla taky zkorodovyný prostor za ku?elem.
Je to z toho důvodu většího namáhání, kdy dojde k malému naru?ení povrchu a následně jeho korozi.

U chromu se stane to samé, ale bude mu to delší dobu trvat. Pak se vám stane, že jednou ráno půjdete na hon s lesklým vývrtem a zpět půjdete se značným výpadem. Proč? bodová koroze js vinstvo.

No už jsem se rozepsal až moc, tak teď to nechám na vás.

P.S.: Jestli se nepletu, tak už se poněkolikáté opakuji, ale je vidno, že někteří si to nepamatují, nebo noví nevědí, kde to je, proto jsem také zalo?il nový tentononc

P.S.S.: Jak se říkát omu, kde píšeme? Vlákno, místnost thread či jak mám v tom bordel :roll:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Má pravdu předsedo!!! :D

Ano,to co píšeš zn logicky a musím přiznat,že prvný náznaky a zmínky o používání různě dlouhých nábojů a komor jsem zaznamenal už před šesti lety,kdy si kamarád koupil ruskou dvojku s komorami 76mm a prodavač mu řekl,že z toho může klíďo střílet i 70mm patronami.Myslel jsem tehdy že je to jistý obchodní tah,ale ted už připouštím,že se mi to zdá celkem logické.....Jak už jsem psal,jediné moje obavy byly že střela z krat?í nábojnice nejprve uletí kousek rovného čehosi,narazí do zů?eného čehosi (náběhový ku?el)a po sedmdesáti centimetrech letu naráží opět do zů?eného čehosi(zahrdlení zbraně) a pak od toho nakonec chceme aby to tvořilo kompaktní mrak s rovnoměrným krytím a aby ty dvě kopnutí do přechodového ku?ele a čoku nebyly na spětném rázu znát..

Přitom i u brokové rány má každá drobnost vliv na balistiku..
Zkus si ze stejné hlavně vystřelit do papíru nejprve nábojem,který má venkovní teplotu řekněme je vyta?ený z nábojového pásu a teplota vzduchu je -5 stupnu a pak to cele opakuj stejným nábojem ze stejné hlavně,přičemž náboj vyjme? z náprsní kapsy a jeho teplota je 36stupnů
Bude? se divit,jak to funguje na rozptyl a rvnoměrnost krytí :idea:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

V tom vlivu těch teplot budeš mět pravdu. Ono nadarmo například B&P nedělá náboje určené pro lov v zimě. Faktem je, že tu již zabíháme až do detailů, které moc nepocítíme, pokud je nebudeme přímo zkoumat. Ale alespoň o něčem se tu diskutuje.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Jaké je tedy resumé?

Jestli jsem to správně pochopil tak není špatně do 76mm komor vkládat 70mm náboje. když jsem si kupoval do "tlusté berty" 20/76 náboje v Beretta shopu v Brně tak mi daly B&P Super magnum ale nábojnice je normálně 70mm rozdíl je pouze v gramech. Ale například S&B dělá do 20/76 náboje opravdu dlouhé 76mm. Jená se tedy v případě magnumů o nějaký obchodní tryk? protože potom si do klasické 20/70 můžu koupit B&P patrony které jsou oznčené jako magnum a místo patron 24g tam budu prostě cpát ty 35g a výsledek bue stejný jako teď kdy to cpu do flinty s komoramy 76mm.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jak píšeš Jakube
Použití krat?ích nábojnic do delší komory ničemu nevadí. Teď se ještě podívám, proč vlastně jsou ty delší nábojnice. Ono těm magnumům do 70 se říká minimagnum.

Vezmu-li to SB:
Corona 12x70 32g rychlost 385 m/s
Magnum 12x70 42,5g rychlost 380 m/s
Magnum 12x76 42,5g rychlost 390 m/s

takže jen z tohoto malého srovnání je celkem patrné, že při stejné navá?ce, prakticky stejného nboje, je možné u 76 docílit větších rychlostí a tedy tam je i vyšší tlak. No lepší by bylo, kdyby se k tomu vyjídřil nějaký znalec maximálních tlaků u jednotlivých brokových ráží, které by se snad daly taky někde najít.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Průměrné max. tlaky dle C.I.P. v MPa: 20x70-82,8; 20x76-103,5; 12x70-74; 12x76-105 (metoda piezo). Nelze však obecně říci, že čím delší komora, tím vyšší tlak. Např. 12x60, 12x65, 12x70 mají všechny 74 MPa. Slovem magnum výrobce označuje zpravidla odchylku od standardu směrem k vyšším výkonům díky vyšší rychlosti nebo hmotnosti náplně broků. Např SB 12x76 Magnum 53g má rychlosti ni??í jak Corona - 370 m/s, ale ta vyšší energie je v 53 g broků.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nemyslel jsem samozřejmě, že slovo magnum znamená vyšší rychlost. Je samozřejmé, že pokud dám těch broků moc, tak nemůžu mít vyšší rychlost jak jindy, protože by byl tlak obrovský. Je také pravdou, že nemusí být pravidlem vyšší tlaky.

