Chod MS

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Ondra_P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25.9.2006, 7:41
Bydliště: Nepomuk
Kontaktovat uživatele:

Chod MS

Příspěvek od Ondra_P »

Vážení přátelé v zeleném,
byly doby, kdy jsem se účastnil většiny debat na tomto fóru. Okolnosti mě přinutili se nezapojovat, ale pro změnu jiné okolnosti mě přiměli se vrátit. Ty okolnosti jsou, že společně s pokrokem do druhé poloviny nájemních období, skončilo i funkční období stávajícího výboru a při nově vypsaných volbách jsem se chtě nechtě stal předsedou sdružení. Nepí?u to v žádné případě ve snaze se nějak zviditelňovat či chlubit. Po své zkušenosti s tímto fórem jsem nabyl dojmu, že řada místních přispívajících to mají v hlavě srovnané a myslím si tedy, že bych tohoto mohl využít v případě směřování řady dotazů.
Na začátek bych Vás chtěl poprosit o náměty jak ve Vašich sdruženích vyděláváte peníze na chod sdružení a rozvoj myslivosti. Do současné chvíle byl naší stě?ejní akcí Myslivecký bál. Nechci jej zatracovat, ale zároveň bych si chtěl roz?ířit obzor a třeba se i přiučil, kde se dají peníze vydělat.
CZ 550 LUX 308W
with
Meopta ARTEMIS 3000 7x56
Hubert
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: ned 07.10.2007, 18:26
Bydliště: jižní Morava

Re: Chod MS

Příspěvek od Hubert »

Ondro,u nás tvoří hlavní příjem Zábava a prodej zvěřiny(srnčí).Tak si asi dovede?,že ten příjem za moc nestojí.
Budeme muset sáhnout do svých kapes a dávat ze svého,jenže je u nás spousta starých chlapů,kteří asi dávat nic nebudou chtít.
"Je lepší padnout s rachotem,než vyhrát bez povyku,ke slunci žene nás už jenom síla zvyku."-Visací Zámek
vhool

Příspěvek od vhool »

no nodro je to trochu slozitejsi.v prvni rade se musi vychazet z moznosti honitby a ochoty clenu neco pro to udelat.predseda nepredseda.....muzes pouze navrhovat ale nejvyssi organ je porad clenska schuze :wink: nepomuk znam dost dobre tak si myslim ze u vas by to nemel byt az takovy problem ..... :wink: :wink: :wink:
Ondra_P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25.9.2006, 7:41
Bydliště: Nepomuk
Kontaktovat uživatele:

MS Nepomuk

Příspěvek od Ondra_P »

Ahoj vhoole, Nepomuk mám bydli?tě. Honitbu Nekvasovy. Nepomuckou honitbu znám důkladně, ale nešel bych tam ani za milión. už jen pro velikost a hlavně hospodáře... To že mají Myslivnu a tím pádem jsou bez problémů s penězi je asi tak jediné pozitivum MS Nepomuk..
CZ 550 LUX 308W
with
Meopta ARTEMIS 3000 7x56
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Zdravím Ondro. Napiš možnosti va?í honitby. Kolik čeho průměrně lovít, jaké máte rozměry, kolik vás je, kolik pořádáte naháněk, honů atd. atd. Pak se dá o tom diskutovat.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

no ja mel spis na mysli okoli nepomuka a krajinu...ne sdruzeni jako takove :wink: ...kdysi jsem tam chvili vojakoval na zamku .... pplk.Michal byl muj velitel :twisted: :twisted: :twisted: sice jen pulrocni epizoda ale rekl bych ze cerni baroni maji vice nez realny zaklad :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Ahoj Ondro, jsem v honitbě na Vysočině s 1200 ha. Příjmy mohu rozdělit do tří kategorí:
1) zábava - každoroční tradiční myslivecký ples (letos 554 platících). Je to fu?ka, ale výsledek není zanedbatelný. Dle situace 0-1x letní zábava. Tady je význam spíše společenský, jak ekonomický.
2) brigády - každý člen má povinnost 2x8 hod. většinou jde o sběr kamení výměnou za zadek. Loni se nám podařilo zpeně?it semeno kapusty z mysliveckého políčka. Docela mě příjem mile překvapil. No a do docela příjemných brigád bych zařadil organizaci zkoušek loveckých psů.
3) poplatkové lovy - cca 3 ks srnčí a hony na kachny cca 1000-1200 ks ročně, z toho 600-800 ks poplatkoví lovci.
Zejména to poslední bereme jako nutné zlo s docela významným efektem. Tato činnost zatím postačuje pokrýt výdaje ve sdružení.
Ale jak pí?ou kluci předemnou, je to na konkrétních podmínkách, tak to ber jako námět.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

když se na myslivost budu dívat jako na soubor činností které nás baví a kterou děláme s partou lidí které mám víceméně rádi, řekněme že jsou to kamarádi a přátelé. Vstupen faktoru "Bussiness", shánění peněz a snahou o kapitalizaci této zábavy se může natropit spoustu chyb a zpřetrhat mnoho vazeb. Zejména v klimatu jaký obecně v české společnosti panuje. Klimatu kde se běžně počítá se závistí, mstou, nena?raností a nechutnými praktikami. Proto nesmíme nikdy zapomínat proč to vlasntně děláme, co nás k myslivosti a následnému shánění peněz které je stále více důležitou součástní našeho počínání vede.

když se na celou věc podívám pohledem manašera a obchodníka tak od začátku si celá va?e "firma" musí být jistá tím co dělá a vystupovat přitom jednotně jako "tři pruty Svatoplukovy", při dodržení naprosté transparentnosti všech akcí aby tak byly vytěsněny zájmy všech nepoctivců a malé domů. Celá traspararentnost by byla založená na dobré informovanosti všech členů a hlavně těch na nejni??ích pozicích - dělníků. podložená analitickou evidencí dokladů, smluv a účtů.

Na prvopočátku by měl být určitý "bussiness plán" který stvoříte tak že by jste všichni měli dát hlavy dohromady, zvážit veškeré faktory a možnosti va?í honitby které by se daly zpeně?it. Rozhodně nezapomeňte že honitba není Klondike a že v ní myslivost hlavně provozujete VY!

Nasnadě jsou různé nabídky k lovu na individuální a společné lovy, prodej přebytků z hospodaření na mysliveckých políčkách, prodej odchované nebo odchycené zvěře, prodej zvěřiny...atd. Velmi důležitou součástí jsou myslivecké zábavy organizované i pro laickou veřejnost a slouží tak jako výtečný způsob jak se veřejně prezentovat. Získat tak obyvatele a zastupitelstva obcí na svou stranu( a nebo naopak, na to pozor!!). To je vše ve Vašich rukou a je jen na vás co pro to jste schopní udělat a jak moc se světu oteřete. Rozhodně se ale jedná o důležitou součást. Jakési Public Relations spojené s často značnými přijmy do pokladny.

Myslím že dobré vztahy s obcí mateřskou pro MS ale i okolnímy jsou také velmi důležité a neměly by se přehlí?et. Vzájemná výpomoc ze které by nakonec mohlo jistě i něco "kápnou" do va?í pokladny.

Dalším ale nebezpečným přijmem (mohou ?těpit Vaši společnost) jsou přijmy z různých penalizací a represí. Jedná se ale o tanec v minovém poli, podmiňuje je dobrá morálka a soudr?nost uvnitř MS. Na mysli mám penalizace červených bodů a neodpracované penzum brigádnických hodin.

Dále si myslím že v dne?ní době jsou nezbytné vstupy i od jednotlivých členů MS jako roční příspěvek na myslivost.

Pak jsou to dotace. Ale to je opravdu vyšší dívčí která vyžaduje spoustu času kolektivního entuziasmu.

No a v poslední řadě mě napadá také určitá forma sponsoringu ale to sel ehce může stát pandořinou skříňkou protože vždy je to "něco za něco". Tedy určitě smluvně podvázat a pozor na podmínky!!

