kalibr 6,5 a všechno okolo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

Jiří K. píše:Bohužel počítej, že s toho udělají u SB .223 Rem. Je to takový jejich dobrý zvyk. Český myslivec loví na hromadách do 50 m, takže je třeba dopadovku snížit. Jedině SB vyrábí 7x64 s nižším výkonem než 7x65 R. A tak je to snad u všech ráží a laborací.
...a ty meris a delas statistiku vyrobcu nebo vychazis jen z tabulek co nekde najdes? ... to je dulezite uvest protoze do tabulek ti napisu co potrebuju a skutecnost bude odlisna ....cou je bezna praxe a zatim udaje uvedene vyrobcem na krabickach nebo katalogu sedi nejlepe vetsinou prave od SB k realite
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od kabát »

:( tak to mě udivuješ čím dál víc, od teto chvíle už prázdnou hilznu nevyhodím a začnu studovat přebíjení. :!:
Jenže mám 6,5 x 55 SE ve třech flintách, jsou ty hilzny pak zaměnitelné?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

kabát píše::( tak to mě udivuješ čím dál víc, od teto chvíle už prázdnou hilznu nevyhodím a začnu studovat přebíjení. :!:
Jenže mám 6,5 x 55 SE ve třech flintách, jsou ty hilzny pak zaměnitelné?
:?: k cemu pak se toto vztahuje :?:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Shiva »

2 kabat
tovarni naboje jsou zamenitelne, FL kalibrovane nabojnice rovnez. Krckovane mohou pasovat ale nemusi.
nastuduj si prebijeni a pak sam zjistis o co jde,
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od kabát »

[quote="vhool"][

protoze do tabulek ti napisu co potrebuju a skutecnost bude odlisna ....
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

jo aha ..no asi takhle,vetsina tabulek je nadhodnocena,ne moc ale uz jen tim,ze tyto udaje jsou ziskavany pomoci testovacich hlavni tak je jasne ze sedet na kazdou zbran nebudou.z mych zkusenosti vim,ze vetsina udavanych hodnot je nadhodnocena a u SB je to vetsinou obracene
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Jiří K. »

Jako asi 95 % kupujících jsem nucen věřit údajům výrobce. Samozřejmě vím, že výrobce střelivo měří za použití balistických hlavní, většinou tento údaj také uvádí včetně jeji délky. Do dnešního dne jsem bohužel měl za to, že je to údaj pravdivý. Pokud má kolega Whool dostatek informací na téma neshod mezi hodnotami naměřenými a uvaděnými výrobci tak to bude velmi zajímavé téma k otevření. Já osobně si střelivo pouze kupuji a nepřebíjím. Hradla si taky nebudu kupovat, abych si vše ověřoval. Překvapuje mne ovšem, že výrobce který nedokáže udělat jedinou šarži stejnou je na tom tak dobře( viz. téma SB).
Bohužel jak na tom bude Nosler Partition v 6,5 prakticky nezjistím. 6,5x57 už doma není. Osobně jsem měl nejhorší zkušenosti s RWS KS 6 g. U srnčího většinou chybělo druhé plecko, roztrhlá bránice,játra a trávník. Lišky to půlilo rovnou. SB SP 8,5 g na tom byly líp, dohledával jsem pouze jeden kus, mou chybou střelený na měkko( 120m).
Naposledy upravil(a) Jiří K. dne úte 06.4.2010, 14:59, celkem upraveno 1 x.
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

kolegu whoola neznam ale kolega vhool tyto zkusenosti ma a popsal to vyse co je duvodem lepsich tabulek u SB.netvrdim,ze SB je ma presnejsi a uz vubec ze SB je co se tyka lovecke kulove munice kvalita,naopak nejsem jejich fandou.s tou nevyrovnanosti sarzi je to pravda ale u SB bude duvod jinde nez v nevyrovnanosti rychlosti.tam jde spise o kvalitu zpracovani a komponent.co se tyka rychlosti mnou merenych tak SB nevybocuje z rady oproti treba normy nebo RWS ci hornady,naopak u nekterych je i rozdil mensi (co se tyka jedne sarze) ale zpet k udavanym udajum na baleni.ze sve zkusenosti mam overeno ze udaje udavane SB jsou spise opacne nez u renomovanych firem.jako priklad uvedu treba : katalog SB uvadi 740m/s a namereno 780m/s kdezto treba norma udava na krabicce 770m/s a skutecnost je 750m/s ...takto je muj prispevek myslen.pro orientaci jeste dodam,ze i kdyz delka laufu me zbrane je stejna jako u testovaci od vyrobce tak to jeste zdaleka neznamena ze to bude litat stejne rychle a se stejnyma hodnotama jako u vyrobce.je tam mnoho dalsich faktoru ktere toto ovlivnuji takze chceli se nekdo pustit do diskuze o rychlostech tovarniho streliva u sve zbrane tak at si poridi hradla,jinak je to pouze tlachani o nicem a tudiz bezvyznamne... :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Shiva »

Dovolil bych si malou poznamku. S&B (meril jsem pouze sportovni strelivo 308win, sierra 168HPBT) a rozdil v jedne serii radove na 100ks byl az 40m/s, pravda je ze rekneme 50% bylo v mezich +/- 10-15m/s coz je do 300m relativne zkousnutelne pro beznou tercovou strelbu a pro loveckou beznou je to ultra presne.
v porovnani s Lapua (scnar 167gr) naboju nepocitane, ruzne serie, ruzne zbrane. +/- do 10m/s Norma diamond line to same.
vzdy je potreba vystrilet nejaky vzorek dane munice a statisticky zpracovat.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

v tom stebou mohu souhlasit a jen to potvrzuje muj nazor,ze pokud nejsou hradla tak je diskuze o tomto zbytecna,ja osobne nikdy nemeril tak velke tovarni serie abych mohl delat zasvecene nazory v tomto smeru a muj prispevek jsem rozvedl jen jako demonstraci toho ze udaj na krabickach je spis kvuli marketingu nez pro presne infomace. :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Shiva »

no a mne zase nikdy nenapadlo porovnavat to co je na krabickach napsano :-) pro mne je vzdy dulezite co v realu namerim :-)
nebyla to kritika jen dalsi informace.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

problem je ze kritika od tebe byva vetsinou v tomto oboru opravnena :lol: :lol: :lol: ... a tudiz na miste :wink:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Jiří K. »

Sorry za toho whoola. Je pro mne překvapením to nadhodnocení u předních evropských muniček, tam bych to nečekal. Velká většina evropských vyhlášek (zákonu) většinou s dopadovkou počítá a pravděpodobně vychází i z těchto firemních údajů. Samozřejmě uznávám, že dopadovka je pouze jedním z mnoho infornativních údajů o vhodnosti dané munice.
vhool

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od vhool »

netvrdim,ze to je umysl od vyrobce ale podle mne to vychazi prave z toho ze jde o mereni v laboratornich podminkach a ne z dane zbrane protoze to stejne nebude litat ani ze dvou identickych zbrani a kdyz tak je to nahoda :wink: ...ale o marketingovy tah jde zrejme urcite ...muj nazor
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Jiří K. »

Vrátím se trochu zpět k tomu co jsem tím vlastně myslel. Berme, že vycházíme s tabulkových hodnot uváděnými výrobcem. SB SP 6,5x57 10,3 g měl dopadovku E 0 2890 J. Jinak dle vyjádření otce to byl velmi výborný naboj. Dnes SP 8.5 g pouze 2553 J. Evropský standart E 0 3030 J. Ještě větší extrém je to třeba u SB SBT(sierra) 6,5x55 SE 9.1 g pouze 2378 J( SB SP 9.1 g 2982 J!). Evropa opět přes 3000 J.
Netvrdím, že je ideální nadupat náboj na max., ale tohla mi příjde jako zbytečné snižování výkonu. Je to problém většiny ráží u SB. 7x57 a 7x57R mají totožné hodnoty, 7x64 je vykonově níž než 7x65R atd. Asi před 2 roky se SB chlubilo v myslivosti, jak vyšlo vstříct potřebám českých myslivců. Snížením rychlosti u jedné gramáže v .308 Win ( SP nebo SPCE). Na kratkou vzdálenost původní laborace silnější kusy neprostřelovala. a tady je asi zakopaný pes ( hromada a 50m).
Odpovědět