Jinak jsem rád, že jsi našel ty hodnoty.

Ono o brokovou střelbu se tu asi moc z nás nezabývá.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

To Mosin: v pohodě, já to jen doplnil nikoliv jako reakci na tvůj příspěvek, ale mnoho mých kolegů si mezi magnum a vyšší rychlost dává rovnítko. Občas těch 53g nabíjím do Bajkalu se zahrdlením 1/2 a 1. Pokud si nedávám bacha, tak mám po třech ranách nateklej prostředníček od lučíku. Pak už spouštím jakobych hrál na harfu (vůbec nedržím pažbu za krk). Fakt už to znatelně kope. Převážně však používám náboje s 32g náplňí. Pro mě osobně je v balistice brokové rány hodně otazníků zejména v konstrukci chrániče broků, jeho vlastností s ohledem na teplotu, zahrdlení a velikost broků. Třeba ta Corona, stejné rychlosti ale broky 28 a 32g. Nevíte někdo, zda ty náboje používají rozdílné chrániče nebo rozdílný druh prachu? Jestli jsou rozdílné chrániče tak i krytí by mohlo být rozdílné. Zatí jsem Nenašel žádný zdroj, který by to popsal. :cry:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

dalas píše: Třeba ta Corona, stejné rychlosti ale broky 28 a 32g. Nevíte někdo, zda ty náboje používají rozdílné chrániče nebo rozdílný druh prachu? Jestli jsou rozdílné chrániče tak i krytí by mohlo být rozdílné. Zatí jsem Nenašel žádný zdroj, který by to popsal. :cry:
Sám používám Corony s 32g navá?kou a myslím,že rozdíl d těch druhých s 28g bude jen v konstrukci chrániče broků a že prachvá náplň bude asi upravená podle navá?ky broků...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Taky si to myslím, protože rozdíl váhy kartonů je 500g, čemu? odpovídají 2 g mezi náboji. Přitom v brocích jsou 4 g rozdílu. Pokud by ale byla zachována prachová náplň, měl by být 28 g náboj rychlejší, ale dle katalogu jsou rychlosti stejné. Soudím tedy, že i prach je mírně redukován a kontejner je něco málo přes 2 g tě??í a tím asi i tu??í. To by mohlo zvyšovat krytí tohoto náboje. Toto je ale jenom má teorie, která nemusí být pravdivá. Mrzí mne, že výrobce nikde detailněji nepopisuje vlastnosti jednotlivých nábojů a nechává vše na střelcích, aby zkoušeli a hledali.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Hmotnost kočíku rozhodně nebude mít vliv na krytí, na tvaru závisí krytí... :wink: Ideální je vzít dva náboje a vystřelit si s nima z jedný hlavně na nějakou vzdálenost, která se Ti bude zdát odpovídající a uvidíš rozdíl...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Greening
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04.9.2007, 20:30
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Greening »

chlapi chtel bych se na neco zeptat, vy se mi asi budete smat, ale lepší nez to nevedet.... stane se neco když do brokovnice s delkou komor 70 nacpu slug kterej ma jen 65???
CZ 550 7x64 +meopta 3-12x56 RD
Uherský Brod 12-12/70
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

Nestane se vůbec nic.Ale dej pozor,aby to nebylo obráceně a to ani broky,už jsem viděl dvojku kam střelec cpal místo 65mm 70-tky.škoda pěkný flinty :cry:
Greening
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04.9.2007, 20:30
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Greening »

jojo na to nas v kurzu upozornovali, že se může vytřískat ten ,,přechodovy ku?el" v pripade ze tam nacpem vet?i patronu ale na obraceny způsob nerikali prave nic, tak me to zajima...dekuju za odpoved :)
CZ 550 7x64 +meopta 3-12x56 RD
Uherský Brod 12-12/70
Odpovědět