To je asi vše co mě napadá a co bych jako předseda navrhl já. Snad jen závěrem bych zopakoval že je opravdu nutné k tomu přistupovat racionálně a diciplinovaně protože když jde o prachy jde sranda stranou....

Přeji vše dobré a mnoho úspěchů...
Lovu Zdar!
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To Ondra P. : Ahoj, způsobů jak vydělat je spousty, samozřejmně, jak pí?í ostatní, Záleží hodně na možnostech Va?í honitby.

Řeknu ti jak to chodí u nás. Hospodaříme na cca 1300 ha, máme převážně polní honitbu(cca 300 ha lesa, zbytek pole) každý rok necháme zahraniční lovce odlovit 3 srnce.

Dalším příjmem do naší kasy jsou výdělky ze soudů na našich honech(žádná velká částka, ale každá koruna dobrá)- u nás hodně dodržujeme tradice.

Dalším příjmem je už druhým rokem hubertská zábava, kterou pořádáme(to už je mnohem značnější příjem).

protože se poslední dobou hodně zvýšili stavy zajíců, dělali jsme letos odchyt(další velká polo?ka).

Máme také velmi dobrou spolupráci s obecním úřadem a tak se účastníme dalších společenských akcí, které jsou během léta pořádány(Lidé mají velký zájem o naše kuchařské kum?ty ze zvěřiny a tak se vždy najde místo pro náš stánek).

Vlastníme krásnou velkou myslivnu, kterou pronajímáme na různé akce(svatby-i já jsem se v ní ?enil, oslavy narozenin, oslavy nového roku a různé jiné příle?itosti)

A nakonec samozřejmně příjem z prodeje zvěřiny-100% srnčí(lovíme cca 45-50 ks)

Aby někdo nenabil dojmu, že jen vyděláváme, tak pár věcí, které nás stojí v podstatě veškeré příjmy. Odchováváme každý rok 200 ks kachny divoké, 200 ks bažantů, zalesňujeme, vlastníme myslivnu-také náklady na údr?bu, traktor-tudí? nafta a Údržba(super 50) ....... už tak jsem na x tisících a zasvěcení si dokáží udělat obrázek.

Samozřejmně tato veškerá činnost si vyžaduje maximální nasazení všech členů a tak roční průměr brigádnických hodin v našem sdružení je cca 100-110 hod na 1 člena!!! Výjimkou nejsou i členové se 150-200 hodinami!!!

Tak jsem ti snad něčím přispěl a Možná si i z mého příspěvku i něco odnese?. Kdyby jsi mněl jakýkoli dotaz, stačí napsat.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Tak my hospodaříme na 1575ha, z toho 786ha lesa, 412ha polí, 160ha pastvin a luk, 217ha ostatni hodebni plochy,
Nájem činí cca 19 000Kč/rok, náklady na krmení 11členů každý 4pytle ovsa a 2pytle granulí. 200*11= 2 200kg ovsa, tj cca 2,5t ovsa, pri q=300kč, tj 7000kč, a granule cca 10 000kč plus nějaké výdaje, cca 25 000.
Tedy na provoz myslivosti rocne cca 45 000Kč.
Skody vesmes do 2000-4000kč, máme skvělé vztahy.
Lovíme srnčí zvěř samčí - plán 12ks, splníme tak 10ks ročně, do výkupu. příjem cca 13 000kč, členský příspěvěk 500Kč, toto pokryje cca nájem honitby. Holou do plesové tomboly a na dvě společné akce do tomboly a jako jídlo.
Máme vzhledem k nadmořské výšce/500-650m.n.m/, pravidelný 10ks úhyn srnčí zvěře, pokrývka a řepka. Jen letos a loni snad skoro nic.
Dále máme zvěř dančí, lovíme 4ks ročně. jeden jako hlavní cena plesu.
Na plese vykazujeme zisk mezi 50 000-60 000.
Na naháňkách tak kolem 10 000ks, Záleží jestli se podaří selata do tomboly.
Oves se kupuje jeste do zasobarny, rocne tak 10q navic něco na přilep?enou k zadenku do krmeli?tě, kdyby náhodou došlo. krmeli?tě se zavázejí zadenkem, převážně jak kdo sežene, ale musí se měnit, letos jsme sehnali až začátkem ledna i za nějakou cenu. Poslední tři roky končíme cca v plusu kolem 15-20tis.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

kolegove,

rad bych se vas zeptal na vasi praxi ohledne brigad ve vasich MS. jak se psalo vyse, jsou brigady hlavnim zdrojem prijmu, nevim jak u vas, ale u nas, kdyz uz se zorganizuje nejaka brigada, prijde jen par lidi. prestoze mame dobre stavy cerne a danci, prijmy nam ztezi pokryji naklady.

nase MS ma cca 1.100 ha a 25 clenu, jak je jiz vsude zvykem, aktivnich je pouze tak max. 10 clenu. pokud jde o intenzitu nasi coinnosti, vypoustime pouze 200 kachen. po diskusich v predchozich letech jsme se shodli na tom, aby kazdy clen odpracoval min. 10 hodin/rok. kdo neodpracuje, zaplati 100,-/hod. duchodci jsou od teto povinnosti osvobozeni. do letosniho roku se to vsak prilis nekontrolovalo, a tak od letoska vedu detailni evidenci. letos se nam podarilo pres hospodare zajistit paleni klestu - zorganizovali jsme tedy brigady a... na 6 brigad prislo 8-8-6-12-6-12 lidi... pricemz 2/3 nich to byli ti stale sami a vetsinou jiz clenove v letech... novi clenove a mladici vzdy meli neco jineho na praci. a kdyz se vzdy koupila svacina za cca 500-800,-, moc jsme si nevydelali :cry:

chtel bych se tedy zeptat - jak vy resite brigady - napr. pocet brigadnickych hodin v porovnani s intentzitou aktivit - napr. vypousteni? jaka je u vas ucast? co se stane, kdyz clen brigady neodpracuje? jak resite mlade a nove cleny, kteri se neucastni techto aktivit? atd...
Naposledy upravil(a) Alda dne čtv 05.6.2008, 20:23, celkem upraveno 1 x.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Nivna
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pát 29.2.2008, 19:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Brigády

Příspěvek od Nivna »

Mno - u nás je to jednoduchý - abych tu furt nepsal " specifická honitba" - myslivost provozuji v režijní honitbě ?LP Křtiny padající pod MZLU - je to 10 000 ha lesa. Sa mozřejmě nemám možnost lovit na celé plo?e :) :) :)
Dostáváme povolenky jako členové mysliveckýho spolku studentů(povolenku dostane cca 20 studentů) - ty se pak porozhazujou po celym podniku. každej, nebo skupinka má svuj úsek. K těm brigádám - je to jednoduchý prakticky pokud vedoucí polesí zavolá tak jedem posedy šouláky krmelce krmivo a v zimě samozřejmě přikrmování:) Honitba je to krásná a povolenku by chtělo dost lidí takže pokud člověk chce mít možnost vy?ití i další sezonu musí se hodně ohánět.

což ti asi Aldo moc nepomohlo - ale zkušenost z jiné honitby - brigády cca 4 až 5 do roka - vet?inou v lese, zalesnovačky, oplocenky a tak. Vedou si evidenci kdo se kam dostavil, kdo ne a kolik se vydělalo. Výdělek z každé brigády se pak podělí počtem zúčastněných a ti co nebyli zaplatí tuto částku. řekl bych že jednoduchej a funkční systém...
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Pokud mladí členové hned od začátku kašlou na brigády, tak se mi to zdá přinejmen?im divný... :roll:

Možná to neni ideální, ale u nás to funguje tak, že členové maji pravidelný brigády, myslim, že jednou za 14dní v sobotu dopoledne, nevim co se děje při neúčasti, myslim, že na základě odpracovaných hodin se rozděluje zvěřina.

