lov na krátké vzdálenosti

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

může? si potrénovat a zdokonalit anatomii zvěře
http://www.jagareforbundet.se/jaktskolan/jaktskolan.htm
Naposledy upravil(a) milan dne stř 03.6.2009, 12:32, celkem upraveno 1 x.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

protože jsem ztratil průkaz zbraně a nemám hotový nový.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

222 je doslova ideální srnčí ráže, vynikající stop efekt.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Poradí? mi Figi kam přesně mířit? Byl jsem s větší kulovnicí zvyklý mířit buď 5cm za plec na střed hrudníku a nebo do spodní třetiny za běh na srdce.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Je to úplně stejné. ty plíce a srdce má srnčí i ostatní zvěř stále na stejném místě.
Na spodek na srdce jsem kdysi střílel téměř výhradně, dnes už vůbec, daleko účinnější je střed těla za lopatkou a nebo horní komora. důležité je kvalitní střelou prostřelit obě plíce a výsledek je stejný bez ohledu na Použitou ráži.

Po komorových zásazích s 222 a 223 srnčí padá líp, jak po rážích 7 mm nebo 308W, zřejmě je příčinou lepší předání energie u malých ráží. Velmi důležitá je střela, nesmí se tří?tit ( pozor na střely vyrobené v SB u těchto ráží ).
Nejvíce se mi osvědčil ( v 223 ) Ballistic tip a ještě lépe Power point ( Winchester )

S těmito malými rážemi ještě jedna věc : zvěř neznačí, a pokud ano, naprosto jinak, než u velkých ráží - netypicky. Pokud odskočí z nástřelu, je třeba vždy pečlivě dosledovat ( obvykle málo barví ).
Pokud jsi zvyklý na silnou ráži, je dobré si první kusy s malou ráží ulovit v otevřeném terénu ( louka, pole ) s ni??ím porostem, aby bylo možné vidět odskočení zvěře a zvyknout si na úplně jiné značení a chování po ráně. Já mám snad dodnes pocit, pokud mi zvěř odskočí z nástřelu s 223 ( což je naštěstí málokdy ), že jsem chybil. ( polovinu své více než pětadvacetileté myslivecké praxe jsem používal ráže 7 a 8 mm).
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

používám Remingtony Power lokt 50gr, ale asi koupím Sako Gamehead 55gr. Ten Remington je dost tvrdý a moc se neotvírá a dlouho mi zvěř odkazuje. A co ten ballistic dá se použít i na krat?í vzdálenost třeba kolem 30m?
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

účinek

Příspěvek od roedear »

To Figi: s klasickou ráží 7x57R - 11,2g SPCE srnčí padala vždycky dobře - jediný rozdíl byl v tom, jestli byla zvěř v klidu nebo rozpumpovaná, případně v říji.

Souhlasím s tebou - horní komora a průstřel obou plic je spolehlivý. vždy jsem mířil lehce nad polovinu těla a po zásahu od lopatky po játra byl kus buď v ohni, nebo do max 30 m s dobrou barvou.

To Patrik - radši bych si pro jednou půjčil třeba ZH, kterých je určitě i u vás spousta ...
- věřím že 222 a 223 jsou na srnčí dobré, ale osobně bych nechtěl riskovat to ?krtnutí střely a změnu směru..
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

O rážích 222 a 223 se tradují neuvěřitelné mýty. Proto Patriku na nikoho nedej a toho srnce s ní ulov.
všechny ráže jsou choulostivé na překá?ky, střely každé ráže při nárazu na překá?ku mění směr letu. Jak hodně - to Záleží na mnoha parametrech, z nich? nejdůležitější jsou typ překá?ky, úhel dopadu a rychlost a hmotnost střely. Z toho vychází, že lehké střely ( malé ráže ) jsou na překá?ky citlivější, ale neznamená, že s 7mm a větším kalibrem mohu na zvěř s klidným svědomím střílet přes trávu či větvičky. Samozřejmě je velmi důležitá vzdálenost cíle od střetu střely s překá?kou.

V každém případě je lepší, než roz?iřovat tady na fóru hovadiny, vzít kulovnici, terče, a na střelnici si prakticky odzkoušet, o co vlastně jde.

Sám jsem se střelbou přes trávu či větvičky neměl nikdy problém, hlavně asi proto, že tak nestřílím, navíc tyto malé ráže mají ohromnou výhodu ve své přesnosti, takže je možné vždy střílet mimo překá?ky ( mezi stébly trávy). Pokud bude tráva či obilí těsně před srncem, není čeho se bát. A platí to pro všechny ráže. Ale víc, jak metr už je riziko i s 8x57 JS

Jo a roedaer - s 7x57 R ( moje první kulovnice) a 11,2 SPCE jsem ulovil mnoho srnčího a bylo to v ohni tak na 30%, zbytek sice blízko, ale přece jen mimo nástřel. 222 je prakticky vše v ohni.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

máš pravdu Figi, že i větší kalibr se uhne loni jsem střílel srnce s 30-06 13g Mega na 130m a metr před ním byl trs co roste v bramborách a rána mi uhla o 15cm doprava a skoro 20 nahoru a výstřel byl na krku a to jsm mířil 5cm za plec na střed těla a druhý kus na 70m přes stéblo p?enice 0,5m před srncem, rána seděla jen výstřel byl přes celou komoru až skoro u kýt, takže vím své.
Ten letošní srnec chodí tak, kdybych na něho střílel v kolejnici od traktoru, kterou chodí tak budu střílet přes klas p?enice přímo na hrudníku, protože tam je 6m vysoký posed. Při ráně na horní třetinu těla vychází výstřel na spodní třetině těla.

RoeDeer máš pravdu, ale co se týká účinku 222 a 7x57r je nebe a dudy, protože jsem měl půjčené ZH od strýce když jsem dělal zkoušky a neměl jsem vlastní flintu, ale moc mě účinnost nenadchla a měl jsem munici Norma, která aspoň prostřelovala.

Abych se přiznal tak už jsem skoro 222 chtěl prodat, hlavně když jsem si prošel všelijaká fora a nejvíc mě dorazila myslivost.cz radíme si, měl jsem pocit, že je slabá i na lišku a někteří mi chtěli namluvit, že i do papíru je tak slabá, že netrefím na 100 terč.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

překá?ky

Příspěvek od roedear »

V žádném případě ty ráže nechci hanět a o překá?kám vím také své - ustřelil jsem si suchou větvičku kousek před posedem - v optice nebyla vidět - a ta kule letěla opravdu bůh ví kam.

Se ZH a s vědomím jedné rány jsem si taky dával hodně zále?et na míření a jistotě zásahu.

To Patrik: Tak se těším na fotky srnce v trofejích a účincích :)

Já vyrážím zítra ráno - taky to bude na krátko, max 30 m, ale pravděpodobně opět z volné ruky a našouláním.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Odpovědět