Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Jenže ta naše diskuse tady na fóru, to je bohužel o přesvědčování přesvědčených. A když to někdo nechce či nemůže pochopit - no bav se s volem o sobotě, když ho v pátek zabijou.
Kritériem pravdy je praxe.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od běžkař »

To: rimar77 a fesoj
Naprosto s vámi souhlasím.

To: fesoj
Jen si říkám, kdyby tady ty naše plky ovlivnilo alespoň 5-10% lidí na fóru, tak je to fajn. Protože člen fóra má známého, známý člena fóra má známého atd. Člověk musí doufat, že se situace třeba za pár let v některých ohledech posune..........Po pravdě zase tolik tomu nevěřím, ale kdyby to bylo jen pár lidí, tak je to dobře......
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Neposune, alespoň myslím, že nijak znatelně.
V Německu udělali jakýsi průzkum, a zjistili, že při zavedení povinných střeleb pro získání povolenky by ji přibližně 60% německých myslivců nezískalo. Přesné kriterium hodnocení zásahů si nepamatuji, ale šlo pouze o střelbu vsedě s oporou a vzpomínám si, že jsem se divil, jak byl cíl veliký - asi 15 cm/100 m ? a museli trefit třemi ranami z pěti v daném časovém limitu.

Povinné střelby a splnění definovaných zásahů by totiž byla jediná motivace.
Vzhledem k tomu, že by se zřejmě značně snížil počet myslivců, tak toto nikdy zavedeno nebude.

Kurs lovecké střelby mám připravený ( i kurs pro lov na velké vzdálenosti ), ale ti, co by to potřebovali by určitě nepřišli.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od duch Pampuch »

figi píše: Přesné kriterium hodnocení zásahů si nepamatuji, ale šlo pouze o střelbu vsedě s oporou a vzpomínám si, že jsem se divil, jak byl cíl veliký - asi 15 cm/100 m ? a museli trefit třemi ranami z pěti v daném časovém limitu.
figi
To mají v německu i některé Jagdschulle pro získání prvního lov. listku. Kalibr min 222 rem, kolega to střřílel na 3x :lol:
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

Tak ja se hlasim :)
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Tony30 »

Dodré postřehy a názory,osobně si myslím že mysl.vzdálenost je dnes opravdu jinde,pokrok a technika jde kupředu a pokud někdo má skušenosti,nádobýčko,natrénováno,otestováno a bezpečně přečte zvěř tak proč ne.
Každý by měl vědět na co má a na co ne,dá se ledasco naučit a natrénovat,ale musí člověk chtít a také mít jaksi například talent.
Osobně vím na co mám a na co ne,to si musí každý přiznat :wink:
Krajina je různorodá a tak někde to jde našoulat či sedět blíž a jinde ne.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

dalas: když je špatný vítr tak to opravud nejde, dneska jsem se taky poucil na posecenym repkovym poli jsem napiskaval srcnce pred sebou a druhej srnecek me prisel za zadama na 20m pro me bohuzel jsem ho zaregistroval pozde :-) a to jsem nestih ani dojit k posedu, mam teda to stesti ze z baraku do honitby to mam asi 200m :D Kdyz to odlehcim a prezenu tak kdyz budu odsterelovac a dam tech 700-800m tak u nas budu strilet uz k sousedum, nevim neztraci to pak to kouzlo ? (v ČR)
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

FIGI jak je to s tim kurzem, i kdyz asi nebudu menit vzdalenost strelby u nas, tak lip bych se to naucit urcite mohl ?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od rimar77 »

figi copak tok bude za kurzy klidně se rozepiš podrobnosti by mne zajímali

Miky.cz už to tu jednou psal Shiva zkusím to trošku vyjádřit svýma slovama a svým pohledem, pro člověka kterej běžně střílí na 500m je super zážitek když se mu to samé povede na těch 800m jak píšeš ale střílí jen tehdy když si je jistej pro nás normální lidi co běžně střílíme 100-150 je to samé když například obeznám a střelím srnčí na 200-300m, koukej na to jako třeba na horolezce, pro někoho je nádhernej zážitek, že vyleze jen na 100m skálu místo obvyklejch 20m a jinej musí na everest protože 7000m už ho nedokáže uspokojit ale pořád je to otom že ten člověk na ten výkon co chce udělat mít schopnosti, vybavení a rozum, aby uvážil za jaké situace a podmínek se do toho psustí aby nehazardoval s tím že to nevyjde
Nikdo po tobě nechce abys měnil tvojí vzdálenost střelby ale abys pochopil že prostě jen někdo má tu samou hranici co ty prostě někde jinde
Naposledy upravil(a) rimar77 dne stř 03.8.2011, 13:16, celkem upraveno 2 x.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od dalas »