Hosté přispívaji ročním příspěvkem 12000, nechoděj na brigády ani na schůze, poze na výroční. každopádně co se týká stavby posedů a nebo přikrmovacích zařízení, tak je většinou otázka dohody pár lidí...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Ahoj Aldo a ostatní kolegové, už jsem se tu na fóru zmiňoval o aktivitách v souvislosti se zdroji příjmů MS. protože je Tvůj dotaz směřován do brigád pokusím se to popsat z tohoto pohledu. MS hospodaří na 1200 ha. Je nás 22 členů. Ročně máme 16 hod povinné brigády. Za neodpracovanou hodinu je taky 100 Kč do pokladny. Hlavní brigády jsou sběr kamene 2 termíny + 1 náhradní. Je možno si najmout zástupce. Další aktivitou je starost o kachny. Kupujeme cca 1500 kachňat. 300 je prodáno do okolních honiteb a 1200 je vypu?těno na 6 rybníků. Já s kolegou se pak starám o dva rybníky (cca 300+200) kachen, zejména o krmení. Další parta o první týdny v drube?árně. Toto je celkem dobrovolné a každoročně to dělají stejní členové. Odměnou jsou 4 kachny mimo rozdělovník na honech, ale hlavně radost, když se podaří kachny udržet a ulovit. Asi 10% zůstává. Myslivecká políčka si berou na starost zejména ti členové, kteří mají potřebnou techniku a pak jdeme pomoct kdo zrovna má čas. Myslivecká zařízení (stavba a Údržba) je na "správci úseku" a to se domlouváme individuálně. Krmení se organizuje také podle potřeby a kdo má zrovna čas. O brigádách dají vědět členové výboru, a pak se to lavinovitě ?íří. Tak se stává, že zavolá předseda, ale já už o tom vím a jen mu řeknu jestli mohu nebo ne. Pokud dostane dostatečný počet kladných odpovědí, akce proběhne. Důchodci mají vše nepovinné. Určitě nejsme všichni stejně vytí?eni, ale každý nějak přispěje k chodu MS. Vylo?ený flákač není, a pokud se někdo snaží ulejvat, je mu to naznačeno, případně dostane úkol. Určitou míru tolerance to však vyžaduje, protože ne všichni vyvinou stejné úsilí ve stejném roce a některé aktivity se i těžko porovnávají. Řek bych, že hodně věcí je společných s va?í praxí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

U nás ve sdružení děláme brigádu každou sobotu v roce. Jak jsem již výše psal, je proto roční průměr brigádnických hodin okolo100-110 hod na člena. Je nutné ale podotknout, že většinu hodin odpracují členové, kteří jsou této povinnosti zbaveni-tzn. důchodci. Není se čemu divit, mají dostatek času a bez nich by to ne?lo. Je také si ale nutno uvědomit, že nejen tyto hodiny svědčí o tom, co ten či onen čelen MS pro spolek dělá. Je spousta jiných činností, na kterých se podílí a hodiny nepí?í.I samotný lov je velkým příjmem pro sdružení a hodiny prosezené na posedech a kazatelnách se nepočítají, ani náklady na cestu a běžnou praxí je, že loví jen minimum členů a nemají z toho žádné výhody(i když je to jistá forma odměny pro každého člena) ..... Já osobně mám ročně právě okolo těch 100 hod. Loni 121, letos zatím 65-do konce září ještě čas něco dohnat. Právě z br. hodin se počítají koeficientem nároky na příděly zvěřiny jak na honech na drobnou zvěř, tak příděly ze spárkaté zvěře. Nesplnění hodin se nijak jinak netrestá, s čím? souhlasím. Skutečně třeba v našem případě 100 hod. není zrovna málo a aktivit mají mladí v dne?ní době více než dost.

Je potřeba se na to podívat z více stran. Nemůžeme soudit podle sebe ostatní. Mladým dnes moc stát nepřeje a tak jsou nuceni si brát hypotéky, úvěry atd. z čehož vyplývá, že také spousty času musí trávit v zaměstnání aby byly schopni splácet a někdy se také musí věnovat rodině a jiným koníčkům. což někteří členové starších ročníků nemíní respektovat ani chápat-to? alespoň mé zkušenosti z okolních sdružení.

Co se týče příjmů do spoečné pokladny, o těch jsem také psal výše-myslím, že stojí za to si ho znovu přečíst, pro lepší obrázek.
Odpovědět