mikycz: vítr je to nejdůležitější. Jak jsi nad větrem, můžeš jít domů. Další věcí je to, že srnčí sice nemá nijak super zrak, ale velice dobře rozeznává pohyb. Pokud ji nezmateš tím, že tě považuje za něco, na co je zvyklá, bude ve střehu a nepustí tě pod únikovou vzdálenost. Dost jí vadí vzpřímená postava a pohyb nohou. Prostě člověka má ve světle. Pokud jde o jeden kus, dá se využít okamžiků nepozornosti kusu, pastvení, braní větru z druhé strany, kdy kus nemůže pohyb zaznamenat. Pokud jsi v zorným poli, musíš strnout a vydržet. Musíš odhadnout i zdánlivé pastvení, kdy to srnčí na Tebe zkouší. Ten jeden kus si ohlídáš a je šance. Pokud je srnčí v tlupě, těžko se uhlídají všechny kusy naráz, aby tě ani jeden nepovažoval za nebezpečí. Samozřejmě pokud jde využít krytu, terénní vlny, je to jednodušší, ale někdy by jsi se musel plazit dost daleko, aby jsi se dostal alespoň na těch 150m. Neber to jako nějaký poučování, to rozhodně ne protože to určitě znáš, je to jen argument, že někdy, ikdyž zřídka je dobré to umět dál. Jsou ale i z tohoto výjimky. Podařilo se mi našoulat srnu na otevřené louce, že jsem se za ni dostal na 3m. Pak jsem toho litoval, když mě zjistila, protože se málem v úprku zabila. Nebo jsem se dostal za srnce cca na 5m, který stál u smrku, jistil směrem, kde mě registroval naposledy a já mu přišel za obřitek. tam jsem ale využil terénu. Měl jsem co dělat abych ho smíchem nezradil. Byla to dost komická situace. Vždy ale byly super podmínky pro šoulání a hlavně šlo o jeden kus. Je to sice zdánlivě OT, ale souvisí to se vzdáleností střelby.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Bojar »

Roky jsem lovil se ZH 7*57R věděl jsem kde je má hranice lovecké střelby.Bylo to tak do 100metrů dál jsem to ani nezkoušel :) Nedávno jsem si udělal radost a jen tak si koupil toliko zatracovanou :D jednusku zbk v 222rem., na to variabl 3-9* a vypravil se to nastřelit :D Jakmile jsem si zvyk na tu ůžasnou spoušt :shock: začal jsem zasahovat terče o velikosti pivního tácku k dobrým 200metrům s tím nepovedeným krompáčem.Letos jsem to tedy prubnul na 2 srncích.1 na vzdálenost 185m ,2 na 130metrů ,tímto se nechci vůbec nijak chválit jen jsem chtěl říci ,že jsem pochopil že to jde přesně a "čistě " i přes těch bájných 100 metrů.podotýkám že rány seděly tam kde mněly a oba kusy skončily v ohni oboustranně prostřeleny.Ted jsem si uvědomil ,že můj blok v delší střelbě spočíval ve spětném rázu silnějších ráží.Takže můj názor se změnil na to ,že pokud lovec má špičkové vybavení tak proč ne i na těch 300m.Sám preferuji spíše šoulačkový způsob na kratší vzdálenost a těch 200metrů bude nejspíš můj strop. :D Neberte můj názor jako nějakou chválu zbraně ráže nebo něčeho podobného jen jsem změnil názor na mysliveckou vzdálenost střelby kdy jsem kroutil hlavou nad ůžasnými ranami 300+ kterým jsem moc nevěřil-ted už věřím :D
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

mikycz píše:FIGI jak je to s tim kurzem, i kdyz asi nebudu menit vzdalenost strelby u nas, tak lip bych se to naucit urcite mohl ?
Je to jednoduché - mám v úmyslu uspořádat kurz lovecké střelby, tzn. kam, jak, kdy a čím střílet, polohy při střelbě atd., atd., samozřejmě včetně praktických cvičení přímo v "terénu" . Pro deset účastníků. Nebude to o prodloužení vzdálenosti střelby, to už je pak na každém jak získaných poznatků využije a zda na sobě bude ochoten dál pracovat a "prostřílet se " až k velkým vzdálenostem. Zbraň každý tu svou, munici také.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od MiraDuchek »

Kdy a kde? Když to nebude 200km tak bych do toho šel.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Hodně se tu píše o špičkovém vybavení, jako o nutné podmínce pro úspěšnou střelbu na větší vzdálenosti. Dostávám i dost takových mailů.

Ujišťuji každého, že na střelbu na 300 m na srnčí ( pro dobrého střelce ) je bohatě dostačující běžná kulovnice ze současné ( i dávno minulé ) produkce CZUB ( ne všechny ráže ) a optika Meopta od zvětšení 4x.
Zvětšení 6x či 7x je už dostatečné na lišku na vzdálenosti nad 300 m ( osobní opakovaná zkušenost ). Velmi důležitý je jen záměrný kříž puškohledu.
Opravdu hodně lidí je přesvědčeno, že pro přesnou střelbu je nejdůležitější špičková zbraň a optika. Ano, je to velká výhoda, ale tu dokáže využít velmi dobrý a nebo špičkový střelec. Ti ostatní rozdíl nepoznají, přesto ( a právě proto ) jsou přesvědčeni o tom, že špičková zbraň jsou alespoň tři čtvrtiny špičkového střelce. NAOPAK.
To, že si pořídím velmi kvalitní zbraň neznamená, že v té chvíli začnu zasahovat srnčata na krk na 200 m.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

MiraDuchek píše:Kdy a kde? Když to nebude 200km tak bych do toho šel.
To právě ještě ladím, možností je více, ale asi Ludvíkovice nebo spíše Světnov. Pravděpodobně říjen.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět